Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Piese Matiz

Recommended Posts

Salut,

 

Imi cer scuze ca postez aici, dar am nevoie de un sfat.

Trebuie sa schimb uleilul la Matiz-ul parintilor si nu stiu ce filtru de ulei are, am mai cumparat filtru de 2 ori pana acum dar n-am stiut ca sunt 2 modele.

W811/81 - 57/65/82 H74 (diametru interior / exterior al garniturii / diametru total / inaltime filtru)

W67/2 - 54/62/66 H65

 

Pe site-ul celor de la Man nu e specificat decat W67/2 dar pe site-ul de unde vreau sa cumpar sunt amandoua iar primul zice pentru masini pana in 06/2004. pe alte site-uri nu exista decat al doilea model.

 

masina a fost inmatriculata prima data in mai 2004; 800 cm 38kW, "F8CV"(banuiesc ca, toate au codul asta)

 

Multumesc mult,

Marius.

Share this post


Link to post

Difera doar lungimea lor ( un model mai scurt si unul mai lung) modelul lung este pentru matizuL fara A/C iar modelul scurt este pt matizul cu A/C .

Share this post


Link to post

caseta directie manuala fara jocuri ai??? si la ce pret

Share this post


Link to post

imi puteti spune de unde as putea sa cumpar un condensator de deparazitare pentru bobina de inductie de la matiz?mi s-a rupt piciorusul de la mufa care inrtra in el.

Nu am gasit decat cu tot cu bobina de inductie.Stie cineva ce fel de condensator este si de unde as putea sa il cumpar?

Share this post


Link to post

Aveti idee care/daca sunt diferente intre injectoarele de Matiz in functie de norma euro? In plus, as avea nevoie cu o poza in detaliu si cu conectorul, vreau sa fac upgrade la unele de capacitate mai mare si m-ar interesa daca pot nimeri "plug 'n' play", ceva tot din gama daewoo. Sau daca stie cineva informatia asta, cu atat mai bine :)

Share this post


Link to post

Diferenta intre injectoarele de Matiz euro2 si euro3/4 este la numarul si dimensiunea gaurilor de pulverizare, euro 2 are mai putine si mai mari (daca nu ma insel au numai una, dar nu sunt sigur) .

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Asta gasisem si eu, euro 2 e cu o singura duza, euro 3 si 4 cu cate 4 duze, vroiam niste confirmari pe aici daca mai stie si altcineva. Important e ca forma injectorului sa fie identica, nu cred ca ar avea de ce sa fie altfel.

Share this post


Link to post

Euro 2 are o singura diuze iar euro 3 si 4 au cate 4 diuze. Dimensiunile fiind aceleasi ( eu am pus injectoare de euro 3 pe al meu matiz euro 2 si merge fara probleme.

Share this post


Link to post

Ok, multam fain de confirmari. Exact ce vroiam sa aud :) . Am gasit si poza cu conectorul, totul ok.

Share this post


Link to post

Salut! Am nevoie de un senzor de acceleratie pentru Daewoo Matiz II, motor 0.8. Stie cineva unde as putea gasi?

Share this post


Link to post

Stie cineva daca se poate monta cap planetara de matiz cu ABS pe planetara de la matiz fara ABS? Sunt compatibile? Difera constructiv inafara de pinionul ala exterior pt ABS?

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Se poate monta.Pinionul de care zici se poate scoate foarte usor,dar nu te incurca cu nimic.

Share this post


Link to post

Multumesc. Cumparat si montat un cap de planetare marca Unix cu 95 de lei. Merge perfect, sa vedem cat tine. Am cautat cel mai ieftin avand in vedere ca masina face 3-5000 km/an si doar urban.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Scuze daca a mai fost discutat. Sunt nou posesor de Matiz , cred ca e/ac . Intrebarea mea : am gasit prin garaj o cutie saboti frana cu eticheta " LD01 TICO " sunt buni ptr Matiz ?

Share this post


Link to post

Buna seaaara!

 

Cine imi spune si mie seria rulmentilor de pe fata?

Multumeeesc anticipat!!!

Share this post


Link to post

Am fost astazi la Radacini pentru un buson de rezervor. 10 lei (producator NBN), 40 lei original (Made in USA). L-am luat pe cel ieftin, nu de zgarie-branza, ci de proba; al meu nu mai facea presiune in rezervor.

Chestia este ca 95% mi se pare identic cu cel original al meu, inscrisuri, modele, etc. Este posibil sa fie vreo smecherie si produsele sa fie aceleasi? Este, intr-adevar, putin mai nefinisat cel ieftin.

Share this post


Link to post

Salut, am un matiz la care nu mai am codul de bare ce contine codul culorii.

Am adaugat o poza cu masina. Poate cunoaste cineva codul sau un magazin unde as putea merge.

Eu sunt in Timisoara.

 

Va multumesc

post-44289-0-54344900-1432560086_thumb.jpg

Edited by odish1989

Share this post


Link to post

Buna! Am si eu un matiz 2007, si as vrea sa cumpar un kit de ambreiaj si filtrele. Unde ma indrumati sa merg? Am auzit de un magazin pe iuliu maniu si unul prin rahova. La care sa merg? Unde au preturi bune si calitate k?

Share this post


Link to post

Ambele magazine (Rahova si Iuliu Maniu, vizavi de Apaca) sunt sub acelasi patronaj, eu sincer nu as lua de la ei, au multe stifturi. Eu am o problema cu ei pentru ca m-au pacalit odata cu un delco de Matiz, deci sunt subiectiv. oricum, de viecare data cand aud de ei, mi se ridica parul amciuca si simt nevoia sa dau feedback negativ :) .

 

Pt Daewoo eu merg doar pe pieseautoradacini. Au si astia stifturi, dar macar nu au pret de originale. In plus, gasesti si piese originale...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Salut! Imi cer scuze daca nu e topicul bun in care sa postez, I'm new here :) . Am si eu o intrebare: e greu sa schimb usile fata-spate la un matiz? Mentionez ca nu am nici boxe nici inchidere centralizata. Thanks!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...