Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Piese Matiz

Recommended Posts

Salutare! Poate cineva sa-mi spuna unde pot gasi bucse palier amortizor de fabricatie germana pt matiz, in zona Iasului sau pe net? Merci, un an nou fericit!

Share this post


Link to post

M-am gandit sa adaug preturile la ultimile piese schimbate de mine, poate cineva o sa aiba nevoie de ele :) Majoritatea pieselor sunt cumparate de la magazinul Daewoo de pe Ferdinand.

- Flitru Ulei (96565412) - 11Lei

- Brat Stergator Stanga Fata (96314778) - 29Lei

- Bujii (Champion - RN9YC4) - 28Lei Setul de 3

- Contact Alarma Haion - 5Lei

- Curea Alternator - 15Lei

- Valva PCV (94580183) - 19Lei (am schimbat-o pe cea veche inapoi ca mergea mai bine)

- Fise (96291306) - 79Lei

- Chit 3 piese Amortizor Fata (96518121) - 42Lei

- ulei cutia de viteze ELF 75W80 28Lei

- Filtru Benzina MANN - 25Lei

Share this post


Link to post

Daca intereseaza pe cineva instalatie completa de aer conditionat pentru matiz, o dau cu 1000 ron. tel 0722572578 Gabi.

Share this post


Link to post

Am cumparat de la magazinul de pe Ferdinand de linga Gepa piesele. Curea Gates-49 lei; rola intinzatoare Nippart-69 lei; pompa apa Graf-152 lei, simering-5 lei . Total piese pentru distributie : 275 lei

Am luat si flansa amortizor st+dr - 2x43 lei; cap bara st+dr - 2x49 lei; curea aer ( ca daca tot umbla la distributie)-29 lei; antigel 3l(verde la 1l)- 30 lei

Sa vedem cum ies si la manopera acum :roll:

[/quote

 

 

 

Buna, am o intrebare putin jenanta ai putea sa-mi spui daca nu cumva flansa amortizor e o bucsa mare care vine in capul amortizorului? Daca da, spune-mi si mie te rog ce marca sunt ca judecand dupa pret par a fi mai bune. Eu am cumparat tot in decembrie un set de bucse de astea si am dat vreo 20 de lei si sunt constient ca sunt proaste dar trebuie sa le schimb si altceva nu am gasit la acel moment. In primavara aproape sigur trebuie sa le schimb si as vrea sa pun unele cum trebuie.

Share this post


Link to post

Buna , o singura intrebarica: ce placute(producator) imi recomandati pentru matiz?Am luat un set de ferodouri si mi-a sarit un coleg in cap ca nu au aceeasi siguranta la franare ca Trw-urile...

Share this post


Link to post

FERODO, sunt foarte bune :)

Share this post


Link to post

Salut! Am si eu o mica problema, in Iasi nu reusesc sa mai gasesc piese pentru Matiz de o calitate cat de cat acceptabila, pana si dopurile care mascheaza suruburile de la partea de plastic de la baza parbrizului sunt facaturi si nu se potrivesc. intrebarile mele sunt: pot comanda de la magazinul fabricii? comandand de la fabrica am vreo garantie ca sunt de calitate?

 

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Salutare, sunt nou pe forum si v-as ruga sa ma sfatuiti de unde imi pot procura urmatoarele piese la preturi rezonabile: ax came, ax culbutori evacuare si admisie si culbutori...va multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Am facut si eu revizia si piesele au costat cam asa:

La magazinul de la Apaca

Distributie Matiz 227 lei

 

La magazinul de la Muncii

Filtru benzina 17 lei

Filtru aer 15 lei

Fitru ulei 9 lei

Lichid frana 16 lei

 

Un magazin de la la Unirii

Ulei GM 10w40 23 lei litrul

 

Stie cineva care sunt preturile la brate bascule, tija bieletei de directie?

Share this post


Link to post

salut

si eu cau faruri ceata stie cineva unde gasesc pt Matiz

Share this post


Link to post

Ai 2 variante - originale(cele ce sunt situate in interiorul spoilerului) sau producator Polonia (varianta iesita in exteriorul spoilerului)....dupa ce te hotarasti poti trimite un mesaj si te ajut.

Share this post


Link to post

Ai 2 variante - originale(cele ce sunt situate in interiorul spoilerului) sau producator Polonia (varianta iesita in exteriorul spoilerului)....dupa ce te hotarasti poti trimite un mesaj si te ajut.

 

 

da ma intereseaza imi trebuie originale si la ce pret?

mersi

Share this post


Link to post

Salut! Am si eu o mica problema, in Iasi nu reusesc sa mai gasesc piese pentru Matiz de o calitate cat de cat acceptabila, pana si dopurile care mascheaza suruburile de la partea de plastic de la baza parbrizului sunt facaturi si nu se potrivesc. intrebarile mele sunt: pot comanda de la magazinul fabricii? comandand de la fabrica am vreo garantie ca sunt de calitate?

 

 

Multumesc

 

sunt nou pe forum deci ar trebui sa incep cu salutare la toata lumea !

pentru colegul din Iasi daca vrei ma pot interesa in Bacau de niste preturi de la magazinul de la care cumpar si eu pt masina mea.

pana acum nu am avut probleme privitoare la calitate

Share this post


Link to post

Eleron original pentru matiz unde gasesc si la ce pret ?

Share this post


Link to post

http://www.autodaewo...eron&id_model=6

 

La care evident, daca nu ai manute pricepute mai poti adauga vreo 150-200 de lei constand in manopera de vopsire si instalare a eleronului.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Este scump, eu am gasit cu 40 RON mai ieftin decat ce afiseaza la link-ul ala. Si l-am luat de la reprezentanta Daewoo chiar. Este indicat inainte sa faci pasul sa mai cauti si in alta parte.

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Nu este exclus sa ai dreptate, mai ales ca la costurile de achizitie am uitat ca se adauga si cele de mesagerie. Daca ai gasit in alta parte mai ieftin nu ar strica sa mentionezi aici. Mai stii, poate sunt mai multi interesati :D

Share this post


Link to post

buna planseta portbagaj interior pentru un matiz gasesc pe undeva si ceva pret mentionez ca is din cluj in caj de ceva si transport din tara

Share this post


Link to post

am mai scris si in alt topic, dar cred ca ar trebui sa mentionez si aici

filtru aer+ulei+comb+3l ulei Aral 10w40=100ron.

  • Like 1

Share this post


Link to post

salutare! exista pe piata placute de frana pt matiz made in korea(fara sigla daewoo insa)...stie cineva ceva de ele? sunt de incredere? tocesc discul? multumesc!

 

 

Share this post


Link to post

buna planseta portbagaj interior pentru un matiz gasesc pe undeva si ceva pret mentionez ca is din cluj in caj de ceva si transport din tara

 

 

se gaseste noua la mag 70 ron,la dezmembrai nu am gasit si nici pe forumuri, eu am preferat sa o confectionez, trebuie sa o mai imbrac intr-o mocheta si e acceptabila ;)

Share this post


Link to post

Ce antigel imi recomandati la Matiz, exista oem Daewoo, ca si uleiul? stiu doar ca trebuie etilen glicon 2+2 litri, dar marca, culoare sunt dilemele.

Share this post


Link to post

Nu este exclus sa ai dreptate, mai ales ca la costurile de achizitie am uitat ca se adauga si cele de mesagerie. Daca ai gasit in alta parte mai ieftin nu ar strica sa mentionezi aici. Mai stii, poate sunt mai multi interesati :D

 

 

http://www.acsa.ro/MMO11.HTM eu aici am gasit ;)

Share this post


Link to post

salut. consider ca magazinul de la ferdinand este de incredere, voi ce zice-ti? eu zic ca da, caci am vazut piese mai mult de origine ,si nu recomanda pe cele fabricate pe vapor.eu am avut probleme la stergatoare,am schimbat ansamblul ce le actioneaza pret 69 ron.bun pret fata de dacie pe care am dat-o la rabla/

 

 

Share this post


Link to post

mai este un magazin de pise bun si ieftin pe crizantemelor ,in rahova,magazin dedicat daewoo de unde isi procura si cei din ferdinand marfa. de cind am matizul acolo imi cumpar ieftin si bun si de incredere. :thumbl:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...