Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Piese Matiz

Recommended Posts

In acest caz, cauta prin ziare daca gasesti anunturi de genul "vand piese Daewoo din dezmembrari". E foarte posibil sa gasesti ceva pe aceasta cale. Eu in Pitesti asa am gasit un astfel de centru - din ziar.

Share this post


Link to post

Poti incerca la dezmembrari. Eu stiu decat o firma de dezmembrari prin zona ... Este prin Pantelimon. Intrii pe www.rxm.ro si vezi adresa completa la Contact. Bafta.

Share this post


Link to post

Allydus, aici în Târgoviste (82km de Bucuresti, 1h20' de mers danga-langa) am întrebat de doru' lelii la o firma de piese auto daca îmi poate aduce o bancheta pentru Matiz. Raspunsul a fost prompt: oricând, de la fabrica, cu factura (ori bancheta, ori spatarul, ori ambele).

Deci, cred ca orice firma de piese auto din Bucuresti îti poate aduce aceasta bancheta! Bineînteles, daca nu doresti una de la dezmembrari.

Share this post


Link to post

Cred ca este scumpa una noua. Daca vrei noua iti pot da datele de contact de la firma care le produce in Craiova.

Share this post


Link to post

Intrebare: cat costa o bara fata de Matiz ( chestia aia neagra de plastic ) si ornamentul de sub far ( chestia de plastic care mascheaza vreo doua suruburi sub fiecare far ) care e in culoarea caroseriei ?

 

Am cautat pe autodaewoo dar nu stiu denumirile corecte sau codurile si nu stiu care cu cine voteaza.

 

Pls HELP !

Share this post


Link to post

Multumesc, am cautat zice ca e cam 360RON, dar mai zice si de niste capace buclier st. si dr.. Ce sunt acele capace, sunt necesare ?

Am mai gasit si spoiler, nu e tot una cu buclier ?

 

Cei din Timisoara pot sa imi recomande un magazin de piese pt Matiz ? In piata gasesc ceva ?

Edited by vsebas

Share this post


Link to post

NFS, poti sa-mi spui te rog care din componentele din poza este buclierul ?

 

Multumesc

post-3501-1154240506_thumb.jpg

post-3501-1154240520_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Piesa 2. Capacul 5 se foloseste pentru matijii fara proiectoare, ca sa astupe gaurile alea.

Share this post


Link to post

Multumesc, am stiut ce sa cer la un magazin si am gasit. Costa 350RON (spoiler) si vine in 2 zile.

 

Suport far ~21RON vine galben si se vopseste in culoarea caroseriei.

Share this post


Link to post
Eu mi-am cumparat de curand pentru Matiz:

- filtru de aer original - 199.000 lei

- cheder usa stanga fata - 200.000 lei

Magazinul e la Dimitrov.

Pret pentru proiectoare ceata Matiz (cele din dotarea modelului SE) stie cineva?

 

Unul dintre cele mai ieftine magazine , si cu piese de origine este cel de pe Blvd Iuliu Maniu, vis-a-vis de Apaca. Filtrul de aer original l-am luat cu 110 000 ROL.

 

Si mai ieftin se gasesc la Domnul Nicu Barbu. caruia vreau sa ii multumesc pe aceasta cale pentru seriozitate si promptitudine si pe care doresc sa il intreb daca poate sa aduca asa ceva:

 

http://www.riderauto.hu/large.php?fac=4&am...&rownum=497

 

Aceste aparatori sunt de spate ? ( nu cunosc aceasta limba straina :) )

Nevoie disperata de ele, a mea are un pic de rugina la aripile din spate, iar aceste aparatori sunt bestial de practice.

 

Si asa ceva m-ar interesa:

http://www.riderauto.hu/large.php?fac=4&am...&rownum=521

 

 

Sau daca ati vazut sau stiti de unde se pot cumpara. :-?

post-2132-1154412714_thumb.jpg

post-2132-1154412900_thumb.jpg

Edited by roberth

Share this post


Link to post

Un nr de telefon de la magazinul de la Apaca stie cineva?

Share this post


Link to post

0744 360 570

D-na Liliana

Share this post


Link to post

Are careva idee de unde imi iau si eu niste capace originale mai ieftine pt matiz? Poate aveti careva vreo combinatie ceva...

 

Foloseste cu incredere majuscula la inceput de fraza/propozitie.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post
Multumesc, am stiut ce sa cer la un magazin si am gasit. Costa 350RON (spoiler) si vine in 2 zile.

 

Suport far ~21RON vine galben si se vopseste in culoarea caroseriei.

Scump dom'ne scump ... un buclier la mine in oras e 180RON ... Mi se pare o diferenta enorma ...

 

Alte preturi pentru Matiz:

-segmenti ST - 61.5(aveau si cu 40)

-set garnituri + semeringuri + garnitura chiulasa - 65

-ax came - 150

-culbutor - 32

-vibrochen(asta nu l-am schimbat, da' mi-au cazut ochii pe pret) - 450

-supapa admisie/evacuare - 7/15

-semeringuri supape - 2

-brat - 50

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Brat fata matiz - 154 lei doua bucati (de la autodaewoo.ro) - ca i-am stresat cu unul pana mi-au trimis daoua

Buson rezervor ( piesa de origine ) - 11 lei de la magazinul de la pasajul muncii( pe stanga, iesirea spre iancului).

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Sa pun si eu niste preturi in RON.

culbutor - 28.

ax culbutori - 31.

ax came - 25.

curea distributie - 33.

pinion distributie - 19.

set garnituri (inclusiv semeringuri si garnitura chiulasa)- 62.

set segmenti ST - 61.

telescop fata - 88.

disc frana - 82(incredibil, dar aveau si cu 32, dar n-am avut curaj sa cumpar).

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Proiectoare originale Matiz 1.550.000 lei/buc de la King Campione. Filtru de aer Matiz 210.000 lei de la aceeasi sursa. Tot aici am vazut ca aveau la vanzare stopuri Cielo tip Nexia, adica in doua culori (rosu + alb), in loc de trei culori (rosu + alb + portocaliu)

Edited by dxr

Share this post


Link to post

Mi s-a ars si mie proiectorul de pe stanga, unde gasesc sa cumpar si eu?

Si c-am cat ar costa?

Share this post


Link to post

Presupun ca ti s-a ars becul proiectorului din stanga. Bec H3 se gaseste la orice benzinarie, magazin de piese auto sau prin hipermarketuri.

Share this post


Link to post

Multumesc,

o sa cumpar si o sa-l schimb la service,am aruncat asa o privire si e cam complicat pentru mine, oricum trebuie sa fac revizia.

Share this post


Link to post
Piesa 2. Capacul 5 se foloseste pentru matijii fara proiectoare, ca sa astupe gaurile alea.

 

 

Salut,

 

Indiferent de Matiz piesa 5 nu exista montata din fabrica ca sa astupe gaurile de la proiectoare.

 

 

Numai bine.

 

Dragalasilor, stie careva pe unde as putea gasi aparatori de cauciuc pentru pedalele care este? Saru' mina!

Am dat pe , da' n-am gasit, sa traiti!!!

 

 

 

Pt. postul #7:

 

Aparatori de cauciuc pt. pedale: cele de Tico se potrivesc ca doua picaturi de apa asa ca...poti sa ceri linistit si de alea.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Vreau sa-mi schimb capacele, cu acelasi model, am intrebat la magazinul de pe Str.Virtutii langa Pod Ciurel si costa 75 RON, gasesc mai iefitin in alta parte?

post-2771-1165399417.jpg

Share this post


Link to post

Valva PCV: 11 lei, Galati, magazinul de pe Traian de langa piata, cel cu piese si pentru Oltcit.

Share this post


Link to post

Cam pe-aici se-nvart preturile pentru capace ... Ce mi s-a parut interesant este ca am vazut la un magazin unde vindeau si la bucata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...