Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Piese Matiz

Recommended Posts

Va salut.

Doresc sa cumpar bielete directie, capete bara si burdufuri caseta directie matiz. Stie cineva de unde pot comanda online piese originale, caci nu gasesc nicaieri.

Daca nu gasesc originale ce sa folosesc CNX sau Optimal?

Multumesc.

Share this post


Link to post

De exemplu Aici, fara a fi 100% sigur . Importator oficial Daewoo, stiam ca au preluat depozitul fabricii

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu au piesele in stoc.

Share this post


Link to post

buna ziua!

 

ma ajutati va rog cu niste informatii, unde as putea gasi motoras pt geam fata stanga matiz?sunt din satu mare si aici n-am avut nicio sansa sa gasesc din dezmembrari, iar la magazin mi-au zis un pret de 370 lei.un nr de telefon,ceva..mersi frumos

Share this post


Link to post

salut,

am si eu nevoie de furtunasul din poza pe care am atasat-o.are cam 10-12cm lungime si se afla sub burduful care iese din carcasa filtrului de aer.am incercat la kingauto pe serban voda,radacini motors calea grivitei,targ vitan nu reusesc sa il gasesc.

 

post-33216-0-45561000-1375886054_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Off: la Daewoo Carpati Piatra Neamt e 7 lei chistocu'. Au un teanc :D

Koridoane, la radacini stoc epuizat; l-or fi luat gagicile :P

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

ieri am fost la radacini motors cel de pe calea grivitei si nu aveau asa ceva... vad ca pe site e stoc epuizat :)

Edited by cornel1986

Share this post


Link to post

Vezi ca nu e pe stoc, faci aceeasi greseala ca si mine. Noteaza codul de produs si apoi te pui pa cautat, daca nu gasesti confectionezi unul dintr-un furtun.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

asta faceam acum.multumesc de ajutor,sper sa-l gasesc pe undeva

Share this post


Link to post

Cauta un extinctor si taie furtunul :) eu asa am facut.

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Am gasit pe eBay, la un vanzator polonez delcouri de Matiz: http://www.ebay.co.uk/itm/DAEWOO-MATIZ-ELECTRONIC-DISTRIBUTOR-JAPAN-TYPE-MANDO-DAC-/230965544819?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Model%3AMatiz&hash=item35c69e8773

 

Costa 37 lire delcoul + 8 lire transport. In total cam 230-250 lei. Sa fie vreo chinezarie care nu rezista prea mult? As lua unul sa-l am la indemana in caz ca se strica ala de pe masina.

Share this post


Link to post

salut,revin cu un alt furtun pe care nu reusesc sa-l gasesc si nici nu prea am cum sa-l confectionez deoarece la un capat e mai mare si la unul mai mic.atasez cateva poze sa va dati seama despre ce furtun vorbesc.mi s-a aprins martorul check engine,motorul neavand niciun simptom,trage la fel,nu tremura,relantiul e bun,am cautat sa nu fie vreun furtun spart sa traga aer fals si l-am gasit pe acesta mufat doar intr-o parte,in partea cealalta era rupt,atarnand.multumesc

post-33216-0-43428100-1376383552_thumb.jpg

post-33216-0-74948300-1376383560_thumb.jpg

post-33216-0-01372600-1376383572_thumb.jpg

Share this post


Link to post

parca nu prea seamana cu cel din poza...pare mai lung si mai subtire :) trebuie sa aiba un capat mai mare cum te uiti in pozele care le-am atasat eu in dreapta...la canistra e o "mufa" mai subtire iar la supapa de purjare e mai groasa,iar matizul meu este euro 4(daca conteaza).

Edited by cornel1986

Share this post


Link to post

Conteaza, dar daca esti atent scrie ca e furtun purjare pentru euro3 care la supapa e la fel cu euro 4, numai intre euro 2 si euro3/4 exista diferente intre supape, canistrele cred ca sunt identice .

Share this post


Link to post

cred ca nu m-am exprimat eu bine...vroiam sa spun ca poza atasata de tine cu furtunul pare sa aiba aceeasi dimensiune la ambele capete,ar trebui sa fie mai mare la un capat.am luat codul care este scris pe cel care il am eu la masina si am gasit ceva aici,dar pe alte siteuri apare ca e furtun purjare de cielo cu acelasi cod... http://www.ivanyicom.ro/?product_id=2210#p-product-2210

cel care mi l-ai dat tu are alt cod.

 

post-33216-0-63395600-1376391057_thumb.jpg

post-33216-0-72792200-1376391071_thumb.jpg

post-33216-0-54993400-1376391088_thumb.jpg

Edited by cornel1986

Share this post


Link to post

Am gasit pe eBay, la un vanzator polonez delcouri de Matiz: http://www.ebay.co.uk/itm/DAEWOO-MATIZ-ELECTRONIC-DISTRIBUTOR-JAPAN-TYPE-MANDO-DAC-/230965544819?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Model%3AMatiz&hash=item35c69e8773

 

Costa 37 lire delcoul + 8 lire transport. In total cam 230-250 lei. Sa fie vreo chinezarie care nu rezista prea mult? As lua unul sa-l am la indemana in caz ca se strica ala de pe masina.

 

Am luat eu unul exact ca ala cu 500ROn de la magazinul de pe Crizantemelor, Bucuresti. Un stift ordinar, nu a mers din prima.

Vezi ca pe alibaba.com il gasesti si la 18$, dar sincer nu te sfatuiesc sa-l iei, o sa-l tii de mobila.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Le-am vazut pe alea de pe alibaba.com mai demult, dar nu m-am uitat sa vad daca sunt identice cu astea de pe eBay.

 

In concluzie, o sa urmaresc anunturile cu dezmembrari si cumpar unul second pe care sa-l tin la indemana in plimbarile mai lungi.

Share this post


Link to post

Cornel , conteaza si elasticitatea tubului, eu tind sa cred ca daca intrebi la radacini il gasesti.

Share this post


Link to post

am fost acum si la radacini brancusi si la radacini cal.grivitei...vanzatoarea de pe cal.grivitei mi-a zis ca nu se potrivesc piesele de pe E3 pe E4 ca eu am nevoie de piesele de pe matizul non-euro,ca nu exista matiz euro 4,nu e definit euro 4....sincer nu prea ma pricep eu la mecanica sau chestii de genul asta dar daca in talon scrie euro 4 parca m-as lua dupa ce scrie in el :) ) nu il aveau pe stoc in niciun magazin...o sa fac o improvizatie ceva pana il gasesc...

Share this post


Link to post

Matiz no-euro nu exista, am vaga banuiala ca se potriveste furtunul ala la toate modelele, difera la forma supapele, nu stiu daca si la stutul de intrare in furtun.

Share this post


Link to post

am improvizat ceva si cred ca o sa tina o vreme...din furtunul vechi care era rupt,i-am taiat cam 2cm in capat unde era rupt si l-am bagat prin fortare in alt furtun pe care l-am taiat dintr-un "furtun recirculare gaze matiz" pe care l-am schimbat acum 1 sapt...sta fix la ambele capete am suflat cat am putut de tare si nu pierde aer la imbinare...sper sa fie bun :)

post-33216-0-40114000-1376403996_thumb.jpg

post-33216-0-91989000-1376404006_thumb.jpg

post-33216-0-32222900-1376404026_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...