Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Piese Matiz

Recommended Posts

cel mai simplu este sa suni la ei..numerele sunt inca valabile

 

trebuie doar sa vezi daca le au in stoc(probabil nu este mare diferenta de pret fata de ce este afisat)

 

 

Share this post


Link to post

Acumulator auto

-ZAP 35Ah la 193 lei fabricatie Polonia

-Caranda 35Ah fabricatie Romania la 180 lei

Preturile sint valabile cu bateria veche la schimb.

 

Magazin Razoare:

Acumulator ZAP 35 Ah, 180 lei, fara baterie la schimb

 

Magazin Apaca:

Curea alternator Dongil 11lei

Curea AC Dongil 19 lei

Filtru polen Spark 29Lei

Share this post


Link to post

Magazin Mafo Ultra Parts Pitesti:- Strada Fratii Golesti.

-curea alternator-12 lei

-curea aer conditionat_17 lei

-valva pcv origine-17 lei... aftermarket 12 lei

-ulei gm 5w-30 dexos 2-30 lei litrul

-kit ambreiaj original 330 ron, aftermarket 220 sau 230 ron

-pivoti aftermarket 40 ron

-

Share this post


Link to post

capota matiz 490 lei, am vazut pe soseaua giurgiului la bacovia

Originală bănuiesc. Neoriginală - vreo 3 mil şi ceva la Rădăcini Gara de N, cea originală e peste 5.

Share this post


Link to post

Magazin CarParts Pitesti

kit ambreiaj Valeo----200lei

 

Magazin Daewoo Stefanesti

set placute frana (fata) de origine --- 50 lei

Share this post


Link to post

am o chiuloasa de tico,placa cu doua boxe , butonase de prin bord, si alte draci intr-o lada,le dau pe ceva sau bani ...

Share this post


Link to post

magazin Auto Power Mafo Ptesti ---- delco (no name)=260lei, delco (de origine)= 550lei, senzor optic (de origine)=380lei

Edited by laurdd

Share this post


Link to post

Astazi am cumparat pentru revizie :

~ Filtru ulei Made in Koreea - 10 ron

de la magazinul de la Gara (vis-a-vis de hotel Ibis)

Si

~ Filtru aer Made in Koreea - 13 ron

~ Filtru benzina Made in Koreea - 12 ron

~ Ulei GM Made in Koreea in cutii de tabla de 1 litru - 27 ron/litru

de la magazinul de la Apaca

 

Ca idee manopera pentru schimbarea acestora si o verificare vizuala + tragere de roti la bucsi, pivoti, placute frana a costat 50 ron la un service pe Preciziei in Militari.

Share this post


Link to post

cel mai simplu este sa suni la ei..numerele sunt inca valabile

 

trebuie doar sa vezi daca le au in stoc(probabil nu este mare diferenta de pret fata de ce este afisat)

 

 

 

Diferenta de pret dintre site si ce este acum in magazin e mare sa stii. Am cumparat eu de curand de la ei si am luat doar jumatate din piese. Preturile sunt aproape duble la multe produse. mai bine suni inainte

Share this post


Link to post

Magazinul de piese Daewoo & Dacia de la Razoare s-a desfiintat si este in curs de demolare, ca cica vine ... METROUL ... pe Magistrala 5 (Pantelimon-Drumul Taberei), statia Academia Militara !!!

 

Si o intrebare: comutatoarele de semnalizare/faruri si stergatoare de la Matiz sunt identice cu cele de Cielo? Am vazut la unele modele ca parca maneta este cam la fel ... nu stiu daca si suportul e la fel? dar conexiunile electrice?

Edited by lperisoara

Share this post


Link to post

Schimbat rulmentii spate la Matiz, SKF 120 ron de la UNIX.

 

Am vrut sa pun de origine GM si mi-au trantit un scor de 150 ron setul pe roata dar am preferat sa nu le dau banii astia.

Share this post


Link to post

stie cineva cat costa un suport interior pentru amortizor fata?

Share this post


Link to post

Matizaurul meu a ajuns la 70.000 km și de vreo 10.000 troncăne. A început încet, apoi din ce în ce mai tare, iar acum face ca o căruță. Vreau să-i schimb toată bucșăraia, față-spate. Îmi poate spune un coleg mai priceput numele pieselor și numărul lor? Poate și prețul pieselor și al manoperei, ca să știu să mă pregătesc?

 

Vă mulțumesc.

Share this post


Link to post

Matizaurul meu a ajuns la 70.000 km și de vreo 10.000 troncăne. A început încet, apoi din ce în ce mai tare, iar acum face ca o căruță. Vreau să-i schimb toată bucșăraia, față-spate. Îmi poate spune un coleg mai priceput numele pieselor și numărul lor? Poate și prețul pieselor și al manoperei, ca să știu să mă pregătesc?

 

Vă mulțumesc.

Nu ma incadrez la categoria ”priceputi”, dar am schimbat si eu in toamna urmatoarele: amortizoare fata/spate(pe gaz), brate fata, setul de 6 bucse de la bara stabilizatoare fata(nu prea le gasesti decat la magazinele Daewoo), capete de bara si burdufurile de la bieletele de directie. Eu am mai schimbat si kitul ambreiaj, dar masina mea are mai multi kilometri. Iti recomand piesele de calitate, facute de firme de renume, chiar daca sunt mai scumpe. Nu da banii pe chinezarii sau coreenisme ieftine, ca in 2-3 luni iti va troncani si mai tare si cei mai castigati vor fi mecanicii! Pentru a compara preturile intra pe ingaraj.ro, autokarma.ro si onauto.ro. Bafta!

Share this post


Link to post

Mai oameni buni, da' ce-ar fi sa postati voi in topicul cu Magazine piese Daewoo si sa nu mai poluati acest topic, care e pentru preturi ?

Share this post


Link to post

Vreau caseta de directie COREEANA!!!!..Are cineva vreo idee!?!?

la king auto sos giurgiului unde se intersecteaza cu bdul care coboara pe langa parcul tineretului este si o autogara acolo magazinul este cu albastru au de toate daca cumperi mai multe piese fac si reduceri bune

 

la king auto sos giurgiului unde se intersecteaza cu bdul care coboara pe langa parcul tineretului este si o autogara acolo magazinul este cu albastru au de toate daca cumperi mai multe piese fac si reduceri bune

cum te duci de la viilor catre eroilor la ultimil semafor pana in eroilor la stg este o strsduta mica pana in fostul peco care era pe colt faci stg si il vezi tot pe stg

Share this post


Link to post

stie cineva unde pot gasi furtunasul indicat in imagine de catre sageata galbena?

post-35379-0-41021200-1332654999_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ai putea sa-l si improvizezi. Sant unele magazine auto care au furtune la metraj.

Share this post


Link to post

Nu am gasit unde sa incadrez mai bine aceasta postare (poate ar trebui la utile). Astept un raspuns la urmatoarea intrebare de la persoane autorizate (care au lucrat intr-un magazin auto, service auto sau la RAR)

 

Cum deosebim piesele de origine GM fata de cele falsificate?

 

Am atasat mai jos un document cu exemplificarea. Stiam ca toate ambalajele ar trebui sa aiba holograma, dar exista acelasi ambalaj si fara holograma GM sau cu o altfel de holograma.

 

Exemplu primele doua imagini: prezinta aceeasi piesa (valva PCV). Prima e o fotografie din Rusia, a doua e o fotografie de pe acest forum.

 

Astept raspuns.

identificare_piese_originale_gm.pdf

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

De fapt nu sunt chiar de "origine GM", sunt componente agreeate de GM si ambalate cum zici. De exemplu bujii GM de Matiz sunt niste Champioane, la fel cu rulmentii, s.a.m.d... Problema ramane, se muta la ambalaje

Share this post


Link to post

Stiu ca nu le produce GM pe toate, dar de ce acelasi produs are in unele poze holograma pe eticheta si in unele nu are?

Share this post


Link to post

Am montat azi delcou Matiz original Mando. (Pagina doi din document)

Cumparat (schimbat pe garantie+diferenta) de la magazin piese Daewoo de pe strada Baba Novac colt cu Rasurii (Constanta). Pret 490Lei.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Fur

stie cineva unde pot gasi furtunasul indicat in imagine de catre sageata galbena?

 

Furtunul are codul 96316254 (furtun purjare 2).

Share this post


Link to post

Sper sa fi postat unde trebuie (daca nu, scuze moderatorilor)... Azi mi-a cedat, la Matiz (fabr 2007), toba finala... Intrebari, daca ma poate ajuta cineva;

1. ce magazin de piese Daewoo este considerat mai ieftin, in Bucuresti? ce imi recomandati? mentionez ca pana acum am cumparat piese Daewoo doar din Pitesti, si nu doresc sa cumpar de la magazinul din targ-Vitan (vanzator obraznic si tupeist...) si nici de pe Giurgiului...

2. recomandati vreun service "ieftin si bun" in zona Berceni, pt aceasta schimbare?

A schimbat cineva de curand?

Cu multumiri, este o problema urgenta pe care tr sa o rezolv sapt asta...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...