Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Piese Matiz

Recommended Posts

Unde se pot gasi tampoanele alea cu surub de 6 la filtru de aer la matiz se 00??Batea ingrozitor filtrul in capota...Ca remedi am folosit 2 suruburi cu piulite filtru-sasiu...acum nu mai bate dar mie frica sa nu se intample cv..Ca inlocuitoare erau tampoanele de cutie de viteze de 1310 dar cica sau modificat in urma cu vreo 4 ani si nu se mai gasesc in vanzare..

Stie cnva de unde as putea procura aceste tampoane?

Share this post


Link to post

Vanzarile se fac la BURSA

Edited by Mircea
Vanzare in afara Bursei

Share this post


Link to post

Dragospaunet, daca vrei sa vinzi ceva, pune un topic la Bursa. Incapatanandu-te sa nu respecti Regulamentul si sa faci oferte in alta parte, vei strange warn dupa warn pana la suspend.

Share this post


Link to post

Imi spune si mie cineva cam cat ar costa un arc spate Matiz?

Ms mult

 

 

Share this post


Link to post

Salutare !

 

In primul rand imi cer scuze daca nu am stat sa caut, pentru ca sunt destul de aglomerat in ultima vreme si este o problema destul de urgenta.

 

In fata am franele blocate, si asta de un an de zile, de cand am luat-o in primire. De incins se incingeau discurile si inainte, dar acum a inceput sa si scartaie pe dreapta. Am fost la un mecanic (de incredere, sper, acolo isi face masina un bun prieten) si mi-a spus ca trebuie placutele de frana si niste garnituri de la pistoane, cica pistoanele le deblocheaza el, nu e problema. Trebuie sa cumpar aceste piese pana spre sfarsitul saptamanii ca sa mi le schimbe sambata.

 

Vreau si eu sa stiu de unde pot sa cumpar din Bucuresti aceste piese (placute frana + garnituri pistoane frana), si sa fie de calitate, eventual cat de "originale" se poate. Frana e frana si nu-mi vine sa ma duc in Vitan in targ pentru frane (ca si exemplu, nu ca as lua de acolo vreo piesa). Pretul nu conteaza prea mult, din acelasi motiv.

 

In afara de asta, m-ar fi interesat, dar nu urgent, ci pentru mai tarziu, diverse alte piese, cum ar fi niste pistoane de hayon (cele pe care le am se blocheaza si trebuie sa imping hayonul cu mana ca sa se deschida si scartaie urat - nu merg nici unse, ca impinge corpul pistonului vaselina in capete si se curata de pe tija, un far, si alte maruntisuri, gen suruburi, capacele, fete de usi (capitonaj) si alte prostioare din astea pentru interior si mascat diverse.

Edited by White Shadow

Share this post


Link to post

Incearca la eroii revolutiei, este un magazin acolo de piese daewoo unde gasesti absolut orice, si cauciucuri de pus le pedale(imbracaminte)

 

 

Edited by duku

Share this post


Link to post

Un anunt interesant pentru proprietarii de TICOzaur. La REMAT pe str. Barsanesti in Militari (zona Apusului) gasiti 3 Tico la dezmembrare. Daca va grabiti poate mai prindeti ceva din ele

Share this post


Link to post

Cam tarziu, am luat deja ceva din ele astazi. Mai naspa e ca am fost foarte grabit si fara sa-mi dau seama am luat pistoanele din spate, nu pentru fata (nu se gasesc garnituri separat si am zis ca mai bine schimb pistoanele cu totul). Si era prea tarziu, era deja ora 2 si peste tot era inchis sau nu aveau. Ma duc luni si imi iau si pistoanele pentru fata... :mrgreen: Nu e chiar o pierdere ca am si pe spate probleme si zgomote la franare, dar era urgent in fata ca deja franez pe metal. M-am uitat si nu mai e nici urma de placute, sunt disparute... :mrgreen:

Edited by White Shadow

Share this post


Link to post

Vreau sa fac distributia la matiz si sa schimb cap de bara stinga si dreapta. Am fost la un magazin de piese auto de pe Calea Vacaresti 274. Piesele (curea, rola, pompa) sint coreene , relativ jumatate din pret fata de GM, dar nu au sigla GM. Avind in vedere ca sint coreene sa pun pe masina coreene sau sa comand piese pe care sa fie sigla GM ?

Share this post


Link to post

Poate cineva sa ma indrume catre un magazin/magazin online sau alta varianta de a gasi geamurile farurilor de Matiz?

In cazul in care nu exista posibilitatea achizitionarii numai a geamurilor eventual ma puteti indruma pentru far complet?

 

Precizez ca geamurile farurilor, ambele, de fapt nu sunt sticla par a fi un material plastic. Si par a fi matuite, oricum cu faza scurta nu bate mai mult de 5 m sad.gif. Iar faza lunga nu deranjeaza pe nimeni.

 

Codurile farurilor sunt pentru Matiz 2 urmatoarele: dreapta 96563483 si stanga 96563482.

 

Am gasit pe net cateva variante de far complet la preturi astronomice de 100 euro/buc. :wallbanger:

Share this post


Link to post

sa pun pe masina coreene sau sa comand piese

Coreenele nu sunt de lepadat, mai ales ca foarte probabil motoarele sa fie ansamblate cu asa piese. Mai exista si piese super-bune, alta marca decat GM.

 

geamurile farurilor de Matiz?

Vad ca nu prea umbli prin pravalii. Un far bun costa 270-350 lei. Un far chinezesc (fara motoras) este 100-140 lei si daca nu sunt probleme cu reglatul oglinzii, se cheama ca te-ai rezolvat pe cativa ani. Sau la dezmembrari, cam 150 lei perechea, oamenii nu le vand daca nu sunt valide. Geamul, care este plexi-glass si in timp se degradeaza, nu se inlocuieste.

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Piesele coreene in ultima vreme sunt facaturi. Pentru distributie mai ale mergi fie pe piese de origine GM, fie pe curea Gates (identic origine) si rola INA. Piesele pentru o distributie la matiz te costa foarte putin, undeva in jur de 150-200 ron. Si vorbesc de piese de calitate, asa ca nu are sens sa te ieftinesti aiurea si sa risti sa distrugi motorul.

 

Pai normal ca nu are cum sa gaseasca faruri ieftine, pentru ca el vrea faruri de MATIZ II, nu de matiz romanesc.

Share this post


Link to post

Pentru toti Matijii e acelas far. La chinezarii, precis nu dau si motorasul, iar varianta mai ieftina cu 10 lei are gaura respectiva sigilata.

Share this post


Link to post

Piesele coreene in ultima vreme sunt facaturi. Pentru distributie mai ale mergi fie pe piese de origine GM, fie pe curea Gates (identic origine) si rola INA. Piesele pentru o distributie la matiz te costa foarte putin, undeva in jur de 150-200 ron. Si vorbesc de piese de calitate, asa ca nu are sens sa te ieftinesti aiurea si sa risti sa distrugi motorul.

 

Pai normal ca nu are cum sa gaseasca faruri ieftine, pentru ca el vrea faruri de MATIZ II, nu de matiz romanesc.

 

 

Da...asa-i. Locuiesc in Grecia, Matizul asta e de aici. :(

Edited by Eddy

Share this post


Link to post

Am cumparat de la magazinul de pe Ferdinand de linga Gepa piesele. Curea Gates-49 lei; rola intinzatoare Nippart-69 lei; pompa apa Graf-152 lei, simering-5 lei . Total piese pentru distributie : 275 lei

Am luat si flansa amortizor st+dr - 2x43 lei; cap bara st+dr - 2x49 lei; curea aer ( ca daca tot umbla la distributie)-29 lei; antigel 3l(verde la 1l)- 30 lei

Sa vedem cum ies si la manopera acum :roll:

Share this post


Link to post

Poate cineva sa ma indrume catre un magazin/magazin online sau alta varianta de a gasi geamurile farurilor de Matiz?

In cazul in care nu exista posibilitatea achizitionarii numai a geamurilor eventual ma puteti indruma pentru far complet?

 

Precizez ca geamurile farurilor, ambele, de fapt nu sunt sticla par a fi un material plastic. Si par a fi matuite, oricum cu faza scurta nu bate mai mult de 5 m sad.gif. Iar faza lunga nu deranjeaza pe nimeni.

 

Codurile farurilor sunt pentru Matiz 2 urmatoarele: dreapta 96563483 si stanga 96563482.

 

Am gasit pe net cateva variante de far complet la preturi astronomice de 100 euro/buc. :wallbanger:

 

 

Nu este nevoie sa cumperi faruri noi,rezolvi problema prin polisharea lor.Iti recomand XERAPOL PLASTIC POLISH.Eu am cumparat online, dar acum am vazut la Carrefour mult mai ieftin decit am dat eu.Am inceput cu smirghel(coala abraziva) cu granulatie 1600 cumparata de la Praktiker si multa apa si pe urma am folosit smirghelul din cutia de Xerapol tot cu apa si la final pasta Xerapol.Lustruirea finala o faci cu materialul textil din cutie.Daca ai suficienta rabdare farurile vor iesi ca noi.Succes !

Share this post


Link to post

Nu este nevoie sa cumperi faruri noi,rezolvi problema prin polisharea lor.Iti recomand XERAPOL PLASTIC POLISH.Eu am cumparat online, dar acum am vazut la Carrefour mult mai ieftin decit am dat eu.Am inceput cu smirghel(coala abraziva) cu granulatie 1600 cumparata de la Praktiker si multa apa si pe urma am folosit smirghelul din cutia de Xerapol tot cu apa si la final pasta Xerapol.Lustruirea finala o faci cu materialul textil din cutie.Daca ai suficienta rabdare farurile vor iesi ca noi.Succes !

 

Intrebare stupida: Se desfac ""geamurile"" si se polisheaza interior-exterior sau numai exterior?

Share this post


Link to post

Numai exterior.

Share this post


Link to post

Nu este necesara demontarea farurilor de pe masina,in acest fel se evita dereglarea lor.

Share this post


Link to post

Posted 19 February 2009 - 09:41 PM by SALEX

Lustruitul farurilor este eficient, da rezultate imediate foarte bune. Din pacate, nu tine mult. Dupa 2-3 luni farul se matuieste la loc. Mai mult decit atit, daca lustruirea se face si in afara zonei matuite initial, deteriorarea se va extinde pe intreaga zona lustruita. Ca solutie de moment, este OK. Daca ti-ai dori ca farul sa fie "ca nou" mult timp de aici incolo ... schimba-l

Share this post


Link to post

oglida stinga matiz (model se) cit o costa ? mersi de pe acum ,: :osanale: :poate o fac cu incalzire electrica ,ca ala care mi-a spart-o avea o viteza mare rau, incalzita adica

Edited by cristiojo

Share this post


Link to post

EU AM LUAT RECENT O ASTFEL DE OGLINDA SI AM DAT 120 RON.ASTA NEFIIND ORIGINAL, EVIDENT - PROBABIL AR FI CEL PUTIN DUBLU UNA ORIGINALA.

Edited by EM!L
Ai Caps Lock-ul blocat?! Nu mai cita integral mesajul anterior, foloseşte AddReply sau FastReply!

Share this post


Link to post

Termostat Matiz/Tico - 11 Lei,janta Tico (R12) 115,5 Lei; piulite roata 4buc x 2,5 Lei (mi-au furat roata in weekend... :) )) Magazinul de la Delfinariu/Constanta.

Share this post


Link to post

mersi crstitof dar cred ca nu specificasem am vrut doar oglinda adica geamul oglinzii si am gasit in tirg la vitan 25 ron nu originala , acolo am gasit un magazin dedicat daewoo!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...