Jump to content
Sign in to follow this  
MirceaMS

Dobanda Compensatorie Vamala

Recommended Posts

Salut colegi!

Va scriu ca sotul unei propietare de Spark, masinuta foarte buna dealtfel, de care sotia mea s-a atasat mult.

Cumparata in 2005 decembrie in leasing de la Unicredit, cu reziduala 0 - adica inclusa in ratele lunare, pentru ca putini stiu ca valoarea reziduala nu poate fi zero, este minim 20%, dar asta e alta poveste.

In decembrie se termina CONTRACTUL SI NORMAL, se va finaliza prin cumparare definitiva.

Acuma, eu am cautat pe-aici ceva-ceva despre aceste taxe si exact ce ma intereseaza pe mine- dobanda compensatorie vamala. De la firma de leasing NIMENI nu stie nimic despre cum se calculeaza pentru ca - citez- nu este treaba lor.

Va redau mai jos calculul lor:

 

a) soldul capitalului 649,59 EURO;

 

b) comision de inchidere anticipata <a name="oust_cap_5">32.48 EURO;

 

c) taxe vamale 1243.65 RON;

 

d) comision vamal 20.73 RON;

 

e) accize 219.92 RON;

 

f) dobanzi compensatorii – se calculeaza de Biroul Vamal in momentul inchiderii importului temporar

 

 

 

 

 

g) comision de inchidere si transfer de proprietate a Contractului de 100 EURO;

 

*La sumele de mai sus se adauga TVA.

 

Le-am scris cateva mailuri acide dar nu am capatat nici o alta informatie cat de cat ajutatoare despre CAM CAT AR FI valoarea dobanzilor compensatorii pentru ca, citez:

 

 

Referitor la dobanda compensatorie va informez ca valoarea acesteia este determinata doar la momentul achitarii taxelor vamale si inchiderii importului astfel :

 

 

1)Pentru marfurile necomunictare ce fac obiectul operatiunilor de leasing efectuate conform art. 27 alin(2) din OG 51/1997 republicata cu modificarile si completarile ulterioare , respectiv care sunt plasate in regim vamal de import cu exceptarea de la plata a sumelor aferente drepturilor de import nu se datoreaza dobanzii compensatorii atunci cand se indeplinesc formalitatile prevazute pentru incheierea operatiunilor din punct de vedere vamal .

 

 

2)In cazul regimurilor vamale de admitere temporara care au ca obiect marfuri necomunitare , inclusive cele achizitionate in baza unnor contracte de leasing , incepute inainte de aderare si care se inchieie dupa data aderarii, in conditiile prevazute de art.519 din Regulamentul (CEE) nr 2454/93 se datoreaza dobanzi compensatorii.

 

 

Va informez ca formalitatile de reinmatriculare vor intra in sarcina Unicredit Leasing,operatiune ce este inclusa in costul de inchidere contract.

 

 

... sunt incapabili sa calculeze ei, aceste dobanzi compensatorii vor fi calculate NUMAI de cei de la vama.

 

Acuma, rugamintea mea este daca poate cineva sa-mi spuna, din exemplul personal, ce reprezinta si cam cat ar fi valoarea la aceste taxe suplimentare de care habar nu aveam: dobanzi compensatorii.

 

 

 

Share this post


Link to post

Nu pot sa cred ca nu e nimeni care sa fi terminat leasingul in ultimii 2-3 ani...

Share this post


Link to post

Salut

 

Aceeasi problema am si eu cu un Aveo se pare ca este o taxa vamala in jur de 600 de euro

despre care nu stiam nimik :wallbanger:

 

Atentie fomuristi si nu numai, cand faceti leasing la masini extracomunitare

Chevrolet, Hyundai etc :shock:

Share this post


Link to post

Nu scria in contract?

Si oricum, nu mai exista importul temporar acum, orice leasing, indiferent daca obiectul lui este un bun de provenienta intra sau extracomunitara se face dupa achitarea eventualelor taxe vamale si accize, singura taxa care nu se ia in calcul (intrucat se va calcula la fiecare rata) fiind TVA.

Share this post


Link to post

Buna seara ,

 

Vreau sa cumpar un Chevrolet Matiz 1.0 de la o firma care se ocupa cu aducerea masinilor din Germania , masina are numere de Germania inca nu a fost inmatriculata in Ro , as dori sa stiu daca trebuie sa platesc si alte taxe ( vamale ... ) in afara de taxa de mediu , inmatriculare ?

 

multumesc

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa platesti vama.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...