Jump to content
Sign in to follow this  
vladawd

Separatoarele De Sens De Pe Linia Tramvaiului 21

Recommended Posts

Undeva trebuie sa se rupa cercul vicios. De fapt nu ar trebui ars bugetul public ci proprietatile celor vinovati.

Share this post


Link to post

Semne de circulatie peste tot de la Vesta pusesera.

Rahaturi d-alea pline cu apa pe DN1 pana la ploiesti prin sate pusesera. De la Vesta.

Bolarzi de cauciuc pe trotuare pusesera. Tot de la aia.

 

De vreun an nu mai pusesera nimic. Era normal, bisnisul vesta continua.

Share this post


Link to post

dar macar sunt de calitate produsele celor de la Vesta.

Share this post


Link to post

dar macar sunt de calitate produsele celor de la Vesta.

Ha?! Adica? Nu cred ca are vreo relevanta ca sunt sau nu de calitate atat timp cat nu exista concurenta. Practic orice licitatie are acelasi castigator.

Si acum, cand spui calitate, la ce te referi ca rezista la prima ploaie, prima pala de vant, prima ninsoare sau prima caldura? Daca te referi la separatoarele de sens, in mai putin de 2 saptamani, au ajuns la nivelul asfaltului. Practic s-au rupt "urechile" separatorelor atunci cand au trecut masinile peste ele.

Si vorba aia..."Si UTI le monteaza!"/"Sa manaca si gura lor ceva!"

Share this post


Link to post

Dar semnalizarile luminoase de la zebre le-ati vazut? Alea cat or tine? :scarpin:

Share this post


Link to post

Care? Alea de pe Pallady?

 

Nu stiu cat or tine, dar sunt super misto.

 

 

Share this post


Link to post

Pallady, Bucurestii Noi, Straulesti. Sunt misto dar sa vezi injuraturi cand trec bulangii si dau cu mana sa le aprinda.

Share this post


Link to post

Pe Timisoara se practica (la trecut) frecvent depasirea coloanei de masini de pe linia tramavaielor (ce "depasea" coloana de masini "normala) pe linia tramvaielor de pe sensul opus. Nu am vazut vreodata vreun politai oprindu-i pe cei ce faceau asta. In schimb au bagat la cap "situatia" si, cand s-a strans de-o strigare, au pus-o.

Nu sunt sadic (nici masochist :) ), dar tare as vrea sa vad o campanie in care o ceata de politisti, cu televiziunile dupa ei, sa dea amenzi in draci la tot ce misca cum nu trebuie, chiar daca blocheaza strazile si intersectiile. Si asta cateva saptamani, luni. Si in fiecare an. Pana ne intra in "cultura" ca regulile sunt facute sa le respecti si nu sa le incalci.

 

Cat despre borduri, vom vedea cu siguranta si al treilea rand. Cantitatea de pamant care se toarna pe "spatiile verzi" este intotdeauna suficient de mare ca sa se reverse... peste.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

:o fftopic:: Chiar acum se lucreaza pe Maniu (zona Apaca, Policlinica Doris) la supraetajarea bordurilor. Probabil vor sa transforme zona verde dintre sensuri in ceva gen piramida :scarpin:

Share this post


Link to post

[...] Nu am vazut vreodata vreun politai oprindu-i pe cei ce faceau asta. [...] tare as vrea sa vad o campanie in care o ceata de politisti, cu televiziunile dupa ei, sa dea amenzi in draci la tot ce misca cum nu trebuie[...]

 

Daca fixez pe bord camera si fac un filmulet de 10 minute cat timp stau in coloana aia de pe Timisoara si o trimit la cateva televiziuni...rezolv ceva ?

Nu stiu, dar cred ca voi pune la punct o solutie...caci daca stau cu ea scoasa pe geam, e posibil sa iau si bataie :) )

Share this post


Link to post

Poate vezi ca se apuca de facut "Gradini suspendate", da de bucuresti

Edited by Aty

Share this post


Link to post

Multam de info...diseara ma duc sa-mi iau salariu :D (sclavii lu` vantu` stie!)

Share this post


Link to post

No, si-au trecut aproape 6 luni si n-am mai vazut picior de batz in picioare prin oras. In schimb, sa dantuim hora bucuriei caci vom avea semnalizari verticale dinamice de 6.4 milioane de euro. Ce pana mea sunt semnalizarile verticale dinamice ?

Share this post


Link to post

Niste semne de circulatie care vor sti sa beleasca singure cracile care cresc in jurul lor! =))

Share this post


Link to post

3 milioane de lei noi pentru noi stalpisori in locul alora galbeni.

 

Evident, singur ofertant: UTI :mda: Citatul de mare anvergura din articol:

 

Presupunând, probabil, că vatmanii ar fi tentaţi să depăşească, în timpul traseului, colegii de la maneta altor tramvaie, autorităţile au montat un rând de separatoare şi între cele două linii de tramvai de pe traseul 21. Un calcul simplu arată că din cei 18.000 de metri de separatoare, 6.000 au fost montaţi total inutil, pentru a împiedica manevrele de depăşire între tramvaie. Practic, aproape 900 de mii de lei au fost cheltuiţi inutil.

Share this post


Link to post

Din ce scrie acolo, 3 milioane s-au platit pe primii stalpisori. Astia ar fi fost schimbati pe garantie...

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Corect. Las' ca le compenseaza pierderile pe garantie partea asta: Potrivit site-ului e-licitatie.ro, Administraţia Străzilor a atribuit, începând cu septembrie 2009, firmei UTI Traffic Management SA, contracte în valoare de 34.244.379,92 de lei, fără TVA, pentru lucrări şi servicii de întreţinere ale sistemelor de semaforizare sau ale marcajelor. Aproape 8 milioane de euro :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...