Jump to content
Sign in to follow this  
Sam Chuck Yin

De Ce Nu Respectam Vitezele Legale Pe Soselele Din Romania?

Respectarea vitezei legale  

150 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Off. Ieri dimineata am fript-o cu 120 in localitate, la coada iepurasului (Audi de suceava :D ) .De ce nu? acu am ochiu format la logane :P

Share this post


Link to post

Eu nu am folosit detector niciodata, insa "miros" radarele de la departare, iar mcv-urile au o silueta inconfundabila :mrgreen:

Edited by raven84
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce "simt olfactiv" ai ... cind distingi tu silueta MCV-ului el deja ti-a masurat viteza...sa te aranjezi sa dai bine in poza :)

Uiti ca prostiile alea au zoom optic destul de bun...cel putin asa spuneau si laudatorii si restul...

Nu te baza numai pe flashurile de pe contrasens nu toti au "spirit de echipa"...

 

 

 

Share this post


Link to post

Se lauda. Eu din ce am vazut sunt doar luati de aproape. Nu cred ca iau de la mai mult de 200m.

Nu ajunge insa nici "simtul olfactiv" nici detectorul nici flashul nici statia, fiecare in sine numai. Insa o suma da in majoritatea cazurilor.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai lipseste ceva din lista : bunul simt la apasatul pedalei.

Daca bagi ca disperatu cu 130-140 prin localitate nu te mai ajuta nimic.

Din lista mea lipseste statia. Si nu cred ca va apare. CNA-ul dupa cite am auzit nu are jurisdictie pe acolo si nu am chef sa-mi pun casti...prefer muzica la drum lung.

Chiar si la 200m e greu sa distingi ca e MCV sau alta ragalie. Daca mai sta pitita dupa alta masina sau dupa vreun copac o vezi din prastie.

Aaaa si sa nu uitam de pe lista sfintu' iepuras...

Recapitulam: detector bun, iepure, flashuri, viteza pe contrasens, un disperat in depasire pe linga tine cu "undita" deasupra cupolei rolleyes.gif , talpa usurica duc la marirea vitezei medii de deplasare ok.gif

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

LE: DJ-ule, ce ai patit bre, te-ai cumintit ????

 

Eu intotdeauna am mers asa. Altii m-au catalogat altfel :) .

Cand veneam vineri noapte de acasa de la Rosiori dupa ce-mi aranjaseam masina eram tot un zambet de cum se comporta mai nou pe drum, am prins relativ liber pe sensul meu si unde nu veneau coloane ma trezeam ca am ajuns la 150 la ora fara sa-mi dau seama, efectiv. Ma trezeam cand vedeam faruri din fata, atunci ma uitam la vitezometru si reduceam cu ochii la berbeci sa vad care se mai baga in depasire aiurea. Norocul meu si al lor ca drumul e suficient de lat si permite o triplare in caz de urgenta majora, desi nu am fost nevoit niciodata sa fac, sunt atent la acest aspect.

Share this post


Link to post

Si eu am votat tot ultima varianta. Asta pt ca in general merg "nitel" peste limita admisa. Nu mult, fie cu +10% cat sa nu ma ia radarul, fie cu +25-30 kmh cat sa nu-mi pierd carnetul.

  • Like 1

Share this post


Link to post

In primul rand, vreau sa zic ca eu merg de obicei legal.

 

De putintele dati in care depasesc viteza limita pe acel sector, o fac pentru ca:

 

  • ma plictisesc
  • amortesc
  • vizibilitatea este de kilometri intregi
  • fac drumuri lungi si nu vreau sa adorm la volan
  • limitele de viteza sunt calculate pentru Dacia din 1970 fara amortizoare
  • daca stau mai putin la volan, ma expun mai putin traficului si stresului
  • ma plictisesc
  • desi imi place sa conduc, nu imi place sa petrec multa vreme la volan
  • ma plictisesc

Subscriu si eu. :D

Share this post


Link to post

Am votat cu ultimul punct, 90/h intre localitati cu asfalt bun mi se pare un nonsens, nu merg la consum si nici ca melcul. Afara merg in medie cu 110, in localitati, depinde. Daca aud prin statie de radar, merg usurel. Daca nu, ma mai uit la detector. Prin zona noastra drumurile sunt destul de ok. Traiasca statia si colegii care detin asa ceva, condusul devine o placere cand ai asa o companie la drum intins.

Drumuri bune!

Share this post


Link to post

Se lauda. Eu din ce am vazut sunt doar luati de aproape. Nu cred ca iau de la mai mult de 200m.

Nu ajunge insa nici "simtul olfactiv" nici detectorul nici flashul nici statia, fiecare in sine numai. Insa o suma da in majoritatea cazurilor.

 

 

Poti fi luat de la 1km, detectat de la 3km inclusiv nr. de inmatriculare. Poti fi detectat si de la 25km dar esti doar un punct. Suma nu merge, pt. ca nu esti oprit. Suma iti vine prin posta si achiti direct la finante. Nu te mai rogi de nimeni, agentii au scapat de obligatii (prieteni, colegi, sefigreenguy.gif etc) Statia e buna, insa ce faci daca esti varf de lance si nu auzi nimic? Detectorul se poate dona celor de la salubritate ca si obiect de muzeu, iar flashurile sunt rare.20_grumpy.gif

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Detectorul inca functioneaza, isi face datoria. Dar NUMAI daca radarul nou NU e in mod "veioza". Daca emite constant, il vede si cobra 6060. Eu inca voi mai tine whistler-ul in parbriz, legat la plafoniera, ma ajuta in caz ca ma indeamna cineva "sa-i dau in bocanci". Oricum la indemnuri de genul asta nu pun botul.

Spor maxim si drumuri bune, colegii!

 

 

 

@raven- ti-am dat un plus ca m-am stricat de ras la postarea ta:

Eu nu am folosit detector niciodata, insa "miros" radarele de la departare, iar mcv-urile au o silueta inconfundabila

Hai ca e tare =)) . Ca cand virgula :D le simtesti matale, ei au deja poza cu cati dinti ai zambit de la 700 de metri.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Detectorul se poate dona celor de la salubritate ca si obiect de muzeu, iar flashurile sunt rare.

Daca ai un gunoi de cobra, categoric. Flashurile sunt rare pe unde mergi tu poate, eu pe unde am mers am vazut ca s-a marit mult numarul celor care flashuiesc, mai ales la mcv-uri. Statie nu folosesc. Ca unul care merg afara cu medii mari de viteza (90-100) si nu am luat o amenda de multi ani cred ca pot considera ca nu vorbesc de pe pereti.

Statie nu am nevoie si nici nu am auzit pe cineva sa fie luat de la distanta mare, numarul trebuie sa fie clar in poza. Amenzile nu se pun la pixeli.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Tu stii ce stii, eu stiu ce pot observa pe aparat. Nu vreau sa intru in polemici, deci drumuri cat mai bune si lipsite de radare.ok.gif

Share this post


Link to post

Nu aparatul vorbește ci aprobarea lui de model. Ce contează ca ala sesizează ținte la distanțe de kilometri? E un radar, asta fac radarele... Trebuie însă să măsoare viteza și să o atribuie cuiva.

Share this post


Link to post

Pai o masoara foarte bine si pe automat si pe manual21000000.gif . Majoritatea echipajelor lasa radarele pe automat. Nu se mai streseaza sa actioneze ei telecomanda.30000000.gif Mai multe, chiar nu pot spune...20000000.gif

Share this post


Link to post

Pai vad ca nu poti spune, pentru ca vorbesti pe langa. Pe langa legislatie, cel putin.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Zmeule acum vreo 8-9 ani ma jucam cu o ragalie de camera video sony si vedeam clar pe zoom optic nr de inm. noaptea de la 200-250m.

Banui ca jucariile de acum pot face mulllt mai mult sa nu mai zic de rezolutia la care pot fotografia sau filma...si la care mai poti face ceva zoom digital.

Daca au in dotare si scule de prelucrare deja am pus-o.

De la 1km poate ca nu, sint rare conditiile pt asa ceva dar de la 300-400m cred ca sint destule.

Din pacate faza cu flashurile nedate am patit-o si eu de 2 ori...dar deobicei pina acum nu am avut probleme...chiar ma intrebam pt ce dracu am luat detector de top greenguy.gif

Ca si-a scos pina la urma banii e alta chestie...

S-au inmultit in schimb "unditarii"... statiile pe traseu...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca au in dotare si scule de prelucrare, au pus-o ei.

Share this post


Link to post

Plecând de la

48kmh => 23m distanta totala de franare si 64kmh => 36m distanta totala de franare.

Tineti cont ca nu este o legatura cu coeficient fix intre viteza si distanta de franare si o sa vedeti ca situatia se impute rapid pe masura ce viteza creste.

.. ca unul care a votat "ultima variantă", în prezentul sondaj, îmi permit să pun (cu riscul de a plictisi) din nou filmuleţul ăsta

Cel puţin în cazul meu, cititind diferitele opinii şi argumentări expuse pe aici, privind filmuleţul şi analizându-mi stilul de condus, mă face să-mi "reconsider poziţia" cu privire la "speeding" (chiar şi numai pentru primul drum făcut, după vizualizare, sau.. până îmi reamintesc de el, dar tot "e ceva"). Acelaşi lucru sper să să fie valabil şi pentru (unii dintre)voi..

Share this post


Link to post

Am pus ultima. De obicei depasesc cu 10-20 km viteza.

 

 

Share this post


Link to post

Pai vad ca nu poti spune, pentru ca vorbesti pe langa. Pe langa legislatie, cel putin.

 

 

Nu era vorba de legislatie, era vorba de ceea ce pot face noile aparate. Insa fiecare intelege ce vrea, pe langa. S-a stabilit la nivel de IJP Neamt o viteza max. admisa in localitatile de pe raza judetului 60 km/h. Peste, raspunde fiecare. Sper sa nu risti sa treci prin zona, cand poti avea surpriza ca in 26km sa intalnesti doua radare modelul nou.

Share this post


Link to post

In drumul de la Raduti la Bucuresti am trecut pe langa vreo 5 radare, dintre care unul model vechi montat pe un logan normal si restul pe MCV-uri.

Pe cel normal l-a mirosit detectorul de la o distanta suficient de mare(in jur de 1 km) iar la celelalte doua doar bipaia cateva secunde(3-4) pe intensitate mare, asa cum face cand a dat de un radar, incepant cu vreo 500-600m. In plus de asta, inca 2 chestii:

1. Toata lumea dadea flashuri in disparerare, chior/talamb sa fii sa nu te prinzi ca e radar;

2. MCV-ul ala este destul de greu de pitit, se vede de la cateva sute de metri.

 

La dus am dat doar peste 3 radare, toate modelul nou insa, nu am luat niciunul, zic eu.

Poze in trafic la distante mari doar daca esti singur pe drum pentru ca altfel nu prea vad cum ar putea face poze prin alte masini din trafic.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu era vorba de legislatie, era vorba de ceea ce pot face noile aparate.

 

Ce pot face noile radare e scris in aprobarea de model. Ce declara producatorul (sau crede operatorul ca pot face dupa ce se joaca cu comenzile) e alta mancare de peste.

Share this post


Link to post

Ti-am zis de ce. Lipsa infrastructurii.

 

Las-o dracu ca macane ingrozitor!

Cand Otopeniul arata ca Voluntari, o ardeau cu 70kmh, ii lua radarul, injurau si dadeau peste oameni pe trecerea de pietoni ca nu puteau frana din cauza gropilor.

Acum Otopeniul arata a "infrastructura vestica" (ce termen cretin). Ce se intampla? Surpriza! Se merge cu 120-150kmh, te ia radarul (apropo, pe astea noi le pun si in Otopeni), injuri si dai peste oameni la singurele 2 treceri de pietoni care au ramas (plus nenumarate alte accidente intre masini).

Unde e corelatia intre viteza si infrastructura? O sa zici ca oamenii aia stiu ca ii asteapta in drum mai prost in alta parte, dar e bullshit total, iarasi, pentru ca majoritatea se duc foarte aproape de Bucuresti si parcurg distante nesemnificative pe drumuri proaste.

Deci unde e corelatia? Eu zic ca e doar in mintea noastra. Vrei sa mergi tare? Mergi. Nu vrei? Nu o face. Asuma-ti responsabilitate, fii barbat, nu arunca vina asupra oricui, numai sa scapi tu.

 

Hai sa-ti dau un exemplu:

Drum Piatra Neamt - Bucuresti 362 km din care 300 km E85.

Am mers ieri aproape regulamentar, adica 65-70 in localitati si 100- 110 in afara si am facut 6.5h

 

Poate te-ai oprit pe drum si ai uitat sa mentionezi. Viteza ta medie este mai mica decat viteza legala in sate. Ori te-ai oprit, ori distanta nu e buna, ori ai bagat din top la timpul petrecut in masina pentru acest drum... oricum ar fi, este o aiureala sa postezi asa ceva.

 

 

Eu merg legal de multe ori pentru ca e mai relaxant. Sunt 10231231 chestii care imi excita nervii in fiecare zi la munca si nu numai. Nu mai am nevoie si de atentia maxim incordata pe care o necesita viteza marita. Mai merg legal si pentru ca de multe ori merg cu copilul in masina. Si ma gandesc ca oricand poate aparea ceva neprevazut si atunci e mai bine sa am viteza mica decat mare.

Dar cand o iau razna... o iau razna. Sunt extrem de alert insa atunci (probabil si pentru ca nu sunt obisnuit sa merg tare) si nu de putine ori sunt extenuat dupa un drum de doar 200km. Dar ajung intotdeauna la destinatie (well... cel putin am ajuns intotdeauna cand eram cu masina :D ), nu iau niciun radar (sunt mai mari decat pietonii, daca nu le vad pe astea cum sa am pretentia sa vad pietonii) si nu lovesc niciun animal. Oricare dintre cele de mai sus, ar inseamna ca am mers prea tare pentru cat puteam duce.

Share this post


Link to post

Man, ma refeream la lipsa infrastructurii gen autostrazi, centuri ocolitoare etc. Hai sa fim seriosi, daca pleci din Romania in Italia, faci 12 ore pana la granita, aproximativ 700-800 km si mai faci 12 ore pana in Italia, insa distanta este dubla!

Cine merge tare prin sate, o face, cum spui si tu pe barba lui. Eu niciodata nu merg ca nebunul, chiar daca ma grabesc ingrozitor, pentru ca nu-mi place sa risc aiurea! Dovada niste ani fara accidente, desi merg cam 20-25 k km pe an cu aproximatie. Si tot niste ani fara amenzi de circulatie, iar spune multe. Ca mi-am luat au derriere de la vreo cativa bezmetici care dormeau la volan, asta-i alta treaba. Ca fapt divers, in general merg maxim 20-30 km peste limita legala, dar acolo unde sunt ferm convins ca pot merge, nu de faptul ca nu e radar sau politie, ci de faptul ca nu este safe sa mergi nici cu viteza legala uneori. Iar mersul cu viteze mai mari de 80 kmh in localitate, chiar daca ai 4-5-10 benzi, este extrem de periculos - exemplul cel mai elocvent Otopeniul, altul Tartasestiul, Marasesti, Calugareni, Chitila etc. Multe zone periculoase tocmai prin faptul ca poti merge repede, drumul permite dar cam atat...

Pe bune, daca as sti ca pot merge in excursii exclusiv extraurbane cu o medie orara de peste 80 km/h as fi super fericit, asa, cand stii ca poti obtine maxim 60-70 km h mergand mai tare in orase/sate si tare in afara lor... fara sa vrei te grabesti.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...