Jump to content
Sign in to follow this  
Sam Chuck Yin

De Ce Nu Respectam Vitezele Legale Pe Soselele Din Romania?

Respectarea vitezei legale  

150 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Man, ma refeream la lipsa infrastructurii gen autostrazi, centuri ocolitoare etc.

Se respecta limitele de viteza pe autostrazile din RO ?

Share this post


Link to post

Poate te-ai oprit pe drum si ai uitat sa mentionezi. Viteza ta medie este mai mica decat viteza legala in sate. Ori te-ai oprit, ori distanta nu e buna, ori ai bagat din top la timpul petrecut in masina pentru acest drum... oricum ar fi, este o aiureala sa postezi asa ceva.

 

Viteza poate fi mai mica daca prin sate prinzi carute, pietoni, curbe strinse, gropi etc...

Daca mergi pina in 90-100(extraurban---se subintelege) si 60 in sate ca maxime atunci cam asta e media scoasa ~50-60km/h...

Mircea viseaza la media de 80km/h 10000000.gif cel mult pe A-uri sau E85 Iasi-Bucuresti noaptea...dar in ultimul caz nu merg legal ci cu 10-20 peste limita.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Poate te-ai oprit pe drum si ai uitat sa mentionezi. Viteza ta medie este mai mica decat viteza legala in sate. Ori te-ai oprit, ori distanta nu e buna, ori ai bagat din top la timpul petrecut in masina pentru acest drum... oricum ar fi, este o aiureala sa postezi asa ceva.

 

Nu e, si se leaga de infrastructura totusi. Ie-te exemplu simplu: avem un DN, care e pe-o banda. Eu ma urc pe DN-ul asta sa ajung din punctul A in punctul B, pe o distanta de 120 km (sa zicem 30 km prin localitati si 90 km prin afara). Calculul optimist cu viteza legala zice: 30 km parcursi cu 60 km/h fac 30 minute, 90 km parcursi cu 90 km/h fac 60 minute, in total 90 de minute pe cei 120 km, ar iesi o viteza medie teoretica de 80 km/h.

 

Numa' ca DN-ul e pe-o banda. Si pe banda asta intalnesti un ARO (sa zicem) care merge cu 50 km/h in afara localitatii ca nu poate/nu vrea/n-are chef de mai mult. Si stai 5 minute sa-l depasesti, ca na... e o singura banda! 5 minute mergi cu 50 km/h in loc de 90 km/h, asta inseamna ca in loc de 1.5*5=7,5 km ai parcurs vreo 4 km (pierdere de 3,5 km), si viteza medie tocmai ti-a scazut la 77,67 km/h. Deci e foarte posibil sa mergi complet legal si sa scoti o viteza medie cu mult sub viteza legala.

Share this post


Link to post

Se respecta limitele de viteza pe autostrazile din RO ?

 

Pe A2 rareori am vazut sa mearga cineva peste 130. Cel putin de cate ori am trecut eu. De multe ori daca mergeam cu 130 pe bord, la consum, o tineam numai intr-o depasire.

Share this post


Link to post

Bullcaca.

Radarele pe autostrada au clienti intotdeauna.

Share this post


Link to post

Pe A1 nu prea e practic sa mergi cu 130. Pe banda 1 media este sub datorita tirurilor, microbuzelor, "harb-urilor" (care se mai si depasesc uneori) si va trebui sa faci slalom pe banda 2 des, iar pe banda 2 sunt multi care merg tare si va trebui sa le faci loc.

 

Singura solutie, te adaptezi uneia din cele 2 benzi, depinde de fiecare acum. Niciodata nu mi-a placut sa tin pe cineva in spate pe banda 2 doar pentru ca eu merg cu limita admisa.

 

Pe A2 e alta poveste, exceptand sezonul. Acolo pot sa afirm ca eu respect limita pe majoritatea drumului (exceptand portiunile cand ma plictisesc si trag o alergatura scurta).

Share this post


Link to post

Pe autostrada merg de regula cu 140-150. Indiferent de autostrada, dar numai daca vremea si traficul o permit.

Sato, da, e foarte posibil ca daca as avea o autostrada de la Bucuresti la Constanta sa fac traseul foarte rapid. Il fac rapid si daca nu am infrastructura necesara, cu un oarecare consum nervos. Insa iti garantez ca situatiile vor fi foarte rare, repet, pe riscul meu. Sa fim seriosi, cand stii ca poti sa mergi legal, cu o medie orara buna, cu un consum mic de combustibil, cati ar mai goni nebuneste?

In orice caz, problema mare nu este pe A1 sau pe A2, acolo cat de cat mergi, adica un Bucuresti - Pitesti il faci in maxim o ora. Ce faci daca trebuie sa ajungi la Sibiu insa? Cati km sunt, vreo 300 nu? Nu ar fi logic ca acesti 300 km sa ii faci in 3 ore? La urma urmei vorbim de o legatura intre 2 orase mari nu? Si in cat timp faci acest traseu? Cam 5 ore nu? Ma intelegi? Cand ai o intalnire la client la Valcea de exemplu si pleci de la Bucuresti la 7 dimineata si ai intalnirea la 12 si tu la 11 abia ai iesit din Pitesti?

Share this post


Link to post

Am venit ieri de la Bucuresti pe A1 si nu cred ca m-au depasit mai mult de 5 masini. Viteza mea de deplasare a fost 130-135 km/h.

Share this post


Link to post

Parerea mea, goana pe strazi se face de smecher, cei care gonesc pentru a obtine un consum bun sint cred eu, in numar foarte mic. Am cunoscut pe cineva care, in afara localitatii se deplasa sub 90km/h iar cind ajungea intr-un oras era in stare sa treaca de suta.

Share this post


Link to post

Ce faci daca trebuie sa ajungi la Sibiu insa? Cati km sunt, vreo 300 nu? Nu ar fi logic ca acesti 300 km sa ii faci in 3 ore?

Facut, chiar pe 25 Decembrie 2009. E drept, traficul era destul de redus ... deci sa deducem ca , de fapt, nu drumurile sint problema ci traficul :-? ? Inca ceva, intre Dealul Draganului drumul era praf, altfel coboram sub 3 ore (cu masina super super incarcata!)

 

Solutie: sa constientizam ca avem drumurile pe care le avem si, daca avem o intilnire critica, sa plecam mai devreme. Cu alte cuvinte sa nu mai aplicam un rationament idealist de genul distanta = (viteza medie prevazuta) * timpul. Adica, sa plecam mai repede pentru a fi sigur ca nu ratam evenimentul ;)

Share this post


Link to post

Pai ce vrei mai mult decat a lua in calcul un timp cu aproape 100% mai mare decat cel necesar?

Share this post


Link to post

Nu respectam limitele pentru ca:

- nu avem infrastructura,

-la majoritatea nu exista o minima educatie rutiera (permise uate prea usor)

-viata are alt ritm fata de acum 20 ani si nu iti permiti sa pierzi timp aiurea in trafic. De ex Bucuresti-Brasov s-ar putea face in 1.30h max si nu in 2-3 ca acum. La distante mari problema devine si mai mare- Bucuresti-Timisoara s-ar putea face in 5-6h si nu in 8-10-12h ca acum.

-se constata o imbunatatire a autovehiculelor, aparitia sist electronice ce ajuta conducatorul. De aici apare o oarecare incredere, supraevaluare a capacitatii desi legile fizicii nu pot si invinse.

Share this post


Link to post

Mai ca te umfla si rasul; nu respectam limitele de viteza pentru ca nu avem infrastructura? :wallbanger:

 

Si pentru ca nu avem infrastructura se goneste peste limitele normale acceptate? Eu inteleg sa le depasim cand avem infrastructura, nu cand NU avem!

Zau ca ramai perplex...la ce vezi pe sosele.

Share this post


Link to post

@Sam Chuck Yin,

ţi-am adresat nişte întrebări, în postul #3. Îmi poţi răspunde?

Share this post


Link to post

Mai ca te umfla si rasul; nu respectam limitele de viteza pentru ca nu avem infrastructura? :wallbanger:

 

Si pentru ca nu avem infrastructura se goneste peste limitele normale acceptate? Eu inteleg sa le depasim cand avem infrastructura, nu cand NU avem!

Zau ca ramai perplex...la ce vezi pe sosele.

Daca ai avea autostrazi aproape ai merge linistit in limitele legale (30, 50, 70, 90) cand ai stii ca in max 1h iesi pe autostrada si mergi cu 130. Pe cand la noi bagi viteza doar-doar scoti un timp decent

Share this post


Link to post

@lascarica, ce treabă are ştirea din linkul pus cu titlul topicului?! Sau n-are niciuna dar ce mai contează?! ...

Deschide topic separat căruia îi anexezi chestionar, dacă ai chef de sondaje, prezentul topic are deja unul (dacă nu înţelegi la ce face referire titlul topicului poţi cere "lămuriri"). Altfel, pentru "chat" există secţiunea Cafenea.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Şofatul ăsta relaxa(n)t ce viteză medie "asigură"? Bănuiesc, aplici acest "procedeu".. ai "scos" mai mult de 40-45kmph viteză medie? Ai avut de făcut drumuri mai lungi de 500km? :)

 

In localitati pun tempomatul pe 59 km/h, pe autostrada il folosesc la 139 km/h.

Intr-o singura zi nu am mers mai mult de 400 km. Job-ul si-l alege fiecare si nu trebuie sa intre cineva in mormant pentru ca te obliga serviciul sa faci mii de km zilnic. Acest lucru nu ma intereseaza, important este sa ajung teafar acasa eu si familia si sa nu pun in pericol viata altcuiva.

Share this post


Link to post

Mi-ai răspuns la una din întrebări, mai exact la ultima. Răspunde-mi, te rog, şi la celelalte două (eventual în ordine inversă... eu am dat un exemplu de valoare a vitezei mele medii, vezi postul #12)

important este sa ajung teafar acasa eu si familia si sa nu pun in pericol viata altcuiva.

Absolut corect, după aceste repere mă ghidez şi eu.

Share this post


Link to post

Job-ul si-l alege fiecare si nu trebuie sa intre cineva in mormant pentru ca te obliga serviciul sa faci mii de km zilnic.

 

Esti patron, nu?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Hahaha, am gasit cauza nerespectarii legilor in RO: patronii? Stiam eu ca altii sunt de vina, intotdeauna !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu Tolin, nu. Dar cand nu depinzi de un salariu care la randul lui depinde de un grad de realizare a sarcinilor...dai sfaturi.

Share this post


Link to post

Aceia sunt platiti ca cascadori ? (nicio legatura cu Buftea)

 

O mica povestire cu talc, proaspata: la ora 10:00 am iesit din punctul A sa ma deplasez in punctul B. (98% dintre soferi mergeau legal (+10km/h tolerabili). Nu aveai nevoie de o statie CB pentru a cunoaste ca toate echipajele erau pe traseul celor doua judete, la produs. Exact la iesirea din A, doua masini de B (pura coincidenta) s-au agitat sa croseteze pe toate partiele coloana. In prima comuna i-am gasit opriti cu mana pe portofel. Unul dintre ei, nu s-a linistit (deh, sarcinile de serviciu, glasul patronului) si a continuat. Inainte de intrarea in punctul B era statuie cu mana pe portofel pentru a doua oara in decursul a unei singure ore. Pe celalalt nu l-am mai vazut. Morala: toti cei 98% din soferi au ajuns in punctul B inaintea celor doi, relaxati, fara puncte si cu banii in pusculita.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mi-ai răspuns la una din întrebări, mai exact la ultima. Răspunde-mi, te rog, şi la celelalte două (eventual în ordine inversă... eu am dat un exemplu de valoare a vitezei mele medii, vezi postul #12)

 

Absolut corect, după aceste repere mă ghidez şi eu.

 

 

Eu ma ghidez dupa aceste repere respectand viteza legala. Atat timp cat ma folosesc de tempomat, nu am stat sa calculez viteza medie.

Ajung mai tarziu cu o jumatate de ora maxim decat altii, dar nu imi lipesc ochii de parbriz.

 

Vezi cat castigi sau cat pierzi apasand pe pedala de acceleratie in momentul in care din nefericire ti se intampla un necaz (un radar, o lovitura, un parbriz crapat etc).

 

Dar cand nu depinzi de un salariu care la randul lui depinde de un grad de realizare a sarcinilor...dai sfaturi.

 

Iti plateste patronul pagubele? Ma indoiesc. Daca ai pierdut permisul de conducere, nu stiu daca iti indeplinesti sarcinile de serviciu cu CFR-ul.

Edited by Sam Chuck Yin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Aceia sunt platiti ca cascadori ? (nicio legatura cu Buftea)

Da, da, daaa...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...