Jump to content
Sign in to follow this  
Truta Cristian

Vibrare Volan La Franari De La Viteze Mari

Recommended Posts

Veneam de la Brasov cu prietena,aveam cam 170 si din prudenta m-am gandit sa franez.Buun,apas io pedala,foarte usor si simt o vibrare puternica a volanului.Ce-ar putea fi.Tin sa spun ca dupa aceasta intamplare,n-am depasit 100 km/h :)

Share this post


Link to post

Roti dezechilibrate sau uzate neuniform + jocuri in capetele de bara.

Share this post


Link to post

Sau disc de frana cu bataie...

Share this post


Link to post

Pot fi mai multe elemente care conduc la efectul descris de tine, oricum trebuie vazut la fata locului. Sfatul meu este sa mergi la un service Daewoo pentru o constatare detaliata, in felul asta poti economisi timp si bani ... asta ca sa nu spun ca pana la urma e vorba de securitatea ta, asa ca nu e de joaca.

Share this post


Link to post

Pina n-am schimbat discurile de frana...nu am scapat de vibratii in volan la franari puternice ... :">

Share this post


Link to post

Este din discul de frana. Faptul ca bataile apar, din cate am inteles la viteze f mari, inseamna ca discurile au un inceput de ovalizare. Cu timpul se va agrava si vor incepe sa vibreze si sa bata si la franari la viteze mai mici.

Nu scapi fara sa le schimbi.

Share this post


Link to post

Pentru inceput incearca sa echilibrezi rotile la un meserias ( am avut aceleasi vibratii am echilibrat rotile la 3 cirpaci mi-am facut programare in service pt schimbare discuri si in drum spre service am incercat a patra echilibrare si am dat peste un meserias care a stiut ce face si mi-a rezolvat problema vibratiilor prin echilibrarea rotilor ). :banana:

Share this post


Link to post

Pai omul spunea ca are vibratii LA FRANARE, deci nu vad ce legatura are aici neechilibrarea rotilor...

Share this post


Link to post

Are vibratii pa ambele parti sau doar pa o parte???Vibreaza doar la viteze mari???

Vezi sa nu ai vreun etrier slabit.

Share this post


Link to post

Wolfman are treaba cu rotile.Discurile nu se ovalizeaza peste noapte.La discurile noi apare fenomenul de ovalizare iar la cele vechi decit fenomenul de uzura neuniforma sau fisuri.Cauciucurile uzate neuniform sau neechilibrate si alti factori ca joc in capetele de bara,coeficient de frinare prea mic pe spate si prea mare pe fata duc la trepidatii foarte mari in volan.

Problemele trebuie eliminate sistematic nicidecum purces la cumparat piese fara rost.

Share this post


Link to post

@Truta Cristian: sa ne relatezi in continuare despre evolutia si/sau rezolvarea problemei.

Share this post


Link to post

Eu am zis de discuri fiindca omul spunea ca-i vibreaza la franare... Dupa stiinta mea, cauciucurile neechilibrate si jocurile din sistemul de directie induc vibratii la anumite viteze, nu doar la franare.

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema.Erau discurile de frana ovalizate,ondulate,pai nici nu ma mir,au rezistat 200.000 de km :) .Masina merge super acum,pot sa ating viteze de peste 150 km/h fara sa simt un sentiment de nesiguranta

Share this post


Link to post

Daca nu e secret ;) ... cat te-a costat toata afacerea asta? (constatare+piese+manopera)

Share this post


Link to post

stiu ca la vizita aia in service a platit 8 milioane.Masina mea e praf :( .Am schimbat bucse fata,discuri,placute,palier amortizor dreapta fata rupt(era cat pe ce sa pice roata),insa are si o scuza,masina are 205.000 km de forja si hartaneala

Share this post


Link to post

Mie imi vibreaza masina cam mereu si la 20-30 si la 90-....

 

Rotile sunt echilibrate toate 4, capetele de bara sunt bune nu au joc, discurile de frana sunt cam tocite ce-i drept dar nu vibreaza cand pun frana, eu ma gandesc ca daca era de la discuri nu vibra la viteza mica, nu?

 

Am citit mai sus de matador, si eu am aceste tipuri de cauciucuri, pe fata au cam 10000km iar pe spate mai mult (nu stiu cat ca asa am luat-o) dar inca arata ok. Sa fie de la cauciucuri?

 

Va rog sa va dati cu parerea.

Share this post


Link to post

Verifica daca nu cumva ai gilme la cauciuc pe interior ,e greu de vazut mai ales la rotile din spate .

Share this post


Link to post

Lasa ca adrian.sava se uita pe fata ca nu are volanul pe spate.

Share this post


Link to post

Salut!

Mergi neaparat la control cu cauciucurile! Si ale mele aratau impecabil,

dar tot asa, mai ales cand o scoteam din viteza, vibra destu de tare! Iar cand franam sa intru in vreo curba, tremura volanul mama-mama! Frane, geometrie, cap de bara schimbat, antiruliu, nimic! Si ma duc la vulcanizare si rog baietii sa verifice gentile si cauciucurile! Am ramas doar cu unul care l-am facut rezerva! :spumelagura:

Cand le-am vazut cum fac pe masinuta aia, chiar asa frumoase cum erau, am zis ca fac infarct! :mda:

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Eu am patit-o cu tamburii pe spate, pana nu i-am rectificat pe strung la un individ nu am scapat de problema. Insa nu am mai alergat masina cam de mult timp ca sa vad daca si mie imi face figuri la franare la viteze mari. Chiar nu stiu ce este cu mine, acuma imi dau seama ca am mers mult mai potolit in ultimele 3luni. :">

pt ca nu imi aduc aminte cand a fost ultima oara cand am dat pan' la blana. Hmmm ciudat.

Share this post


Link to post
Lasa ca adrian.sava se uita pe fata ca nu are volanul pe spate.

Pai a zis ca vibreaza masina nu volanul asa ca poate sa fie si de la rotile din spate chiar daca nu are volan acolo :P

Share this post


Link to post

Da, mai degraba daca e de la cauciucuri cred ca cele de pe spate sunt cu probleme ca sunt mai vechi.

 

Chestia curioasa ca sunt echilibrate toate 4 cu 0-0 deci ... o galma in interiorul cauciucului??

 

Directia este facuta nu de mult (si inainte a vibrat masina si dupa reglat vibreaza)

Share this post


Link to post

am fost zilele acestea la un drum mai lung prin tara, si am observat umatoarea problema: la viteze mari, 100-140 km/h, atunci cand franam puternic, apareau trepidatii in volan, cu tot cu zgomotul aferent...problema cred ca este la roata stanga fata. la rulare, am atins si vreo 145 km/h, fara vibratii, iar la franare la viteze mai mici, de sub 80 km/h, nu am asemenea probleme. de exemplu, in oras nu am observat nimic suspect. am masina luata de cateva luni, la mana a doua. nu am facut drumuri lungi pana acum. am cautat threaduri cu probleme similare si am observat ca a mai aparut problema si la alti forumisti. din cate am inteles, exista mai multe cauze, dar una dintre ele ar fi ondularea discurilor de frana. se poate observa cu ochiul liber sau trebuie sa bag masina in service pentru diagnoza?

Edited by predaeduard

Share this post


Link to post

In cel mai bun caz, sunt doar placutele de frana roase neuniform.

 

Daca tot ai achizitionat recent masina la mana a doua, fa o vizita la service, macar sa stii ce ai luat :) .

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...