Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

Skoda Superb 1.8 Tsi

Recommended Posts

Gata rodajul! 😄

mica_1.jpg

Share this post


Link to post

la mai multi, sunt eu paranoia... sau ai mai putine ture ca mine la viteza aia 😐

Share this post


Link to post

Aia e 135 pe ceas, aka 129 real. Viteza la care am șanse sa scap dacă e garcea in boscheți.

Kilometrajul însă e real 100%...deși când o s-o vând ar trebui să-l dau înainte ca altfel nu ma crede nimeni... 

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Spre comparatie cu Octavia III facelift 1.0 TSI manuala  😉

20190115_134324.png

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Cutii destul de eco, optimizate pentru celebrul NDEC. Si cele 8-9 trepte ale alora mai moderne au cam acelasi obiectiv.  

Share this post


Link to post

Am ramas fara petrolier... Dupa 10 ani si ceva. A plecat in Romania, unde ramane in familie.

Ramane cum ziceam, o masina fantastica (pana nu se strica) ! 

IMG_20200522_162017.jpg

 

IMG_20200522_162704.jpg

Edited by mr_
  • Like 1

Share this post


Link to post

daca ai in plan sa o vinzi, te rog sa imi spui 😀 2 Nubira, de ce nu si 2 Skoda. 

  • Like 2

Share this post


Link to post

O donez. Însă am deja client 😄

Share this post


Link to post

🥺  avea si ea o sora!

sa o stapaneasca sanatos noul proprietar! 

Share this post


Link to post

Exact! Plus ca si fostul o s-o mai conduca din cand in cand, cand mai vine prin Romania 😄

Apropo, cand desfiinteaza astia carantina aia de doua saptamani?

Share this post


Link to post

Ieri a ajuns in Romania, si isi incepe procedurile de obtinere a cetateniei.

In alta ordine de idei, cand isi va primi pasaportul romanesc, sora ei o sa iasa la vanzare.


E vorba de o Kia Ceed 1.4 109 CP, primul model. E venita din viitor, e livrata in 2007 insa fabricata in 2008. 100kkm reali, si 100kkm complecsi.  Un singur proprietar (pensionar), n-a fost lovita,  ITP pana la sf anului viitor,  nu bate nu troncane nu are izolir peste martorii de avarie, alea alea. Nu cere cheltuieli, vine inclusiv cu un set de jante si pneuri de iarna si e atat de buna incat proprietarul se gandeste sa o cumpere tot el. 

Si mai e si rosie pe deasupra, ceea ce echivaleaza cu 25CP in plus!

O sa o pun pe topicul de vanzari cand fac rost si de poze.

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post

Ridicare carantina, probabil dupa 15 Iunie

Share this post


Link to post

Ce ti-ai luat pana la urma?

Share this post


Link to post

Mazda cx-30. Rosie 😄

E venita, plătita, asigurata, ieri am obținut numerele care azi sau luni ajung direct la dealer deci probabil o ridic la începutul saptamanii. 

Și începe șantierul anevoios să-mi conving consoarta ca poate s-o conducă, ca să pot mărita și bolidul de 68cp.

Share this post


Link to post
59 minutes ago, mr_ said:

 

 

Și începe șantierul anevoios să-mi conving consoarta ca poate s-o conducă, ca să pot mărita și bolidul de 68cp.

Aham. Parca te vad pe la bursa cautind un ciuruc de cielo sa conduci si tu ceva ca de cind s-o acomodat d-na cu noua achizitie prinzi volanu' numa' cind ii dai luciu ! 😂

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Asta e scenariul fericit... I-o las ei de tot și revin la prima dragoste... Alfa Giulia!  Cu care sa fac asa, 1000km/an ca nu prea am nevoie de mașina 😄

 

PS

Mazda o ridic diseară. Foarte haios cum se mișcă ăștia. Ieri după amiaza trimiteam cererea de înmatriculare la asigurator prin e-mail, ala pune stampila și trimite mai departe la inmatriculari, si azi dimineață au ajuns plăcile și talonul la dealer. 

Și in câteva zile probabil o să-mi vina și "amenda"... 2400e înmatricularea, 460 taxa anuala... Amenda pentru asigurare deja e plătită de ieri... 

Edited by mr_

Share this post


Link to post
4 hours ago, mr_ said:

 bolidul de 68cp.

C1 ?

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Unicul si maiestuosul C1 ! 

 

Aia noua arata cam asa:

 

IMG_20200605_171150.jpg.b918a18bfad0e74bd355188f79790799.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post

sa o stapanesti sanatos!! cat mai multi km fara probleme, pana la urma ce motor i ai "pus", impresii ne povestesti tu dupa mai multi km.. 

Share this post


Link to post

Motorul e skyactiv X. 

Deocamdată impresiile prea multe n-am, n-are nici 100 km. Inca n-am apucat sa testez toate alea, nici sa tragi de ea, că-i in rodaj inca. 

Ce-mi place e că-i liniștită, silențioasa, iar cutia de viteze automata e foarte comoda, in special la taraiala bara la bara (la cap asta e peste dsg). Iar start & stopul e absolut imperceptibil, n-am văzut încă vreunul mai bine pus la punct. 

Ce nu-mi place e ca rezervorul e mititel. Am bagat benzina când mai aveam autonomie 27km, și au întrat 40l. Însă în ciuda formei și a awd-ului e economica, face probabil vreo 550km in trafic mixt. Drum lung încă n-am apucat sa fac ca să vad cât consuma. Am frecat-o un pic prin oraș și centura și e la 7.7 pe bc. 

  • Like 1

Share this post


Link to post

M-am jucat un pic și cu jucăria de diagnoza (obdlink mx+). Nu foarte mult, doar câteva sute de m. Deși pe bord îmi apărea ca merge în regim spcci, softul spunea ca amestecul eu tot în jurul valorii de 1:14-1:15, aka normal, nu lean. Chestia asta mai trebuie investigata. 

Am pus Android auto pe doua telefoane mai vechi (huawei p9 și galaxy s8) și merge fără probleme. 

Pană acum are vreo 80km, făcuți în oraș și centura, iar consumul e 7.7 pe bc. Not bad... dacă nu fura ca în codru. 

A, și alta chestie care mi se pare ciudata e presiunea recomandata la pneuri. 2.5 dacă mașina e goala, 2.8-2.9 dacă-i plina. Pai eu cât bag? Sau sa umflu și sa dezumflu rotile toată ziua funcție de încărcare? La aia veche intervalele se intersectau, asa ca era mai simplu... 

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos, e CX-30, nu? Nu de alta, dar eu o confund usor cu CX-3 🙂 . Banuiesc ca pe CX-3 nu au pus Skyactiv X inca...

Consumul e decent, desi toti la motorul asta s-au plans ca e mai mare ca la Skyactiv G, dar posibil sa difere de la talpa la talpa. PLus ca multi au facut teste cu primele iesite pe poarta fabricii, deci posibil cu un soft de ECU mai vechi.

La presiune poti sa bagi linistit 2.6-2.7 oricum nu conteaza 0.1 atm, eroarea manometrului e mai mare de atat 🙂   

Share this post


Link to post

Cam 2.7 am bagat, pe principiul ca e între cele doua valori 😄

În materie de consum pareristica e cam egala cu zero, o mie de păreri face mai puțin decât un singur test riguros. (gen mers împreună același traseu cu aceeași viteza în aceeași zi). 

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos! Cum te impaci cu spatiul dupa ce ai avut atata timp balena?

Share this post


Link to post

Da' ... nu faci matale un topic nou mai bine ? cu poze ? sa o conduci sanatos !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...