Jump to content
Sign in to follow this  
TLGTLC

Tulcea-Miercurea Ciuc

Recommended Posts

Dupa Pasti vreau sa merg la Miercurea Ciuc. Ce ruta imi recomandati-sa fie mai scurta dar sa nu rup nici masina in doua. Voi merge cu un Peugeot 206 - 11 cm garda la sol. Multumesc!

Share this post


Link to post

Salut!

Traseul optim este cel de mai jos - vezi atasamentul ( 354km, parcurs in 7 ore, la viteza medie de 60km/ora).

In ceea ce priveste starea drumului, nu te pot ajuta cu nimic. Stiu doar ca de la Targu-Secuiesc la Miercurea-Ciuc drumul este foarte bun (am fost acum un an pe acolo).

Sa nu ratezi cea mai mare statuie din lemn a Fecioarei Maria, din lume:

http://www.financiarul.com/articol_15330/statuia-fecioarei-maria-de-la-sumuleu-este-cea-mai-inalta-din-lume.html

Ca sa ajungi la catedrala de la Sumuleu-Ciuc, trebuie sa strabati tot orasul, cu destinatia Gheorgheni (spre Lacul Rosu). Orasul este foarte frumos.

Am vrut sa vizitam si Castelul Miko (se afla in centrul orasului), insa ne-am bosumflat din cauza pretului biletelor: 25 lei de adult si 20 lei de copil.

post-76-126943233825_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dar tu ma trimiti pe la Lepsa unde drumul mi s-a parut de cosmar iar de la satul urmator drumul era fara asfalt pana la Targu Secuiesc. Asta era acu 2 ani. Au facut astia asfaltul cumva?

Multumesc pentru indicatiile turistice. Chiar nu am fost niciodata in zona asta si acum am zis sa nu ratez.

Share this post


Link to post

Tulcea, Galati, Tecuci, Adjud, Onesti, Tirgu Ocna, Miercurea-Ciuc.

Share this post


Link to post

Tulcea - Buzau - Intorsura Buzaului - Sf.Gheorghe - M.Ciuc. Pe ruta asta ai si ce sa vezi.

Share this post


Link to post

Daca mergi Intorsura Buzaului - Sfantu Gheorghe - Miercurea Ciuc ai grija ca pe unele portiuni drumul este foarte bun dar sunt portiuni intercalate extrem de proaste care nu sunt semnalizate fiind in lucru. Daca ai de gand sa o iei de la Miercurea Ciuc spre Gheorgheni - Lacul Rosu lasa-te pagubas pentru ca risti sa vii cu masina la pachet. Am trecut saptamana trecuta pe acolo si e dezastru.

Share this post


Link to post

Daca cumva sunt colegi care urmeaza aceeasi ruta le fac o descriere ptr. a lua o hotarare.

La dus am mers pe traseul Tulcea-Galati-Hanu Conachi-Focsani-Adjud-Onesti-Targu Ocna-Comanesti-Miercurea Ciuc.

Drumul foarte bun cu exceptia portiunii Onesti-granita jud. Bacau/Harghita. In localitati drumul e varza si sunt foarte multe localitati. Culmea e ca intre localitati asfaltul e turnat recent. Dar degeaba: intre localitati aflate la 1 km distanta asfaltul era impecabil iar in interiorul lor te apuca groaza.

Alt aspect: in Moldova se circula ca-n Istanbul. Semnalizare schimbare directie nu se practica, acordare prioritate 0, se incepe intoarcerea din 3 miscari chiar daca te afli imediat in spate si trebuie sa opresti, sa te calmezi, sa astepti. Un camion aproape m-a bagat in sant pt. ca iesea de pe o strada laterala fara cel mai mic gest de a se opri si asigura. In Harghita soferii sunt exact opusul-foarte civilizati si calmi se circula regulamentar si e o placere.

La intors am urmat traseul Miercurea Ciuc-Sfantu-Gheorghe-Prejmer-Intorsura Buzaului-Buzau-Braila-Galati-Tulcea. Drumul de calitate foarte buna mai putin portiunea Miercurea Ciuc-Tusnad-Malnas Bai(parca) dar nu de speriat. Am trecut pe la Galati ptr. ca mi-a fost teama din cauza Dunarii foarte crescute. Intr-adevar peisajul e superb si in munti nu am gasit lucrari sau asfalt deteriorat dar intre Siriu si Buzau am innebunit din cauza satelor care nu se mai terminau, traseului virajat, carutelor, babelor si politiei Romane care pazea vigilenta cu radarele. In consecinta am facut mai multi km si 2 ore in plus la intoarcere.

Harghita e o zona superba, cu oameni extraordinari-un colt de civilizatie occidentala, servicii foarte bune, preturi decente, mancare foarte buna si portii mari la preturi mici. In plus am fost intrebat daca m-am saturat-suplimentul era gratuit(e singurul loc unde mi s-a intamplat asta in Romania).

Ca destinatie turistica Harghita e super iar ca servicii Valea Prahovei, Litoralul, Delta sunt abia la glezna broastei.

Daca vreti poze spuneti.

Share this post


Link to post

Ai fost intr-o mica excursie sau job? Obiective turistice? Poze? Pls 77000000.gif

Share this post


Link to post

http://img594.imageshack.us/i/dscf2089.jpg/

Un link din albumul pe care l-am facut acolo.

Am fost acolo pentru a ma intalni cu prietenii pe care mi i-am facut pe un forum unde vand vin. Atat de mult vin am vandut acolo si atat de mult s-au strans legaturile incat am zis ca e pacat sa nu fiu printre ei. Dar si daca nu vindeam nimic trebuia sa merg pentru ca-s niste oameni senzationali.

Acum pe acest forum am gasit cativa oameni extraordinari cu care comunic foarte bine. Poate daca as avea mai mult timp s-ar strange legaturile.

In fine Harghita e un loc bun pentru o intalnire nationala- este si in centrul tarii.

Share this post


Link to post

Foarte putine poze din "statiunea" Harghita. Am petrecut vreo 3 concedii pe acolo, un altfel de spatiu de relaxare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...