Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Pai bun, si in cazul asta poti asculta tot timpul si zici ca a fost accidental cand te prinde :) ) .

Share this post


Link to post

esti radioamator cumva? Daca nu nu prea ai ce cauta cu o statie vhf.

Oricum, nu ma mai stresati ca incet si sigur, toate serviciile vor trece pe TETRA si atunci nu mai ai cum asculta fara sa fii depistat iar investitia nu merita, deoarece o interfata este scumpa

 

p.s. Imi cer scuze, pentru greseli, insa postez de pe telefon si dupa 4-5 randuri nu mai imi afiseaza in fereastra ce scriu, iar daca derulez sare din editor

Share this post


Link to post

Buuun. Am aflat ce ma interesa..mai mult. Deci se poate sa o fur urat daca ma prind, dar au in momentul de fata cum sa ma prinda? Am ineles ca sunt si statii care merg pe ambele unde. Si de tir si de taxi&girofare. Pana in momentul de fata nu m-a ajutat extraordinar frecventa lor, aflii mai repede de accidente, date despre ce-i verificati..ce se mai urmareste..si unde mai stau filtre prin oras..numai ca nu stii tot ce vorbesc ei..zebra si tot felul de nume :D si..pana si la locatii au nume diferite. Probabil se asteapta sa mai asculte cate un amator.

Share this post


Link to post

nu exista licenta pentru a asculta frecventele nici unui serviciu, in afara celui de radioamatori si bineinteles cele free gen CB 27mhz si PMR 446 mhz.

Regulamentul radioamatorilor spune clar ca ascultarea intentionata a serviciilor este interzisa, constituie infractiune si poate fi sanctionata cu inchisoare. Ascultarea accidentala a oricarui serviciu impune obligativitatea de a nu divulga sau folosi informatiile auzite.

Aici include si taxiurile sau al

Stiu, la licenta de radioamatori ma refeream, pe care daca o ai nu vei fi incriminat daca posezi un scaner de frecvente. ALtfel, simpla posesie a unui device care poate asculta frecventele serviciilor de urgenta este considerata infractiune.

 

Limbajul codat este absolut normal. Eu sincer te sfatuiesc sa dai transceiverul ala jos de pe masina.

Share this post


Link to post

Multam de sfat. Cam asta o sa urmeze. Mi-e mai bine asa..linistit :D O sa montez acea Cobra.. si sper sa fie ok. Stiti ceva de ele? cum sunt? http://www.store.falcon.ro/produse/179-statii-radio---emisie-receptie---pmr---cb---marine/527-cobra-19dx-iv-eu---statie-radio-cb.-emisie-receptie.-raza-de-pana-la-25km.html asta e modelul. A fost primit cadou de la ei la achizitionarea unor produse audio..dar asta e alta poveste. Ideea era daca la pretul dat de mine, :D pe ea e ok.

Share this post


Link to post

Cobrele sunt statii bunicele, pentru ce-ti trebuie tie sunt absolut OK.

Share this post


Link to post

Statia este absolut OK.

In legatura cu Deci se poate sa o fur urat daca ma prind, dar au in momentul de fata cum sa ma prinda?

Si mai jos zici pana in momentul de fata nu m-a ajutat extraordinar frecventa lor, aflii mai repede de accidente, date despre ce-i verificati..ce se mai urmareste..si unde mai stau filtre prin oras..numai ca nu stii tot ce vorbesc ei..zebra si tot felul de nume :D si..pana si la locatii au nume diferite

Din ce vad eu aici te torni singur.

In rest nu au cum sa te prinda daca nu emiti. Daca emiti, te prin usor, deoarece au o triangulatie pe blocurile din oras (3 antene puse in triunghi) cu care iti calculeaza locatia.

In legatura cu Am ineles ca sunt si statii care merg pe ambele unde.

Da sunt statii care merg pe mai multe frecvente. Sunt trancievere de radioamatori. Am si eu una. Se numeste Yaesu Ft957D. Mai sunt si modele facute de ICOM, Kenwood etc. dar daca nu ai autorizatie nu e rentabila.

Yaesu stie frecvente de la 1 Khz in sus , decu cuprinde toate benzile 160m (1,8Mhz) 80m (3,5 Mhz) ...2 m (144 mhz, pe unde e si politia, dar aceasta e mai sus in frecventa) si pana la 70 cm ( care cuprinde si PMR 446 mhz)

 

A... si sa nu uit. Yaesu stie pe langa AM/FM si SSB, PKT, CW si alte moduri de lucru.

In ungaria se foloseste canalul 38 si 40 iar modul de lucru la ei este in majoritate SSB deci cu statia normala nu ii prindeti acolo

  • Like 1

Share this post


Link to post

De doua saptamani sunt posesorul unei statii radio Maxon Cm10. Antena este micro 30 care nu da randament dar pentru inceput este buna. Statia nu credeam ca o sa fie atat de utila in trafic, dar la drumuri mai lungi s-a dovedit a fi de ajutor.

Antena nu am acordat-o inca pt ca intentionez sa achizitionez alta adevarata dar nu m-am hotarat inca (depinde de buget).

Daca mai merg cu antena asta fara a o acorda vor fi probleme, am sanse sa stric ceva la statie?

Share this post


Link to post

cel mai bine este sa nu emiti mult timp. Pe receptie nu se strica nimic.

Share this post


Link to post

Cred ca o sa ma duc la calibrat si cu antenuta asta pana la una noua.

Sper ca cei de aici sa nu imi ceara prea mult pentru operatia asta, pentru ca mare lucru nu prea au ce sa ii faca.

Statia este ok, o recomand, toti cei care mi-au rspuns la proba au spus ca ma aud bine. Totusi uneori mi se pare cam zgomotoasa in receptie, sa fie asta din cauza antenutei. Calibrarea va rezolva problema asta?

Share this post


Link to post

Nu va rezolva. Asa este banda de CB. Mai bine iti cumperi tu un reflectometru de la mondoplast cu 8-9 euro si iti faci singur.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ca doar Iuliutz lucreaza la MONDOPLAST.

Share this post


Link to post

Stai linistit ca nu lucrez acolo. Cu mondoplast doar am avut tangenta ca simplu cumparator, insa totdeauna au fost seriosi.

Poti lua si din alta parte, insa pentru respectiva scula nu cunosc altundeva un pret mai mic.

A nu se considera reclama!

 

Noi ne cunoastem si din alta parte. Ce te-a facut sa crezi ca lucrez la mondo?

  • Like 2

Share this post


Link to post

nu exista licenta pentru a asculta frecventele nici unui serviciu, in afara celui de radioamatori si bineinteles cele free gen CB 27mhz si PMR 446 mhz.

Regulamentul radioamatorilor spune clar ca ascultarea intentionata a serviciilor este interzisa, constituie infractiune si poate fi sanctionata cu inchisoare. Ascultarea accidentala a oricarui serviciu impune obligativitatea de a nu divulga sau folosi informatiile auzite.

Aici include si taxiurile sau al

 

 

Fratele meu nul incuraja ca intra in mare bele.Iar tu cu statia. Ai de grije ce faci cu ia si pe ce fregvente intri.Ca intri pe dispecerate de taxi nar fi mare problema ,atita timp cit nu le iei comenzile dar daca intri pe alte frecvente(politie, avioane) si mai si vorbesti ai sanse ca intro zi sa te trezesti cu niste baieti nu tare draguti la tine la use si cind incepe nenea PROCURORUL sati citeasca niste legi pe care le-ai incalcat ti se ridica parul in cap.ACEA STATIE NU ESTE O STATIE CB.Deci nu te supara pe mine,dar sfatul meu este caci daca nu iesti taximetrist sa o folosesti numai pe firma la care lucrezi m-ai bine scapa de ia .DORMI NOAPTEA LINISTIT (fara cap spart si fara mascati)

Un sfat prietenesc.

Share this post


Link to post

Cu mine vorbesti? Nu de alta, dar nu ai dreptate in totalitate. In cazul in care vorbesti cu mine, alfa ca eu am autorizatie de radioamator si stiu ce fac si ce stie sa faca statia. Nu trebuie sa fii taximetrist ca sa poti avea o statie VHF.

Share this post


Link to post

sergiuhusca - sa sti caci am cumparat de la m-ai multe firme dar ca proptitudine ca mondoplastul nu a fost nici una.Am dat comanda la una si mi- venit statia dupa ce am venit din Austria(ajunsesem de risul femei).Deci parerea mea este caci sint pronti,

Share this post


Link to post

Ieri am pus la statie de curiozitate o pereche de casti. Cu ocazia asta am observat ca pe fundal se aude zgomotul motorului. Acesta nu dispare nici daca ridic squelchiul mai sus. Cu motorul oprit nu face asa. Masina este un Aveo. Fara casti zgomotul nu este sesizabil, insa daca ar trebui sa le folosesc nu cred ca as rezista cu ele mult timp. A mai avut cineva problema asta, posibile cauze? Ceva rezolvari?

 

 

 

Share this post


Link to post

Rezolvare, nu prea este care sa si dea roade perfect. Sunt ceva filtre, unii le-au incercat, dar nu sunt 100% eficiente.

O statie buna stie sa filtreze zgomotele respective.

Cea mai buna varianta pentru tine, este sa alimentezi statia direct din baterie

Share this post


Link to post

Am si eu nevoie de un sfat cum sa prind o statie pe matiz...am incercat sub casetofon dar imi ramnane spatiu liber in partile laterale si se vede urat...am mai incercat langa clapa ce deschide capota,insa aici dau cu piciorul de ea si ma incomodeaza. Un sfat este bine venit sau un sistem ceva care sa mascheze locul liber de sub casetofon ...eventual exista o rama ceva ?

Share this post


Link to post

sub casetofon e cel mai bine.

Spatiul gol il poti masca eventual cu polistiren extrudat vopsit cu spray negru...tine de spiritul de bricolaj al fiecaruia...

Iti mai trebuie un difuzor frontal, ca sa ai auditie buna.

Share this post


Link to post

eheee...unde sa mai pun si difuzorul..cel al statiei va ramane.Nu ma risc sa umplu spatiul gol cu nimic ca sa nu iasa tiganeala...o sa ii gasesc eu o pozitie pana la urma.

Share this post


Link to post

@Aurasky -ii poti pune ul filtru de alimentare/deparazitare (se mai gasesc pe la magazine auto)

 

 

Share this post


Link to post

O antena Ml 145 de la Storm cu aceste specificatii este ok pentru matiz cu o statie maxon cm10 ? specificatiile antenei sunt urmatoarele : Total Length 1.53m

Coil Length 80mm

Coil Diameter 40mm

Frequency 26-28 MHz

Max Power 500W

Fitting SO239

Cable 4m RG58 with PL259

Mag Mount 140mm Diameter

Share this post


Link to post

Cam asa am realizat eu montajul statiei pe matiz...

post-8313-127946471969_thumb.jpg

post-8313-127946473788_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...