Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Ma intreb eu asa are careva o statie de radio emisie si antena acasa? Sau poate aveti ceva in 27MHz sa vorbim si din masina sau poate in 144Mhz sau ce ar fi sa va luati statii in CB sa vorbim noi intre noi din club si sa ne dam informatii din trafic etc!

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Excelenta ideie! Ce tre sa facem rost? Cit ne costa? Ce ne costa?

Share this post


Link to post

Pentru licenţă de radioamator (ca să capeţi indicativ, adică un soi de nick) tre' să ştii Morse !

Share this post


Link to post

Nu, mai, zic de statii in masina, sa vb intre noi oricind, oricum, ca taximetristii! :) )

Share this post


Link to post

statile CB( de masina) pleaca in state de la 50$ .. si ajung pe la 200$ sau chiar mai mult. bat catziva km buni de la masina-masina sau mai mult de la masina-fix, unde fixul e pe un punct mai inalt..

am studiat probleme si cred ca avem chiar pe forum un om bazat pe asa ceva, adrianciocalau, asta daca nu incurc eu borcanele...sau Andrei Cioaca(daca e aceasi persoana...)

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Pai sa ne spuna si noua cine e ca eu am statie si pe masina, am si punct fix cu o antena de 6 metri...si mai dezvolt in continuare. Deci pentru masina minim ar costa cam 75euro cu tot cu antena - statie 4w, 40canale, antena cu magnet sau prindere fixa sau un Jopix poate vrea cineva mai scump ala de 20Wda e si mai mare si mai greu de inghesuit prin masina.

Share this post


Link to post

mai bine o punem de un poll si vedem cam cati ar fi interesati. Eu unul cred ca m-as baga, pt ca ma distreaza la culme in taxi sa ascult convorbirile de pe statie .. asa v-as auzi toata ziua pe voi, care mai de care sa vorbeasca primul =)) FUN FUN

Share this post


Link to post

taximetristi au trecut in alta banda, sau cel putin asa trebuia , pt a lasa CB-ul liber pt amatori...

este bun pt orase mai mici in loc de telefon intre casa si masina, dar te poate auzii lumea...

Share this post


Link to post

ce ar fi sa averm o statie in masina..ce misto ar fi: Alo,alo buburuza galbena receptie (asta e NFS), aici taurasul alb(me) :D =)) =)) =))

Share this post


Link to post

Daca sunt insi si din constanta ma bag si eu.

Share this post


Link to post

ca sa afle mai multa lume cu ce se mananca asta, pun cateva link-uri cu informatii despre CB , unele mai vechi, de pe vremea cand eream si eu interesat...

 

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=18807

 

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...t=0entry47001

 

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=23905

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Dupa un an de tocit tastaturi DaewooClub se lanseaza si in eter =)) =))

Share this post


Link to post

Stie cineva pe unde se poate repara o asemenea statie (in Buc)?

Am una (de masina) dar are o mica problema si nu stiu unde o pot repara... 60000000.gif/40000000.gif' class='bbc_emoticon' alt=' :D ' /><' />

Share this post


Link to post

Pe CB in canalul 22 puteti comunica cu soferii romani de TIR.E avantajos pentru cei care au pe masini pentru ca pot cere informatii despre trafic.

Share this post


Link to post

=P~ m-ar tenta si pe mine ideea asta...daca nu e prea scumpa :D

Share this post


Link to post

din cite stiu eu despre acest sistem de comunicatii este nevoie nu numai de licenta de operator care include niste taxe lunare si nu sint prea mici ci si de niste ore de curs pt a putea obtine certificat de radiotelefonist pt diferite clase si categorii (sint posesorul unui asemenea certificat)eliberat de IGC (inspectoratul general al comunicatiilor).

deci treaba nu este asa simpla precum pare.

Share this post


Link to post

pt CB nu mai trebuie nimic decat ca statia sa fie conform directivrelor UE, probata de un for tultelar.. daca e cumparata din UE este mult mai simplu, de afara trebuie "omologata"..

in rest nu mai trebuie nimic... CB vine de la Citizan band( sau cum se scrie)

si e free pt utilizare, cu respectarea unor regulii de bun simt...

 

iarasi un link util

http://www.cq-dx.as.ro/

 

si mlegislatie

http://www.cq-dx.as.ro/Ordin_nr423.htm

Edited by aztec

Share this post


Link to post
m-ar tenta si pe mine ideea asta...daca nu e prea scumpa

 

corect ce zici tu , dar fii sigur ca nu poate sa coste 50 de lei ( grei :) >- ). sunt totusi niste echipamente de comunicatii , nu niste walky-talky amarate.Plus ca daca vrei sa te auzi la distante mai mari, si cu o calitate superioara trebuie sa iti iei o statie mai buna si mai puternica...plus o antena de emisie cu un castig mai bun.E adevarat ca o statie este utila deoarece pe langa faptul ca puteti comunica gratis si pe distante mari intre voi , exista si informatii in trafic de la TIR-isti.

Share this post


Link to post

eu pentru info trafic m-as baga, ma fac astfel cu un detector de radar mai eficient. dar nu vi se pare ca are bataie cam mica, de ordinul a cativa kilometri?

pe 144 mhz stiu ca s-au realizat si comunicatii intre noi si cei de la marea Caspica.

poate ne "mobilizam". QSL

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

poey de exemplu adineauri am vorbit cu australia...in cb e divizia 43 ..ce zici e bine ? :D bine asta tine de propagarea undelor si reflexia acestora in straturile superioare.Pt. local se foloseste unda directa , iar in 144 mhz fara repetori sa vedem pe ce distante merge :D qsl ? :)

Share this post


Link to post

Break break! aici yo3SPA da domnilor asa este se poate vorbi si in CB cu diversi din alte tari totul depinde de cel de sus, de antena si de statie. Apropo nu toate statiile de CB au si USB. Aveti banda. qsl

Share this post


Link to post

Ia zi Sorane, cum e, "mai bine-n eter decat in formol", nu ?

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Mai bine da :) ) :) ) nu o stiam p'asta! Deci cum ramane cine isi ia statie. O sa ma duc eu sa-mi iau o antena mobila daca vreti veniti cu mine sa va luati statii!

Share this post


Link to post

SORANE, noi suntem mai ignoranti in domeniu chiar daca unii sunt chiar la facultati de profil.

 

Baga si pentru noi niste oferte concrete si vedem ce si cum.

Share this post


Link to post

Pai v-am zis acolo v-ar costa cam 70 euro Statie Jopix 40 canale AM/FM 4w cu o mica antena portabila. Sunteti mai pretentiosi. JOPIX 3003 160euro AM/FM/BLU 20W etc...nu vand eu astea, exista magazinul MONDOPLAST (www.mondoplast.ro) printre alte nebunii au si asa ceva!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...