Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Chevrolet Cruze - Consum Benzina

Recommended Posts

Din ciclul "daca nu v-am mai spus-o, va repet":

La Lacetti diesel am avut un consum la inceput de circa 12%, cu varfuri pana la 13% in perioada foarte rece de iarna (au fost vreo 3 saptamani in iarna 2007-2008 cu zapada zdravana daca va mai amintiti). Consumul in oras acum este intre 7 si 8% iar in afara intre 6 si 7% in functie de stilul de mers. Scaderea consumului se va petrece treptat, dupa trecerea pragului de 5000 km, dar va fi clar perceputa dupa 10000 km!

Share this post


Link to post

Pentru 2.0 150cp cred totusi ca un consum de 9-9,5 in Bucuresti e totusi ceva normal...Sa nu uitam ca desi e diesel, are totusi 150 cai... iar alte masini din clasa compacta cu motoare asemanatoare (intre 1.9 si 2.0) din propie experienta zic ca nu prea scad sub 9 in bucuresti, mers ziua si nu noaptea la 4. Ma refer la golf5 2.0 140 si astra H 1,9 cdti 150cp.

Share this post


Link to post

Salut Mirel

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea !

Masina este achizitionata in leasing si spui ca te-a costat 13 800 Euro, versiunea LT 1,8L benzina

Am 2 intrebari pentru tine:

Cat este valoarea reziduala la sfarsitul contractului ? (sau ai achitat-o integral)

Casco de 50 Euro pe luna il platesti prin firma de leasing sau direct la asigurator ?

Toate cele bune !

Share this post


Link to post

Revin.5000 km cu cruze-ul meu de 2.0 150 CP

Ma oftica consumul urban inca...inteleg ca tre' sa astept...dar e cam 11 in oras..

Afara e ok - 6 si ceva...

In plus,imi bate ceva spate dreapta si tre' sa ma duc cu ea la service.

Cam atat.

Share this post


Link to post

Despre consum la 1.8l benzina 141 de cai poate spune cineva care a mers suficient de mult cu ea? Eventual in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Buna idee! Ma intereseaza si pe mine consumul la 1.8. Fratilor...ajutati-ne!!!!!!!!!!

 

 

Share this post


Link to post

Daca va ajuta cu ceva:

 

- pe CB: 9,6 l /100, in primii 3000 km mixt, aproximativ 70% in intern restul extern

Share this post


Link to post

Merci! Sa ne mai dai vesti...pe cand se mai "lasa"! Ceva despre fiabilitate?

Share this post


Link to post

am 5000 km pana acum. consum mixt intre 6,8 (80% ext+ 20% int) si 10 (50% ext-50% int). in oras consum intre 9,4 si 16. depinde de temperatura si de aglomeratie.

Share this post


Link to post

Ma surprinde consumul constatat de proprietarii de diesel-uri.

 

 

Cruze-ul meu ( 1,8 ) a consumat asa :

 

Vara exterior 6,4(Vm<100 kmh _V : max 140 kmh ) / oras 9,1 (Craiova , nu in rush hour ) - consum mediu ( pana la cca. 4500 km ) 7,4% (efectiv _ plin/plin)

 

Iarna - exterior 7,2 / oras 9,5 ( 50%50%) consum mediu pana la cca. 5400 km = 8,7 % ( CB )

 

Stilul de condus - ext.- schimbare viteze la cca. 3500-3800 rpm ( exceptie depasiri cand am ajuns catre 5000 rpm)

 

- oras schimbare viteze 2300-2700 rpm

 

Consum mediu pana acum = 7,7 %

 

 

Share this post


Link to post

Eu am un cruze 1.8 L si consumul mediu la 1500 km parcursi din 10 dec pana acum este 9.5 litri dar am alimentat numai cu benzina buna nu din aia de 95.Eu am mai observat ca nu pot urca o panta pe zapada cu TCP-ul activat.Cum l-am dezactivat a fost ok.

Am si eu o intrebare pentru posesorii de cruze sa imi spuna si mie daca li s-a intamplat pe vreme racoroasa ca acum sau cand e umiditate mare in atmosfera daca li se aburesc farurile un pic (sau mai mult) pe interior.Mie mi s-a intamplat dar dispare cand e vreme buna.Am dus-o in service la dealer i-au facut poze si mi-au spus ca se rezolva. Am lasat-o in service o zi pentru verificari si au zis ca e ok.A doua zi mi s-a intamplat la fel si mi-au spus ca e normal si mi s-a ridicat sangele la cap .Eu sunt la a 4-a masina.Daca are cineva o adresa de e-mail de la GM va rog sa o postati pe forum .As dori sa le scriu si sa primesc un raspuns oficial.

<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

Share this post


Link to post

cruze ls plus 113hp...16.2% in oras...atat ar trebui sa consume de obicei?.....la voi cum este.?...mie mi se pare cam mare (asta-i consumul la masina mea)

Share this post


Link to post

Destul de multicel la prima vedere. Incep sa apreciez Leganza mea mult de tot cand vad consumurile de la Cruze.

Share this post


Link to post

cruze ls plus 113hp...16.2% in oras...atat ar trebui sa consume de obicei?.....la voi cum este.?...mie mi se pare cam mare (asta-i consumul la masina mea)

 

Cam mult 16%. De cat timp o ai? cred ca un 1.8 consuma mai putin pt ca raspunde mai bine la acceleratie.(nu trebuie sa te rogi de ea sa urce in ture, sa traga asa cum te rogi de 1.6)

Parerea mea.

Share this post


Link to post

si de CB si de buzunar?..eu sper sa se mai lase dar daca o tine tot asa nu stiu ce sa fac

 

o am din decembrie, astazi am fost la radacini cu ea si au zis ca nu are nimic, nicio eroare doar ca atat consuma in oras, ca in timp o sa se mai lase...sper ca asa o sa fie

Share this post


Link to post

Metoda "de la gol la gol" pe 10 L nu-i suficienta ? Trebuie sa consumi un rezervor intreg pentru a afla o valoare din 2 cifre, maxim ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post
... Iese mai exact consumul facut la 2-3 plinuri, parerea mea...

De ce, iti da cu zecimala ?

Share this post


Link to post

De ce, iti da cu zecimala ?

 

 

A mea consuma 9,5-10% in oras(Cluj-N, care e super aglomerat), bineinteles la mers normal, nu sportiv...

Acum am 1200km.

Calcul dupa CB.

Share this post


Link to post

la mine cruze 1.6 consuma in Bucuresti cam 12.7 si nu stat in trafic sau aglomeratie, am fost la service si a zis ca este normal...

Share this post


Link to post

Am gasit un site unde daca introducem toti consumul de carburant pt masinile noastre putem stabili o medie a consumului in functie de marca-model si sa lamurim astfel aceste discutii.

Sper sa nu incalc regulile acestui forum.

Ii rog pe cei care detin/conduc Chevrolet Cruze sa introduca consumul de carburant la aceasta adresa http://www.consomo.ro/adauga-consum.html

Share this post


Link to post

Am gasit un site unde daca introducem toti consumul de carburant pt masinile noastre putem stabili o medie a consumului in functie de marca-model si sa lamurim astfel aceste discutii.

Sper sa nu incalc regulile acestui forum.

Ii rog pe cei care detin/conduc Chevrolet Cruze sa introduca consumul de carburant la aceasta adresa http://www.consomo.r...uga-consum.html

Este oarecum irelevant acel site.

La mine, pe BC aveam 10.4%, la pompa a iesit 12.73%. Puteam sa pun 10, sa dea bine, nu?

Mai relevant consider ceva de genul asta: http://www.spritmonitor.de/en/detail/372349.html

Treci distanta, stilul de condus, tipul de traseu (urban/extra-urban), cauciucuri, combustibil consumat, etc.

Share this post


Link to post

Interesant si acest site,mult mai complex, dar calculul se face doar pentru o masina, rezultatul este individual. Eu vroiam o medie a consumului de la mai multe masini pentru o anumita motorizare. Rezultatul nu este exact, dar se apropie mai mult de realitate odata cu cresterea numarului de useri. Cu cat sunt mai multi useri cu atat rezultatul este mai relevant chiar daca printre acestia mai sunt si mincinosi.

Edited by VAXXi
Nu mai cita mesajul anterior, foloseste ADD REPLY din partea de jos a paginii !

Share this post


Link to post

cruze ls plus 113hp...16.2% in oras...atat ar trebui sa consume de obicei?.....la voi cum este.?...mie mi se pare cam mare (asta-i consumul la masina mea)

 

 

Salut,

Eu am 1.8 LS plus si la mine consumul mediu la 2100 km este 8,7% afisat pe bord . Am observat ca e in scadere si asta in conditiile in care nu am avut drumuri lungi extraurban. Am sa postez o poza cu afisajul bodului.

Eu sunt multumit de ea.Are si lipsuri dar una peste alta e ok.

Share this post


Link to post

Discutii despre consum Chevrolet Cruze, motorizarile pe benzina. Despre motorina se discuta aici.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...