Jump to content
Sign in to follow this  
ytip

Valva Egr Cielo Exe Euro 3

Recommended Posts

Salut. Am citit in forum dar nu am vazut o discutie detaliata sau cu finalitate despre cum se curata valva EGR. Asa acum se observa in semnatura, motorul meu este Euro 3 si am inteles ca are EGR. Deasemenea, stiu ca la Opel de ex. se curata EGR-ul(am avut 2 Opel din 2002), iar asta se poate face si preventiv pentru ca te scapa de o groaza de simptome ca: mers neregulat al motorului , plafonarea turatiilor motorului, lipsa de putere(sau nu mai trage smiley.gif) , etc.

Puteti sa-mi spuneti cum se realizeaza operatiunea de curatare? Si unde il gasesc?

 

2. Ce implicatii are faptul ca, am schimbat bujiile Champion RN9YC care erau din fabrica, cu bujii recomandate la magazin specializat daewoo, respectiv GM cu 2 electrozi? Care dupa cod(am cautat) sunt de fapt Bosch FLR8LDCU(1 mm)...ma refer la distanta dintre electrozi-GAP. ??

Share this post


Link to post

Salutare din nou; a curatat cineva intre timp valva EGR?

Share this post


Link to post

Salutare!Azi am desfacut valva EGR la Nubira 1,si trebuie sa fie cam la fel cu cielo 1.5 16v.Garnitura era buna in schimb am curatat o groaza de calamina.Axul mergea usor dar am suflat prin locasul unde ea trebuie sa fie inchisa si se sufla fara a opune rezistenta.Am curatat cu spray de rugina si acum nu mai trece aerul asa usor dar trece.Acum intrebare:Cand valva e pe loc(nu se trage aer prin vacum)locul unde inchide ea trebuie sa fie perfect etans cand suflu??Sa stiu daca,cumpar alta valva ca a mea nu am reusit sa o fac etansa.Vacumul lucreaza f bine dar nu etanseaza perfect.Am vazut ca are 3 surubele dar nu am gasil"L" asa mic sa intre acolo sa o desfac.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut!

 

Unde este amplasata ? Cumva este cea de langa bujii?

 

 

 

Share this post


Link to post

Salutare din nou; a curatat cineva intre timp valva EGR?

 

 

Salut!

 

Mi - a curatat - o mie un mecanic : Scoti mufa , desfaci cele 2 suruburi si o speli cu benzina sau decarbusol. El a turnat direct in ea si nu a avut nimic.

 

Cand se sterge toata negreala de pe ea o pui la loc . E simpla operatiunea.

 

Spor!

Share this post


Link to post

Am curatat si eu EGR la nubira1 si era axul de la valva intepenit ,axul lam curatat cu spari de rugina si merge usor , problema la mine e ca nustiu daca am vacum la ea cum sa verific?

Share this post


Link to post

Sal baieti ! Am si eu o intrebare ! Pana la urma cielo exe din 2006 de 80 cp are egr sau nu ? Si daca are unde este ? Am cumparat masina recent si cu toate ca am un relantiu aproape perfect pe gaz si un mers aproape perfect in general as vrea sa ma asigur ca este curat in cazul in care are egr ! MERCI ANTICIPAT !

Share this post


Link to post

Cam orice masina euro2 cel putin are asa ceva, sunt si cateva exceptii.

La tine are sigur, probabil actionata electric localizata exact in mijlocul rampei de injectoare.

Share this post


Link to post

salut ! sunt mai nou pe aici ,poate mai are cineva problema asta : am un cielo din 2004 ,1.5 16v si de vro 2 saptamani relantiul nu imi mai merge rotund parca ar avea rateuri dar numai la relanti ,ca la demaraj merge bine, trage fara sa ma scuture .Mai bine spus dupa ce am schimbat garnitura la capacul la chiuloasa a inceput .Am schimbat: fisele ,am curatat EGR-ul si ma bate gandul sa schimb bijiile si supapa PCV dar nu stiu undei si carei ?

 

obs: Am si GPL din fabricatie LOVATO si la fel merge si pe benzina si pe gpl?

ASTEPT SFATUR I!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...