Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Despre Hover

Recommended Posts

Salut. Mare intrebare: ce stiti despre GW Hover? Am ocazia sa cumpar o astfel de masina undeva in jurul sumei de 8500 EURO, in conditiile in care anul fabricatiei este 2009 iar nr de KM parcursi este 2500. Ar fi vorba de varianta super luxury, cu trapa, piele, clima, etc. Motorizarea este de la Mitsubishi, capacitate 2.4i, cu 126CP.

 

Concluziile mele ar fi: vad pe strada aceste masini inca din 2006, pe net am dat de exemplare cu mult peste 130.000KM rulati iar pe youtube sunt multe filmulete care efectiv te impresioneaza (pot spune ca am vazut Hover facand in offroad lucruri pe care un X5 nu le poate face).

 

Asadar, in conditiile in care masina ar fi utilizata de tatal meu, la condus normal... credeti ca e OK? Ma gandesc ca pana la urma este un suv destul de mare, prezent pe piata noastra de ceva ani buni si care...continua sa existe si sa se vanda cat de cat bine. Astept pareri, dar va rog, sa fie obiective, nu supozitii. A condus cineva asa ceva, stiti mai multe despre Hover?

 

Multumesc mult :)

Edited by fry
  • Like 1

Share this post


Link to post

Uite, mi-am adus io aminte am vazut ceva p'acilea. Lectura placuta.

Share this post


Link to post

Mersi Hitman pentru link. A iesit o cearta generala acolo :)

 

Din ce am mai gasit pe net, observ ca persoanele care au achizitionat Hover nu au intampinat probleme reale. Vad ca problemele raportate ar fi pielea de pe volan sau o exfoliere a plasticului de pe faruri, lucruri care s-au rezolvat pe garantie. Nu prea mi se par probleme grave, ba din contra. Consumul variaza intre 11-15 litri urban, pare acceptabil ptr un SUV de aceste dimensiuni.

 

La 8500 EUR as achizitiona urmatoarea masina:

GW Hover, motor Mitsubishi 16v SOHC, 4 cilindri in linie - 2351cmc, 126CP, cuplu 190nm/2500rpm, tractiune 4x4.

Dotari: ABS + EBD (Bosch), servodirectie, tapiserie piele, climatizare, trapa electrica, oglinzi electrice si incalzite, radio/cd/dvd player, senzor temperatura exterioara, scaun sofer reglabil electric, cotiera cu spatiu depozitare, geamuri electrice fata/spate, geamuri ionizate spate, stergator luneta, proiectoare, inchidere centralizata, senzori parcare, jante aliaj 17" + roata rezerva dimensiuni normale si altele, uit acum.

 

Incep sa cred ca se merita. Este mare, este bine dotata, ieftina si nu mai este new-entry pe piata noastra. Banuiesc ca GW Hover va fi urmatoarea masina a tatalui meu. Are altcineva alte sfaturi? Cunoasteti masina mai in amanunt?

Edited by fry
  • Like 1

Share this post


Link to post

Trec de aproape doi ani in fiecare zi in drum spre munca pe langa un Hover Cuv (parca asa ii zice) CEO ... a - si mai scrie mare si ABS + EBD pe dos.

 

Trecand peste aspectul de clona de icscinci cu bavuri de turnare, interior de chiele cusut pe vapor, si bord cu finisaj de logan, e ok...

Ideea e ca emana un puternic miros de "vreau suv da de fapt n-am bani de unu' calumea si merge si asta"

 

De departe arata cum arata - de aproape e literalmente penibil. Sunt convins ca aveau tot ce le trebuie sa scoata un model propriu decent, insa au ales calea asta.

Share this post


Link to post

Colegul, te gasesti intr-o confuzie totala. Eu intreb de GWM Hover, nu de Shuanghuan CEO (care este, intr-adevar, o copie ordinara). Confunzi producatorii si marcile. Daca nu este nimeni aici pe forum, care sa fi avut de-a face cu Hover, asta este. In schimb, daca o persoana nu stie nimic despre aceasta masina, dar chiar nimic, este urat din partea lui sa isi dea cu parerea aiurea in tramvai. Da MadKat, la tine ma refer :thumbl: .

 

GWM este o marca reala de automobile, nu este o copie. Fabrica lor este de ultima generatie, este aceeasi fabrica unde se produce Chrysler 300M precum si alte componente ptr Chrysler. Nu o sa avem noi in tarisoara asta niciodata o linie de productie atat de bine pusa la punct. Cred ca mai mult de jumatate din Hover este Mitsubishi (motor, sasiu si altele).

 

PS: Madkat, mentalitatea romaneasca nu te ajuta. Incearca sa nu judeci oamenii prea mult dupa masinile pe care le conduc, s-ar putea sa intalnesti suprize majore (eu am intalnit unele cazuri de mi-a stat mintea in loc). Exista multe persoane in Spark, Logan sau alte chestii de-astea, care isi permit mult mai mult decat s-ar crede la prima vedere. Ce-i drept, intr-un CEO de-ala copiat si eu inclin sa cred ca numai un nebun sau un cvasimanelist s-ar urca, dar... n-ai de unde sa stii.

 

Nu stiu inca daca tatal meu va lua un Hover, dar chiar pare tentant.

 

http://www.youtube.c...feature=related

Edited by fry
  • Like 1

Share this post


Link to post

Io zic ca Hover-ul face toti banii pe care ii dai pe el. Un prieten de-al meu si-a luat si am stat pe langa el o buna perioada de timp. Masina merge bine, n-a avut nici o problema cu ea. Parerea mea este ca puteau sa ii puna un motor ceva mai puternic pe ea, dar asta e. In legatura cu piesele de schimb am inteles ca servisul central are ceva in genul 14-15 masini complete pe stoc si orice livrare de piese dureaza 2-3 zile, nu o luna ca la alte marci produse in Europa. si, ca orice lucru chinezesc, sunt si ieftine, n-au preturi d-alea nesimtite. Nu sunt sigur, dar are cam 130kkm si arew niste scartituri gen Logan, dar care se pot repara usor cu silicon. Acu vreo luna, la Ranca, pe o ninsoare puternica, am remorcat un SantaFe care nu mai putea urca si saptamanl se duce cu masina la vanatoare pe campuri unde intri doar cu tractorul linistit.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Mie mi-a placut replica aia: "si culmea, chestia asta costa cat o masina" :) )

 

Mirajul unui tractor mare la pret de clasa mica. Nu inteleg cum de nu apare intrebarea "de ce altii nu pot fabrica in acelasi pret?".

 

Fabrica lor este de ultima generatie, este aceeasi fabrica unde se produce Chrysler 300M precum si alte componente ptr Chrysler. Nu o sa avem noi in tarisoara asta niciodata o linie de productie atat de bine pusa la punct. Cred ca mai mult de jumatate din Hover este Mitsubishi (motor, sasiu si altele).

 

Avem din 95 la Craiova.

Share this post


Link to post

In lumea auto primesti fix cat platesti sau mai putin. Deci de 8500 EUR vei primi un motor invechit de mitsubishi si in rest o chinezarie. 8500EUR dai , primesti masina de...8500EUR. Si e fix cum zice madkat: vrei o garsoniera/suv dar n-ai avut suficienti bani asa ca ai luat o chinezarie la pret de logan. Cum se traduce asta? F simplu: vei avea piele de china (adica musama sau una de ultima calitate), finisaze de china, plastice de china, materiale de china si asamblare de china.

 

Apoi vei posta pe forumuri ce buna e masina ta si cat e mai buna decat o toyota care e de 2-3 ori mai scumpa. Ca romanul niciodata nu va recunoaste ca si-a cumparat o prostie iar etalonul sau la calitate este... ARO/Dacia 1310

 

Iar cand vine vorba de dealer permite-mi sa n-am incredere intr-un dealer care nici macar un site nu are ci doar un blog amarat...

 

PS: 8500EUR nu e ala cu tractiune fata?

Share this post


Link to post

@fry, ia legătura cu @AdiD. Având maşina în mod sigur îţi poate furniza mai multe informaţii...

Share this post


Link to post

Ce v-am rugat eu sa faceti si ce faceti voi? Multumesc Emil ptr informatie, numai tu, Smailmiami si Hitman ati postat ceva util pana acum.

 

Pretul de 8500 EUR pentru varianta Super Luxury (4x4) este atat de redus pentru ca masina s-ar cumpara de la o firma (de noua pretul este 15500 ptr varianta asta). Este produsa in 2009 si are doar 2500 KM. Cum sa ma astept la un sfat util, o parere OK, cand nici postul meu nu il cititi bine? Nu stiti nici site-ul, nici reteaua de dealeri, unul confunda producatorii, evident nu stiti nimic despre aceasta masina, dar absolut nimic... ce pareri utile imi puteti furniza voi?

 

Fabrica de la Craiova nu se compara cu uzina GWM. Numai tampenii si pareri inutile, chiar nu vreau asa ceva. Vreau raspunsuri de genul: masina este buna / nu este buna pentru ca: o am/am mers cu ea/o are un prieten/stiu lucruri despre ea. Ce ma intereseaza pe mine o replica desteapta din 2007-2008 de pe alt forum, zi-mi si mie Tommy, cu ce m-ar putea ajuta? Ca sa nu mai zic ca Andreib prezice viitorul, stie ce o sa zic eu daca iau Hover. Imi amintesc ca am primit reactii asemanatoare si despre Kalos, ca e un junghi de masina, ca e asamblat la mama dracu cu piese de calitate indoielnica, etc. Acum ma doare inima ca-l vand maine, merge dupa 6 ani de folosire de zici ca-i nou.

 

Nu e batuta in cuie achizitionarea unui Hover, este una dintre optiuni. Pe lista ar mai fi Chrysler 300C (ii place cum arata tatalui meu, eu il consider oribil, o masina de indivizi care vor fete minore), Chrysler Sebring, Dodge Avenger, Chevrolet Epica, Opel Vectra 2007, Hyundai Tucson, Toyota RAV4. Printre suv-uri si-a facut loc Hover-ul ptr ca este mai mare si mult, mult mai ieftin. Nu urmarim o masina pe care sa o folosim o viata. In plus, la mine in familie nu se considera ca masina trebuie sa fie o investitie serioasa, asa suntem noi, mai... "altfel". Va rog sa va abtineti de la comentarii, daca nu ati avut de-a face direct cu masina asta. Corect? Mersi ptr intelegere.

Edited by fry
  • Like 2

Share this post


Link to post

Ce v-am rugat eu sa faceti si ce faceti voi? Multumesc Emil ptr informatie, numai tu, Smailmiami si Hitman ati postat ceva util pana acum.

 

Fabrica de la Craiova nu se compara cu uzina GWM. Numai tampenii si pareri inutile...

 

 

Aici, prietene, te inseli amarnic. Ai vizitat macar fabrica de la Craiova sa vezi liniile, sa vezi cum se lucra acolo ? Afla ca utilarea fabricii rivalizeaza lejer cu orice alta fabrica occidentala. Asa ca te rog eu, mai usor cu catalogarea unor lucruri pe care nu le cunosti si ridicarea in slavi a unor lucruri pe care la fel, NU le cunosti.

 

Ai vrut pareri? pai de pareri ai avut parte, iar Madkat si Andreib au facut rezumatul cel mai bine. Ca nu-ti convin tie, e partea a doua.

Edited by Englishman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Fry, aici nu are aproape nimeni hover din asta, exceptie se pare ca e adid, si daca o mai fi cineva.

 

Nu era mai bine atunci, daca tot vrei pareri de la posesori sa-i fi scris lui un PM decat sa deschizi un topic, avand in vedere ca tu vrei pareri de la posesori si in plus sa sune de bine?

 

Eu nu am toate informatiile despre toate lucrurile de pe fata pamantului, dar am invatat sa gandesc si sa imi pun intrebari, insa fiecare

isi alege sistemul lui de a face alegeri. Eu te-am ajutat ridicand o intrebare, insa tu nu ai prins decat prima fraza, care mie mi s-a parut de un umor bun.

 

Mi se rupe cum sunteti voi, nu cred ca asta e subiectul pe care cu manuta ta l-ai deschis, dar ce spui, am dreptul sa am urmatoarea parere: numai un prost fudul cumpara un automobil chinezesc?

Share this post


Link to post

Suntem noi cretini ca nu apreciem adevarata calitate.

O chestie am aflat - ca sunt "marci" (ca si domotec, mekosonic, futachi etc.) diferite - Shuang... si Hover.

 

Domnu' Fry - ce gresesti matale - ca am pus in aceeasi oala posesor de Logan si de d-asta chinezesc - Nimic mai gresit. In timp ce loganistul poate sa aiba intr-adevar mult mai multi bani decat a dat pe acea masina, dar a luat-o pe considerente cat se poate de rationale si practice, posesorul de Guzganzhou d-asta si l-a luat pentru ca vrea sa "dea bine" sa aiba "imagine" - da n-are bani nici macar de Tucson...

 

Ca si motoare invechite - asta nu e musai un criteriu - Ssangyong-urile aveau motoare de mercedes din 1900toamna, dar erau masini chiar ok, nu incercau sa para alta clasa. Erau "sincere". Astea sunt niste Panasoanicuri...

 

Apropo - vezi ca s-a lansat Dacia Buster.

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca inainte de a cataloga drept "tampite" parerile unor useri, ai fi putut sa gasesti alte pareri tampite aici: http://www.google.ro/search?sourceid=navclient&ie=UTF-8&rlz=1T4ADFA_enRO342RO346&q=review+hover+cuv

Ca sa nu mai vorbesc de lista de posibile achizitii pe care ai pus-o, din care tot ceea lipseste este o masina din clasa mini...

Share this post


Link to post

@Fry: daca vroiai periaj trebuia sa mentionezi din titlu. Noi ti-am spus ce e evident: cat dai atat primesti! Vrei sa iesi in evidenta printr-o magaoaie mare dar nu ai bani decat de logan, nici ala prea dotat.

 

Si lasa comparatiile cu kalos: kalos e produs de daewoo care face masini de cativa ani, decente in raport pret/calitate si destul de rezistente (fara alte pretentii). Hover producea probabil pana acum cativa ani piulite iar acum e mare producator auto. Nu trebuie sa fii expert sa vezi ca e o copie ieftina al unui isuzu iar daca te uiti la o poza cu interiorul sa-ti dai seama ca e de ... . In acelasi timp nu trebuie sa fii savant sa-ti dai seama ca o masina tip garsoniera de 8900eur fara tva noua nu are cum sa fie tocmai quality shit.

Share this post


Link to post

Am sperat sa apara cateva persoane care au avut de-a face cu o astfel de masina. Nu era nimeni care sa stie ceva despre Hover, nu se discuta nimic. Binenteles, nu s-a putut. Mai mult, un individ pe care nu-l cunosc il face pe taica-meu prost fudul, doar ptr ca are printre optiuni si Hover. De asta nu comenteaza nimic nenea Mircea, in schimb este problema ca mi s-au parut tampite cateva pareri. Da, este vreo problema ca lista de optiuni cumprinde multe masini din clase diferite. Omul nu urmareste o masina anume, urmareste una sa-i placa si sa nu fie mica.

 

Am vrut pareri de rau sau de bine venite de la persoane care au avut de-a face intr-un fel sau altul cu masina asta, nu de la indivizi care au vazut-o de la distanta si care isi pun intrebari, care prezic viitorul si care imping discutia catre lucruri care nu mai au nici o legatura cu topicul. Vad ca totusi s-au gasit doua persoane care au vazut Hover mai de aproape, unul dintre ei fiind si proprietar. Astept pareri de la proprietar, ori pe PM ori chiar aici, intr-un post. Intrebari mi-am pus si eu: am vazut ca este singura marca cotata la bursa in hongkong, ca se va fabrica in curand in Bulgaria, ca anul asta se semneaza intrarea pe piata americana... de-asta am inceput sa arunc un ochi si catre hover. N-o fi bun, o fi bun... asta nu stiu inca.

Edited by andreib
Abtine-te! Nu poti sa-ti controlezi limbajul? Iti intorc replica adresata noua ,,Taci dracului din gura".
  • Like 2

Share this post


Link to post

E oare nevoie sa-ti atrag atentia asupra limbajului?

Share this post


Link to post

Am sperat sa apara ...

Nu te mai stresa atat. Du-te si fa un test drive, doua, trei si daca-ti convine, ia-o. Daca prinzi drum prin Craiova, iti arat una la 130kkm. Cam scartaie plasticele la km astia, dar nimic iremediabil. E robusta, iar cu service-ul nu sunt probleme. Baza e bucurestiul, deci e la tine-n cartier ca sa zic asa ...

Share this post


Link to post

Fry, opiniile nu mai au nici un sens din punctul meu de vedere.

Tu deja esti "chitit" pe masina aia.

Share this post


Link to post

Mircea, in alta situatie as fi zis "ai dreptate" si as fi tacut din gura. Acum, nu ai de ce sa-mi atragi atentia asupra limbajului. Tommy il face pe taica-meu prost si infatuat pentru ca omul are printre optiuni de cumparare si un Hover. Intr-adevar, mi-am controlat limbajul. Ar fi trebuit sa injur de toti sfintii, mai ales ca fac urat cand vre-un smecheras trecut de prima tinerete (fie el de forum fie de alta natie) face aluzii la familia mea.

 

Nu ma intereseaza ca andreib este moderator, nu se comporta ca atare. Nu am obligatia sa-l ascult cand se baga in seama degeaba, fara sa detina nici 1% informatii legate de ceea ce scoate din el. Mai mult, cand i se atrage atentia ca utilitatea lui este redusa, se umfla ca un pisoi calcat pe coada si tot revine. Mi-a dat warn pentru ca i-am lezat impresia de "imperator" pe gmclub. Cand esti superficial, deranjant si cunosti faptul ca habar n-ai despre ce vorbesti, cel mai bine este sa stai deoparte, chiar daca esti moderator. Se cheama bun simt. Nu esti nici Caesar nici Obama, nu trebuie sa ti se raspunda cu inalt respect cand aberezi. De ce? Pentru ca vei fi trimis la coltul tau, te vei enerva si vei da warn. Asta este. Mersi ptr warn, trebuia sa mai fac si eu asa ceva.

 

Am vrut detalii despre o masina si m-am ales cu batai de cap de la bagatori de seama. Gmclub are uneori tendinda sa denatureze subiectele din cauza unor tipi mult prea subiectivi. Recunosc ca, in ceea ce priveste Dacia Logan, m-am gasit si eu in postura asta cand am postat despre Black Line.

 

Imi inchei aventura in topicul "despre Hover", topic deschis aproape degeaba. Mersi

Edited by fry
  • Like 2

Share this post


Link to post

Am vrut detalii despre o masina si m-am ales cu batai de cap de la bagatori de seama. Gmclub are uneori tendinda sa denatureze subiectele din cauza unor tipi mult prea subiectivi.

 

Iti spun doar atat, cand ceri pareri despre o masina de la posesori, nu te poti astepta ca acestea sa fie obiective. Parerile vor fi intotdeauna subiective atata vreme cat omul are bani bagati in respectiva masina. Esti de ceva vreme pe forum; ar trebui sa tii minte toate "laudele" aduse unei masini de cativa proprietari care au avut probleme cu respectiva marca/marci. Probabil multi dintre nemultumiti ar fi vrut sa asculte parerile unor alti oameni din exterior care pot judeca putin la rece din perspectiva achzitionarii unei masini. Daca vrei pareri obiective, ia la rand statisticile din service cu numarul de masini defecte raportat la numarul de masini vandute, dar...nici statisticile alea nu poti spune ca sunt in totalitate obiective. In loc sa te minti singur si sa astepti ca fata batrana printul frumos, eu zic sa vezi ce cred unii despre masina, sa faci un drive test si sa te calmezi; nu ajungi niciunde asa. ;)

 

P.S. Pe google mi-a cazut ochii pe un articol...dealerul Hoover si-a scazut targetul la vanzari. Oare ce motive ar fi avut sa faca asta?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

P.S. Pe google mi-a cazut ochii pe un articol...dealerul Hoover si-a scazut targetul la vanzari. Oare ce motive ar fi avut sa faca asta?

Tare argument. Criza generalizata in domeniul auto, ai auzit de ea ? Ai gasit vreunul care si-a crescut targetul ?!

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

@smailmaiami Probabil pentru ca in 2007 s-au vandut 247 unitati iar in 2008 doar 140?

L.E. Pentru ca vad ca tot esti cu samanta de cearta, cat de tare e parerea ta? Ai vazut cate masini? 5...6...10? Aaaa...una defapt? Daca masina respectiva a ajuns la 130k km (sa sa poata ajunge si mai sus) nu inseamna ca toate sunt la fel de bune.

 

@ fry As fi curios de ce un pret asa scazut al masinii la doar 2500km.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Sa incerc sa-mi explim si eu parerea in calitate de personaj care a vazut si condus acest tip de Suv, pretentios spus, dar e Suv.

 

Raportul calitate pret este unul foarte, foarte bun. Nu m-am asteptat la asa ceva. Motorizarea Mitsubishi chiar daca este ceva mai veche (gen motoarele aruncate pe Logan) isi face treaba din plin si acesta este punctul forte al masinii, inclusiv consumul in oras undeva la 14% ceea ce pentru motorul pe benzina de 2,4 e foarte bun.

 

Finisajele in interior clar cateva clase mai sus decat la Logan, mai ales in varianta lux. Fac comparatia cu un Logan pentru ca la pret e cam in aceeasi zona, ba chiar mai ieftin. Chiar daca e made in china, masina a fost asamblata cu destula seriozitate si nu trancane, bate, zumzaie nici la 150km/h. Cutia manuala si reductorul manual te scutesc de multe neplaceri electronice/electrice. Sunt gadgeturi obisnuite pentru Asia anilor 1996-1999, insa sunt unele marci de masini cu pretentii care nici in 2010 nu au geamuri electrice pe spate.

 

Aspectul ciudat il da forma caroseriei care este din topor si rotile mici ca ,,nu se asorteaza" cu masina. In rest, lumini de drum foarte bune, pozitie la volan foarte buna, zgomotul motorului in parametri, chiar daca la turatii inalte zici ca ai sub capota un V12.

 

Ca si imagine de ansamblu este undeva la nivelul lui Daewoo Musso daca a-ti avut ocazia sa conduceti asa ceva, numai ca mai urat la design. Pentru banii cu, care se vinde inca e prea ieftina.

 

 

Share this post


Link to post

Stimabile Fry, ca sa intelegi ce inseamna productie de automobile si traditie in motoare eu te sfatuiesc sa cauti pe goagal ce a fabricat bmw sau renault sau gm in urma cu decenii si ce au facut chinezii in materie de motoare. Daca era vorba de praf de pusca da, dar daca e vorba de praf pe teava nu urla la noi ca nu ne impresionezi.

 

Tommy il face pe taica-meu prost si infatuat pentru ca omul are printre optiuni de cumparare si un Hover. Intr-adevar, mi-am controlat limbajul. Ar fi trebuit sa injur de toti sfintii, mai ales ca fac urat cand vre-un smecheras trecut de prima tinerete (fie el de forum fie de alta natie) face aluzii la familia mea.

..

Cand esti superficial, deranjant si cunosti faptul ca habar n-ai despre ce vorbesti, cel mai bine este sa stai deoparte, chiar daca esti moderator. Se cheama bun simt. Nu esti nici Caesar nici Obama, nu trebuie sa ti se raspunda cu inalt respect cand aberezi. De ce? Pentru ca vei fi trimis la coltul tau, te vei enerva si vei da warn.

..

Am vrut detalii despre o masina si m-am ales cu batai de cap de la bagatori de seama. Gmclub are uneori tendinda sa denatureze subiectele din cauza unor tipi mult prea subiectivi. Recunosc ca, in ceea ce priveste Dacia Logan, m-am gasit si eu in postura asta cand am postat despre Black Line.

Am spus eu ca taica-tu e prost sau ca tu esti? Citeste cu atentie tinere, eu nu scriu nimic la intamplare, am zis "cine cumpara". A cumparat cumva ca sa se incadreze macar la o parere a mea?? Si chiar daca da, era o clasa de adresare generala, tu particularizei.

 

Poftim ce spui tu despre ai tai, cu gura ta:

Pe lista ar mai fi Chrysler 300C (ii place cum arata tatalui meu, eu il consider oribil, o masina de indivizi care vor fete minore),

 

 

Nu stiti nici site-ul, nici reteaua de dealeri, unul confunda producatorii, evident nu stiti nimic despre aceasta masina, dar absolut nimic... ce pareri utile imi puteti furniza voi?

..

asa suntem noi, mai... "altfel".

Stimabile, nu cred ca ti-am atins personalitatea dihotomica, daca tot sunteti mai altfel si nu si nu iti putem da pareri utile, nu ne umple de jigniri de sus in jos pentru ca ne-am exprimat o parere despre o chinezarie, la o cerere a ta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...