Jump to content
Sign in to follow this  
ches

Nubirica 2 1.6/ Lacetti 1.4 Hb

Recommended Posts

Multam! Eu recomand extinderea garantiei doar pentru cei care nu umbla mult cu masina. Altfel nu prea merita pentru ca piesele slabe din fabricatie isi arata fata in mai putin de 3 ani.

 

Update la jurnalul de bord:

- Sora-mea a reusit sa stearga usor o mini-remorca parcata cu usa spate. Nu a indoit nimic, dar s-a dus vopseaua pana la chit. Din fericire e aceeasi usa pe care a luat o cheie acum un an si pe care i-o scosesem cat de cat cu niste vopsea si polish. Urmeaza reparatie pe CASCO dupa ce reinnoiesc polita (ca sa nu figurez cu dauna anul asta).

- Au aparut multe zgarieturi fine pe masina de la dat zapada cu peria. Lacul asta de pe vopseaua neagra e asa de moale... Ma gandesc serios sa o bat la cap sa o revopseasca pe toata. Zonele revopsite (bara fata si aripa stanga) sunt mult mai rezistente la uzura normala. Zonele cu vopseaua originala foarte sensibile, zici ca e masina japoneza, nu coreeana.

Share this post


Link to post

Aferim, da' sa stii ca si vopseaua de dupa nu va fi grozava. Eu am deja probleme, in special cu bara fata si capota, de la pietricele. Iar dupa dat zapada tot polishul e cel mai indicat...

Share this post


Link to post

Cred ca cel mai mult conteaza producatorul vopselei. Daca e tare, intr-adevar se va ciobi mai usor, dar va tine mai bine la "tavaleala" = spalare la spalatorii/perii etc. Contra pietricelelor poti sa pui o folie transparenta pe capota si bara. Eu asa am de gand sa fac la Epica dupa ce o polishez si ii umplu ciupiturile cu vopsea la culoare (acum le-am umplut in graba cu vopsea alba la carioca care e mai deschisa putin). Iti recomand sa faci acelasi lucru.

 

La Lacetti vopseaua noua e chiar misto de tot fata de ce are pe ea din fabrica. Polishul merge pana la un punct, pentru ca taica-meu nu stie sa intretina o masina si a zgariat-o in fiecare iarna dand zapada de pe ea. Cred ca o sa ii confisc toate maturile si maturicile din casa. Nu ma inteleg deloc cu el, ii spun sa n-o mai curete si tot iese sa dea zapada... si de fiecare data o face praf :-W . Si m-am saturat sa ingros obrazul in fiecare primavara si sa-l rog pe Toni sa imi polisheze 2 masini. Eh, mi-am spus si eu oful.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

In cazul meu Standox, este foarte tare vopseaua, dar crapa la lovituri. Cu cea originala nu a crapat la o piatra care a strambat capota... Da, avantaje si dezavantaje in ambele cazuri...

Share this post


Link to post

Scriu aici, ca deja incepusem discutia cu Mircea, desi m-am interesat in primul rand pt Epica - folie transparenta + manopera pt toata capota si bara fata de la Epica - 600RON :shock: .

Tipul foliei: Oracal transparent 270 (seria specila pt pietre) grosime 150 microni.

Sursa: http://www.streetdesign.ro/colantari-auto.

 

Pretul mi se pare enorm, la banii astia le vopsesc si imi mai raman si bani, deci le zic pas astora cu Oracalul lor. M-am interesat si in alte parti, preturile sunt ceva de genul 400RON 1/3 din capota + bara fata. Foooarte scump.

 

In schimb am gasit ceva la un pret mult mai bun: http://www.regataprint.ro/print-indoor-outdoor.html -> 7.9 E+TVA/mp (fara manopera of course), deci cam 10 E/mp. Am vazut masini de firma facute cu asa ceva si nu arata deloc rau (masinile de la Rimmel). dezavantajul e ca nu rezista prea bine in timp insa la pretul asta imi permit sa o schimb in fiecare an.

 

Din pacate ca sa fac toata capota + bara mi-ar trebui ceva experienta. Cred ca voi lua 2 mp de autocolant (la Epica capota e f lata) si voi colanta 1/3 din capota si la Epica si la Lacetti. Va voi tine la curent cu rezultatele.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Stiam asta, nu merita. Eu am incercat o folie transparenta folosita in printurile outdoor si nu rezista extraordinar.

Share this post


Link to post

Update la jurnalul de bord la Lacetti:

1. La inceputul primaverii am observat ca din nou nu mai merge aerul conditionat. De data asta i-am injurat in gand pe mecanicii de la GTT si am mers la Radacini Timisoara sa-mi incerc norocul. Aici mi-au schimbat garniturile o-ring de la conducta care fusese schimbata de cei de la GTT si au reumplut sistemul cu freon. De atunci merge bine. Sper sa ma tina mai mutl de un an :) . Bine ca i-am extins garantia...

 

2. I-am facut in mai revizia de 2ani/30000km la 8000km :D . Din nou mi-am luat teapa mergand la GTT. La telefon mi-au zis 550RON, la fata locului 660RON - 8% promotie =~ 630RON. La Radacini imi spusesera ca e ~600RON si mi-au dat devizul de la alta masina. Parca ma tenteaza sa nu mai merg de la urmatoarea revizie la GTT.

 

3. Sora-mea reclama ca a inceput sa se aprinda din nou check engine si ca masina a devenit puturoasa. Bine ca i-am extins garantia, ca se pare ca am nimerit un Lacetti prost/ cu personalitate ;) . E drept ca sora-mea a mers in ultima vreme cu ea numai prin oras, probabil babeste, dar totusi masina nu are nici 10000km.

 

4. Am incercat sa pun folie Oracal pt printuri outdoor pe botul Epicii, insa nu mi-a iesit. O sa ma informez si mai incerc o data.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Luna asta am avut 2 aniversari: Lacetti a facut 10000km si Epica a facut 60000km. :lavolan:

Sora-mea e foarte incantata ca a ajuns la aceasta cifra rotunda in aproximativ 2 ani si jumatate. :) )

 

Lacetti a primit cadou un compresor de aer si un aspirator. Urmatoarea achizitie vor fi cauciucurile de iarna sau chiar niste all season, probabil SH ca sora-mea nu sta prea bine cu banii. Am gasit niste preturi bunicele la unele cu an de fabricatie 2008-2009. Cand are banii o sa ma ocup de achizitionarea lor.

 

Dintre problemele aparute si rezolvate ar fi aprinderea martorului Check engine, rezolvata prin resetare si benzina de la Petrom. Sora-mea punea de la Agip si se pare ca nu ii placea deloc. De cand baga Petrom nu s-a mai aprins. Bineinteles ca benzina este CO95.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Sambata Toni (de pe Detailing Club) s-a ocupat cateva ore de masina mea (avand in vedere ca am pus-o la vanzare, am vrut sa arate cat mai bine :P ). desi aparent masina arata foarte bine pentru un ochi neantrenat, in realitate a iesit ceva mizerie din vopsea (atentie celor care cred ca au masina curata :) ) ).

 

Fiind argintie, panza de paianjen nu era foarte evidenta iar masina arata destul de bine in general ea fiind polishata manual cu Prevent de 1-2 ori pe an si era tratata cu Collinite 476S.

 

Produse folosite:

 

  • Sonax Gloss
  • ABRO BUG&Tar Remover
  • Sonus Sheepskin washmitt
  • Dodo Juice Lime Prime
  • Collinite 845
  • Sonus Tire Gel
  • Kestrel DAS6
  • Sonus SFX2 polish pad
  • Menzerna PO85RD3.02

 

Masina a fost spalata folosind un aparat cu jet si apoi metoda cu 2 galeti, sampon Sonax Gloss si o manusa de blana Sonus. Fiind destul de curata initial am sarit peste poze.

Dupa spalare masina a fost curatata local cu ABRO Bug&Tar Remover pentru a inlatura bitumul si urmele de seva de copaci.

 

nubira2_vali02.jpg

 

nubira2_vali03.jpg

 

Dupaclatirea zonelor afectate masina a fost stearsa cu Viking MF Drying Towel si in acelasi timp am inspectat starea masinii folosind lanterna Brinkmann.

 

nubira2_vali04.jpg

 

nubira2_vali05.jpg

 

nubira2_vali06.jpg

 

Chinuiala destul de mare in a vedea/captura zgarieturile pe argintiu :D . Dupa cum se poate vedea panza de paianjen este prezenta dar culoarea ascunde destul de bine defectele.

 

Masina fiind intretinuta periodic si verificand vopseaua s-a considerat ca nu este nevoie de argila. Chiar am incercat pe o zona si argila ramanea curata, asa ca am sarit peste.

 

Scopul infrumusetarii a fost de curatare a vopselei (o ascunde argintiul bine defectele dar este in acelasi timp sensibil la contaminare) si de a reda luciul masinii apoi protejarea ei.

 

Pentru asta am optat pentru Dodo Juice Lime Prime aplicat cu un pad Sonus SFX2 si DAS6. LP se preteaza foarte bine pentru asa ceva, multumita proprietatilor de curatare dar si particulelor abrazive care redau luciul vopselei.

LP a fost lucrat asemanator unui polish, viteza 5.5, presiune medie (1-2 rotatii pe secunda) miscari lente, totul timp de 7-8 treceri pentru fiecare zona.

 

Dupa LP vopseaua nu numai ca arata mai bine dar se simtea mai fina la atingere.

 

nubira2_vali09.jpg

 

nubira2_vali10.jpg

 

nubira2_vali11.jpg

 

nubira2_vali12.jpg

 

Pozele sunt putin optimiste, corectia nu a fost asa de buna pe toata masina. Probabil am prins niste panouri revopsite pentru poze, unde vopseaua era mai moale. Oricum, corectia a fost in jur de 50%. Deloc rau pentru un pre-wax cleanser :)

 

Pentru protectie am folosit Collinite 845, fiind foarte usor de aplicat si sters si oferind o durabilitate buna.

 

Dupa operatiunea de curatare/polishare, padurile mele s-au resimtit, fiind pline de jeg:

 

nubira2_vali27.jpg

 

nubira2_vali28.jpg

 

Farurile au fost polishate cu Menzerna 3.02 si un spot pad SFX2, fiind putin oxidate. Acest combo a inlaturat foarte bine oxidarea si le-a redat stralucirea.

 

Inainte

 

nubira2_vali07.jpg

 

Dupa

 

nubira2_vali08.jpg

 

Pozele de la final

 

nubira2_vali25.jpg

 

nubira2_vali24.jpg

 

nubira2_vali16.jpg

 

nubira2_vali19.jpg

 

nubira2_vali17.jpg

 

nubira2_vali20.jpg

 

nubira2_vali21.jpg

 

nubira2_vali23.jpg

 

nubira2_vali22.jpg

 

nubira2_vali18.jpg

 

Anvelopele au fost tratate cu Sonus Tire&Bumper Gel, folosind aplicatorul de la ceara Sonax Xtreme1 :) Il gasesc perfect in ultima vreme pentru a aplica dressing pe anvelope.

 

Timp de lucru efectiv 3-3.5 ore

 

PS: Pozele de pe bursa sunt facute inainte sa primeasca tratamentul ;) .

PPS: O sa pun si poze detaliate cu interiorul pe care l-am curatat singur (trebuia sa muncesc si eu, nu numai Toni).

 

ches masina ta este absolut superba! asa este si a noastra aceeasi culoare doar ca este CDX nu SX.Vreau si eu un trament la vopsea asa cum ai procedat tu.Sa o stapanesti sanatos.Este absolut demential faptul ca designul Nubirei are origini din 1998 si este inca actual., mai ales aceea grila face toti banii.Pacat ca Chevrolet nu mai pastreaza aceasi linie de design precum erau Leganza sau Nubira.Felicitari pt masina!

Edited by daewoo

Share this post


Link to post

Merci, din pacate (sau din fericire) am vandut masina acum un an. E o vorba inteleapta care spune ca omul se bucura cu adevarat de doua ori de o masina: cand o cumpara si cand o vinde. Nu imi pare rau ca am dat-o pentru ca nu mai gaseam piese de schimb originale pentru ea si solutiile aftermarket erau de obicei de proasta calitate. In schimb imi pare rau dupa clipele minunate petrecute impreuna si senzatia de a conduce un motor pe benzina mai zdravan cu curba de cuplu pe stilul vechi ;) (Lacetti e muuuult mai lenes).

Share this post


Link to post

Ieri am luat cauciucuri de iarna resapate Scop pt Lacetti. Nu am gasit dimensiunea originala (195/55/R15) la un pret convenabil, asa ca am luat 195/50/R15. Pretul a fost de numai 154RON/cauciuc, deci 616RON tot setul.

Cateva poze cu achizitia:

post-4287-0-60037700-1319020097_thumb.jpg post-4287-0-06223900-1319020106_thumb.jpg post-4287-0-69691900-1319020110_thumb.jpg

 

Un coleg de forum a spus ca dupa 1 luna i s-au facut patrate. Sper ca astea sa fie mai bune. O sa va tin la curent cu evolutia lor.

Share this post


Link to post

De ce n-ai luat cu 60? Erau mai ok pentru iarna.

Am rulat pe un ford de la firma anul trecut un set de anvelope din acelea si n-am avut probleme cu ele.

Share this post


Link to post

Multam de incurajari, sper sa o tina si pe sora-mea cateva ierni fara probleme. Mai ales ca ea merge 3000km/an :D .

 

Vroiam sa iau 195/55/15 sau 195/60/15 sau 185/65/15 sau 185/60/15 (macar sa fie mai inalta un pic), dar nu aveau pe stoc. Dupa ce am cautat 2 saptamani cauciucuri pe marimile astea am zis ca si daca sunt mai mici nu e mare problema pt mers pe sosele dezapezite. Crede-ma ca ma saturasem de umblat pe la centre de SH si cautat pe net. Acum sper sa nu ajunga pe drumuri unde 1 cm sa faca diferenta... :)

Edited by ches

Share this post


Link to post

Am montat in weekendul trecut cauciucurile de iarna si in afara de unul care a inghitit 110g de plumb pe o parte si 55 pe cealalta, celelalte s-au echilibrat cu putin plumb. Eu suspectez si gropile luate de sora-mea pt cele 110g, dar astia de la vulcanizare au spus ca ar fi caucicul de vina pt ca e resapat. Am montat orcum rotile cu mai mult plumb pe spate. Apoi am dat o tura cu noile cauciuce si nu sunt foarte zgomotoase si directia parca e ceva mai usoara pe asflat uscat (probabil din cauza cauciucului mai moale). Sa vedem cum se comporta pe zapada.

 

Am uitat sa mentionez ca masina a iesit din service-ul Rad. Timisoara dupa vopsirea usii si aripii stanga spate si a barii spate. Arata bine, sa vedem cat va rezista la frecus (adica la spalatorii). Nuanta e aceeasi, dar vopseaua veche se vede muuult mai matuita decat cea noua, nici nu zici ca masina are 2 ani jumate. La primavara, daca am chef, ii voi da o polishare de mana sa scot panzele de paianjen.

 

Numai bine!

Edited by ches

Share this post


Link to post

Ieri seara am montat plafoniera fata (lampi de citit) pe Lacetti.

 

Fiind modelul cel mai ieftin (cod SE), coreenii s-au gandit ca e prea scump sa puna 2 plafoniere, asa ca au lasat-o doar pe cea de pe mijloc. Intrucat cea de pe mijloc nu facea fata daca aveai nevoie sa cauti ceva in portofel/buzunare usi etc, am achizitionat o plafoniera originala GM (125RON cu tot cu transport) si am montat-o in weekend. Firele de interes se gasesc in montantul lateral al parbrizului de pe partea soferului - plusul este portocaliu si minusul este negru prins cu un surub la vedere, pe montant. Toata operatiunea a durat 1 ora pt ca nu am stiut exact pe unde sa duc firele noi si nici pe unde treceau firele vechi la care trebuia sa ma leg.

 

Numai bine!

Edited by ches

Share this post


Link to post

Update la jurnalul de bord: NU cumparati anvelope resapate SCOP (cica Made in France :( )!

 

Ieri dupa numai 1000-2000km rotile sora-mii bateau ca la balamuc (si tremura volanul in mers). Ma duc sa vad daca se poate revolva ceva la echilibrare, daca nu, la primavara le duc in garantie sa imi dea banii inapoi sau macar altele cu care sa mai mearga inca juma de iarna...

Share this post


Link to post

Cam la fel sunt toate reesapatele, sunt patit :D . Cat dai, atata face...

Share this post


Link to post

Postez ca sa imi fac mea culpa. Am aflat de ce bateau rotile - dupa prima montare asta iarna una din roti a ramas pe janta (nu au pus suficient adeziv). Tata cu sora-mea in loc sa schimbe roata cu rezerva si sa mearga la vulcanizare, au mers cu ea pe janta (~1km). Rezultatul a fost ca s-au rupt sarmele din roata si acum bate nasol. Cauciucul a fost mutat pe spate iar saptamana aceasta sau urmatoarea vor fi schimbate cu cele de vara.

 

Toate celelalte cauciucuri erau in stare f buna, nu bateau, rotile erau echilibrate, deci se pare ca in realitate nu sunt atat de rele. Zgomotul de rulare este intr-adevar mai mare, dar diferenta de pret il justifica. Imi retrag nemultumirile legate de Scop.

Share this post


Link to post

Un update la jurnalul de bord al Lacetti-ului:

1. A ajuns la aproape 15000km in cei 3 ani impliniti de cand e in familie.

2. In urma unui accident usor s-a revopsit toata partea stanga - aripi+usi+bara spate (masina a fost stearsa de o tanti cu un Matiz) si daca tot am ajuns la CASCO am trecut si bara fata care era atinsa cu alta ocazie + usa dreapta spate care tocmai luase o cheie. Cu o mica intelegere cu cei de la service am scos gratis vopsirea pt aripa fata si usa fata (zgariate de tatal meu la dezapezire). In pret a intrat si un polish ca lumea pe aripa spate, deci practic am revopsit tot mai putin capota, plafonul si haionul. Sper ca vopseaua noua sa tina mai bine la tavaleala, cea veche se zgarie si daca te uiti la ea mai atent :D .

3. Am schimbat pe garantie farurile care incepusera sa se matuiasca. Pana la urma Chevrolet Romania a facut treaba cum trebuie si au acceptat schimbarea integrala. Cei de la Rad. Timisoara le-au montat, reglat si lumineaza f OK. Farurile au venit complet echipate, deci becuri noi peste tot :banana: .

4. Am facut si revizia daca tot m-am dus la ei, a iesit la 501RON cu tot cu schimb lichid frana cu oferta Chevrolet 3+. Asa da!

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

He he, n-am mai postat demult aici. Lacetti-ul o plimba pe sora-mea acum pe plaiurile Germaniei din luna februarie. Inca este pe numele meu (cu CASCO valabil in Europa) date fiind costurile uriase cu asigurarile in Germania. Masina a fost bagata la fisc la nemti ca sa nu aibe probleme cu politia.

 

Ultima revizie a fost facuta acum o saptamana, la reprezentanta. Fiind ultima revizie inainte de a iesi din garantie, sora-mea i-a pus pe mecanici sa verifice tot la sange. Acum, cat de mult au verificat n-am de unde sa stiu, dar revizia a costat 350E si a inclus doar chestiile standard + schimbare antigel, un bec de la numar si stergatorul spate. Scump domne, scump! I-au zis ca distributia ar trebui si ea schimbata, dar ca mai tine un an avand numarul mic de km (are in jur de 30000km). Ma intreb cat o fi revizia cu distributie la ei avand in vedere cat a dat pentru o revizie banala. Cu siguranta nu va mai merge la reprezentanta pentru urmatoarele revizii, sper sa ii aranjez sa faca reviziile in Italia la o cunostinta.

 

Pana sa plece in Germania am dus masina la vopsit pe CASCO pentru a rezolva zgarieturile capatate de-a lungul timpului: o cheie pe partea dreapta, un indoitura cauzata de un picior dat cu sete in aripa dreapta spate si bara fata cu care a luat un caine cu 2 luni inainte sa plece. Cand au plecat cu ea arata ca noua. Am inteles ca si acum arata la fel, de Germania e mai civilizata, nu te trezesti cu chei date pe masina :)

 

Bara intrase pe dosar CASCO la vopsit in urma unei zgarietururi minore, asa ca nu am stat pe ganduri si am luat-o in laborator la firma pentru a rezolva problema datorata cainelui. Detalii aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/39911-reparatie-bara-plastic/

 

Share this post


Link to post

Update dupa mai bine de 2 ani :)

Lacetti a ajuns la 60000km.

 

Am fost in concediu in Germania la sora-mea pentru prima data. Si tot pentru prima data de cand a plecat am apucat sa mesteresc cate ceva la Lacetti.

Cei care cred ca mecanicii din Gemania sunt mai buni ca ai nostrii, pot sa uite de chestia asta. A fost la 2 reprezentante (acum nu mai exista Chevy, dar sunt fostele reprezentante care inca sunt acreditate pt reparatii) si la 2 service-uri multimarca care nu erau conduse de turci. La unii schimbase acum 8 luni distributia si fusese multumita. Si ca sa nu dam vina pe sora-mea, tin sa mentionez ca a fost impreuna cu prietenul ei la service, omul e german de origine si un tip tehnic, deci a stiut sa descrie in amanunt care sunt problemele.

 

Masina avea 4 probleme:

1. De cateva luni, din cand in cand, la mers constant si turatie relativ mica (sub 3000rpm) masina incepea sa mearga in suturi. De regula nemtii i-au tinut masina in service o sapt timp in care i-au schimbat bujiile sau nu au facut nimic si chipurile nu au reusit sa replice comportamentul. De mentionat ca masina dadea eroare de sonda lambda, fapt pt care aceasta a fost schimmbata acum cateva luni.

2. Scurgeri de ulei pe la garnitura de la culbutori. Avea pierderi minore de cand era in Romania si i-am spus sa ceara inlocuirea ei inainte de ultima revizie in garantie, revizie facuta in Germania in 2014. Aia nu au vrut sa o schimbe pt ca pierderile sunt minore. Nici dupa 2 ani cand motorul era murdarit de jur imprejur nici un service nu a vrut sa faca "complicata" operatiune, motivand ca scurgerile sunt minore.

3. Vitezometrul nu mai mergea, fapt pt care avea check aprins in bord si eroare specifica senzorului de viteza.

4. Pierderi de lichid de frana - asta a aparut cu o sapt inainte sa ajung acolo si motivul a fost nivelul muuult peste maxim al lichidului de frana. Probabil a ajuns asa dupa schimbarea placutelor de frana cand "desteptii" de mecanici nu au verificat nivelul lichidului dupa sciimbare.

 

Ce am facut:

1. Pentru problema 1, cea mai deranjanta, am cumparat din tara fise de bujii Beru si bobina Denso. Am luat si bujii Beru insa cele de pe masina aveau numai 1 luna si erau stranse in dusmanie, nu am reusit sa le dau jos cu 2 chei, dintre care una destul de zdravana. De frica am renuntat.

Am schimbat fisele, bobina, am dat jos corpul clapetei de acceleratie si am curatat clapeta de acceleratie. sincer de aici cred ca i se tragea problema, avand in vedere design-ul defectuos al corpului clapetei si a modului de admisie a aerului la relanti. Am verificat si partea electronica, cea care se ocupa de actionarea clapetei la relanti, dar nu am gasit nici o problema. Am dat jos si am curatat bine si EGR-ul, data fiind plaja de turatii in care se manifesta problema.

2. Am cumparat din tara garnitura capacului de culbutori Elring (made in Germany :) ) ) si am schimbat-o. Am folosit silicon rosu in zonele mentionate in manualul de service - la colturi si in zonele unde garnitura facea coturi. Din nefericire un surub s-a rupt in chiulasa (dar a lasat suficienta carne afara astfel incat sa fie extras cu un cleste), asa ca am avut nitica bataie de cap. Odata cu surubul rupt am comandat si o-ringurile pt toate suruburile astfel incat totul sa fie perfect etans. Apropo, suruburile alea se strang la 10Nm, nu 25 cum tineam eu minte. Deci fiti f blanzi cand faceti stragerea sau folositi o cheie dinamometrica.

3. Am cumparat de pe ebay.de un senzor de viteza SH cu tot cu partea mecanica. Ca orice ingineri normali la cap am crezut ca partea electrica a senzorului a patit ceva din cauza scurgerilor de lichid de frana (mufa era plina de lichid de frana). Mare a fost surpriza sa vedem ca lichidul de frana nu a stricat partea electronica, dar a spalat vaselina si a gripat partea mecanica a senzorului, drept urmare tija care este actionata de roata dintata din cutia de viteze s-a rupt. Deci am schimbat si emcanica si electronica.

4. Din cauza presiunii mari in vasul cu lichid de frana garnitura s-a deformat si nu mai etansa cum trebuie. Am aranjat garnitura astfel incat sa etanseze din nou, am vazut ca nu mai picura nici la apasari brutale pe pedala.

 

Deci masinuta este din nou functionala, au trecut mai bine de 3 saptamani de la reparatii, timp in care am folosit masina si eu si sora-mea. Am facut si cateva drumuri mai lungi, de cateva sute de km timp in care am mers si cu 150km/h. Masina se comporta ca noua, ceea ce era de asteptat avand in vedere nr de km.

 

Ca o concluzie, vad ca dezinteresul si prostia sunt peste tot in lume, chiar si acolo unde te astepti mai putin, in patria automobilului.

Lacetti nu se dezminte ca fiind o masina cu ghinion. Aveo-ul cumnata-mii e bine mersi la ~100000km, are doar un amortizor spate curs. Motorul sau trenul de rulare fata nu a avut niciodata nici o problema. Si drumurile pe care a mers sunt mai proaste ca cele din Germania.

 

Dupa ce a vazut incapacitatea mecanicilor sora-mea se orienteaza catre o masina noua, cel mai probabil un Seat Leon 1.4 TSI de 150cp. Am avut unul inchiriat la "test drive" cu care am facut ~1500km si am ramas foarte placut impresionat de forta motorasului, dar si de consum - medie de 6.2% in conditiile in care in Germania a fost condus cu viteze de peste 160km/h si o viteza de top de 230km/h (220 real) in zonele permise.

Dar pana face rost de bani, Lacetti ramane masina de naveta si de iesit in weekend cand vor sa economiseasca banii de benzina (la mers normal pe autostrada nu ia mai mult de 7.5%).

Share this post


Link to post

Am observat si eu ceva de genul , foarte multe service-uri din ziua de azi cand aud de o masina care a fost retrasa de pe piata se feresc sa o repare , sau daca incearca nu isi dau deloc intereseul ..

Ceva de genu am si eu problema ca a ta , numarul 1 .. numai ca la mine se manifesta doar dupa ce motorul se incalzeste , la rece merge perfect !

Share this post


Link to post

La Cielo prima data as curata clapeta si iAC-ul, apoi reset ECM si idle learn. Daca nu se rezolva, atunci poti trece la verificat fisele, bobina si bujiile.

Share this post


Link to post

Am inteles multumesc frumos ! In weekend ma apuc de treaba

Share this post


Link to post

Dupa 9 ani in posesia noastra, Lacetti a parasit familia. A fost vandut in Germania, la un dealer Chevrolet cu "uriasa" suma de 1600E. Sora-mea nu a avut nici timp si nici chef sa o vanda in particular si oricum nu ar fi luat mai mult de 2000-2500E pe ea, nu prea a avut grija de aspectul masinii si se vedea.

In plus, in Germania, asa cum am mai spus, nu prea sunt multe serviceuri care sa se priceapa la Chevrolet, deci nu sunt masini dorite de cumparatori.

Acum a trecut la un Seat Leon, echipare FR, benzina, 150cp. L-a luat de nou.

Topicul se poate inchide.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...