Jump to content
Sign in to follow this  
Danny_198777

Injectoare Chevrolet Aveo

Recommended Posts

Salut , am rugamintea sa ma lamureasca si pe mine cineva care chiar stie ce vb. deoarece am fost la un service autorizat daewoo si am dat de cei mai prosti mecanici care nu puteau sa isi dea macar cu parera ,problema e urmatoarea : la motor sa aude un ticait,dar nu se aude constant cand e motoru rece nu se aude deloc cand se incalzeste se aude acest ticait usor deoarece masina nu prea se mai infige prea tare si parca a crescut si conusmu ,daca o acelerez acel ticait dispare ,ticaitul se aude din zona bujiilor 1 si 2 si turometru la realantiu imi oscileaza sa zic cu aprox. 5ture. Mentionez : Model : Chevrolet Aveo 1.4 16v 94cp sedane, An 2006 , Km 130000 , nu sau curatat injectoarele si benzina am bagat doar de la OMV,Petrom,Rompetrol

 

 

 

 

 

Multumesc!!!

Share this post


Link to post

Posibil sa ai scapari de curent de la fisele bujiilor (izolatie strapunsa). Verifica noaptea daca ai scantei la fise cand merge motorul.Daca da,schimba-le!

Share this post


Link to post

Posibil sa ai scapari de curent de la fisele bujiilor (izolatie strapunsa). Verifica noaptea daca ai scantei la fise cand merge motorul.Daca da,schimba-le!

 

 

 

Posibil si ce zici tu, dar de ce nu se aude si cand e motoru rece?

Share this post


Link to post

Daca ticaitul a disparut, care a fost problema? Am auzit de curand si eu ceva asemanator, cred ca in dreptul bujiei 2, numai la rece.

Share this post


Link to post

Mi se pare ciudata chestia cu cele "5 ture", Incearca cu vreo "2 gradatii" de la volumul RCD-ului.

Poate e oarecum in gluma, dar acorda-ti un ragaz sa observi daca fenomenul este chiar cum il descrii. Ai tu auzul atat de directional cat sa spui ca ticaitul e de la bujie sau de la tacheti?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...