Jump to content
Sign in to follow this  
Breath

Reparatie Sistem De Franare

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Azi de dimineata cand am dat sa ies cu masina din parcare, supriza... nu imi tinea frana. Apas si a doua oara si hop tine... M-am gandit ca a fost dupa inghetul de afara si cum de ieri s-a incalzit, na.. cine stie. Eu fac ceva drumuri in afara si am asa o teama ca nu cumva povestea sa se repete. Asa ca m-am gandit sa merg cu masina intr-un service si sa pun la punct sistemul de franare. Mai exact sa-i fac aerisirea si sa-i schimb placutele de frana.

Am nevoie urgent de o recomandare de service in Galati si ceva preturi estimative...

Multumesc mult!

Share this post


Link to post

Problema rezolvata in dimineata asta!!!

 

M-a sfatuit cineva sa merg la service hyundai aflat undeva pe la palatul navigatiei sau ceva de genu'. Baietii de acolo s-au uitat la masina si mi-au facut constatarea, masina avea un dop de gheta... s-a rezolvat gratuit!!! Am vrut sa platesc constatarea, dar nu au vrut niciun ban. Super de treaba. De acum acolo am sa merg cand mai am probleme cu masina, Doamne ajuta sa nu am!

Topicul se poate inchide.

 

Share this post


Link to post

Mai exact unde era dopul de gheata si cum s-a rezolvat?

Share this post


Link to post

Ma crezi ca nu stiu? Asa cum am scris in primul post, faza cu frana s-a intamplat o singura data si anume ieri de dimineata, dar cum eu sunt mai grijuliu am zis sa merg cu ea in service sa nu ma lase pe drumuri ca atat imi trebuie. Am fost cu ea in service, eu am stat in sala de asteptare, a venit directorul de acolo si m-a invitat in service, mi-a spus ca masina este in perfecta stare si nu vrea sa-mi ia banii pe ceva ce nu exista. Mi-a explicat omu' clar: "franele tin perfect, placutele arata foarte bine abia prin vara daca e sa le schimbam. Mai mult ca sigur ati avut un dop ceva de gheta ca deh acum cu frigul asta se mai intampla. Stati linistit ca masina nu are nicio problema." Masina in timpul asta rula pe banda aia, si mi-a aratat ca masina are franele perfecte pe toate rotile. Nu are nici cea mai mica problema. L-am intrebat daca trebuie sa platesc macar constatarea, la care omu' mi-a spus sa merg linistit ca nu se pune problema. Posibil sa ma castige de client avand in vedere ca m-a vazut mai atent cu masina. M-am urcat in masina dupa ce omu' din service a scos-o, am plecat fericit si multumit. Cam atat!

Edited by Breath

Share this post


Link to post

Cand ai schimbat ultima oara lichidul de frana?

Share this post


Link to post

Exact. Ai de la ALICE un "raspuns" adresat printr-o intrebare. Trebuia sa schimbi lichidul de frana. Daca ai in el apa sau alte impuritati care ingheata (lichidul de frana nu ingheata decat cand isi pierde proprietatile - cand este invechit) poti sa te astepti din nou la manifestari de acel gen.

Share this post


Link to post

Acum un an de zile am schimbat lichidul de frana. A trecut ceva de cand mi-a facut probleme si vad ca totul pare ok... Cum schimb eu lichidul ala? De verificat, l-am verificat cat am putut ca este destul de greoi sa-l verifici ca nu se vede mai nimic prin plasticul ala, iar daca desfaci capacul are o chestie in interior tot de plastic si nu poti sa vezi nimic pe acolo...

Share this post


Link to post

Posibil ca a avut o pelicula de gheata intre placute si disc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...