Jump to content
Sign in to follow this  
mandylion

Probleme Cu Rulmentul De La Roata

Recommended Posts

Ce rulmenti ai pus ? Daca rulmentii intra bine in butuc si pe fuzeta singurul joc ramane in seama rulmentilor, poate sunt de proasta calitate !

Share this post


Link to post

Am pus rulmenti KBC, luati la set, fara distantier. E cam aiurea. Practic am dat bani degeaba pe fuzeta... ca n-am rezolvat nimic. Toti imi ziceau ca e fuzeta olarita. Insa schimbarea ei este fara efect. Jocul la roata l-am decoperit cand aveam un set de rulmenti, a continuat sa existe la schimbarea acum un an cu alt set de rulmenti ce aveau distantier in cutie, si acum nu s-a diminuat deloc, cu alt set de rulmenti. Practic trei generatii :)

Data viitoare o sa iau rulmenti originali GM, poate asa o scot la capat.

Eu credeam ca numai Daciile 1300 au probleme cu ITP, nu si Matizurile!!! E de tot rasul ce se intampla.

Share this post


Link to post

Salut,

KBC "sunt" coreeni("Korean Bearings Corp.").Daca vrei ceva mai presus de orice indoiala, pune echivalenta ta, evident, de la SKF.

Macar stii ca ai eliminat o cauza.

Atentie!Este interzis ca rulmentii sa fie supusi vreunui soc in timpul montarii.

Succes!

Share this post


Link to post

Cauza posibila a unei probleme se elimina prin verificare/testare, ca de procedezi altfel ... finalul va fi de tot risul.

Share this post


Link to post

Am pus rulmenti KBC, luati la set, fara distantier. E cam aiurea. Practic am dat bani degeaba pe fuzeta... ca n-am rezolvat nimic. Toti imi ziceau ca e fuzeta olarita. Insa schimbarea ei este fara efect. Jocul la roata l-am decoperit cand aveam un set de rulmenti, a continuat sa existe la schimbarea acum un an cu alt set de rulmenti ce aveau distantier in cutie, si acum nu s-a diminuat deloc, cu alt set de rulmenti. Practic trei generatii :)

Data viitoare o sa iau rulmenti originali GM, poate asa o scot la capat.

Eu credeam ca numai Daciile 1300 au probleme cu ITP, nu si Matizurile!!! E de tot rasul ce se intampla.

Nu inteleg ce a fost in capul lor cand au pus rulmenti conici pe fata fara posibiltatea de a prelua jocurile ,rulmentii trebuie sa fie foarte bine realizati ca si cotatii, orice zecime de milimetru abatere fata de cote inseamna jocuri !Trebuie masurate distantierele vazut ce diferenta este intre ele (banuiesc ca nu sunt la fel ) eventual incercate si alte cote de distantiere pana dispar jocurile !

Share this post


Link to post

Rulmentii nu trebuie supusi socurilor??? Ma faceti sa rad. Eu merg la un mecanic ce monteaza rulmentii in fuzeta cu o teava si ciocanul. Complet lipsit de socuri :P In manual scrie de presa de rulmenti, etc. La inceput avea si el o presa improvizata, dar in ultima perioada nu a mai folosit-o. Cati bani am dat aiurea... Iti vine sa te apuci de inginerie auto. In Romania calitatea serviciilor e atat de proasta. Daca mergi la service, incearca sa te abureasca de nu mai stii de tine, ca daca inlocuiesc rulmentul, trebuie automat inlocuit si filtrul de benzina, spalate anvelopele, curatata tapiteria, mangaiata chiulasa, si alte vrajeli, iar la sfarsit versi tot salariul la ei la casierie pentru chestii de care n-ai avut nevoie niciodata. Daca te duci la mecanici de cartier, folosesc teava si ciocan de-ti rup piesele. Cred ca o sa invat sa schimb singur capetele de planetara si rulmentii. Restul operatiilor de intretinere de baza le cunosc. Astea sunt cele mai frecvente reparatii ale mele. Imi pare rau ca nu am o unealta de pastrat arcurile amortizoare comprimate, ca imi schimbam si amortizoarele singur, imi bagam picioarele in mecanica lor sau in preturile lor.

  • Like 2

Share this post


Link to post

La Service se mai da si factura, cu garantie la materiale si la manopera, asa ca salvarea ar putea veni de la ei. Dar si aici am intalnit mecanici tematori, c-o fi, c-o plezni, ca trebuie pastrate distantierele originale...

Share this post


Link to post

La schimbarea rulmetilor, trebuie obligatoriu folosit distantierul din setul nou. Distantierele nu au dimensiune standard. Cei doi rulmenti impreuna cu distantierul trebuie sa aiba o dimensiune data de producatorul masinii.

Dimensiunile rulmentilor (latimea coroanei) poate diferii in functie de producator, dar dimensiune ansamblului de rulmenti este ajustata de distantier. Acesta e motivul pt care se vinde la set, si este obligatorie folosirea distantierului din pachet.

 

Un rulment montat cu ciocanul, este compromis din start. Depinde de noroc, daca rezista mai mult sau mai putin, dar viata lui nu se poate compara cu viata aceluias rulment montat corest cu presa. (Presa nu e un moft... e o necesitate)

Edited by wwillym

Share this post


Link to post
Rulmentii nu trebuie supusi socurilor???

Sigur ca nu!Rulmentii care se scapa sau cad pe podeaua sectiei montaj(un beton special vopsit intr-un galben tipator si special si el)in mod accidental de la manipulare, se trec DIRECT la rebuturi.

Si nea Caisa da linistit cu ciocanul, teava, etc. in ei...

Rulmentii au cel mai "fin" tratament termic de suprafata si cea mai mare diferenta de elasticitate a materialului pe masura ce intri in "profunzimea" metalului.

Orice soc de natura lovirii lui cu ciocanul, etc etc.etc. va duce la aparitia de microfisuri in stratul de tratament care, in timp, se latesc si fac ca bucatele, cu totul, sa sara in mers "din" calea de rulare si sa duca , in final, la griparea respectivului rulment.

Bafta!

Share this post


Link to post

Aici puteti observa defectul unui rulment ce provoaca hurueli. Poate fi chiar nou, daca-i defect ...

 

Share this post


Link to post

Presa se foloseste doar la scoaterea rulmentilor, nu si la montaj. Nu ai cum sa ii montezi cu presa ci batind cu un ciocan in dispozitivul respectiv, care poate fi si o teava potrivita.

 

Pare logic sa nu poata fi eliminat jocul din cauza ca distantierul nu e potrivit cu rulmentii.

Share this post


Link to post

Presa se foloseste doar la scoaterea rulmentilor, nu si la montaj.

 

Serios?

 

LE. Daca ar fi sa-l dai afara cu ciocanul as mai zice, dar sa-l dai afara cu presa pe ala vechi si sa-l bati cu ciocanul pe ala nou ... suna cam aiurea si daca tot exista presa la ce mai trebue ciocan?

Edited by viktor
  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu nu prea inteleg cum reusesti sa prinzi presa ca sa bagi rulmentul la loc...

Dilema asta am intalnit-o cand am vrut sa schimb rulmentii la alternator

Tot in cazul alternatorului,rulmentii nu se pot scoate cu ciocanul (eventual doar sparti cu el :scarpin :)

Share this post


Link to post

Eu nu prea inteleg cum reusesti sa prinzi presa ca sa bagi rulmentul la loc...

Ai vazut vreodata presa de rulmenti ?

Share this post


Link to post

Am mai scris intr-un post ca auzeam un zgomot la rotile din spate ca si cum as avea cauciucuri cu crampoane pentru noroi. Motivul se poate vedea in poza iar problema a survenit deoarece (nu stiu din ce cauza) rulmentul era uscat, fara pic de vaselina. Aceeasi situatie era la ambele roti din spate.

Asa ca e bine din cand in cand (sau macar cand schimbati sabotii) sa verificati lubrifierea rulmentilor.

post-7765-081840000 1283268993_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cum naiba reusiti sa ramineti fara vaselina la rulmenti? Ori nu puneti cit trebue, ori de proasta calitate, in plus, simeringul se schimba odata cu rulmentii.

Share this post


Link to post

Ori nu puneti cit trebue, ori de proasta calitate ...

... ori nu trece cineva pe acolo, vreodata.

Share this post


Link to post

Cred ca ai dreptate, se da tamburii jos doar cind se infrineaza vreo roata sau se balangane pe-acolo.

Share this post


Link to post

Pentru tambur exista un semnal specific, ca la vagoane: fier pe fier.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cinva am cumparat rulment nou in care vaselina era uscata, din pacate multi merg pe ideia ca daca-i nou ii stas. Nu-i bine, rulmentul trebue desfacut si vazut ce si cum, eu nu pun un rulment sus fera sa-l gresez, chiar daca e sa pierd garantia.

Share this post


Link to post

Ala din prima poza ii pentru extragerea unui rulment de pa ax, atit, nu poate fi folosit la montarea rulmentilor.

Share this post


Link to post

@Dr.L: Simplu si eficient. Poate fi confectionata artizanal foarte simplu. Si nici nu ai nevoie de ciocan ;)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Da,e ca poza 2 din postul anterior (eu am inteles ca si in scula aia se loveste cu ciocanul). Eu prin presa intelegeam ceva care preseaza lin,nu care doar distribuie forta impactului

Share this post


Link to post

Cindva am cumparat rulment nou in care vaselina era uscata, din pacate multi merg pe ideia ca daca-i nou ii stas. Nu-i bine, rulmentul trebue desfacut si vazut ce si cum, eu nu pun un rulment sus fera sa-l gresez, chiar daca e sa pierd garantia.

Gresit!Nu ai voie sa desfaci garniturile rulmentului daca acesta este radial.Daca e vreun chinezism oricum nu conteaza si nu are ce sa caute in "preajma ta" ,deloc.Rulmentul pe care l-ai gasit "uscat" trebuia sa-l arunci, fara regrete, direct la gunoi(sau sa te certi cu cine ti l-a vandut sa-ti dea banii dati pe el, inapoi).

Iar daca e SKF, NSK, INA-FAG,Koyo, etc. deci "de firma",nu ai voie , sub nici o forma, sa intervii "sub garnitura" rulmentului.Cantitatea si calitatea vaselinei sunt controlate extrem de strict si gradul de contaminare, de asemenea(ca sa nu mai vorbesc de montajul garniturii, care este o intreaga "filozofie").Nu are ce "sa caute" vreun amator sau vreun mecanic roman(tot "amator", de fapt :) ...)pe acolo.

Drumuri bune!

Edited by iuliu m.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...