Jump to content
Sign in to follow this  
mandylion

Probleme Cu Rulmentul De La Roata

Recommended Posts

Pe linga originalul si-huhu - si-huhu al trenurilor de nu ma insel mai erau o multime de alte sunete bizare de troncaneli si zdranganeli pe urma carora se nastea intrebarea de nu cumva locomotiva o sa ajunga in urmatoarea halta fara de vagonul in care te afli ... :) )

 

Unsoare pe capul planetarei apare doar din doua cauze : burduf ciupit ori simeringul rulmentului iar cit timp pierde vaselina se duce si rulmentul/rulmentii, parerea mea. Nu neaparat ca o roata se aibe joc si sa fie vorba de rulment deteriorat, ii suficient sa sara "smaltul" intr-un singur punct de pe camasa rulmentului si sa mirie.

 

 

Un ex. de simering busit.

 

post-20861-0-69172200-1491563980_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu arata in halul ala, planetara e curata. Era foarte-foarte putin pe fuzeta cativa mm. S-a curatat pe acolo cand am spalat masina. Vara am gasit asa, cel mai sigur s-a "topit" din vaselina. In fine, se auzea ca si cand ar freca :D metal pe metal, huruitul sigur s-ar fi auzit mai urat.

Share this post


Link to post

N-am idee ce sa fi auzit cu luni (ani) in urma, probabil ca acel zgomot sa fi provenit cu totul din alta pare ca de-ar fi fost de la rulmenti s-ar fi accentuat cred eu.

Share this post


Link to post

Verifica protectia de tabla din spatele discului.

Daca atinge discul, in viraje mai ales scoate sunetele de care ziceai.

Departeaza protectia fata de disc cu o surubelnita. Intai de toate vezi unde atinge.

 

Spor.

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsuri :)

Mi s-au parut OK protectiile alea, nici nu m-am uitat pea cu atentie; aveau/au rugina "scoarta" dat cam atat. Am curatat cat am ajuns cu o periuta.

Nu-mi fac probleme cat timp nu e ceva pronuntat, atunci am exagerat.

Share this post


Link to post

Mai supune-o citorva teste si de persista modifica-i o idee pozitia (catre exterior) aparatorii in cauza. Infiferent de viraje (si duritatea acestora) fixa fiind pe fuzeta nu prea are voie sa ajunga pe disc. Treaba e ca se deformeaza foarte usor de-i atinsa, la curatat spre ex. sau la mesterit prin zona.

Share this post


Link to post

Tablele alea par ca sunt la distanta buna fata de disc. La teste o supun de fiecare data cand aduc masina acasa, ca am un giratoriu :D Si daca stau mai bine sa ma gandesc, se aude ceva la viraj, dar numai spre o parte; rulmentii ar trebui sa fie, zic eu. Nu e deranjant, dar am urechi fine. Cand o pica ceva, burduf de planetara, sa huruie in mers rulmentii, schimb tot, inclusiv discuri.

Am intrebat in speranta ca poate s-a mai intalnit si la altcineva sa se auda mai ciudat la un viraj mai sanatos.

Share this post


Link to post

Intrebarea e, de tabla se duce-n disc sau discu-n tabla. De ii varianta doi ... cam elastici rulmentii de permite discului sa fuga-n tabla . Ori ba ?

Tre sa existe o explicatie clara a fenomenului, ce se intimpla defapt. Tabla-i rupta din punctele de fixare si se lasa (cind vre muschii ei) pe viraj greu pe disc, ori in viraj intimpina o forta (din spate) ce o lipeste de disc sau care-i vraja ? Eu nici nu pot baga cornu-n perna pina nu ii dau de capat si sa-i aflu' exact of-ul ... :mrgreen:

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Rulmenti elastici... cat timp nu au joc rotile (imi spuneau la ITP), nu ma stresez. Tabliile sunt in stare buna, stau prinse perfect. Nu iau viraje 'mai sa ma rastorn' in fiecare zi ca sa ma deranjeze, nici vreun pilot un sunt :D

Share this post


Link to post

Fix aia e ce m-ar nelinisti din cale-afara, toate la locul lor asa zis si zdrangane. Roata/rotile jos si luata la purificat bucata cu bucata pina ii dau de cap, fir-ar ea de rabla!

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Pai daca sunt rulmentii "rodati" (uzati), n-am ce sa mai purific, aia se vor schimba candva. Intre timp ma bucur de plimbari cu gigantul :D fara sa ma deranjeze 'rabla'...

Share this post


Link to post

Mda. Optimal conici (montati in regim de urgenta) au crapat in mai putin de 7 luni. Si erau seriosi cindva ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...