Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Modificare Cutie De Viteze

Recommended Posts

Salut. Habar nu am daca pun sau nu o intrebare amuzanta, nu sunt foarte priceput in domeniu. Incercarea moarte n-are. Treaba sta cam asa: sunt multumit de motorizarea masinii mele, mi se pare ca 100CP scosi dintr-un motor de 1.4 16v sunt suficienti. Sunt nemultumit insa de cutia de viteze, raporturile sunt prea lungi, nu stiu de ce le-au facut asa. De aici si problema - masina s-ar putea misca mult mai bine daca ar fi cutia de viteze mai "exacta". Este posibila o reglare in service a cutiei?

Edited by fry

Share this post


Link to post

Ar trebui sa ai rapoarte variabile ceea ce nu prea cred la o masina gen Aveo :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu cred ca exista masina care sa aiba cutie manuala si rapoarte variabile...

Rapoartele variabile sunt apanajul cutiilor CVT.

Ca sa modifici rapoartele intr-o cutie manuala de serie, trebuie confectionate alte pinioane si alt tren fix. Greu, scump, aproape imposibil...

Share this post


Link to post

alte pinioane... mult prea complex, imposibil de facut artizanal. dar se poate prin inlocuirea cutiei de viteze cu o alta de aceeasi marca dar cu un motor mai slab, gen 1.2l ;)

Share this post


Link to post

Imposibil nu e, dar costurile "legal-cu factura" sint foarte mari si nu mai gasesti unde sa faci. Eventual daca ai cunostiinte intr-o fabrica care se ocupa cu roti "dintoase" sa le faca la negru. Dar e "grele" acum nu gasesti nici unde sa faci o "sita" de masina de tocat carne...era la moda pe vremea lui Ceasca...

 

Am facut ceva de genul asta pe vremuri pt o motocicleta. Dar la vremea aia eram in training, probe masini, etc ... ai nevoie de prea multe, cel mai naspa e rectificare dantura si mortezare sau brosare.

Cutia de pe motorizare mai mica rezista la aceeasi putere?

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

cand am spus imposibil ma refeream la modul practic...

 

cutia rezista, diferenta de putere nu e atat de mare incat sa o rupa.

Edited by naylui

Share this post


Link to post

Mai bine schimbi masina decat sa modifici prin cutie :D

Share this post


Link to post

Deci nu se poate sau daca se poate, nu se merita.

Hehe, masina n-o schimb, imi place, tocmai de-aia ma gandeam s-o fac si mai buna. Nu se poate... asta este, asa ramane. Va multumesc ptr lamuriri. Stima

Edited by fry

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel, tot de aici de pe forum a modificat cineva timoneria si a facut un "short-shift". Imi scapa nick-ul lui dar o sa ma uit si iti dau link sa vezi. A modificat pentru un Cielo, ba chiar a explicat si cum... poate te ajuta cu ceva.

 

 

LE : nt98adu

 

Pai se ia o timonerie si se taie din capatul scurt 12mm, iar la partea lunga se adauga 14mm. Se sudeaza, polizeaza, vopseste si se monteaza pe masina. Rezultatul e cursa mai scurta a schimbatorului, vitezele sunt mai aproape una de alta, intra mai precis inclusiv marcharie-rul. Doar treapta 1 nu vrea din mers, ceea ce inainte imi intra.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Bre, omu' nu vorbea de scurtarea cursei schimbătorului... :)

Share this post


Link to post

Stiu, dar decat deloc tot e ceva :)

Share this post


Link to post

La logan se practica asa ceva. Se modifica treapta a 5-a la benzinare prin inlocuirea pinionului cu cel de la motoarele diesel. Astfel scade turatia in treapta a 5-a. Am inteles ca tu vrei exact invers, nu? Artizanal slabe sanse sa poti face asa ceva.

Share this post


Link to post

fara sa desfaci cutia n-ai de unde sa vezi daca se poate modifica sau nu. poate ai noroc si poti modifica raportul final.

Share this post


Link to post

In mod normal treapta a 5-a e intr-un compartiment separat de restul cutiei (cel putin la Espero). Adica este o cutie in 4 trepte normala (cu ax comun de transfer...etc) + inca un compartiment unde ies capetele ambelor axe si au rotile de transfer pentu a 5-a. Deci teoretic daca se schimba cele 2 roti se schimba raportul, probabil asta faceau baietii la logane.

Share this post


Link to post

Am plecat de la ideea ca voi face ceva numai daca va fi usor de facut, ori... chiar daca cei din service vor dori sa faca asemenea reglaje (in masura in care ele ar fi posibile), tot ar insemna sa-si bage nasul prea adanc in cutie. Cutia este OK si asa, maniacul sunt eu.

 

Ideea mi-a venit dupa ce am condus noua Ibiza si am vazut ce cutie buna are. Masina avea motor de 1.4 16v 85CP, dar cutia de viteze "scurta", precisa, bine pusa la punct, mi-a dat voie sa scot untul din motorul respectiv dupa bunul meu plac. Doar atat pot spune de bine despre noua Ibiza, restul masinii m-a dezamagit crunt din pacate, motorizarile, spatiul interior teribil de mic precum si preturile prea mari pentru dotari banale nu m-au incantat deloc. Comparand cutia de pe Ibiza cu cea de pe Aveo nu am decat un singur lucru de spus: la Ibiza schimbi repede si eficient de prima data cand te urci, la Aveo schimbi asa numai daca esti bine obisnuit cu masina, altfel nu iti iese.

 

Va multumesc din nou pentru toate informatiile pe care mi le-ati dat.

 

PS: N-am stiut ca unii isi modifica cutia la Dacia Logan pentru a scadea turatiile in viteza a 5-a... dar nu prea ma mira.

Edited by fry

Share this post


Link to post

... şi-apoi la 70kmph schimbă într-a 5a şi încep "vijelioşi"(eventual cu fumul cu curgând) depăşirile :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pentru ce vreti voi se modifica grupul, la Loganele pe care le criticati, exista si aceasta posibilitate. :) Ibiza spre deosebire de alte masini este mult mai bine realizata, cu materiale mai de calitate in tot nu neaparat pentru plasticul de la bord, de aceea pretul este mare pentru "dotari banale".

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

O masina cu o cutie si mai prost pusa la punct este noul Symbol de 1.2, Matizul mi se pare un bolid pe langa acel Renault, inainte aveam Clio 1.4 care era superb in privinta rapoartelor.

Share this post


Link to post

Da, stiu ca Ibiza actuala este o masina construita cu materiale rezistente, dar nu aici bateam eu. Spuneam ca, prin comparatie, intre un Aveo 1.4 si Ibiza 1.4 nu-s mari diferente, poate doar de aspect, de renume. Daca le pun una langa alta, sunt doua masini din aceeasi clasa, bune, cu multe mii de euro diferenta la pret. La ce imi doream eu pe masina, nu mi s-a parut justificabila o diferenta de 4 mii EUR intre Ibiza si Aveo, doar ptr o cutie de viteze mai buna, in rest dotari identice si materiale mai mult decat asemanatoare. E prea mult 4 mii ptr renume, pana la urma. Parerea mea

 

M-am impacat cu ideea ca n-am ce schimba la cutia de viteze. M-am obisnuit cu ea, asa ramane.

Edited by fry

Share this post


Link to post

La aveo e alta cutie decat la kalos 1.4 16v? Ca la kalos nu mi se pare "lunga" cutia...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...