Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Caucioace Tico Lassa

Recommended Posts

am fost azi in targ sa-mi iau cauciucuri si cica nu se mai gasesc kumho ca e nu stiu ce lipsa pe stoc si ca nu se gaseste decat (ssegmentul low class) montana, uniroyal si lassa. cica lassa ar fi licenta bridgestone, si profilul mi-a placut, dar vroiam sa va intreb daca stiti ceva de ele, preferabil din proprie experienta, multumesc, bafta!

Share this post


Link to post

Lassa este un brad turcesc pentru licenta de anvelope BridgeStone.

Believe it or not.

Un pretenar s-a rugat de mine 6 luni sa imi pun pe espero Lassa.

Concluzii :

Anevlopele Lassa Snoway : - de iarna -raport calitate pret : impecabil

performante : cu cele iarna ...daca dai de zapada esti imparat :)

in schimb 0 aderenta pe teren uscat, ud, umed etc...

Anvelope Lassa Miratta...impecabile pentru vara si drumuri uscate.

 

Am in garaj un set de iarna si unul de vara... :banana:

Share this post


Link to post

deci daca sunt mirrata de vara ar trebui sa fie bune, nu? oricum cred ca sunt sub kumho, sau gresesc?

 

p.s. m-am uitat pe site-ul lor si au ceva experienta, dar nu prea am auzit de ei si sunt putintel reticent...

Share this post


Link to post

cu mult peste performanta Kumho

Share this post


Link to post

acum le-am cumparat din vitan cu 1 milion bucata, montare gratuita, platesti doar echilibrarea, a fost 170 k echilibrare plus schimbat valva din cauze unei porcarii de astupat porii de am bagat-o in cauciuc mai demult...

 

intr-adevar la rulare nu se simte diferenta fata de kumho, astept sa vad la franare.

 

asa doar sa vad i-am dat 140 pe chei si puteam sa iau mana de pe volan (dar nu am facut-o :P ) si nu trepida deloc, acum ramane de vazut cat tin, desi primele kumho au tinut aproape 70 kkm astea de pe fata s-au cam sters in vro 20kkm, si de aceea nu m-am cramponat de kumho...

 

ps intr-adevar sunt miratta...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Este o marca superfolosita in Turcia si sunt foarte bune zic ei !!!(am stat de vorba cu soferii)LasSa inseamna lastik Sabangi. Sabangi este una din cele mai bogate familii din Turcia care mai detine printre altele Beko si Arcelik (Arctic).Prima fabrica a fost facuta cu italienii de la Pirelli aum ff multi ani.

Share this post


Link to post

Daca va incalzeste putin am cumparat si io asta iarna o pereche de Lassa de iarna, doar pt. fata (Cielo). Impresie excelenta in toate regimuriile: astfalt uscat-astfalt cu zapada-astfalt cu ploaie, etc. In plus, nu am mai ramas inzapezit niciodata printre stradutele din Bucuresti.

Share this post


Link to post

Am si eu pe fata si nu sunt multumit de ele. Inainte am avut Pirelli si nu sufera comparatie. M-am calicit ca prostu'

Share this post


Link to post

Eu am 4 miratta pe Tico si sunt multumit de ele. Daca ai dat 1 mil pe o anvelopa, le-ai luat cam scump. Pe ale mele le-am cumparat de pe bulevardul Basarabia si am dat 780/buc.

Share this post


Link to post

am eu lassa pe ticoul meu si ma simt si eu si masina super bine cu ele ... chiar si asta iarna, dar nu si in viraje (oricat de mici ar fi fost).

Share this post


Link to post
Am si eu pe fata si nu sunt multumit de ele. Inainte am avut Pirelli si nu sufera comparatie. M-am calicit ca prostu'

adica ce au? - detaliaza te rog! despre ce modele e vorba

eu am avut KUMHO POWERSTAR 758 si am fost supersatisfacut acum am pus uniroyal si au o aderenta de toata jena pe asfalt. Nu mai gasesc KUMHO si vreau sa-mi iau ceva bun pentru vara. la mine primeaza aderenta si manevrabilitatea

Share this post


Link to post

Incearca Hanckook d-alea cu scris alb pe ele (H706 parca!?). Sunt excelente in orice conditii. Asta iarna in Bucuresti n-am derapat niciodata cu ele cat de putin, iar pe ploaie au o aderenta superba.

Share this post


Link to post

daca au aderenta buna pe zapada, inseamna ca pe asfalt sunt varza.

Share this post


Link to post

Oferta la Pirelli de la Pneurom (www.pneurom.ro). La trei cauciucuri cumparate al patrulea e gratis. Ceva detalii pe site, dar nu si despre promotie (asta am citit-o in Jurnalul National de azi).

Share this post


Link to post

lassa am vazut pe multe tico...mai nou acum . arata bine . dar nu stiu cum sunt. eu am montana si sunt multumit, chiar surprins. am mers 10.000 de cand am luat masina si parca nu am mers deloc , nu s-au uzat . in schimb scartaie urat in viraje, asta ma enerveaza. chiar si iarna au fost super, dar eu zic ca aici conteaza mult si experienta soferului.pe bune

Share this post


Link to post

Daca miauna, poate sunt sub nivelul presiunii optime ?

Share this post


Link to post
eu am avut KUMHO POWERSTAR 758 si am fost supersatisfacut acum am pus

 

 

offffffffffff: n-ai avut cumva power 70?????

Share this post


Link to post

nope, power star 758 cu siguranta...

Share this post


Link to post

am si acum rezerva aia Kumho powerstar 478 - are banda de rulare mai lata si sunt beton pe asfalt din pacate nu le mai aduc decat foarte scumpe

 

mi-am luat pirelli la oferta!! :lavolan: merita toti banii mi-am luat si jante tabla noi ca masina am cumparat-o de la o vecina... si stiti voi cum sant femeile :wallbanger: gropi, gropi, gropi, :spumelagura:

nu pot sa le compar cu kumho, dar am mers pe serpentine si pierd aderenta foarte tarziu. Se tine masina super bine :lavolan: Ce mi s-a parut mult mai bine decat la kumho e pe apa. Stiu pe unde scot pirelli apa, dar o scot de sub roti cu brio.

Multumesc celui care s-a vaitat de Lassa ca imi luam si eu

Multumesc Pirelli pentru momentele oferite pe serpentine Sinaia-Pucioasa noaptea asta

Murtumesc lui Sergiu Colonov ca proiectat pe drumul ala niste curbe care merg la suflet.

 

Montana am avut eu la dacie si intr-o curba scartaiau rotile ca naiba la 70km/h, In aceleasi conditii, cand mi-a luat dunlop treceam cu aproape 110km/h fara probleme

La mine la anvelope conteaza cel mai mult ADERENTA, la frane si la directie sa fie precise si la suspensi sa fie ferma.

Share this post


Link to post

Felicitari pt. achizitie. Eu am avut Pirelli P3000 si acum am Lassa XXX (habar n-am).

Share this post


Link to post

am dat un Burnout cu ele de mama mama fac o galagie de zici ca e BMW cu roti late - ieri noapte langa portul tomis

:lavolan:

Share this post


Link to post

iar vine iarna... trebuie sa iau cauciucuri noi pentru ticalosul ala mic din parcare :(

Cine ma ajuta si pe mine?

Vreau ceva all season dar nu foarte scumpe...

thx

Share this post


Link to post

eu mi-am luat Lassa all-season toamna trecuta cu 75roni/buc, de pe Basarabia, si in oras par ok. n-am iesit afara de atunci cu ea, asa ca nu stiu ce sa zic de ele la viteza.

Share this post


Link to post

Am mers eu afara sunt OK. Nu am avut probleme nici pe ud. Calitatea e buna, pretul si mai bun. :D Acum am lassa mirata pe spate (155/70R12)

Share this post


Link to post

Ceva noutati, promotii la papucii de Ticolino? Ce oferte mai sunt prin magazine, stie careva?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...