Jump to content
Sign in to follow this  
barabula

Chevrolet Cruze - Probleme Tehnice

Recommended Posts

Care parte din "s-a intamplat si inainte" nu ai inteles-o?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dupa 14.000 de KM am intalnit si eu cateva probleme

 

- in momentul cand dau cu spatele se aude un sunet ciudat(ca si cum ar freca metal pe metal) la roada spate dreapta

- cheder parbriz desprins

- modul de transport s-a activat din senin

- am incerca sa ascult un CD, a mers 20 min dupa care a scris CD Error pe display si nu mai vrea nimic, nici sa il scoata din unitate(poate are cineva ideea cum se rezolva pana nu ajung cu ea in service)

Share this post


Link to post

La fel cum nu exista nici masina noua la care sa existe probleme cu cutia de viteze? Si nici masina care sa consume aproape dublu decat in carte, toate sunt in inchipuirea mea.

D-aia la service s-a rezolvat cu cutia de viteze, si cei dela Chevy RO m-au chemat sa vada ce este in neregula cu consumul, nu?

 

Si nu a fost vorba de ploaie, ci de spalat cu jet de presiune. Este o mare diferenta.

 

Salutare Alice,

lasand la o parte comentariile de doi lei ale celor care inca nu au avut probleme cu masina,spune-mi si mie te rog care a fost concluzia celor de la ChevyRo apropos de consum.

Ce anume ti-au verificat si daca s-a rezolvat ceva.Probleme cu lichid in portbagaj am avut si eu dupa cum stii,dar la mine au fost cauzate de neatentia mea.Cu toate astea,remarca de genul orice masina de la dacia 1310 incoace nu are probleme cu apa in habitaclu sau porbagaj sunt incorecte - sunt o groaza de producatori care au avut probleme de genul acesta...

In alta ordine de idei mie a inceput sa mi se cojeasca un strat de pe volan - cica volan PIELE!!!hahahaha - m-am dus la radacini dar nu era cel de la garantii acolo;sigur imi vor schimba volanul pt ca se cjeste in draci de parca se exfoliaza si asta intr-o zona unde eu nici nu prea pun mana - la ora 12.00.

 

Dupa 14.000 de KM am intalnit si eu cateva probleme

 

- in momentul cand dau cu spatele se aude un sunet ciudat(ca si cum ar freca metal pe metal) la roada spate dreapta

- cheder parbriz desprins

- modul de transport s-a activat din senin

- am incerca sa ascult un CD, a mers 20 min dupa care a scris CD Error pe display si nu mai vrea nimic, nici sa il scoata din unitate(poate are cineva ideea cum se rezolva pana nu ajung cu ea in service)

 

Faza cu zgomotul pe spate dreapta o am si eu si asta de la 3000 km.Inca nu am fost pt problema asta cu ea.S-ar putea sa fie de la discuri...

Share this post


Link to post

Problema la discuri poate fi ovalizarea, se traduce prin vibratii in volan la franare ferma la viteza mare.

La care masini noi si nebusite mai intra apa in porcbagaj?

Poate volanul nu se decojeste si e doar de la transpiratie acida, curata-l bine cu servetele inainte de a reclama.

Share this post


Link to post

Ce naiba sa zica... ca e normal, ca pana se mai lasa motorul, ca "asa face toate".

Au pus-o pe tester, i-au dat o curatare de DPF, si a ramas sa ma duc cand am cel putin 5000 km.

Intre timp, in continuare isi face regenerarea DPF-ului la ~250km.

 

Iar apa in portbagaj - m-am grabit, nu am rezolvat problema. Tot intra.

Tinand cont de faptul ca la o utilizare "normala" nu se intampla nimic, probabil ca nu or sa o rezolve pe garantie.

 

Din pacate, era prea frumos sa fie adevarat - o masina cu caracteristicile astea la pretul asta.

Share this post


Link to post

Cata frustrare vad in topicul asta.

 

Sunt si eu curios cati dintre toti cei care reclamat diferite aspecte legate de masina au citit manualul acesteia in intregime.

 

 

Am mancat toata viata paine cu branza si acum nu mai stim ce este o salata de fructe.

 

Adevarat cand sari din 1996 in 2010 fara pregatirile necesare poti suferii un soc.

Edited by Hassel
  • Like 3

Share this post


Link to post

Si care pregatiri ar fi alea, stimabile?

Manualul il stiu pe dinafara, vrei sa ma testezi?

 

Ce crezi ca poate scrie in manual despre o cutie de viteze prost reglata din fabrica, despre un motor care consuma in draci, si despre un portbagaj in care intra apa la spalatul cu presiune? Sau despre plasticele extrem de proaste, care se zgarie la orice atingere?

 

 

Share this post


Link to post

Eu n-am vazut sa incerci sa vrei sa te consulti sau sa aflii parerea celorlalti membrii in legatura cu unele probleme pe care le ai,vrei mai mult sa ti un "jurnal acuzator despre masina".

 

Cutia la diesel e foarte ok, are sincronizatoare in toate treptele, cu dublu con in primele 2 trepte si un singur con in celelalte 3 plus ca sunt acoperite cu carbon.

 

Schimbatorul este pe cablu, si este foarte rafinat.

 

Tu ai avut probleme cu timoneria (ansamblul de parghii + schimbatorul, care transmit comenzile la cutie), nu cutia de viteze, sunt lucruri diferite.

 

Asta inseamna ca ai abuzat schimbatorul si/sau iti sprijini mana pe el.

 

 

Consumul si performatele motorolui se imbunatatesc pe la ~ 15-20.000 km.

 

Un 10-11 l/100 km sunt normale pentru 2.0 diesel in Bucuresti, mai ales daca faci drmuri scurte si foarte scurte cu motorul rece, dovada si regenerarea filtrului asa de repede.

 

 

plasticele extrem de proaste, care se zgarie la orice atingere?

 

 

Aici nu prea inteleg. Ai o atingere "zgarioasa" sau cum ? Zgarii cu unghiile ?

 

Nu te-a oligat nimeni sa cumperi masina, calitatea plasticelor se verifica inainte de achizitie !

Share this post


Link to post
A mai patit cineva asta?

O sa ma bag in portbagaj si o sa pun pe cineva sa o ude sanatos, sa vad pe unde intra, dar pana atunci poate s-a mai lovit cineva de problema.

Asta apropos de "n-am vazut sa incerci sa vrei sa te consulti sau sa aflii parerea celorlalti membrii[...]". BTW, un membru, doi membri.

La fel am intrebat si cand a fost vorba de CV, si de consum.

Nu stiu si nu ma intereseaza cum e construita cutia de viteze. Rapoartele, cel putin in tr1/2, sunt de kkt. Nu e normal sa trebuiasca turata la 4000 de ture in treapta 1 ca sa ajung la 2000 de ture in a 2-a (adica sa nu accelerez sub cuplu). Treapta 1 este mult prea lunga.

NU exista diesel la drive-test cand am cumparat-o, si probabil nu mi-as fi dat seama de asta la un drive-test de 15-20 min.

 

Tu ai avut probleme cu timoneria (ansamblul de parghii + schimbatorul, care transmit comenzile la cutie), nu cutia de viteze, sunt lucruri diferite.
Ma scuzati ca nu sunt atat de tehnic pe cat v-ati dori dvs. Sarea din viteza, ok? NU e normal la o masina noua.

 

Asta inseamna ca ai abuzat schimbatorul si/sau iti sprijini mana pe el.
Cat crezi ca puteam sa abuzez de schimbator in mai putin de o luna, si mai putin de 1000 km? Si am 54kg, cata presiune ar fi trebuit sa exercit asupra schimbatorului ca sa dereglez timoneria intr-o perioada atat de scurta? Daca imi aduc bine aminte, cam atunci am postat pe forum; problema, de fapt, era prezenta de cand am luat masina, dar la inceput am zis ca oi fi eu defect. Acelasi lucru mi s-a spus si de catre alte persoane, si pe forum. In service s-a dovedit ca am dreptate.

 

Consumul si performatele motorolui se imbunatatesc pe la ~ 15-20.000 km.

Un 10-11 l/100 km sunt normale pentru 2.0 diesel in Bucuresti, mai ales daca faci drmuri scurte si foarte scurte cu motorul rece, dovada si regenerarea filtrului asa de repede.

Care parte din 12-13% nu ai inteles-o din posturile mele?

Traseu: Iancului - Piata Sudului, plec de acasa pe la 10-11. Seara invers, plec pe la 4 sau pe la 7. In general fac distanta asta cam in 20-25 de minute. Suficient de mare incat sa se incalzeasca motorul, nu prind orele cu trafic de varf, si sunt oricum contra-curentului. In WE ajung cel putin odata prin Baneasa (drum mai lung si mai liber), si se mai intampla cam o data pe saptamana sa fac 20km in trafic mai aglomerat.

 

Aici nu prea inteleg. Ai o atingere "zgarioasa" sau cum ? Zgarii cu unghiile ?

Nu te-a oligat nimeni sa cumperi masina, calitatea plasticelor se verifica inainte de achizitie !

Ma scuzati, dar am suficient bun-simt in mine incat sa nu incerc sa zgarii masinile altora, sau din show-room, doar ca sa vad cat de rezistente sunt.

Ideea e simpla: ai atins plasticul de pe usa cu piciorul cand te-ai suit in masina, 90% sanse sa apara o zgarietura.

Eu pot fi atent, dar vezi tu, masina e pentru 5 persoane. E cam greu sa vezi ce face fiecare.

Ca idee, imbracamintea usilor si bodul de la Cielo, din punctul asta de vedere, erau mult mai OK.

Plasticul lucios de la consola l-am sters doar de vreo 3 ori, cu servetele speciale (nu umede). In soare se vad zgarieturi.

 

Altceva?

 

Pentru cei care vor sa vada cum e cu consumul - http://www.spritmonitor.de/en/detail/372349.html

Am inceput sa trec si regenerarile DPF-ului.

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Problema la discuri poate fi ovalizarea, se traduce prin vibratii in volan la franare ferma la viteza mare.

La care masini noi si nebusite mai intra apa in porcbagaj?

Poate volanul nu se decojeste si e doar de la transpiratie acida, curata-l bine cu servetele inainte de a reclama.

 

1.Ok,scuze,poate nu m-am exprimat eu bine:problema poate fi de la discuri - mai bine zis de la placutele de frana care sunt pasuite dupa sensul de mers inainte iar in marche-arriere fac zgomot - nu stiu,poate aparea problema asta,eu inca nu am fost cu ea in service,imi exprimam o parere in urma unor experiente pe care care le-am avut-o cu alte masini.

2.Ford,VW - daca te intereseaza da un search pe google

3.Crede-ma ca nu e nici o transpiratie acida care sa decojeasca volanul - sunt fasii clare care se ''desfac'' - daca as incerca sa sterg cu o carpa,as decoji tot acest strat de protectie de pe volan.Pare a fi un lac ceva.Din intamplare lucrez pt un constructor auto si am vb cu un coleg de al meu de la securitate ( perimetru in care se incadreaza volanul ) si mi-a spus ca intr-adevar furnizorul acestui constructor a avut probleme cu volanul si mai ales cu cele din ''piele'' - si ca sa vezi,exact aceeasi problema pe care o descriu mai sus - si stii cum se procedeaza in cazurile acestea?Se inlocuieste volanul - defect de aspect.

Poate ar fi nevoie de poze,clipuri,declaratii in scris din partea unor membri ai acestui forum pt ca problemele lor sa para veridice in fata altora.

Consumul cat si celelalte probleme de calitate sunt luate in ras,observ,de catre unii,atata timp cat nu au aceste probleme - clasic romanesc,ca sa zic asa...

Si eu am un consum mare la aceasta masina ( mare fata de cat este dat in carte - deci suficient pt a reclama ) ; si eu am probleme cu zgomotuml pe scaunul dreapta ; si eu am probleme cu aspectul volanului cat si cu timoneria cutiei,deci nu mi se par ciudate reclamatiile altora.

Share this post


Link to post

Rapoartele, cel putin in tr1/2, sunt de kkt. Nu e normal sa trebuiasca turata la 4000 de ture in treapta 1 ca sa ajung la 2000 de ture in a 2-a (adica sa nu accelerez sub cuplu). Treapta 1 este mult prea lunga.

NU exista diesel la drive-test cand am cumparat-o, si probabil nu mi-as fi dat seama de asta la un drive-test de 15-20 min.

 

Sunt aproximativ la fel de lungi sau de scurte ca la benzina, rapoartele.

Deci, imi pare rau pentru tine, eu nu cumpar masini fara sa le testez, noi sau sh, chiar daca nu exista motorizarea dotorita tot iti faci o parere daca testezi ceva.

 

 

 

Si am 54kg, cata presiune ar fi trebuit sa exercit asupra schimbatorului ca sa dereglez timoneria intr-o perioada atat de scurta?

 

Eu am crezit ca scaunul te sustine pe tine cu cele 54 kg sau stai pe schimbator ?

Eu am zis sa nu-ti sprijini mana pe schimbator.

 

 

 

Ideea e simpla: ai atins plasticul de pe usa cu piciorul cand te-ai suit in masina, 90% sanse sa apara o zgarietura.

 

Cred ca faci confuzia intre zgarietura si urma, acum depinde cu ce esti incaltat, poti sa "zgarii" si asfaltul daca ai tinte sau insertii metalice pe incaltari.

 

Eu pot fi atent, dar vezi tu, masina e pentru 5 persoane. E cam greu sa vezi ce face fiecare.

 

Eu am grija sa se urce la mine in masina persoane adulte... responsabile.

Stai asa ca n-am inteles, trebuie sa fie din otel materialele, ca si acestea se poat zgaria daca vrei cu adevarat sa faci rau.

 

 

 

PS: Vai, noroc ca am postat eu, ca sa descopere si altii probleme asemanatoare, ce coincidenta :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sunt aproximativ la fel de lungi sau de scurte ca la benzina, rapoartele.

Sunt aproximativ la fel in sensul ca sunt 5, dar cam aici se termina similaritatile.

La benzina rapoartele sunt mai scurte, si nu trebuie sa te duci aproape de turatia maxima in treapta I ca sa ajungi la o turatie decenta in treapta a II-a.

 

Deci, imi pare rau pentru tine, eu nu cumpar masini fara sa le testez, noi sau sh, chiar daca nu exista motorizarea dotorita tot iti faci o parere daca testezi ceva.

Repet: Initial vroiam 1.8. Nu era disponibil, am facut test-drive cu 1.6, si mi s-a parut foarte puturoasa. Mi-a fost frica ca si 1.8 s-ar putea sa nu ma satisfca, drept urmare am plusat si am luat cel mai puternic motor.

 

Eu am crezit ca scaunul te sustine pe tine cu cele 54 kg sau stai pe schimbator ?

Eu am zis sa nu-ti sprijini mana pe schimbator.

Da, stiu ce ai zis. Repet, ce puteam sa-i fac intr-o luna si < 1000km sa se strice? Sa zicem ca atunci a aparut defectul, si nu de cand am luat-o.

Si este o diferenta intre a sprijini mana unei persoane de 54kg si mana unei persoane de 120+ kg.

 

Cred ca faci confuzia intre zgarietura si urma, acum depinde cu ce esti incaltat, poti sa "zgarii" si asfaltul daca ai tinte sau insertii metalice pe incaltari.
E nevoie sa-ti fac poze la Cielo, sa-l vezi cum arata dupa 14 ani, si la Cruze, sa vezi cum arata dupa 5 luni?

 

Eu am grija sa se urce la mine in masina persoane adulte... responsabile.
Sa inteleg ca in masina ta nu or sa se suie niciodata copii? N-am stiut ca este o masina doar pentru persoane adulte. Si pentru ca nevasta-mea are 1.50m, si nu are picioarele pana'n gat, drept urmare mai atinge si plasticele, oricat de mult s-ar chinui sa nu o faca, o sa-i interzic sa se mai suie in masina.

 

Poate versiunea a 3-a a manualului de utilizare o sa includa si aceste precizari, ce zici?

 

Stai asa ca n-am inteles, trebuie sa fie din otel materialele, ca si acestea se poat zgaria daca vrei cu adevarat sa faci rau.
Repet. Fac comparatie cu Cielo, o masina care ne-a servit 14 ani.

post-4016-127186122939_thumb.png

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Si eu am un consum mare la aceasta masina ( mare fata de cat este dat in carte - deci suficient pt a reclama )

Acest consum mare faţă de cât este dat în carte îl obţii reproducând, în excursiile tale, măcar 50% din condiţiile întrunite de producător la măsurarea/calcularea consumului? :)

Share this post


Link to post

...As numi poate bulevardele din Craiova excursii in safari pt fauna ce se gaseste pe acolo...Daca tu poti numi dumuri dus intors pana la Lacul Rosu,drum dus intors pana la Hunedoara,Pitesti,Constanta simple excursii in care conditiile nu au fost inatalnite,atunci cred ca ar trebui sa reevaluezi sensul intrebarii tale.

Atunci cand cartea da 7% si tu obtii 12% in oras,nu vad ce dracu conditii mai intra in calcul.

Observ ca detii un Renault Scenic pe GPL poate...deci evident nu ai aceleasi probleme ca si mine,decinu vad cum ai putea intelege fenomenul.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

...Daca tu poti numi dumuri dus intors pana la Lacul Rosu,drum dus intors pana la Hunedoara,Pitesti,Constanta simple excursii in care conditiile nu au fost inatalnite,atunci cred ca ar trebui sa reevaluezi sensul intrebarii tale.

Atunci cand cartea da 7% si tu obtii 12% in oras,nu vad ce dracu conditii mai intra in calcul.

 

Pai ori vorbim de consum urban, ori de extra-urban sau facem iar o discutie cocktail de nu se mai intelege nimic.

 

 

 

Mai voi chiar sunteti Gica contra :) )

 

Degeaba incearca omu' sa va explice, imediat o dati in diverse si-l puneti pe NU in fata.

 

Mai dar daca nu aveti de gand sa vindeti masinile astea, de ce nu incercati macar sa invatati sa conduceti o astfel de masina ?

 

In loc sa "plangeti" cum ca consuma mult, mai bine incercati sa intelegeti ce trebuie sa schimbati ca sa va acomodati mai repede.

 

 

Ce vroia sa zica @EM!L :

Mod determinare consum de carburant.doc

Share this post


Link to post

Asta este deja jignire, si atac la persoana, fara motiv. Vrei sa explici ce ai spus, sau ne lasi?

 

 

Share this post


Link to post

Imi pare rau, nu te supara pe mine.

 

Ori faci misto ori esti incredibil de non-perspicace.

 

Am incercat sa vorbesc frumos.

 

Sunt membru activ pe cateva forum-uri din RO si din strainatate, ..., dar la acest nivel inca nu mi-a fost dat sa intalnesc.

 

Imi cer scuze pentru deranj.

Bun,deja depasiti orice limite...remarcile de genul asta sunt de doi lei;ale tale si ale altora care au impresia ca Alice,eu si poate altii care au probleme,le inventam sau ca nu suntem in stare sa apreciem ceea ce se intampla cu masinile noastre.

Mai sus vei gasi un mesaj din partea unui alt membru care comenteaza apropos de consumul masinii lui Alice - acest membru detine un Chevrolet Kalos 1.4 - ce relevanta are asta cand discutam despre un Chevy Cruze de 2.0 150 CP?Cum isi poate exprima acest om o parere obiectiva cand nu detine acest model?Cand nu o foloseste zilnic?

Tu nu faci decat sa incerci sa demontezi argumente reale ale lui Alice si ale altora;prea putin imi pasa ca tu esti membru activ pe nu stiu cate forumuri si ai experienta in a scrie tot felul de comentarii...bunul simt si obiectivitatea nu se invata pe forumuri.

Remarca de genul - vad ca amestecam iar subiectele si ca faptul ca eu am facut drumuri afara nu inseamna ca am intrunit conditiile date de producator pt consumul urban - dovedeste exact ceea ce am spus - nu faceti decat sa fiti voi ''gica contra''- chiar trebuie sa scrie omu ca la prosti ca ne folosim masinile zilnic catre serviciu si inapoi,pt mersul la piata,la film sau unde naiba ne-om mai duce?Care trebuie sa fie diferenta intre consumul dat in carte si cel real?de 300%?De ce la alti producatori consumul din carte corespunde cu cel real plus/minus 20%?

Daca te uiti cu o pagina in urma vei gasi un raspuns la o problema a mea - cea cu volanul care se decojeste - ce este ABERANT!Transpiratie acida auzi...chiar asa de chiori sa fim sa nu putem face diferenta intre urmele lasate de mainile noastre si o problema de calitate grava????Cum trebuia sa ma exprim - ''frate,se curata pielea de pe volan cum se curata cartofii cu cutitul?'' - cineva sau poate chiar tu scria mai sus ca in loc sa ne plangem sa incercam sa ne adaptam...pt cunostintele tale de forumist infocat tin sa iti mentionez ca daca ai fi citit intr-adevar istoricul acestui forum ai fi aflat ca am incercat mai multe stiluri - de la schimburi in turatii mai mici la turatii mai mari,de la demarari normale la unele mai soft,de la scoaterea masinii din viteza in conditiile in care in fata era stop sau trafic intens samd...concluzia,nici nul nu a dat rezultate.Consumul este aberant;am intebat cred ca deja 5 posesori de Cruze intalniti in trafic de diferite motorizari si toti au probleme cu consumul - este mult mai mare decat cel specificat.

Despre cutia de viteze - timonerie si rapoarte poti citi pana si in articolele promotor si altele de gen ce s-au scris chiar la lansarea masinii in Romania - toate semnalau aceste probleme!Exista recall-uri ale modelului pe baza problemelor cu scurgeri de carburant,cat si cu directia,in special in Korea in cazul asta.

Una peste alta sunt masinile alese de noi si ne asumam achizitia pana la urma ,ok;decizia ne apartine - le putem vinde sau exploata in continuare,asta nu inseamna ca nu ne putem plange de ele si ca nu putem cere lucrurile pt care au fost promovate!

Sincer,as fi vrut sa evit aceste ''discutii' dar raman la parerea ca pe acest forum exista si pustani care se plictisesc,ce sunt posesori de cu totul si cu totul alte modele de masini,ce se cred mari meseriasi si tin cu tot dinadinsul sa isi spuna punctul de vedere si sa ii lumineze pe altii.

Stati acolo unde va e locul,dati-va cu parerea despre ce stiti si experimentati in primul rand,pt ca una e sa te dai cu barca pe Herastrau,alta e sa conduci o masina.

Grow up!

 

Daca as fi sustinut ca gasesc acel "ciclu urban", as fi vrut un consum de 7%. Insa mie niciodata nu mi-a trecut prin gand ca as putea sa ma apropii de acel 7%. Sincer, cand am luat masina, ma asteptam pe la un 9, hai 10 daca prind aglomeratie. Dar pana la 12.5, in conditii de mers decent, e diferenta mare.

 

Repet, pentru a nu stiu cata oara: drumul meu zilnic include 8 semafoare, pe o distanta de 7km. In medie stau la 6 semafoare, intr-un drum (foaaarte rar se intampla sa stau de 2 ori la un singur semafor).

Iancului -> p-ta Sudului pe la 11, retur la 4-5 sau 7-8.

Astia 7km ii fac in 20-25 de minute. Acasa gasesc loc de parcare in 2-3 minute, la birou am loc de parcare.

 

In WE ma duc prin baneasa, si ma intorc seara. E liber, cam 10km, si vreo 3-4 semafoare.

 

Daca la un asa traseu obtin un consum de 12.5%, pe un traseu de aproximativ aceeasi lungime, dar facut in ceva mai mult de o ora (socului -> muncii -> universitate -> sala palatului -> palatul telefoanelor la ora 8-8:30 si retur la 18:30-19) + cautat cate 10-15 minute loc de parcare in fiecare parte, ce consum ar trebui sa obtin? 20-25%?

 

 

Alice,eu stau pe Cale Grivitei si ies pe DN 1,stau la doua semafoare maxim ! , merg super lejer pana in zona Ikea,continui pe Pipera care la ora aceea este super libera si cu un drum intins,parchez imediat la munca si am un consum de 12% real...deci,degeaba!Am zis ca hai,in iarna a fost frig si aveam km putini.Ieri am facut 10000 km cu masina si nimic nu s-a schimbat.

Ceea ce mi se pare mie ciudat la tine este ca ti se regenereaza filtrul ala foarte des.Eu am 10000 km cu ea si nu mi s-a intamplat niciodata.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu cred ca nu ti-ai dat seama. Nu se aprinde nimic pe bord, in mod normal.

Share this post


Link to post

Eu cred ca nu ti-ai dat seama. Nu se aprinde nimic pe bord, in mod normal.

Posibil - cum se manifesta fenomenul?Mi-a spus cineva ca e insotit de un zgomot diferit al motorului si o evacuare fortata a gazelor.

Share this post


Link to post
... Cum isi poate exprima acest om o parere obiectiva cand nu detine acest model?Cand nu o foloseste zilnic?

Simplu, prin ceea ce se numeste imaginatie, prin ce s-a distins, de ex. J.Verne, de ceilalti, prin ce este opusul non-perspicacitatii. ( http://www.dex-online-ro.ro/cautari/perspicacitate.htm )

  • Like 1

Share this post


Link to post

poti face o cerere la un service sa mearga cineva cu tine de la ei cu un scaner si sunt ferm convins ca se mai gaseste inca cel putin un posesor de diesel pe acest forum care sa vrea sa participe la un astfel de test, desi eu inca sustin ca nu chevy va creste consumul, ci Bucurestiul, dar aveti dreptul sa solicitati teste atat timp cat ati cumparat aceasta masina. Btw, cred ca am mai intrebat, ce combustibil folositi?

 

 

Poti sa faci 1000 de teste pe banii tai, consumul nu reprezinta o conditie a garantie si nu o sa intereseze pe nimeni, mai ales ca traiesti in RO.

 

Nu se iau in seama probleme mai grave care pot afecta sigurnata ta la voalan sau a celorlalti participanti la trafic.

 

Citeste articolul integral si o sa intelegi:

 

http://www.jurnalul....-ul-536723.html

 

Cred ca orice sofer din Bucuresti daca-l opresti in trafic si-l intrebi de consum e nemultumit, asa cum o sa fie nemultumit de starea drumurilor, aglomeratie, etc...

Share this post


Link to post

Citatul din jurnalul e exemplificativ pentru topicul asta dar nu in sensul inteles de tine, mare scofala, discuri slabe care se inlocuiesc si un ambreiaj care patineaza.

Sunt insa o categorie de oameni care in loc sa se ocupe sa-si rezolve problemele prefera sa faca reclamatii si apoi reclama si pe cei la care au reclamat pentru ca ei nu cunosc pasii procedurali ai unei constatari tehnice, vezi domle ca el le-a dat o caruta de bani si masina nu are protectie la mers cu piciorul pe ambreiaj sau la trecut cu discurile incinse prin parauri.

Share this post


Link to post

Citatul din jurnalul e exemplificativ pentru topicul asta dar nu in sensul inteles de tine, mare scofala, discuri slabe care se inlocuiesc si un ambreiaj care patineaza.

Sunt insa o categorie de oameni care in loc sa se ocupe sa-si rezolve problemele prefera sa faca reclamatii si apoi reclama si pe cei la care au reclamat pentru ca ei nu cunosc pasii procedurali ai unei constatari tehnice, vezi domle ca el le-a dat o caruta de bani si masina nu are protectie la mers cu piciorul pe ambreiaj sau la trecut cu discurile incinse prin parauri.

 

:) ) M-am luat de "japoneze" si ai sarit ?

 

Te anunt mie nu-mi plac chiflele, sub nicio forma ;)

 

Nu-mi plac "ochioasele".

 

Nu are legatura cu consumul in mod direct dar are legatura cu topicul si cu ce se reclama aici.

 

Pai tocmai asta e ca nu vor sa schimbe discuri si altele, "daia s-a dus omul la ziar" =D> . N-o fi mare scofala pentru tine si poate nici pentru altii dar nu vezi ca unii se uita si sanctioneaza cea mai mica greseala ?

 

Orice numai masina sa nu aibe probleme cu franele.

Edited by Hassel

Share this post


Link to post

Erau discutii la fel de infocate si la numarul de stele de la *****CAP. Eu zic ca seamana!

"Harta" de functionare a unui motor modern suporta cu usurinta sa dea bine la consumul "controlat", emisii "controlate" si alte exercitii "impuse".

Dincolo de asta, despre ale cui interese vorbim? Stiu ca veti raspunde in cor "ale clientului". Dar, fara a sustine teoria conspiratiei, scuze: sa iei motorul "varf de gama" pe un model de masina la un pret foooarte competitiv, al unei firme "renumite" pentru lipsa de economie la consum a motoarelor si pe urma sa te dai lovit de constatarea trista ca e niste contradictii...

 

Poate am mai spus... Cineva m-a dus cu un Kuga diesel, pe autobahn, cu circa 170-180. La motorinarie am estimat consumul: 11/%. Omul mi-a mai zis ca a mers la blana (vremea era cam nasoala, si ploaie si ceva vant). Sa caute cine vrea cat e consumul "de catalog" pe "extra".

 

Parca n-am mai spus... de o saptamana ma dau cu un Mondeo, e drept pe benzina, dar tot "tras" (1.6l/125CP). De-abia il tin in 12/% (dupa CB, ca inca nu am intrat in "masuratori pe bune").

 

Cele doua exemple sunt contradictorii, dar tocmai asta e poanta: acelasi producator (e unul credibil? nu stiu), conditii diferite fata de standard...

 

In concluzie (desi poate nu rezulta), d-aia e bine sa discutam fara sa ne infuriem. Rostul este de a incerca sa intelegem impreuna despre ce e vorba :)

Share this post


Link to post

Ideea de baza este simpla pe forumul asta.

Toti care se plang de consum la aceste masini fabricate de GM sunt nebuni sau nu stiu ei sa conduca.

Am inceput sa inteleg acest lucru.Cum se poate oare ca la alti producatori consumul sa fie apropiat de limitele declarate indiferent de trafic nu reusesc sa inteleg...Desigur...CB-ul minte.

Shake, ai sarit ca ars degeaba.Prin ceea ce am mentionat pe pagina anterioara, am vrut sa atrag atentia faptului ca CHEVROLET MINTE cu nerusinare in ceea ce priveste consumul de carburant.Se pare totusi ca tu ai inteles altceva..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...