Jump to content
Sign in to follow this  
cj96zdr

Bec Odometer

Recommended Posts

Stie cineva cum sr schimba sau daca se poate schimba beclul de la odometer (acolo unde arata km parcursi) pe Kalos. Mie nu mi se mai aprinde in rest merg toate luminile la bord. Daca exista un bec sau trebuie schimbat tot afisajul?

 

 

Share this post


Link to post

Este un bec. Trebuie data jos carapacea care acopera instrumentele (sunt 2 suruburi in partea de sus, care se desfac dinspre volan). Apoi se da jos ansamblul instrumentelor si gasesti becul dupa pozitia lui. Nu-mi mai aduc aminte ce fel de bec e, dar ar putea fi un W5W cu capison verde.

Share this post


Link to post

Ca sa-l schimbi dai jos tot panoul de instrumente din bord, becurile sunt accesibile prin spate. Foloseste functia pentru manualele de service Kalos ca sa vezi cum trebuie sa procedezi, sau cauta prin topicul dedicat despre "Becuri si beculete...". Nu cred ca avea sens sa deschizi alt topic.

PS. Ai grija la demontat, iti recomand sa scoti borna de la baterie. Tipul becurilor este 14V 1.4W - capisonul verde.

post-1361-126416546477_thumb.png

Share this post


Link to post

Salutare ! Lamuriti-ma ce putere au becurile de bord(cele de la ceasuri) la Chevrolet Spark 0.8 /2008 ? Am cautat , am luat si cica ar fii de 12v5w dar mie mi se pare mai luminos decat cele vechi . Vreo problema daca pun de 5w ???

Share this post


Link to post

Becurile respective au indicativul W2 1X4,6d.Standardul,pentru ele,este 12V/1,2W.De 5 W n-au cum sa fie,pentru ca,la puterea aia,caldura degajata ar face ravagii pe acolo.Oricum,cele de 3 sau 5W,desi sunt asemanatoare ca forma,sunt mult mai mari.

Share this post


Link to post

Ca si marime, cele de 5w cumparate sunt identice cu cele scoase din bord. Pe cele scoase nu se mai vede indicativ sau altceva

Share this post


Link to post

Atunci,daca cel nou cumparat lumineaza mai puternic decat unul vechi(dupa ce-l stergi de praf si daca nu este afumat),atunci cel necesar este de 3W.Sunt pe piata si de 3W.Am avut un Ford,la care iluminarea bordului se realiza cu 3W.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...