Jump to content
Sign in to follow this  
geluoradea

Sigla Facuta Din Neon Sau Leduri

Recommended Posts

Ma gandeam de putin timp la sigla chevrolet. Imi place, e destul de reusita. Apoi mi-a venit o idee : cum ar fi daca ar fi din leduri sau din neon, legata la luminile de pozitie, cred ca s-ar vedea misto noaptea. Si sigla din fata si cea din spate. Am dat o pe net dar nu prea am gasit. Ca sa fiu mai specific, despre chevrolet nu am gasit deloc. Ati vazut vreodata asa ceva? Ce parere aveti? Asta poate fi si o idee buna de afaceri pentru cineva mai intreprinzator .

Ca exemplu am gasit doar de la BMW

post-25277-126401894274_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ar arata ca un pom de Craciun. E din aceeasi categorie cu crucile din LEDuri si altele asemanatoare. Daca asta poate fi (citusi de putin) tuning, eu unul as scoate acest cuvint din vocabular :( . Parerea mea.

Share this post


Link to post

Ce parere aveti?

Inutil, naspa ...

Share this post


Link to post

Ar arata ca un pom de Craciun. E din aceeasi categorie cu crucile din LEDuri si altele asemanatoare. Daca asta poate fi (citusi de putin) tuning, eu unul as scoate acest cuvint din vocabular :( . Parerea mea.

 

 

 

Da, nu prea m-am gandit mult se pare. De acord ca nu intra la categoria tuning. Dar totusi eu cred ca ar arata bine. Daca ar fi undeva eu mi-as cumpara.

Share this post


Link to post

Pe fata se poate face relativ usor, pentru ca e destul loc pe masca. Am "masacrat" sigla mea in felul asta si am un modul de control cu cateva "jocuri". Il folosesc doar la... impresionat amicii :)

Pe spate, nu stiu. La mine sigla e lipita pe tabla. De putut s-ar putea prelucra si asta, dar e ceva mai pernicios.

Share this post


Link to post

In spate ai o gaurica, prin care teoretic poti trece 2 fire. Cum inghesui ledurile in ea...

Share this post


Link to post

Se poate face. Faci din plastic transparent (de grosime mica cat faci gauri in el si sa incapa niste smd-uri), un model exact ca si sigla,dar sa depaseasca cu 1mm cel mult liniile siglei. Pe suportul asta pui sigla. Suportul il gauresti frumos si bagi niste smd-uri. Se va vedea interesant conturul. Am vazut mai demult asa ceva facut pt honda (pe net) parca, nu mai tin minte. De placut nu imi place, doar am oferit o solutie :)

Share this post


Link to post

Sigla respectiva exista gata facuta pe un site din China sau Coreea. Nu vad ce frumusete ar aduce masinii un licurici din ala dar ma rog. Problema e cum le cumperi de acolo ca si eu as vrea o grila fata care nu are sigla deloc ;) . Eu cred ca mai reusit ar fi asa.

Share this post


Link to post

Da, unora le place cu, altora fara, vorba unui coleg, "nu te poti caca in gustul omului". Acuma eu de aia am inceput topicul ca sa aflu daca este pe undeva chestia asta. Desigur si ce pareri aveti. Daca stiti sa se gaseasca sigla asta undeva mai aproape, caci in China nu prea am drum :)

Share this post


Link to post

Exista firme care fac chestii d-astea

Gravura laser in plexiglass + iluminare cu led

Share this post


Link to post

Mda,sigla luminata,neoane sub podea,capacele ventile cu leduri,pozitii albastre in far,coada rechin luminata,rezulta pom de iarna.Bleah.Mie unul nu-mi plac deloc,nu mi-as monta nici in ruptul capului.Chiar cred ca da in Kitch.Dar vorba unui coleg:Nu te poti kk in gustul omului.

Share this post


Link to post

Am un amic cu un Aveo.

Daca va accepta sa-i fac asa ceva o sa postez pozele.

Ca idee eu ma gandeam sa pun o bucata de plexiglas sub emblema cu 4LED-uri RGB si fire care duc la un controller RGB plasat in bord. Apoi nu trebuie decat sa schimbati culoarea, intensitatea sau jocul de lumini.

Ce parere aveti?

 

Ah, da si plexiglsul va fi taiat in coordonate pe o masina cu coamnda numerica... :P ca sa arate profi...

 

 

Piese necesare:

-1 bucata de plexigas (maxim 10mm grosime)

-4LEDuri RGB SMD

-controller RGB realizat cu microcontroller PIC

-buton pentru schimbat functiile in bord

-fire

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...