Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

Skoda Superb - Pro Si Contra

Recommended Posts

Mai, dar ai analizat/testat nu gluma! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Oameni cu prea mult timp liber :) )

Share this post


Link to post

Pana la urma cred ca am fost inspirat sa aleg cutia manuala. Gasisem undeva ca DSG6 e "limitata" la 350Nm, si am banuit ca DSG7 e mai delicata, fiind doar pe motoare mici. Se pare ca DSG7 e limitata la 250Nm, ori prin chiptuning eu sper sa ajung la 310Nm...

Pe motoarele cu cuplu peste 350Nm VAG baga in continuare tiptronic, nu dsg.

 

http://news.caradisiac.com/Essai-Volkswagen-Golf-1-9-TDi-105-FAP-DSG7-La-derniere-boite-a-la-mode-440

http://www.moteurnature.com/actu/uneactu.php?news_id=23558

 

Acu' chiptuningul e un "must", ca nu degeaba mi-am luat manuala :D

Share this post


Link to post

Mdeah, chiar si ultima urma de "jenesaisqua" (pardon my french) ti-ai refuzat-o.

Mai, sa dea D-zeu sa te bucuri de ea dar tare mi-e teama ca dupa 2 ani o sa iti doresti un slk sau altceva sa iti dea ceva senzatii. Masina asta te va plictisi intr-un mare fel.

Share this post


Link to post

Ma bate un gand sa obtin niste senzatii mai low-cost... un delta integrale 2LT 220CP, sau poate un fiat coupe cu acelasi motor, ori un lancer evo 6 ... mai vedem. Unul din motivele pt care nu prea vreau sa ma arunc la masini prea pretentioase (fie premium, fie de colectie) este faptul ca nu am garaj...

Share this post


Link to post

Mdeah, chiar si ultima urma de "jenesaisqua" (pardon my french) ti-ai refuzat-o.

Mai, sa dea D-zeu sa te bucuri de ea dar tare mi-e teama ca dupa 2 ani o sa iti doresti un slk sau altceva sa iti dea ceva senzatii. Masina asta te va plictisi intr-un mare fel.

Subscriu. Exact la fel am patit si eu cu Clio. In afara de a ma duce din A in B in siguranta si cat de cat, in confort, nu imi aducea nici un fel de satisfactii.

 

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Share this post


Link to post

Hai s-o lamuresc putin cu senzatiile. Aici e vorba de mai multe smecherii:

 

Prima, pe care oarecum am abordat-o in postul trecut - o masina de familie oricum nu ofera mare lucru in materie de senzatii. Decat sa zicem un 530xd sau i, care ar oferi oarece senzatii, prefer o skoda superb (care e mai de familie decat 530-ul) si o delta integrale / impreza turbo care ofera mai multe senzatii decat 530-ul. Cu mai putin de jumatate din bani am si mai mult loc si mai multe senzatii. Bentley care sa-mi ofere si o masina de familie si senzatii poate mai incolo, cand oi deveni milionar.

 

A doua, nu prea mai caut senzatii pe drumurile publice. Cand am chef de adrenalina ma duc frumos si bag karting, sau ma duc si mai iau o ora de pilotaj cu un avion usor, sau chiar ma duc cu una din rable pe circuitul de la zolder si va asigur ca un hyundai pe circuit da mai multe senzatii decat un beemer pe drum public. Exista chestii care ofera adrenalina mai multa, sunt mai accesibile si nu incalca nici o lege sau un .

 

A treia, Superb nu e chiar asa proasta pe circuit :D Ia bagati un ochi pe www.fastestlaps.com... bate cam toate berlinele de puterea ei, scoate acelasi timp cu C320cdi integrala, bate 525D, bate accord 2.4, si le bate pe toate din lista aia excel :D In general sub 200CP nu am vazu vre-o berlina care sa o umileasca pe circuit. Imaginea asta de vaporas e foarte inselatoare, intai faceti un test si dupa aia mai vb.

 

A patra, chiar si daca vaporas, mi s-ar fi parut ok. Chestia asta cu suspensiile dure si directie agresiva e o chestie care tine strict de moda europeana. Lumea merge pe autostrada, insa ia suspensii care sa iti scoata ficatii prin urechi, roti mari cu pneuri cu talon jos si asa mai departe, doar pentru ca asta e la moda. Adica nici 1% din cei care cumpara masini care "ofera senzatii" nu o exploateaza la modul "senzatie". O pun pe regulator cu 132km/h sau 143 in tarile unde limita e 130 pe autostrada si merg. Si dupa aia platesc dublu pt un pneu care singura senzatie pe care o ofera e socul cand treci peste limitatoarele de viteza la intrarea in sate sau zgomotul de rulare pe autostrada. Degeaba masina are o setare sportiva daca nu ai unde sa nu ai placearea ori priceperea sa o exploatezi.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Misto ultimul post :) . Desi raman la impresia mea despre Superb (aka nu-mi place), jos palaria pentru tine si pentru modul in care ti-ai argumentat alegerea :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...