Jump to content
Sign in to follow this  
Tytus

Probleme frana

Recommended Posts

Daca desfaci etrierii din fata (sau spate) e logic sa pui garnituri noi. Din cate stiu nu costa mult si macar stii ca acolo nu mai ai probleme. Mai verifica mecanismul de franare din spate (sabotii), regleaza distanta intre saboti si tambur in asa fel incat roata sa se invarta liber dar sabotii sa fie cat mai aproape de tambur. Poate autoreglabilul, nu-si mai face treaba corespunzator.

 

 

Share this post


Link to post

@fishy86 : pe spate nu o sa iti blocheze niciodata rotile ( daca le-ai testat pe stand ), pe fata trebuie sa ti le blocheze. Daca poti ( daca nu ai facut inca ) fa o verificare pe stand de frana si vezi exact unde ai probleme ( discuri, tamburi descentrati sau ovali tot pe stand ii vezi ).

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Intre timp am facut ITP-ul. Pe standul de la ei franele par in regula. Intre timp a inceput sa prinda binisor.

Tamburul pe spate l-am luat la strung si centrat ca la carte. Ceace am facut este ca am mai deschis un pic sabotii si acuma e mult mai ok. (inainte de ITP)

Cand o sa am timp si bani , am sa cumpar set de reparatii si conducte noi de cupru. Pompa centrala o am deja , in caz ca.. aia ar fi buba desii eu optez pentru mizerie pe la pistoanele din etrieri fiindca nu mai am acel aparator de praf.. posibil ca e ruinit+depunere de mizerie in zona pistonaselor, etc.

Nu prea is genul de om care sa foloseasca frana , dar e bine sa fie acolo in caz de necaz :P

 

Share this post


Link to post

Pai trebuia sa schimbi acele garnituri in momentul cand ai observat lipsa acelui aparator de praf. El are un rol important, impiedica patrunderea prafului pe suprafata de lucru al pistonului (zona de contact intre piston si garnitura), lipsa lui duce la uzura prematura a pistonului si garniturii. Chiar daca nu schimbi conductele dar acel set de reparatii iti recomand sa-l achizitionezi si schimbi cat mai repede posibil.

Share this post


Link to post

Stie cineva ce cheie se potriveste la surubul 1 ? Cumva 14 ?

Mersi!

post-21217-0-10328300-1381998584_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Stie cineva ce cheie se potriveste la surubul 1 ? Cumva 14 ?

Mersi!

Cheie de 14...de preferat tubulara sau inelara .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ciudat, eu am folosit tubulare de 12.

Share this post


Link to post

Nu este ciudat ... de 14 ar trebui sa fie.

Share this post


Link to post

Aveti dreptate, e 14. Eu am gresit.

Share this post


Link to post

Imi poate recomanda cineva o marca buna de discuri frina pentru Tico?Am bagat o pereche de blue print noi la 62 lei bucata si dupa 1000 km sint deformate amindoua.Nu le-am supraincalzit sau socat termic si am frinat usor pina s-au asezat placutele.A folosit cineva discuri Bosch?

Share this post


Link to post

MATIZ. Ce semnificatie are semnul alb de pe garniturade etansare pistonas etrier frana fata ?

Share this post


Link to post

Am si eu nevoie de un mic sfat. Am observat ca o roata (dreapta) se incinge destul de rau, mai ales in comparatie cu stanga, care abia daca e putin calduta. Am zis ca-i de la culise, ca e mizerie pe acolo, curat si gata, dar nu prea a fost asa. Am ridicat masina si am observat ca roata era ceva infranata. Am curatat cu spray pentru frane tot pe acolo, etrier, arcuri etc. Culisele mergeau, spre surprinderea mea foarte bine, dar le-am curatat si pe ele, am pus alta vaselina. Dar cand am incercat sa imping pistonul cu mana, nu a mers. Am apasat putin pedala de frana ca sa iasa putin, la fel, cand am incercat sa-l imping la loc cu mana, nu am reusit, doar cu o cheie franceza am reusit sa-l imping. Cat de usor trebuie sa se urneasca pistonasul ala? Dupa ce am cutatat tot, uns, am mers la teste, cativa km, dar roata tot se incinge, nu ca inainte, dar tot e diferenta mare intre cele doua. Ma gandesc sa inlocuiesc garnitura etrierului si burduful antipraf (cam scumpe de altfel), are sens? Alta cauza care ar duce la supraincalzirea rotii, gen rulment sau altceva?

Share this post


Link to post

Mai degraba verifici pistonasul. Sa nu uiti si ceva lichid de frana, pentru aerisire.

Share this post


Link to post

Asa cum spune si augustinionut problema e de la pistonul etrierului care are rugina sau depuneri de mazga.Nu trebuie sa cumperi garnitura la etrier ci doar sa demontezi pistonul si sa-l cureti,dupa care completezi cu lichid de frana si aerisesti etrierul cu probleme.Ca sa nu pierzi lichidul din pompa dupa ce demontezi etrierul fixeaza cu ceva pedala de frana in pozitia maxim apasat.O sa ai un pic de lucru si la manseta de praf,de aceea zic sa demontezi etrierul.Spor la treaba!

Share this post


Link to post

Am inteles, urmeaza sa umblu iar. Vad ca la roata "sanatoasa" etrierul are un mic joc, semn ca se trage pistonasul, la cea care se incinge etrierul e strans.

Ma gandeam la alta varianta de a curata pistonasul, avand in vedere ca depunerile sunt mai mut ca sigur la capatul pistonasului (exterior), sa dau burduful antipraf jos si sa scot pistonul apasand pedala de frana, cat sa nu iasa de tot, curat acolo, apoi il imping la loc, dupa care pun la locul lui si burfudul. Credeti ca e posibil asa ceva? Evit si patrunderea aerului in instalatie si pierderea de lichid de frana.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

Este posibil sa mearga ce zici tu dar cu siguranta ai ceva oxid si depuneri sub garnitura etrierului care umfla garnitura si blocheaza pistonul si este posibil sa nu rezolvi doar prin curatarea pistonului.

Share this post


Link to post

Schimba pistonasul, nu te mai chinui sa il cureti, stratul ala protector e penetrat si degeaba il cureti va face rugina din nou, sunt patit cu frana blocata din cauza asta. Si schimba si garniturile pe partea aia ca le-ai copt cu temperaturile alea.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Placutele de frana mai au "carne" pe ele? Cateodata se intampla sa meara greu pistonasul de frana cand placutele sunt uzate iar aceasta lucreaza pe capatul cursei (iese mai mult din cilindru). Daca schimbi placutele curata bine pistonasul cu o bucata de lemn (sa nu-l zgarii) si verifica burduful sa nu fie spart.

Share this post


Link to post

@mr_x4you: S-ar putea sa ai dreptate, dupa mine as inlocui inclusiv furtunul. Dar totusi, cred ca pe acolo nu e decat niste mizerie, asta ramane de vazut dupa ce scot cat se poate de mult pistonasul, iar fie ce-o fi, rugina sau mizerie, trebuie sa fie spre capatul lui. Legat de temperaturi mari, roata nu era decat fierbinte, daca aruncam cu apa rece (vorba vine), nu sfaraia.

 

@Wolfman: Placutele sunt aproape ca noi (am un subler, dar e blocat si nu am reusit sa-l rezolv ca sa masor), au ~2,5 ani si ~11k km, pistonaul e aproape tot in etrier; sunt HI-Q, cred ca discul a devenit acum consumabil si nu placutele...

Legat de curatat, da, am mai citit intre timp, se curata cu o bucata de lemn, eventual imbibat cu putin lichid de frana.

 

Sambata ma apuc de ea, mi-e o sila de murdareala si de stat in pozitii extrem de incomode.

Spray-ul ala cu presiune pentru curatat franele o afecta cauciucul? Pe el spune sa nu se dea pe lac sau plastic, dar am zis mai bine sa intreb.

 

Multam, colegii!

Share this post


Link to post

@vrazvanc:

Eu am curatat pistonasele etrierelor cu polish pentru metal (potrivit pentru crom, aliminiu etc, dar nu pentru vopsea) si o bucata de carpa de bumbac. Alternativ, daca ai, poti folosi polish de metal + o minifreza cu acumulator pasla de lustruit.

 

Cu sprayul de curatat frane sa dai doar pe discul de frana, eventual pe pistonase daca le-ai murdarit de grasime/polish, apoi stergi cu o carpa curata. Pe cauciuc/ plastic nu e bine sa dai, eu folosesc spray de-ala ca sa indepartez si depunerile de pe clapeta de acceleratie, deci este agresiv cu compusii petrolieri.

Sa verifici si daca placutele sunt uzate uniform (adica sunt plane).

Si sa te uiti si la 2-3 tutoriale pe youtube daca nu ai facut-o, punerea garniturilor noi nu e o chestie foarte usoara, nu trebuie sa fortezi si trebuie sa impingi astfel incat pistonasul sa intre perpendicular pe planul garniturii. Bineinteles trebuie sa lubrifiezi inainte cu vaselina speciala compatibila cu lichidul de frana (aluneca mai usor) sau cu lichid de frana (aluneca o idee mai greu).

 

 

@odobacu: mecanicul nu a tinut cont de liniile desenate pe garnituri cand a inlocuit garniturile la Epica si nu am gasit nici in manualul de reparatii ceva referitor la ele. Daca afli altceva te rog sa ne spui si noua.

 

Bafta!

 

Edit: Presarea pistonaselor este ideal sa o faci cu o presa speciala, eu vroiam sa imi construiesc una, dar am gasit la Norauto una cu doar 25 lei, deci nu mi-am mai batut capul. Alternativ poti folosi o presa tip C pentru tamplarie, eu am dat 10 lei pe 3 bucati de dimensiuni diferite la Auchan chiar inainte sa gasesc presa de la Norauto: http://www.romprofix.ro/produse-stanley/produse-stanley-2/produse-stanley-3/presa-tip-g-200mm.html .

Edited by ches

Share this post


Link to post

Se pare ca pistonul este ca nou, doar ca este putin matuit in zona in care se afla garnitura.post-36075-0-64017700-1410683230_thumb.jpg

Placutele sunt uzate idetic pe toata suprafata lor, doar ca discul nu este uzat la extremitate, desi placutele ajung exact cat e si discul, oricum, asa e si in partea cealalta si parca asa am vazut la mai multi matiji.

M-am uitat la tutorialele lui Cristian Streulea si am vazut cat de greu pui la loc un clindru cu garnituri noi :)

 

OK, ce am facut? Un mare nimic, nu am stiut sa dau jos burduful (ori sunt eu blond, ori am dedus ca nu iese decat dupa ce e scos pistonasul), doar l-am impins cat sa sterg pistonasul, pe care l-am scos cat am putut sa nu iasa de tot. Nu era decat putin manjit cu ceva galben, s-a sters imediat cand am dat cu degetul.

Dupa ce am pus totul la loc, am mers la o tura, totul parea ca s-a rezolvat dar dupa o distanta mai mare, etrierul nu mai are joc, semn ca nu se mai retrage pistonasul, insa roata nu mai frige, e asemanatoare cu cealalta.

Oricum, voi cumpara un set de garnituri, voi da etrierul jos de pe masina si le voi inlocui.

Am vazut si eu presele alea in Auchan, dar nu am luat momentan, la Norauto nu am gasit-o pe cea speciala.

 

Merci, Vali!

Share this post


Link to post

Lasa presa ca nu ai ce face cu ea si la fel cu garniturile noi.Scoate pistonul si garnitura din etrier (asa cum ti-am mai spus,dar se pare ca tu vrei sa cumperi ceva) si curata canalul in care intra garnitura si gata.Zic sa nu cumperi garnituri noi pentru ca risti sa dai banii degeaba si sa nu fie pe dimensiune si sa mearga pistonul greu.Pistonul trebuie sa poti sa il bagi si sa il scoti din etrier cu un patent cu care prinzi marginea pistonului si cu mana libera ,fara alte parghii(asta cu etrierul fara lichid.si aerisitorul desfacut.).Manseta de praf iese dupa ce scoti pistonul din etrier.

Share this post


Link to post

Da, presa ma gandeam s-o iau ca s-o am acolo. Nu tin neaparat sa cumpar, mai ales ca pretul este prea mare, dupa parerea mea, pentru niste amarate de garnituri, dar m-am gandit ca au totusi 7 ani si sunt imbatranite, iar daca tot le scot, de ce sa nu bag altele noi. Insa pana la urma am ajuns la concluzia ta, drept urmare, le voi refolosi pe acestea.

Acum mai las putin, vad ca nu se mai incinge roata (sunt la fel pe ambele parti ca temperatura) si parca ia si putin joc etrierul. Daca mai face figuri, umblu iar.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Pistonul arata foarte bine. Dar culisele etrierilor cum arata? Mai au vaselina (banuiesc ca le-ai uns cu vaselina normala, nu speciala de culise), au semne de uzura?

 

Pistonul se scoate cu aer comprimat, sau cu riscul de a face o aerisire de cilindru apasand frana usor usor. In oricare dintre cazuri trebuie sa pui o bucata de lemn moale sau o placuta veche (de sacrificiu) si sa ai grija de degete!!!

Garnitura antipraf nu conteaza foarte mult (de fapt conteaza, dar numai dpdv al protectiei), important este ca garnitura cu sectiune patrata sa fie OK. Garniturile se scot doar dupa ce ai scos pistonasul, altfel nu prea ai cum sa le scoti (nici macar pe cea antipraf care este deasupra). Cum iti spuneam cauta pe youtube dupa "caliper rebuild" ca sa vezi operatiunea facuta de profesionisti :)

 

Sa tii roata sub supraveghere, mie dupa curatare mi-a mers bine cateva zile, dupa care...

 

Edit: Stii ce sa mai verifici daca se incinge: Cu placutele puse, etrierul dat jos, verifici ca placutele sa culiseze usor inainte-inapoi. De multe ori zona de culisare se umple de praf/mazga/rugina si ele nu mai se misca chiar daca etrierul saracul nu are nimic. Daca zona este ruginita atunci trebuie curatata bine si eventual pilite un pic placutele in zona de culisare.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Legat de culise, am fost la Pepinno, unde mi-a spus ca ar trebui inlocuite. Eu nu cred ca e necesar, sau mai bine spus, nu-mi dau seama in ce consta uzura culiselor. "Cuiele" arata foarte bine, nu sunt tocite in anumite zone, doar ca au un joc montate.

Am cumparat vaselina, cu litiu, pentru temperaturi ridicate (albastra), am curatat bine vaselina veche. Mergeau foarte bine si inainte, era curat pe acolo, deci problema era de la etrier.

Am curatat bine suportul etrierului, etrierul si arcurile, am uns placutele cu vaselina la urechile care le tine. Am verificat, cum ai spus si tu, ca placutele sa revina, adica am invartit de butuc, in acest timp am strans cu mainile placutele pe disc, dupa eliberare placutele se departeaza de disc (care am impresia ca-i si putin stramb, adica intr-o anumita parte a lui, se mai aude uneori ca atinge de placute).

Ieri am avut impresia ca instalatia a luat si putin aer, adica la a doua pedala s-a mai rigidizat. Asa explic si "mizeria galbena" pe pistonas (care si pe el l-am curatat, scos cat de mult s-a putut, fara sa iasa de tot, cu burduful de praf dat la o parte), adica poate fi lichid de frana.

M-am uitat la niste tutoriale, dar nu am aer comprimat sa scot cilindrul, daca lovesc usor etrierul, iese asa?

Inca o intrebare: desfac furtunul cu etrierul montat, sau dat jos? Intreb de teama sa nu fortez culisele.

E clar ca luna viitoare cand iau banii, va trebui sa fiu pregatit sa umblu serios pe acolo, nu las asa. Daca incepe sa ia aer, nu mai merge sa refolosesc garniturile vechi.

Ah, ce ma enerveaza sa tot umblu la masina... :evilfork:

Stiu ca m-am repetat, dar am impresia ca nu ai citit ce am scris mai inainte, macar sa intelegi ce am facut eu pe acolo.

Merci, Vali!

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...