Jump to content
Sign in to follow this  
Tytus

Probleme frana

Recommended Posts

Salutari, ieri m am apucat si eu sa schimb placute si saboti ce am gasit in spate... totul era foarte ruginit si blocat deci trebuie sa schimb si cilindrii receptori de pe spate, i am comandat dar am o problema nu i pot desface suruburile de prindere a cilindrilor si nici suruburile de la conducte, cine a mai desfacut (BZN parca) sa mi spuna si mie cum a facut va rog caci sunt in pom, mentionez ca sunt ruginite destul de rau si imi e frica sa nu rotunjesc hexagonul, am incercat cu lichid de frana dar nimik, va rog mult cine ma poate lumina si pe mine. Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Incercat cu o lampa cu gaz pana aprope ca s a inrosit si degeaba... Am rupt si un bulon de cheie...

Share this post


Link to post

Pana la urma tai suruburile !

Share this post


Link to post

Off sper sa nu ajung la asta, problema mare este de fapt la cilindrii receptori de pe spate la conducte  :wallbanger:

Share this post


Link to post

Intii se demonteza conducta de frina, curatat bine holenderul cu o perie se sirma, incalzit bine si desfacut cu cheiea special pentru asa ceva. De-altfel surubul/suruburile cilindrului, curatat - incalzit, de preferat desfacerea acestora cu o cheie tubulara.

Share this post


Link to post

mi se blocheaza roata fata dreapta! Tico ,si frana tine ciudat de parca ar fi supra presiune in circuit

am deblocat du un ciocan dupa ce am batut in etrier cu ciocanul,DAr dupa apasare tot ramane blocata roata

mentionez ca este aceeasi roata care s-a blocat si acum 2 luni si pe care am deblocat-o cu un mecanic, care a spus ca sunt topite garniturile interioare

de atunci masina a facut maxim 150 km ca mai mult sta si e utilizata pe drumuri de tara unde acum predomina umezeala si noroiul

placutele sunt bune, discul ovalizat, lichidul de frana neschimbat cred total de 10 ani

totusi de ce se blocheaza si nu mai revine cilindrul s-a uns cu ulei siliconic cu siringa pe sub garnitura- garnitura veche e in stare bune cea de pe exterior

si de ce aceeasi roata?

Edited by mikai24

Share this post


Link to post

Stie cineva daca autoreglajul frina spate Tico se poate inlocui cu un autoreglaj de la alt tip de masina?Suzuki Samurai si Alto II am vazut ca au aceleasi dimensiuni la ferodouri 180/30.Cele originale Tico nu se mai gasesc.

Share this post


Link to post

Ceva asemanator este la Honda civic III - au aceeasi dimensiune cu cele de Tico mai exact 30mm latime si 180 diametru - in schimb destul de dcumputz prin 2009 perechea era in jur de 270 Lei (informatie gasita pe un alt forum...)

 

 

 

 

 

rear_brake_job_step8.jpg

Edited by b52jgp

Share this post


Link to post

mi se blocheaza roata fata dreapta! Tico ,si frana tine ciudat de parca ar fi supra presiune in circuit

am deblocat du un ciocan dupa ce am batut in etrier cu ciocanul,DAr dupa apasare tot ramane blocata roata

mentionez ca este aceeasi roata care s-a blocat si acum 2 luni si pe care am deblocat-o cu un mecanic, care a spus ca sunt topite garniturile interioare

de atunci masina a facut maxim 150 km ca mai mult sta si e utilizata pe drumuri de tara unde acum predomina umezeala si noroiul

placutele sunt bune, discul ovalizat, lichidul de frana neschimbat cred total de 10 ani

totusi de ce se blocheaza si nu mai revine cilindrul s-a uns cu ulei siliconic cu siringa pe sub garnitura- garnitura veche e in stare bune cea de pe exterior

si de ce aceeasi roata?

NU SE FOLOSESTE CIOCANUL ! Folosesti o presa ,poti sa o confectionezi foarte simplu si tu !Trebuie sa dai pistonul etrierului afara si sa-l cureti de rugina!

Share this post


Link to post

Ciocanul este folosit de cei de la CFR la deblocarea sabotilor. In domeniul auto, nu cred ca-i scula preferata in ale frinelor.

Share this post


Link to post

Valabil doar pentru cine nu stie sa-l foloseasca, cu cap.

Share this post


Link to post

NU SE FOLOSESTE CIOCANUL ! Folosesti o presa ,poti sa o confectionezi foarte simplu si tu !Trebuie sa dai pistonul etrierului afara si sa-l cureti de rugina!

 

 

si as adauga: Schimba lichidul, discurile ovalizate si placutele.

 

Cum mama naibii puteti sa mergeti cu o masina cu franele defecte???? :wallbanger:

Share this post


Link to post

Ceva asemanator este la Honda civic III - au aceeasi dimensiune cu cele de Tico mai exact 30mm latime si 180 diametru

 

Multumesc b52jgp in final am reusit sa cumpar autoreglabilele Tico + cele 4 cuie de prindere ferodouri,ale mele erau mincate de ruginaTotul a costat in jur de 40 roni .Cumparate de la autocarpati.

post-22583-014621400 1296056749_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu am renuntat la acele cuie de fixare si am pus cate un surub cu 2 piulite stranse contra, bineinteles lasand un mic joc ca ansamblul sa se miste cat de cat liber - si o intrebare piulitele de reglaj mise pare mie sau sunt din plastic (sper sa ma insel).

 

 

 

 

Merci

 

 

Edited by b52jgp

Share this post


Link to post

Nu sint din plastic.E ceva otel sau un metal casabil La mine erau tociti-sparti zimtii de pe piulitele alea,banuiesc ca din cauza asta nu mai functionau,plus gaura largita de la tabla care ii actiona.Cuiele de sustinere la mine sint foarte ruginite,in partea din mijloc mai au cam 0,5 mm.Atentie pentru cine vrea sa cumpere,regulatotul de pe partea dreapta are filetul pe invers.La Radacini il dadeau cu filet normal :mda:

post-22583-055283600 1296198674_thumb.jpg

Edited by zeama

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca acolo au si acele gherute care regleaza piulitza?

 

 

 

 

Merci

 

 

Share this post


Link to post

Da uite mai atasez o poza cu continutul setului se vad si codurile de piesa.Sint singurii unde se mai gaseste asa ceva

post-22583-074197800 1296211891_thumb.jpg

Share this post


Link to post

NU SE FOLOSESTE CIOCANUL ! Folosesti o presa ,poti sa o confectionezi foarte simplu si tu !Trebuie sa dai pistonul etrierului afara si sa-l cureti de rugina!

multumesc pentru sfat DAR mentionez ca nu am lovit tare, ci doar am atins putin etrierul ne dat jos de pe disc, si pistonasul s-a deplasat, deci nu am lovit tare , asa dadem si la dacie si se debloca

Insa cred ca trebuie schimbat lichidul de frana vechi probabil de 10 ani, e rosiatic, + garniturile exterioare si cea interioara de la etrier, + probabil ghidajele alea , + placutenoi ca au un fel de rugina pe margini, Dar dupa sesiune voi duce masina la mecanic din nou ma duc sa iau azi llichid de frana

si pentru Mircea da ai dreptate numai ca In decembrie am fost la mecanic si mi-a zis ca mai tine 2- 3 luni, am deblocat franele si am aerist atunci fara sa schimb garnituri sau lichid neavand cumparat- dar roata incapatanata s-a blovat iarasi

post-11048-089719700 1296469679_thumb.jpg

Edited by mikai24

Share this post


Link to post

pentru ca nu inteleg de ce nu merge edit dupa 1 zi, eu fiind ultimul post din topic, imi dau singur reply

mi-am luat6 lichud de farana TIP N este byn de ceva facut in romania oe el scrie ca e fabricat in 2008 si mai e valabil 3 ani, tipul de la magazinul de piese auto daewoo mi-a spus ca e dot 3 sau compatibil si ca intra perfect pentru tico

era iaftin de aia l-am luat e bun TIP N pentru Tico?

am mai cupmarat cu 30 ron setul de reparatii etrieri de fapt numai glisajele + burdufurile glisajelor, + suruburi, pentru ambele roti- am citit undeva ca in afara de lichidul de frana vechi garnituri in duse, cauza blocarii unui etrier este si defectarea glisajelor de la etrieri :lavolan:

Share this post


Link to post

Ai aici cateva dintre caracteristicile lichidului TIP N:

 

Utilizare:

- mediu hidraulic in sistemele de franare ale vehiculelor rutiere echipate cu garnituri de cauciuc natural (NR), butadienstirenic (SBR) sau elastomeri etilen propilenici (EP)

- lichidul de frana pentru autovehicule tip N este compatibil cu toate lichidele de frana pentru autovehicule ce corespund normei SAE J1703

 

 

Acum parerile sunt impartite legat de compatibilitate, unii spun ca e bun altii ca nu, cel mai sigur este sa folosim DOT3 sau DOT4 (adica pe baza de glicol) in niciun caz DOT5 (adica cele pe baza de silicon).

 

Glisiere blocate am avut eu pe stanga fata, daca le ai blocate nu va duce in niciun caz la blocarea rotii in mers ba din contra iti va scadea eficitienta franei, mai exact placuta de pe exterior tocindu-se la calcarea pedalei ea nu va mai fi apasata pe discul de frana si astfel vei avea frana doar pe placuta din interior - oricum daca le ai e bine sa le inlocuiesti. La mine cand calcam frana se vedea cu ochiul liber cum se deforma usor discul din cauza ca etrierul nu strangea din ambele parti ci doar impingea in placuta de pe interior.

 

La tine cauza posibila este blocarea pistonasului, nu mai revine la eliberarea pedalei, trebuie verificat daca nu ai depuneri de rugina in interior sau pe pistonas si daca da trebuie curatat cu mare atentie...

Edited by b52jgp

Share this post


Link to post

[da la mine nu mai revine pistonasul inapoi, decat daca lovesc usor etrierul , mentionez ca este aceeasi roata la care s-a umblat si in luna decembrie, si in luna martie- aparent isi revenise dar s-a dovedit ineficienta interventia mecanicului- atunci nu am schimbat nici o garnityura, doar a aerisit roata si a introdus cu siringa nu stiu ce ulei intre ganitura si pistonas, initial a mers cel putin 20 km fara probleme- masina insa face km putini in rural, sta acolo, a se vedea starea generala a ansamblului frana fata in poza atasata mai sus

Share this post


Link to post

Trebuie demontat neaparat etrierul si vazut in ce stare este pistonasul (si as spune ca aceeasi operatiune e bine sa o faci si pe stanga) , garniturile etc, sigur este plin de rugina pe acolo, trebuiesc inlocuite garniturile eventual pistonasul daca este ruginit rau, si cu ocazia asta schimbat si lichidul pentru ca oricum va curge mult - atentie trebuie dat drumul si la roata de pe stanga si de pe spate pentru ca nu va curge tot ci doar de pe circuitul de frana dreapta fata si din vas - si neaparat inlocuite glisierele pentru ca in poza arata foarte rau, placutele nu cred sa fie nevoie sa fie schimbate chiar daca au un pic de rugina pe margine

Edited by b52jgp

Share this post


Link to post

Salut,

 

 

Imi cer scuze ca nu am revenit cu detalii despre ce am facut. Am fost la un mecanic sa rezolv problema cu blocarea rotii stanga fata, cu ocazia asta am schimbat si sabotii pe spate, deblocat pistonasele de acolo. La roata din fata mi-a facut doar o deblocare, adica a miscat pistonul inainte inapoi, a dat cu o solutie si cam atat.Mi s-a parut superficiala treaba, dar a insistat ca e suficient.

Masina a mers bine o perioada, adica maxim o luna, si acum aceeasi problema.

Am citit pe forum ca ar exista un chit de reparatie pentru etrier, daca stie cineva de unde pot sa il cumpar si un sa il montez montat, ca nu mai am chef sa arunc cu banii si sa ma tina o luna, as fi recunoscator (mentionez ca stau in zona D-na Ghica,Bucuresti).Multumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...