Jump to content
Sign in to follow this  
capicapitan

Reglaj Culbutoare

Recommended Posts

"Asa e unii...". Eu am un vecin care are un Matiz din 2008 si aprox. 9.000 km ( un batranel care nu prea merge cu masina ) si a trecut odata pe langa mine ( eu pieton pe trecere, el cu masina tot la trecere ) si m-am mirat cat de silentios poate sa ii fie motorul...

 

 

Share this post


Link to post

Eu am o intrebare mai tehnica al carei raspuns inca nu l-am aflat (si este doar pura curiozitate). Reglajul culbutorilor la rece la Matiz este : admisie 0.15, evacuare 0.32; la cald este pe admisie 0.25 si evacuare 0.42.

Eu stiu ca la cald metalul se dilata, deci eu presupuneam ca la cald toleranta trebuie sa fie mai mica intrucat metalul se dilata si astfel se apropie unul de altul. De ce la cald creste distanta de reglare a culbutorilor?

Share this post


Link to post

PEntru ca aluminiu din care e facut chiulasa se dilata mai mult decat otelul, de aia creste distanta la cald, si nu doar la Matiz, ci la majoritatea.

Share this post


Link to post

am reglat si eu culbutorii la Matiz..dar in manual e o neintelegere cred...am pozitionat pinionul de sus cu semnul din partea opusa bulinei sus, reglat ambii la cil. 1 si asdmisie la 2 si evacuare la 3, apoi manualul zice se roteste cu 360 de grade, l-am rotit la 360 de grade, dar erau atacati ceilalti, adica evacuare la 2 ai admisie la 3, asa ca poate se referea la pinionul de jos ca la 360 de grade, poate imi confirma cineva, prin urmare am rotit pinionul mare 180 de grade, si am reglat ceilalti 2.

 

Nu erau foarte dereglati, max 0.05, i-am adus(la cald) la 0.40 evacuare si 0,25 admisie, si motorul suna cum ma steptam..exact la fel de tacanitor, si trage la fel de bine.

 

MOV00257 MP4

Share this post


Link to post

In manual se scrie clar ca se invarte de crankshaft, adica de arborele cotit. Daca invarti de axul cu came trebuie impartit la 2.

In alta ordine de idei, din aluminiu este doar capacul culbutorilor si corpul chiulasei, nu si culbutorii, cozile supapelor, axul cu came, asa ca eu unul nu inteleg explicatia aia cu aluminiul care se dilatat diferit fata de otel.

 

In alta ordinei de idei, am analizat mai atent tacanitul de care aminteam mai sus. Sunt sanse de 80% ca el sa fie totusi provocat de injectoare si datorita punctului din care este ascultat si fiarele in care se reflecta sunetul sa pacaleasca ascultatorul.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu ca n'ar fi inselator sunetul din filmare, dar al tau e mai silentios ca al meu din filmuletul de mai sus?

Share this post


Link to post

Da, parca da, e un mai linistit putin. La tine e la cald sau la rece?

Share this post


Link to post

La cald era, la rece e silentios, nu tacane aproape deloc, de aia zic ca nu au injectoarele a face, doar daca si acestea isi schimba sunetul cand se incalzeste motorul.

Share this post


Link to post

Ca sa invatam din greselile altora (a mea de data asta):

 

pentru cine mai regleaza culbutorii, cand monteaza capacul la sfarsit sa nu stranga ca nebunul suruburile; ele trebuie stranse la un cuplu de 9-12Nm sau dupa cum spunea closchkutza cam cum ai strange dopul unei sticle de suc, adica atat cat poti strange cu mana libera. Eu am strans tare si s-a rotunjit capul imbus al surubului, asa ca a doua oara cand a trebuit sa-l desfac m-am chinuit rau de tot.

 

post-7765-055947600 1284834394_thumb.jpg

Share this post


Link to post

DIn cate am vazut, nu ai ce sa strangi tare, suruburile preseaza capacul, care intra in contact direct la colturi si pe mijloc, daca va uitati atent, chiulasa, deci dupa un punct nu mai preseaza garnitura, si degeaba strangi mai tare dupa ce a ajuns in acel punct ca nu rezolvi nimic.

 

Apropos, de garnitura, 10 ron, la magazin Daewoo, nu se umezeste deloc pe langa.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Ca sa invatam din greselile altora ...

Suruburi din acelea se desfac cu dalta si ciocanul.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Deoarece nu s-a umblat niciodata la culbutori (4 ani si 52000km) si a inceput sa "musteasca"uleiul pe la capac, am desfacut capacul pt verificarea jocului la culbutori si inlocuirea garniturii. Am respectat pasii din cartea de service (la 25min dupa ce a lucrat ventilatorul de racire) si am gasit pe admisie 0,25mm si pe evacuare 0,30mm. I-am reglat pe cei de pe evacuare la 0,40mm. Am schimbat si uleiul si am facut Idle Learn. La rece nu se aude nimic suspect, dar la cald s-a accentuat acel tacanit de care se spune pe forum. Fiind in "parametrii" normali (dupa cartea de service), banuiesc ca acum e in regula, motorul fiind prea "strans" inainte. Toata treaba nu a durat mai mult de 1 ora.

Share this post


Link to post

Eu intotdeauna prefer reglajul la rece(dar nu in diminetile geroase), e sfant, nu stai sa cronometrezi minutele, si in plus, pe vremea asta, in 25 de minute motorul se raceste prea tare, aia e valabil vara dpmdv. Eu l-as fi lasat cum era nu sa-l faci mai tacanitor.

Edited by argon
  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu intotdeauna prefer reglajul la rece(dar nu in diminetile geroase), e sfant, nu stai sa cronometrezi minutele, si in plus, pe vremea asta, in 25 de minute motorul se raceste prea tare, aia e valabil vara dpmdv. Eu l-as fi lasat cum era nu sa-l faci mai tacanitor.

 

 

Afara erau 16 grade, am lucrat in garaj si nu e asa drastica treaba, plus ca apa in motor ajunsese la 90grade. Nu stiu daca e bine sa-l lasi la 0.30, daca in carte spune 0.42+/-0.02. Nu ma deranjeaza acel tacanit, care e cu putin peste ce a fost.

Share this post


Link to post

Eu intotdeauna prefer reglajul la rece(dar nu in diminetile geroase), e sfant, nu stai sa cronometrezi minutele, si in plus, pe vremea asta, in 25 de minute motorul se raceste prea tare, aia e valabil vara dpmdv. Eu l-as fi lasat cum era nu sa-l faci mai tacanitor.

 

Pai atunci sa ne apucam toti sa strangem tachetii, ce mama lor aia care au proiectat chiulasa aia erau niste dobitoci.

  • Like 1

Share this post


Link to post

E a largit, nu a strans. Daca din fabrica a mers fara probleme 4 ani si 60.000 cu ei asa nu era cazul de largit. Ar merge si o verificare la rece, pentru ca cea la cald e inselatoare, cum spuneam.

Edited by argon

Share this post


Link to post
... Nu stiu daca e bine sa-l lasi la 0.30 ...

Aveai jocurile ca pentru motorul cu 4 cyl, a mai umblat inainte cineva pe acolo ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

E a largit, nu a strans. Daca din fabrica a mers fara probleme 4 ani si 60.000 cu ei asa nu era cazul de largit. Ar merge si o verificare la rece, pentru ca cea la cald e inselatoare, cum spuneam.

 

Cu faptul ca la cald este un pic inselator sunt de acord insa cu ideea ca daca era asa, din fabrica, asa trebuia sa ramana nu sunt de acord. La rece trebuie sa fie 0.30 pe evacuare, nu la cald.

Share this post


Link to post

Jocul se micsoreaza cu timpul pentru ca se uzeaza scaunele de la supape, iar acestea se "ridica" spre culbutori. Unui amic ii mergea foarte prost motorul, iar in decurs de un an situatia s-a inrautatit. Cand a desfacut capacul sa regleze culbutorii, a observat ca nu mai aveau pic de joc. Nici cea mai subtire lera nu intra

Share this post


Link to post

Cand se uzeaza camele, jocul se mareste ?

 

 

PS: Azi mi-am realizat norma, am enervat cel putin un prost. Un (cunoscut) impotent tehnic da cu minusuri peste informatii pe care mintea lui nu le poate cuprinde (vezi postarea #61).

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Jocul se micsoreaza cu timpul pentru ca se uzeaza scaunele de la supape, iar acestea se "ridica" spre culbutori. Unui amic ii mergea foarte prost motorul, iar in decurs de un an situatia s-a inrautatit. Cand a desfacut capacul sa regleze culbutorii, a observat ca nu mai aveau pic de joc. Nici cea mai subtire lera nu intra

 

DOar daca ai GPL e valabil sa scada, pe benzina nu se uzeaza nici un scaun, distanta poate doar creste.

Share this post


Link to post

Aveai jocurile ca pentru motorul cu 4 cyl, a mai umblat inainte cineva pe acolo ?

 

 

Nu s-a umblat la motor, am desfacut capacul pt prima data. L-am sunat si pe mecanicul care a facut scoala la Daewoo, i-am spus sa faca operatiunea asta, dar a fost prea ocupat, asa ca am facut-o eu. El mi-a spus ca regleaza la 0,25mm pe admisie si 0,30mm pe evacuare, dar la masini cu multi km. Eu i-am amintit ca in carte e 0.40mm si a spus ca e bine ca in carte (m-am gandit ca la cate ii trec prin mana e normal sa se insele, mai ales ca nu era nici el prea sigur ). Mi se pare mai "fasnet" motorul, dar e drept ca am schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer, fise aprindere + Idle Learn. Astept sa fac si un consum, care, dupa spusele mecanicului, ar trebui sa mai scada putin.

Share this post


Link to post

DOar daca ai GPL e valabil sa scada, pe benzina nu se uzeaza nici un scaun, distanta poate doar creste.

 

Asa e. Masina aia a mers in ultimii 2 ani (minim 30.000 km) doar pe GPL

Edited by Uncle-Sam

Share this post


Link to post

Salutare. Am un Matiz E din 2007, cu 37K km si am facut revizia : ulei, filtre, placute, distributie + reglat tacheti. Este cazul sa verific si culbutorii ?! La cati km / ani se verifica / regleaza ?!

Edited by SiNnY

Share this post


Link to post

Fii bun si spune-mi ce tacheti ai reglat tu din moment ce Matizul nu are asa ceva...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...