Jump to content
Sign in to follow this  
TLGTLC

Vand Vin Natural Din Podgoria Nicoresti

Recommended Posts

Vand vin natural din Podgoria Nicoresti. Am urmatoarele soiuri: merlot, babeasca neagra, feteasca neagra, riesling si feteasca alba.

Nu-l laud, nu-i fac nici macar o descriere pentru ca asta o veti face voi.

Pretul este de 4.5 lei litru si pot trimite prin posta sau curier. Am incheiat contract cu o firma de curierat pentru un pret mai mic!

Desi costul de transport va ridica pretul, cred ca aceasta obiectie o veti ridica doar la prima comanda. Pentru cei din Tulcea e mult mai simplu pentru ca ne putem intalni personal.

E greu sa cumperi vin pe negustate dar va pot oferi link-uri pe PM unde veti afla impresiile altor clienti. Multi mi-au devenit prieteni.

Mai multe detalii pe forum, pm sau la telefon 0741. 658. 453

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Am o oferta pentru cei carora le place Babeasca Neagra!

Daca cumparati minim 24 litri de Babeasca Neagra nu mai achitati curierul! Platiti doar produsul!

Share this post


Link to post

Am cumparat de la el si Babeasca si Feteasca.

Vinul este intr-adevar foarte bun, iar colegul nostru de forum/vanzatorul este serios, de incredere.

Puteti sa apelati la el cu toata increderea.

Liviu, multumesc mult !

Share this post


Link to post

Si acum din nou la munca! Ma straduiesc sa tin oferta la babeasca neagra si in luna ianuarie doar pentru forumisti!

Share this post


Link to post

Babeasca neagra din pacate s-a terminat-cea cu transportul gratuit. Babeasca neagra exista in continuare dar pretul este de 4.5 lei/litru +transportul. Am adaugat in oferta si cabernet. Fata de cabernetul din alte podgorii cel de Nicoresti este mai soft, mai catifelat. Alcool peste 13% dar nu e brutal precum cabernetul din Dobrogea spre exemplu.

Share this post


Link to post

Amandoua sunt demiseci, vinuri care trebuie sa insoteasca preparate din carne. Feteasca neagra este un vin care dupa doua pahare trebuie sa deschizi geamul la camera, chiar si pe vremea asta. Este un vin pentru cunoscatori, se bea cu inghitituri mici, pentru a-i aprecia calitatile. Babeasca este un soiul specific Podgoriei Nicoresti. Cand spui Nicoresti spui Babeasca Neagra. Vinul este rosu si-i de cursa lunga. Se duce pe gat pe nesimtite, te binedispune si sta foate bine alaturi de un gratar. Pe vremea asta face berea KO. A doua zi constati ca nu te doare capul si poti sa-ti continui activitatile linistit. Pentru toate sortimentele garantez ca pastreaza caracteristicile si au toate trasaturile specifice soiurilor si sunt 100% naturale.

Aici nu am avut prea mult succes, dar cei care au indraznit sunt sigur ca mi-au devenit clienti pe viata.

Share this post


Link to post

Nu prea ai avut succes ,pt ca este cam greu sa cumperi pe negustate.Daca veneai joia la o intalnire cu niste monstre poate iti faceai clienti.Iar ca sa cumperi o cantitate mica sa vezi cum este, te duce mai mult decat se vinde in Bucuresti.Si aici tot 4 ron este litrul natural.drunk.gif

Share this post


Link to post

Nu prea ai avut succes ,pt ca este cam greu sa cumperi pe negustate.Daca veneai joia la o intalnire cu niste monstre poate iti faceai clienti.Iar ca sa cumperi o cantitate mica sa vezi cum este, te duce mai mult decat se vinde in Bucuresti.Si aici tot 4 ron este litrul natural.drunk.gif

Clienti din Bucuresti am vreo 6 fideli. Intr-adevar in Bucuresti s-au adunat producatorii si isi fac concurenta unul altuia. Dar intrebarea este ce calitate ofera? Bucurestenii nu sunt mari consumatori. Nu pe ei ii vizez.

Cei mai multi clienti ii am din Ardeal, Maramures. Acolo este vinul scump si prost. Pretul meu plus curierul plus calitatea i-a facut clienti pe viata. Azi am trimis de exemplu 150 litri in Maramures, 24 litri in Arges si 24 litri la Bucuresti. Cel din Bucuresti a luat a 7 sau a 8-a oara si e de pe clubpeugeot. Cel din Arges e de pe Softpedia, a 4-a oara.

Motivul pentru care vand pe net este doar pasiunea pentru vin. Vinul meu fireste. Oricum nu mi-e rusine nicaieri cu vinul acesta.

Share this post


Link to post

Salut

 

Eu sint fan cabernet si as vrea sa incerc acel cabernet soft si catifelat de Nicoresti. Obligatoriu trebuie sa fie demi-sec sau chiar sec. Totusi, inainte de a deveni client fidel, as vrea sa il incerc. Ca atare, poti trimite o cantitate mica, sa zicem 10 litri in Bucuresti ?

Share this post


Link to post

Am primit feteasca neagra productie 2007. clap.gif Este un vin pentru cunoscatori. Este demisec, foarte tare, care merge savurat alaturi de un gratar sau orice altceva obtinut din animalele de pe langa casa omului cu patru picioare. Este dureros de bun.

Share this post


Link to post

Am primit si eu astazi coletul cu cabernet. Depaseste cu mult asteptarile, este putin mai dulce decit ceea ce consum de obicei insa are un buchet extraordinar. Ma declar super multumit. De fapt, am mai facut o comanda :D

 

LE: imi pare rau pentru voi baieti pentru ca nu o sa aveti ocazia sa vedeti cum e Feteasca aia Neagra ... Ultimii litri sint ai mei :P .

 

LE2: O sa ma agat de o sticla si o aduc la Nationala de la Durau. Daca e la fel de buna precum a fost descrisa (in cazul cabernetului realitatea a batut descrierea !) ... o sa ne doara rau de tot :D

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Astept cu nerabdare verdictul colegului nostru Salex in privinta vinului. Daca va fi pe gustul lui ii trimit si portia mea. Asa ca mai este feteasca neagra. Am emotii! :redface:

Share this post


Link to post

Azi am umplut un butoi cu cabernet! E demisec. Usor mai sec decat cel pe care deja il cunoasteti. Foarte putin taninos, asa ca sa se simta ca e cabernet dar sa nu deranjeze. Are in schimb un buchet si o aroma... Celor carora le plac vinurile mai seci (desi nu e foarte sec) ii va unge pe suflet. Eu personal nu ma mai satur sa-l savurez. Agentia de publicitate mi-a propus sa fac schimb-nu mai vor bani pentru luna februarie ci... cabernet de Nicoresti!

Share this post


Link to post

Imi pare bine ca se mai gaseste vin bun.Si cine stie daca nu voi apaela si eu la tine pe viitor.(curiozitate).

Ceva vin demidulce nu ai la vanzare?(dar sa nu fie din acela indulcit cu zahar sau zaharina)drunk.gif

Share this post


Link to post

Pentru ca tot e iarna iti recomand un merlot cules foarte tarziu. Ai sa constati imediat ca este natural 100%. Am avut un succes nebun cu acest vin. Pot sa aplic metoda mea cu care am inceput afacerea: nu-ti place iti dau banul inapoi sau iti dau voie sa ma faci de cacao pe forum. Dar nu o sa se intample asa ceva si vei deveni un client fidel. Iti garantez. Poti sa bei cat vrei, vei dormi ca un prunc si a doua zi vei fi bun de munca. Nu am voie(banuiesc) sa pun link-uri cu posturi ale clientilor multumiti de pe alte forumuri, dar daca vrei ti le pun pe PM. Atat doar, nu ma necaji cu 2-3 litri de proba pentru ca nu am timp, muncesc foarte mult si oricata pasiune as avea si oricat as vrea ca voi sa fiti multumiti ma depaseste fizic. Multumesc!

Share this post


Link to post

@Depecher: poti apela cu incredere la colegul nostru de forum. Eu unul sint amator de vinuri seci si extra-seci. Mi-a spus de la inceput ca, spre deosebire de alte Caberneturi, al lui este ceva mai dulce decit demi-secul obisnuit. Ei bine, am primit saptamina trecuta un lot de test de Cabernet cu care m-a cucerit pe loc, a doua zi i-am comandat inca de 3 ori pe atit. Intr-adevar, vinul este ceva mai dulce decit ceea ce beau de obicei insa are un buchet incredibil. Nu stiu cit zahar sau zaharina a pus in vin insa pot sa iti spun ca intr-o seara m-am luat la trinta cu un litru, fara nici un strop de apa insa nu am avut nici pe dracu' a doua zi de dimineata. Nici dureri de cap, nici arsuri pe gitlej sau stomac. Nu am instrumente de testare insa sint 99,9% sigur ca vinul e natural, nu am avut senzatia specifica ingurgitarii de metabisulfit. Daca se foloseste asa ceva pentru accelerarea sedimentarii cu siguranta este intr-o cantitate infima. Dupa mine, repet, nu cred ca se folosesc chimicale.

 

Acum citeva vorbe despre Feteasca pe care am primit-o chiar ieri. Mi-a fost cam "jena" sa o testez cum se cuvine inainte de a pleca spre Polivalenta iar seara am revenit destul de tirziu acasa asa ca am aminat "intilnirea" cu licoarea rubinie. Insa acum scriu "la cald" ;) Probabil sint ceva mai rezistent decit anticipa colegul nostru intrucit sint la al 3-lea pahar, inca vad tastatura si nici nu am deschis geamurile :D . Contrar a ceea ce stiam despre Feteasca Neagra, am descoperit in ceea ce mi-a venit de la Nicoresti un vin demi-sec veritabil si extrem de parfumat. As putea spune ca "bate" la buchet Caberneturile pe care le gasim in mod uzual insa este ceva mai tare, ceea ce nu e de colo. Cantitatea de tanin este foarte redusa, banuiesc eu ca procesul de stoarcere a fost foarte cumpatat sau boabele au fost scuturate de pe ciorchine. Am facut si eu vin la viata mea vreme de vreo 15 ani, deci stiu cit de cit cum decurge procesul ...

 

Nu vreau sa ii fac omului si mai multa reclama, cei care o sa veniti la Durau o sa aveti ocazia sa testati atit Cabernetul cit si Feteasca si apoi sa va dati cu parerea. Si, apropos, daca va imaginati ca o sa fierbem vinul asta ... sinteti dusi dragilor !

 

In ceea ce ma priveste, am fost foarte multumit atit de marfa primita cit si de consilierea oferita de la distanta de colegul nostru. Este un om deosebit si ma bucur ca am avut ocazia sa il cunosc. Inca o bila alba pentru forumul asta ;) .

Share this post


Link to post

Frumoasa descriere si-ti multumesc.

Am reusit sa gasesc un curier un pic mai ieftin si mai rapid. Acum nu stiu cat e de rapid dar e mai ieftin.

Share this post


Link to post

De Pasti am multe comenzi, pentru ca vreau sa-mi fac o situatie si sa stiu exact cu ce ma aprovizionez, va rog sa-mi trimiteti de pe acum comenzile voastre. Vinul il trimit atunci cand imi veti da unda verde. Multumesc

Share this post


Link to post

De ziua barbatilor-9 martie va multumesc tuturor celor care ati avut incredere in mine. Sper ca nu am dezamagit pe nimeni! Eu capitulez.

Share this post


Link to post

Datorita cererii mari de vin sec, am cerut asociatului meu ceva deosebit si mi-a dat un cabernet sec din acela pe care-l beau doar putinii iubitori ai soiului. E tare, sec, iti strange buzele!

Share this post


Link to post

Vreau :D ... Discutam pe PM !

Share this post


Link to post

O sa ma abinez si eu, cat de curand, ca o sa intru in practica!

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor celor care au avut incredere in vinurile mele. Sper ca nu am dezamagit pe cineva. Celor care inca nu s-au hotarat pentru Pasti le recomand sa se grabeasca deoarece firmele de curierat fac boacane cu ocazia sarbatorilor si nu as vrea sa le ajunga vinul dupa Pasti.

Si inca ceva: vinurile mele nu sunt tratate-chiar daca vand mai putin- va recomand sa luati atat cat credeti ca veti consuma - daca aveti conditii de pastrare nu e problema. Vremea s-a incalzit si vinul incepe sa faca reactii. Dar cunoscatorii apreciaza asta si prefera un vin perisabil decat un vin tratat daca nu cumva pasteurizat.

Share this post


Link to post

Eu sunt de fel din zona recunoscută pentru cel mai bun Merlot din ţară. Adică Dealul Mare-Tohani. Mă mândresc cu faptul că am participat 2 ani la rând la Festivalul Vinului NovVin în 2000 şi 2001, iar în acest ultim an am luat o medalie de bronz la vin alb şi premiul special pentru vinul roze (cu rosu nu am participat pentru ca aveam cantitate prea mică).

Am facut aceasta scurta prezentare pentru a dovedi intr-o oarecare masura ca ma pricep la vinuri, chiar daca meseria mea actuala nu are tangenta cu acest domeniu.

Pentru ca s-a amintit de expresia vinuri tratate şi pentru că ştiu că acest lucru nu este înţeles foarte bine de mulţi oameni vin cu câteva precizări.

Unii oameni sunt deranjaţi de faptul că vinul este tratat cu bioxid de sulf, bentonita, şamd.

Bioxidul de sulf se foloseşte în vinificaţie pentru:

- acţiunea sa antiseptică, antioxidantă şi antioxidazică;

- realizarea unei bune limpidităţi;

- conservarea aromei şi îmbunătăţirea calităţilor organoleptice a vinurilor;

- contribuie la extracţia substanţelor colorante şi odorante în timpul macerării-fermentării.

El se pune în must în cantităţi bine determinate (dacă vorbim de o vinificare profesionistă) şi un dozaj corect poate duce la obţinerea unor vinuri de foarte bună calitate. Şi pentru că vorbim de dozaj, pot să vă dau un exemplu sugestiv. Dintr-un must de Muscat Ottonel sau de Chardonnay poţi obţine fie un vin sec, fie un vin dulce.

În consecinţă, a trata corect vinul cu bioxid de sulf nu înseamnă că vinul respectiv nu este bun de băut.

Un vin netratat n-o sa aiba niciodata limpiditatea unuia tratat. De asemenea, vinul netratat nu se poate păstra pe termen lung.

Alt tratament al vinului este pasteurizarea. În ce constă acest tratament şi de ce se face?

Vinul mai conţine şi fermenţi care nu se elimină complet la pritocire sau filtrarea lui. În această situaţie, pentru a păstra vinul pe termen lung cu calităţile lui organoleptice de la acel moment se pasteurizează. Practic, se face o fierbere scurtă la 60-65° Celsius. În acest fel, vinul pasteurizat poate fi îmbuteliat şi nu-ţi faci probleme că el va continua să fermenteze (cu toate consecinţele care decurg din asta).

Exemplu: am un vin roze care, după fierberea normală din toamnă este demisec, cam la 12°, cu o culoare vie, foarte frumoasă. Dacă vinul respectiv nu este pasteurizat, primăvara continuă fermentarea restului de zahăr şi devine un vin matur, cam la 13-13,5°, iar culoarea nu mai este aia vie, aşa cum era în toamnă. Dacă după fierberea din toamnă l-aş pasteuriza, el şi-ar păstra toate caracteristicile şi în continuare.

Voi reveni şi cu alte informaţii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...