Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Scaune Tico

Recommended Posts

De curind mi s-a rupt scaunul de la sofer din |Tico si ma gandeam ca in loc sa-l sudez/repar, poate ar fi mai bine sa-l schimb cu unul care sa fie mai comod si, eventual, mai ridicat.

Cunoasteti cu ce fel de scaune s-ar putea schimba cele de tico? Modificari, ceva?

Share this post


Link to post

Se poate repara, eu asa am facut dar iti trebuie un aparat de sudura sau sarma otelita si multa forta. Se pot schimba si cu scaune de Porsche daca iti iei!

Share this post


Link to post

da... bine...

eu ma refeream la interventii cat mai putine... adique cu minim de modificari.

Share this post


Link to post

pai cam creu sa nu modifici daca pui altele din cauza ca sant inguste, au sinele diforme( una sus , alta jos) , nu merg schimbate nici intre ele..

dar asta nu inseamna ca e imposibil.. dar nu stiu de pe ce masina se potricesc, cred ca tot de pe una ingusta/mica

Share this post


Link to post
... cred ca tot de pe una ingusta/mica

 

Cred ca merg cu succes cele de pe Suzuki Alto.Cel mai bine ar fi sa te duci la un centru de dezmembrari si sa cauti :) >-

Share this post


Link to post

Pepino are scaune de Porche 944 pe tico-ul lui si va pot spune ca sunt absoult bestiale (testate cu propriul meu posterior)...

Share this post


Link to post

Sper ca "propiul tau posterior" nu a lasat urme la mine in mashina =))

Share this post


Link to post

=)) nu, dar sincer sunt...jos palaria...as vrea sa am si eu niste scaune d-alea sa le tocesc :D

Share this post


Link to post

Bun si in afara de porsche, ce s-ar mai potrivi? Vazusem intr-un ziar un anunt cu un tico de vanzare ce avea scaune de opel. Am vrut sa il sun pe om sa il intreb, dar a disparut ziarul... Aveti idee ce tip de Opel? Stiu ca au scaunul pe sina, dar ce mai trebuie verificat? Distante?

Share this post


Link to post

Probabil ca multe altele s-ar potrivi dar ideea e ca daca pui prea "grosolane" o sa mananci din spatiul si asa imitat al locurilor din spate.

Share this post


Link to post

Eu am facut niste mas. de comparatie cu cele de Logan si sa stiiti ca cele de Tico nu sunt chiar asa mici !!! :) >-

Share this post


Link to post

Dar alte scaune din gama daewoo? leganza, cielo? Banuiesc ca scaunele de tico sunt cam ca cele de matiz nu?

Share this post


Link to post

Eu am schimbat la scaunele de Tico ( atunci cind l-am avut ) articulatiile , cu articulatii de Matiz , fara prea multe probleme ( un surub parca , inlocuit cu unul mai lung ) .

Share this post


Link to post

Oare scaunele de matiz se potrivesc pe tico ?

Share this post


Link to post

Salut baieti!Am si eu o intrebare...m-am saturat sa tot repar scaunele ticozaurului meu...a montat cineva pana acum scaune de matiz pe tico?se potrivesc?trebuie facute adaptari majore?Mersi!

Share this post


Link to post

Teoretic daca faci un cadru de metal, poti monta ce scaune vrei

Share this post


Link to post

Scaunele de matiz nu se potrivesc fara munca

Share this post


Link to post

Am gasit un sudor bun care a reusit sa le intareasca toate articulatiile...a iesit super...multumesc pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

Scaunele de matiz nu se potrivesc fara munca

Asa e... am si io, pentru ca pe cele originale de Tico faceam platfus la fund...s-a chinuit pretenaru' meu sa le monteze si sunt super, stau si eu ca boeru' in una masina croita dupa feru' de calcat ;)

Edited by xeonix

Share this post


Link to post

Poti pune ceva poze cu rezultatul si modificarile facute?

Share this post


Link to post

Poti pune ceva poze cu rezultatul si modificarile facute?

 

Deci ceva rezultate sunt pana la urma...reale? Ce putem pune?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...