Jump to content
Sign in to follow this  
ing3r

Masina In Service Pe Rca

Recommended Posts

Luni am lasat masina la service pt a fi reparata pe RCA-ul vinovatului, joi a fost gata.Am fost sa iau devizul de la service, sa ma duc eu personal la asigurari (asa am vrut eu) sa rezolv o problema de despagubire, insa masina ramane la service...Din cate m-am informat masina ramane la ei in service pana societatea de asigurari da acceptul de plata catre devizul de reparatie...Bun, insa cineva mi-a zis (din experienta proprie) ca pot sa las talonul masinii in original la service si sa imi iau masina, ei sa imi dea o copie dupa talon "conform cu originalul" plus stampila service-ului si cu aia pot sa circul pana asiguratorul plateste suma de pe deviz...

Este adevarat? Se poate asa? Ca din ce m-am uitat eu pe net, nu prea se poate... In orice caz, nu e legal sa iti retina masina in service drept "gaj" pana plateste asigurarea costul reparatiei!

Mi-a mai zis un prieten ca si-a reparat pe RCA-ul celuilalt si a luat masina inainte ca service-ul sa primeasca acceptul de plata, adica imediat cum s-a reparat.

Mentionez ca RCA-ul celui care m-a lovit e la Asirom, daca are vreo importanta (desi am auzit ca nu prea sunt vazuti bine pt intarzierea platilor) .

Share this post


Link to post

Nu-i legal sa-ti tina masina gaj si e la fel de ilegal sa le lasi talonul in original si sa umbli tu cu o copie, chiar si "certificata" de ei. Imagineaza-ti: Daca ei nu numai ca nu-si primesc banii sau macar vreun accept de plata, ci chiar nu ajung la un acord cu firma de asigurari, se ajunge la judecata... ar rezulta luni de zile fara masina sau talon, si asta in conditiile in care tu esti din start in pozitia de victima. Eu nu las nici talonul la ei, inca de la inceput, fie pentru o revizie de 1 ora, fie pentru o reparatie de 1 saptamana. La ce le-ar folosi? Sa se mai plimbe cateva zile prin oras cu masina ta, sub pretextul ca i-au facut "teste"?... Cunosc vreo patru cazuri de angajati ai unor unitati service care apar zilnic, la diverse ore, inclusiv tarziu in noapte si chiar peste noapte, in trafic, cu masini diverse, mai mult ca sigur ale clientilor. Fara talon nu le da mana sa-si faca de cap, in eventualitatea unei opriri in trafic de cei de la Rutiera... :thumbl: Daca vor teste, sa te cheme sa insotesti masina la teste, ca modul cum se comporta te intereseaza si pe tine, poate mai mult decat pe ei. Atentie: la teste dupa reparatie, ei conduc, ei raspund, atat pentru daune din vina soferului cat si pentru daune din vina masinii prost reparate.

Share this post


Link to post

Talonul nu ramane in service cat e si masina,pt a demonstra ca tu le-ai dat-o si ca nu au luat-o ei s-o desmembreze,de ex?

Share this post


Link to post

Pai din cate stiu talonul il dai la service doar ca sa noteze datele din el, sa formeze dosarul, etc... pe urma ar trebui sa ti-l returneze, ca tu nu ai de unde sa stii ce fac ei cu masina ta! In plus, nu e problema mea daca societatea de asigurari nu da acceptul de plata datorita unor sume rotunjite de cei de la service...Sa se descurce intre ei, nu ma intereseaza! Maine dimineata ma duc sa le cer masina, eu am nevoie de ea, mai ales ca e toata reparata, sta degeaba la ei!

Share this post


Link to post

Mda, am sunat azi dimineata la service, si, cum ma asteptam, m-am certat cu ala la telefon ca nu pot sa imi iau masina. A zis ca ori platesc eu factura (26 mil) si imi recuperez banii de la asigurator, ori astept acceptul de plata de la asirom.L-am intrebat daca e legal sa imi retina masina , s-a fastacit, balbait ...a zis ca nu poate sa mi-o dea. Oricum am alta masina cu care umblu temporar pana o iau pe a mea, insa e strigator la cer. O sa fac presiuni la firma de asigurari sa imi elibereze acceptul de plata cat mai urgent, alta solutie nu am...si nu vreau nici sa fac circ sa ma duc cu OPC la ei sau alte nebunii (desi am un prieten la OPC), nu sunt genul... E trist si urat in acelasi timp ca se intampla asa, desi eu nu am avut nici o vina in toata problema asta cu accidentul :( .

 

Poate cineva sa ma ajute cu o lege sau niste articole/alineate dintr-o lege cu privire la durata maxima pt eliberarea acceptului de plata sau legat de subiectul asta? Eu nu am gasit nimic din pacate... :(

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

@RaZoR-07, are perfecta dreptate (parerea mea) Eu nu mi-as face mila de ei, as merge sa-mi iau masina. E problema lor cum isi scot banii + au avut ei grija sa scoata ceva banet in plus. Nu fac si nu as face rau nimanui, dar nici nu as lasa sa-si bata joc de mine.

Share this post


Link to post

Poate cineva sa ma ajute cu o lege sau niste articole/alineate dintr-o lege cu privire la durata maxima pt eliberarea acceptului de plata sau legat de subiectul asta? Eu nu am gasit nimic din pacate... :(

 

Vezi aici [Norma din 2008]:

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=6999&st=40&gopid=456059&

 

(art. 36)

 

Succes !

 

@Mircea, sper ca nu am fost offtopic !

Share this post


Link to post

Mersi mult de tot @kaloman, chiar imi sunt de folos !

Azi am fost la asirom , am completat cererea de despagubire si astept acum sa vad in cat timp imi vine acceptul de plata. Totodata am si nr de tel al persoanei de la Bucuresti de la Asirom care se ocupa cu receptionarea dosarelor de dauna si accept de plata...Cam o saptamana a zis ca dureaza, vedem...

Share this post


Link to post

Mda...Am o mare problema acum !!!

Mi-a venit acceptul de plata de la Asirom la service, mi-a picat fata cand am vazut:

din 26 mil cat era devizul, 7 mil consta in "diferenta pret piese conform oferta piata" si 935 ron diferenta culpa comuna!!! si 935 este suma cu care sunt ei de acord sa plateasca reparatia! :o :o :o Nu mi-a venit sa cred, prima oara am crezut ca e vreo gluma proasta!

Am fost la service , mi-a spus fata de acolo ca le-a trimis 2 mailuri in care cerea explicatii, nu a primit nici un raspun in 4 zile!

Am fost pe urma la CSA (comisia de supraveghere a asiguratorilor) si am facut reclamatie, sper sa rezolve ceva aia, daca nu, urmatorul pas...judecata! Nu mi se pare normal ca eu , care am fost lovit, fiind vina lu ala, dupa ce am stat fara masina aproape o luna, sa fiu nevoit acum sa platesc din buzunar 16 mil , bani pt care nu am nici o vina...M-a deranjat tupeul celui de la asirom care a inchis dosarul sa bage culpa comuna, pe ce baza legala are dreptul asta, cand eu si inculpatul am completat o constatare amiabila la accident din care reiese ca el e vinovatul !! ???

Oricum am fost pe urma si la asirom si am facut o cerere de reanalizare a dosarului si am sunat de 30 ori la Asirom Bucuresti si am vb cu team leaderul de acolo, cu seful lor... Astept un raspuns oficial si explicatii pt ce au bagat culpa comuna si diferenta de pret la piese...La telefon au zis ca nu au ce explicatii sa imi dea. O sa primesc unul in scris! Oricum ii dau in judecata, insa un lucru ma nelamureste: pe ce baza legala a putut ala sa imi bage culpa comuna la acceptul de plata, cand totul e clar ca a fost vina celuilalt? Si de unde a scos dif. de pret la piese cand pe deviz sunt doar lucrari si piese care coincid cu constatarea agentului de la asirom ?

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Am fost la CSA, a zis ca in max 30 zile primesc un raspuns oficial. Mi-e groaza ca astept atat si stau cu masina blocata in service!!!

Share this post


Link to post

Ai PM.

Share this post


Link to post

Multumesc mult pt sprijinul acordat, m-ati ajutat enorm de la inceput de cand mi-ati dat norma 2008, am avut o baza legala din care sa ma inspir. Din pacate nu am CASCO la Espero,de aceea nu am putut sa fac nimic. Acum astept raspunsul celor de la Asirom in urma reclamatiei facute la CSA, pe urma iau o hotarare , daca sa ii dau sau nu in judecata!

Share this post


Link to post

Am citit cu atentie topicul si nu am inteles mare lucru. Cum s-a intamplat acidentul de ti s-a dat culpa comuna?

Daca asiguratorul a dispus culpa comuna nu prea ai ce sa mai faci decat sa ii dai in judecata. Voi ati ales sa fie evenimentul protocolat de asigurator si nu de Politie. In constatul amiabil nu se stabileste vinovatia, doar se prezinta modul in care s-a produs evenimentul. Totusi trebuie sa fii sigur ca ai dreptate ca sa nu o iei in freza. De exemplu daca ai masina parcata neregulamentar si te loveste unul e culpa comuna!

Cat despre retinerea masinii in service trebuie sa stii ca prin nota de comanda faci un transfer partial de proprietate catre service pana la solutionarea platii. E la fel ca si la firmele care ridica masini, pana nu platesti nu ti se da masina.

Share this post


Link to post

Ok, sa iti explic: eu ma duceam spre servici intr-o duminica dimineata de septembrie, AM INTRAT IN SENS GIRATORIU cu intentia sa fac stanga, cand respectivul cu microbuz m-a acrosat in partea dreapta-fata, fara sa respecte marcajele de pe carosabil! Adica, in sensul giratoriu, se curbeaza un pic marcajele ca sa poti ocoli sensul, in cazul in care esti pe prima banda de langa axul drumului. Eu am respectat aceste marcaje, am luat un pic dreapta de volan sa ocolosesc sensul si apoi am avut intentia sa virez la stanga, insa vinovatul nu a mai efectuat aceleasi manevre cuvenite si a intrat drept in mine, e clar ca buna-ziua ca el e vinovat, si-a recunoscut vina, insa cei de la Asirom incearca sa traga cat pot de mult de suma , sa platesc si eu. Asta nu se va intampla, din pacate pt ei, pt ca pot aduce dovezi ca nu e culpa mea, ci in totalitate a celuilalt. Daca acesta se face ca nu recunoaste, il dau si pe el in judecata, oricum va interveni fortat in procesul meu impotriva Asiromului, deci si el are un cuv. de spus!Am explicat si accidentul in sine, deci totul e clar din pct. meu de vedere... Next: daca nu dau acceptul de plata pt TOT devizul , ii dau in judecata si termin balciul...Chiar daca dureaza cateva luni, oricum cer despagubiri si daune morale!

Share this post


Link to post

Daca ati fost impreuna la asigurator trebuia sa vi se stabileasca vinovatia pe loc nu sa afli dupa ce s-a reparat masina. Astfel aveati posibilitatea sa mergeti la Politie sa protocoleze evenimentul. Acum e tarziu pentru ca au tecut cele 24 de ore prevazute de lege. Da in judecata si vinovatul si asiguratorul. Incerca sa trimiti pentru inceput o invitatie de conciliere din partea unui avocat!

Share this post


Link to post

Revin cu informatii: in urma plangerii facute la CSA impotriva Asiromului, am solicitat scris reanalizarea dosarului si investigatii amanuntite privind motivul pt care s-a hotarat culpa comuna. Ei bine, azi am aflat ca Asiromul ramane pe pozitii si tot culpa comuna ramane la dosar. Deci mie nu imi ramane decat sa dau in judecata Asiromul . Insa inainte de asta am cerut o copie dupa dosarul meu de dauna, initial cel care s-a ocupat de dosarul meu m-a sunat si mi-a zis ca nu are voie sa imi dea copie, etc...am insistat si dupa 2 zile m-a sunat si mi-a transmis ca voi primi acasa copie dupa dosar. Nici pana acum nu am primit nimic. Si a trecut mai mult de o sapt. In fine...

Urmatorul pas: ma duc la soferul care m-a lovit si vb cu el, ii spun ca il dau pe el in judecata daca nu scrie o declaratie pe proprie raspundere cum ca el a fost vinovat de producerea accidentului si isi asuma toata responsabilitatea. Trebuie doar sa dau de el.

Voi apela la un avocat si mai departe va actiona el. Daca aveti alte sfaturi in legatura cu ce as putea face mai departe ar fi binevenite si v-as fi recunoscator!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...