Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Caseta de directie La Cielo-Espero-Nubira-Leganza

Recommended Posts

A fost lovita masina?S-au verificat rulmentii din capul telescoapelor si pivotii?

Share this post


Link to post

Nu,masina nu a fost lovita,a fost schimbat de curind si simeringul de la pinionul casetei de directie(sper ca m-am exprimat corect)deoarece curgea ulei pe la acesta. Cele precizate de tine "ovi"nu le-am verificat.Oricum iti multumesc pt. raspuns. :o fftopic: Am auzit lucruri bune despre tine.Tine-o tot asa.Avem nevoie de asemenea oameni.

Share this post


Link to post

Flansa aia inlocuita s-a strans cum trebuie?

Share this post


Link to post

Cam aceleasi simptome le-am avut si eu la Cielo inca de cand am luat-o, in 2005, de noua, dar, de obicei, numai cand era cald afara, cand era frig nu zicea nimic, probabil ca lichidul hidraulic devenea mai vascos sau vaselina din articulatii de asemenea. De uzuri prin pivoti, capete de planetare, rulmenti etc. nu se pune problema pt. ca am verificat-o de mai multe ori de atunci si totul a fost OK. Dar "clampaneala" la luat de volan stg-dr. a ramas. Iata ca azi a fost cald pt. prima oara anul asta si a inceput din nou sa faca. Din ce am verificat eu, ar fi bara transversala de comanda a capetelor de bara, nu stiu exact cum ii zice, dar am tras ca lumea de ea, sus-jos, pe verticala masinii (e accesul cam dificil la ea, nu trebuie sa ai mana prea mare) si eu zic ca ala era zgomotul.

Sper ca nu discut de o cu totul alta defectiune. Daca era ceva mai grav speram sa se intample in cei 3 ani si 60000 km de pana acum. De acum... daca apare ceva bag mana in buzunar.

Share this post


Link to post

Bara aia transversala a caseta de directie miroase. Iar daca ai simtit la mina jocuri pe verticala, cu siguranta iti face urit cind dai in gropi sau treci prin denivelari. Dupa descrierea ta, pare sa fie bucsa (probabil) din teflon din caseta. In urma cu vreo 4 ani cineva mi-a propus sa imi faca vreo 5 bucati (pt. Leganza) dar nu am avut inspiratia de a le lua, macar preventiv. Nu cred ca se gasesc ca si piese de schimb.

Share this post


Link to post

Poate ca ai dreptate cu bucsa dar e ciudat ca nu se simte si la denivelari decat atunci cand iau usor viraj (corectez directia de mers) dar numai cand face, nu intotdeauna. De obicei numai cand iau prima oara intr-o directie, daca dupa aia virez tot spre aceeasi directie nu se mai simte.

Oricum azi voi vedea ce are, ma bag in ea... dar trebuie sa incing putin compartimentul motorului ca altfel nu zice nimic. Daca e ceva e din fabricatie oricum...

Share this post


Link to post

Salut. Dupa ce am dat intr-o groapa imensa (cred k era canal) a inceput sa mi traga dreapta, deci trebuia sa tin de volan usor spre stanga ca sa mearga drept. M-am oprit la prima vulcanizare am facut presiune si nimic. In apropiere de casa ma opresc la un tip super meserias care se ocupa doar de geometria rotilor. Mi-a pus masina la aparatele alea si mi-a zis ca geometria e ok. Zicea k am deplasat toata cutia de directie care este prinsa doar in niste bucsi (asa este??)

A doua zi era si frumos afara si am ridicat masina pe cric sa vad dak au joc rotile dar nimic nucu macar nu se clintesc.

Ar putea fi jentile indoite??

Ce cauze exista?

Share this post


Link to post

Dupa cum spuneam m-am hotarat sa aflu motivul clampanelilor. Am uitat sa zic ca se simteau si-n pedala de ambreiaj, probabil prin intermediul pedalierului.

Se pare ca, caseta de directie nu e prinsa rigid de caroserie si are joc astfel incat cand misti de volan se misca si caseta cu totul. Acum sa vad pe unde sunt suruburile de fixare a casetei de directie pe caroserie. Pe unde e acces la ele? Pe sub servofrana sau prin interiorul masinii, pe sub bord?

Cine stie, va rog sa-mi spuna si mie, sa nu ma apuc sa demontez degeaba.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Du-te intai la un mecanic sa vada cat de mult se misca pt. ca tb. sa se miste putin,nu e fixa ca la dacie.Daca te apuci sa strangi acele piulite singur e posibil sa retezi surubul cum am facut eu la vechiul cielo.Vezi ca se mai desprinde caroseria la cielo de la socuri puternice (inclusiv urechea casetei) - te uiti sub vasul de apa poate ai fisura pe caroserie acolo si se misca tabla cu caseta cu tot.

Share this post


Link to post

Ai avut dreptate. Jocul era normal, caseta nu e prinsa rigid de caroserie. Asa ca tot nu am aflat sursa "clampanelilor" stanga-dreapta atunci cand e "incinsa" masina? Si numai cand tragi prima ora spre directia respectiva. La viraje sau gropi nu se simte nimic in directie.

Foarte interesant! Mai ales ca problema asta a mai fost ridicata de vreo trei ori pe parcursul topicului asta dar s-a pierdut pe parcurs. Am studiat tot ce s-a spus aici cu multa atentie. Chiar nu e nimeni cu experienta care sa fi auzit de problema asta?! Traiesc cu impresia ca e ceva des intalnit. Repet ca de cand am luat masina a facut pe perioade asa. Ovi_er spunea, si nu numai el, ca jocul acela sus-jos al suruburilor prin care bieletele se prind in caseta e normal. Mi-a mai confirmat cineva asta... Si totusi acela parca e zgomotul...

Astept pareri.

Share this post


Link to post
Asa ca tot nu am aflat sursa "clampanelilor" stanga-dreapta atunci cand e "incinsa" masina? Si numai cand tragi prima ora spre directia respectiva. La viraje sau gropi nu se simte nimic in directie.

 

Trebuie sa recunosc ca ma confrunt cu aceeasi problema (pe care ai descris-o in toate interventiile tale pe acest topic: ca se3 simte si in pedala de ambreaj si se intampla numai cu masina calda etc, etc). A mai aflat cineva ceva despre rezolvarea acestei probleme? A gasit cineva suruburile cu care este prinsa caseta de directie de caroserie sau stie cineva cum e prinsa caseta, cum se poate ajunge la ea?

Am mers la service, dar mecanicul mi-a zis ca e de la bucsa aia de sub bord. Vrajeala, sa scape de mine. Cred ca nici ei nu prea stiu cum sa o rezolve.

Ma inebuneste zgomotul ala. Parca acum e mai puternic ca niciodata. Mi-e teama sa nu se intample nu stiu ce nenorocire!

Helppppppppppppppppppp!!!!!!!!!

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare:

Am o Nubira 1 din 98 si la caseta de directie (partea unde vin tevile si cardanul de la volan) e ulei (lichid) pe caseta de directie... Am inceput azi sa il curat si am vazut ca e un strat cam gros... E grav? Ce trebuie facut sa nu mai curga? Directia merge bine... cu stabilitatea... pe la 160 nu mai este la fel de stabila ca acum 10 ani...

Share this post


Link to post

Trebuie sa recunosc ca ma confrunt cu aceeasi problema (pe care ai descris-o in toate interventiile tale pe acest topic: ca se3 simte si in pedala de ambreaj si se intampla numai cu masina calda etc, etc).

 

Sa stii ca treaba cu bucsa pe volan e destul de adevarata, dar nu rezolva problema de fond! Sa pui niste banda adeziva infasurata in mai multe straturi pt. a nu mai aluneca in jos bucsa si se rezolva. Dar zgomotul din caseta, pt. ca pe zi ce trece mi se intareste convingerea ca e de acolo, e din ce in ce mai agasant o data cu venirea caldurii. Ma innebuneste si pe mine!!!

Am bagat niste ulei cu seringa in burdufurile din capetele casetei ca m-am gandit ca poate a facut cremaliera niste santuri sau praguri de mizerie, rugina sau altceva dar deocamdata nimic deosebit. Maine o sa ung si bucsele alea de cauciuc de la suruburile de prindere a bieletelor de directie in caseta ca m-am gandit ca poate la caldura se rigidizeaza si transmit oscilatiile rotilor in cremaliera si producand miscarea aceea normala sus-jos care daca toate articulatiile si-ar face treaba nu ar trebui sa se intample.

Oricum, cam termin toate ipotezele posibile si nu vreau sa cred ca trebuie schimbata caseta (e vreo 16 milioane noua mi s-a spus). Sunt sigur ca daca ma duc la service asta o sa fie solutia. Dar caseta isi face totusi treaba! Cred ca o s-o fac bucati pana la urma numai ca sa vad ce are. Dar din experienta mea (lucrez in domeniul auto), cu lucruri ce s-au crezut a fi foarte grave si s-au dovedit niste fleacuri, eu zic ca totusi e ceva simplu. Si sper inca!

Sigur e cineva care stie ce se intampla, macar la Craiova!

Share this post


Link to post
Am si eu o intrebare:

Am o Nubira 1 din 98 si la caseta de directie (partea unde vin tevile si cardanul de la volan) e ulei (lichid) pe caseta de directie... Am inceput azi sa il curat si am vazut ca e un strat cam gros... E grav? Ce trebuie facut sa nu mai curga? Directia merge bine... cu stabilitatea... pe la 160 nu mai este la fel de stabila ca acum 10 ani...

E o boala la nubira. Curata bine si vezi pe unde curge. Cam cat lichid pierzi? Acolo este un semering, dar daca nu a fost inlocuit la timp si din cauza uzurii a facut joc pe ax, il schimbi cam degeaba. Semeringul acela se distruge din cauza prafului si mizeriei care patrund pe el. Daca se inlocuieste, recomandat este sa se puna un burduf de cauciuc (de planetara de dacie) care sa protejeze acea articulatie si semeringul respectiv.

Share this post


Link to post

Lichid nu pierd (adica nu imi scade niciodata nivelul)... schimbul se face la timp iar "pata" aceea s-a acumulat in 10 ani...

Deci sa curat bine si sa vad cat in cat timp curge? Ai spus ca are axul un joc... asta afecteaza stabilitatea?

Multumesc mult!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Din pacate nici ungerea bucselor de cauciuc nu a dat rezultat.

Mai ramane o singura solutie: service-ul, care probabil in prima instanta imi va lua banii pe o bieleta de directie, dupa cum mi-au spus la o dignosticare preliminara si dupa aceea cand vor vedea ca nu s-a rezolvat, vor gasi solutia: alta caseta de directie.

Probabil ca ma voi orienta spre una second-hand pe care mi-o voi monta singur.

Darescel, te rog daca gasesti vreo solutie tine-ne la curent!!!

Nu de alta, dar problema a mai fost ridicata de vreo trei ori in topicul asta dar s-a pierdut pe parcurs. Se pare ca nimeni nu stie ce se intampla!

Probabil ca e un defect la casetele de directie la Cielo model 2005!

Share this post


Link to post
Lichid nu pierd (adica nu imi scade niciodata nivelul)... schimbul se face la timp iar "pata" aceea s-a acumulat in 10 ani...

Deci sa curat bine si sa vad cat in cat timp curge? Ai spus ca are axul un joc... asta afecteaza stabilitatea?

Multumesc mult!

Ce schimb se face la timp? Am spus ca se poate uza axul in zona semeringului. Daca n-ai joc in caseta, n-ai treaba cu stabilitatea.

Share this post


Link to post
Ce schimb se face la timp? Am spus ca se poate uza axul in zona semeringului. Daca n-ai joc in caseta, n-ai treaba cu stabilitatea.

Lichidul de servo directie... da chiar, lichidul care e pe caseta de directie, ce e? :rolleyes:

Cum aflu daca are joc directia?

Multumesc mult pentru raspunsuri, inca o data am dat de un club serios si bine intemeiat =D>

Cristi

Share this post


Link to post

De cateva zile am vazut ca a aparut si o mica scurgere pe la suruburile care prind bieletele. Sper sa nu fie grav. Am doua saptamani de cand masina a iesit din garantie. :wallbanger:

Mi-am amintit ca tunci cand am mers la service si mi-a spus mecanicul de bucsa, m-a pus sa ma urc in masina lui (o nubira II cu GPL din 2006). Aramis sa stii ca are zgomot cand iei volan stanga, dar parca nu de aceeasi intensitate. Sigur asta nu ma consoleaza cu nimic, dar s-ar parea ca woo-urile au o problema pe chestia asta.

O sa merg la service ca trebuie sa fac revizia de 60k si sper sa rezolv totusi ceva. Va tin la curent cu mersul problemei.

Share this post


Link to post

Buna ziua,

Masina Cielo 1996.

1.Curge ulei pe la pedalier in zona axului volanului.Am inteles ca este stricat un semering...

2.La mers pe piatra cubica,in gropi si cand iau viraj stanga simt si aud o bataie puternica undeva pe axul volanului sau in caseta..Mentionez ca volanul; joaca sus-jos.Este foarte deranjant iar cand masina este dupa mai mult timp de mers( calda) se aude din ce in ce mai tare...

Nu trage dreapta-stanga,nu scartaie nu zice nimik pe un drum normal...si chiar denivelat.

Ce imi recomandati?Sau ce ar putea fi stricat?

Edited by webcath0s

Share this post


Link to post
Lichidul de servo directie... da chiar, lichidul care e pe caseta de directie, ce e? :rolleyes:

Cum aflu daca are joc directia?

Lichidul de servodirectie nu se schimba, doar se completeaza. Citeste manualul de intretinere al masinii. Verificarea jocului se face miscand usor de volan stanga dreapta si, o mana avizata simpe. Verificarea jocurilor de la bielete se face cu masina pe elevator, miscand de roti, cu mana pe articulatii si la fel se simte.

 

Mi-am amintit ca tunci cand am mers la service si mi-a spus mecanicul de bucsa, m-a pus sa ma urc in masina lui (o nubira II cu GPL din 2006). Aramis sa stii ca are zgomot cand iei volan stanga, dar parca nu de aceeasi intensitate. Sigur asta nu ma consoleaza cu nimic, dar s-ar parea ca woo-urile au o problema pe chestia asta.

O sa merg la service ca trebuie sa fac revizia de 60k si sper sa rezolv totusi ceva. Va tin la curent cu mersul problemei.

Nubira are volan reglabil pe inaltime mai apar niste articulatii pe traseu. Un mic joc in volan este absolut normal, iar toate woo-urile au un joc in caseta, mai mare sau mai mic. Acest joc se poate regla.

 

1.Curge ulei pe la pedalier in zona axului volanului.Am inteles ca este stricat un semering...

2.La mers pe piatra cubica,in gropi si cand iau viraj stanga simt si aud o bataie puternica undeva pe axul volanului sau in caseta..Mentionez ca volanul; joaca sus-jos.Este foarte deranjant iar cand masina este dupa mai mult timp de mers( calda) se aude din ce in ce mai tare...

Ce fel de ulei? Servodirectie sau motor? Vezi ca au mai fost cazuri de ulei din CV care urca pe camasa cablului vitezometrului pentru ca mai apoi sa curga pe pedalier.

Jocul volanului sus-jos e din celebra bucsa de pe ax. Urmareste axul in jos si ai sa gasesti o bucsa conica din teflon. Unge-o cu un pic de vaselina si pe exterior si pe ax, apoi impinge-o in sus pana dispare jocul si fixeaza sub ea un colier metalic.

Share this post


Link to post

Nubira are volan reglabil pe inaltime mai apar niste articulatii pe traseu. Un mic joc in volan este absolut normal, iar toate woo-urile au un joc in caseta, mai mare sau mai mic. Acest joc se poate regla.

 

 

Sa inteleg ca si caseta de Cielo are un mic joc? Si ca poate fi reglat? De unde?

 

Astazi a fost mai cald afara decat de obicei dar se pare ca masina mea s-a obisnuit cu temperaturile ridicate si "clampaneala" nu a mai fost asa sesizabila. De obicei apare puternic in perioadele de tranzitie rece-cald. Foarte ciudat! Sa fie jocul acela, sau vreo bieleta cum mi s-a zis in prima instanta la service? De ce iarna nu se aude nimic niciodata?

Scuze ca insist cu problema asta, dar sunt hotarat sa nu o las sa dispara pe parcurs cum s-a mai intamplat, ca poate totusi stie cineva.

Share this post


Link to post

Pana nu verifici ca lumea, cu masina pe elevator, banuieli pot fi multe. Clampaneala poate fi din caseta, pivoti, amortizoare, rulmentii de la directie etc etc.

Jocul casetei se regeaza din cepul de reglaj, un surub cu cap conic care se strange sau se slabeste. Operatia trebuie facuta de cineva priceput, daca-l strange prea tare risca blocajul casetei.

Share this post


Link to post

Lichidul de servodirectie nu se schimba, doar se completeaza. Citeste manualul de intretinere al masinii. Verificarea jocului se face miscand usor de volan stanga dreapta si, o mana avizata simpe. Verificarea jocurilor de la bielete se face cu masina pe elevator, miscand de roti, cu mana pe articulatii si la fel se simte.

 

Atunci a fost si este verificat mai ales acum (pana acum nu a fost masina mea 100% deoarece a mers tata cu ea... luata de noua din Bucuresti in 98 si nici acum nu merg numai eu cu ea...).

Chiar in seara asta am fost sa masor barele antiruliu... si am miscat dupa aceea volanul cat/cum trebuie sa simti un joc si pare sa fie un joc mic!

Multumesc mult!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Mda.bucsa aceea de tefvlon o am aprox. noua,a fost schimbata si gresata precum si montata cu colier la domnul Nicu Barbu cand am avut drum prin Iasi.Ulei care curge e din pompa de servodirectie pentru ca din cand in cand mai trebuie sa completez cu ulei.Problema cea mai mare,care ma streseaza enorm este aceea bataie care o simt puternic in axul volanului..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...