Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Caseta de directie La Cielo-Espero-Nubira-Leganza

Recommended Posts

De curand am descoperit un pic de joc in caseta de directie pe partea stanga. Stie cineva daca se poate remedia acest lucru sau trebuie sa inlocuiesc caseta cu totul?

Share this post


Link to post

Am inteles ca ar mai fi un magazin pe la Iancului de piese Daewoo cred ca ajung pe la el saptamana asta.

Dimitrov/Ferdinand. Pe blocul respectiv, la etajul I, am vazut o reclama Mega Image.

 

De curand am descoperit un pic de joc in caseta de directie pe partea stanga. Stie cineva daca se poate remedia acest lucru sau trebuie sa inlocuiesc caseta cu totul?

Daca e doar pe stinga, se poate remedia, e vorba de o bieleta care arata asa:

Bieleta directie Leganza.JPG

 

Chiar daca era mai grav, se gaseau solutii de reparare. Exista kituri de reparare care contin: pinion, rulment, dop, simering, sigurante.

Share this post


Link to post

Salex, multumesc pentru raspuns. Sper sa nu mai fiu nevoit sa ajung si acolo, astazi am primit un raspuns afirmativ de la un centru de dezmembrari auto Daewoo iar maine ma prezint la ei sa vad ce au.

Astazi am fost si la Carpati si surpriza nici aia nu o au, ce nasol e sa cada pe masina o piesa care in mod mormal nu se strica...

Share this post


Link to post

Nu mai pot edita asa ca...am gasit bucsa belea la 20 ron sh(sper sa fie OK) daca nu e buna fac comanda de noua, am gasit-o dupa cod (7848187) intr-un singur loc in tara asta la Oradea.

Share this post


Link to post

Ajutor!

Am nubira 2 cu 130000 km la bord.

De anul trecut am auzit o bataie pe mijloc fata.

Am schimbat, bucse, bielete de directie cu capete de bara noi, unghi de fuga facut, totul este nou la directie si tot asa bate.

Meseriasii zic ca este caseta de directie, am fost in service popeci Craiova.

Asta costa 16 milioane si daca nu este ea?

Se aude o bataie in mijloc ca intr-o oala, dar bataie metalica, la denivelari, gropi si pe loc daca trag brusc si lung de volan.

Am schimbat si cupajul de la volan, cel de jos de intra in caseta si tot asa.

Ce dracului sa mai schimb nu stiu ca ma inebuneste zgomotul.

Nu am probleme cu directia, nu am joc in volan, doar acel zgomot deranjant.

Stie cineva ce trebuie sa ii fac, fara sa schimb caseta ce este f. scumpa?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor,

La o caseta de servodirectie de Leganza, care ar fi punctele critice pe unde ar putea pierde lichid? Am vazut o caseta care era murdara de ulei / lichid servo in zona intrarii conductelor in caseta si chiar mai sus pe coloana, ceea ce pare anormal conform gravitatii.

Share this post


Link to post

La majoritatea cedeaza simeringul pinionului. Alte posibilitati de pierdere lichid: dopul de sub caseta si laterale (zona bieletelor si a burdufului de cauciuc - evident, cauza este alta, insa acolo se observa urmarile). In cazul descris de tine cred ca e vorba de simeringul mentionat anterior, zona conductelor era murdara datorita lichidului scurs. Evident, exista si varianta unei stringeri incorecte a conductelor, insa asta nu mai este o problema a casetei in sine ci a meseriasului ;)

Share this post


Link to post

Multumesc frumos. Acel semering al pinionului se gaseste si separat sau doar in kit-ul de reparatie? Pot aparea probleme daca se merge cu masina cu acele pierderi de lichid pe la semering?

Share this post


Link to post

Raspund eu, ca tot am desfacut-o de curand.

La magazinele de auto se gaseste numai in kitul de reparatie si e in jur de 100 RON. Proababil se gaseste si la magazine de simeringuri insa trebuie unul rezistent la temperaturi inalte (uleiul de servo se incinge destul de tare)

 

Probleme imediate nu sunt daca se completeaza regulat sa nu ramai "uscat", insa majoritatea curge in interiorul cabinei ceea ce e destul de neplacut.

Share this post


Link to post

Un simering este un simering, ai nevoie doar de dimensiunile sale, nu-i nevoie sa folosesti reper GM. Chiar acum am pe masina simering (universal) inlocuit in urma cu vreo 5 ani si nu am nici cea mai mica pierdere. Cu rezerve, din amintiri, parca dimensiunile (mm) ar fi 40/20/7. Poti sa apelezi la orice magazin, important este sa iei o jucarie de calitate, dintr-un cauciuc flexibil dar si rezistent in timp. Daca nu ma insel, Viton este materialul pe care l-am cautat iar simeringul este de tip "AS".

  • Like 1

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post

Nu recomand nimanui sa-si schimbe singuri caseta de directie, sau simeringul, ca e acelasi lucru... pozitie incomoda, greu de scos, suruburi care nu se vor desfacute... munca de 8 ore, dupa care iti ramane tic nervos sa dai din mana la clicket :) ) Intr-adevar, se economiseste plata manoperei (150-200-250 lei, depinde unde), dar e si mult de munca.

Share this post


Link to post

Nu compara caseta de Cielo cu caseta de Leganza, e mult mai simplu de umblat la cea din urma. Mai mult de 2 ore nu ai ce face, chiar daca faci pauze de bere si tigari :) .

Share this post


Link to post

Corect, nu am precizat... m-am referit la caseta de Cielo :) Si la Espero cred ca e la fel.

Share this post


Link to post

Daca se respecta ordinea fireasca nu e extraordinar de greu, e mai dificil decat media insa mie mai dificil mi se pare de schimbat o bara de torsiune de exemplu ;)

 

Chiar, ar trebui facut un topic "cea mai grea operatiune de efectuat la un cielo" de exemplu. :)

Ma refer la "greu" adica pozitie foarte incomoda si necesar de scule speciale nu ca volum de munca in sine.

Share this post


Link to post

E adevarata faza ca acel simering de la caseta de directie de la unele exemplare de Cielo Executiv nu poate fi schimbat pentru ca e incastrat? la vechiul Cielo coreean nu am avut pierderi pe acolo nici la peste 200 k km pe cand la asta din 2006 (cu 54k km) mai scapa. Asta poate fi schimbat?

Share this post


Link to post

Corect, nu am precizat... m-am referit la caseta de Cielo :)

Dar ai observat, sper, ca iuli34are Leganza ;) .

Share this post


Link to post

Am observat, dar fiindca eu tocmai am schimbat caseta de directie la Cielo, am facut referire la masina asta, doar ca am omis sa mentionez.

Dj, stii ca am schimbat si bara la masina lui Mircea si munca a fost de 100 ori mai usoara, iar timpul a fost de ~ 1 ora, fata de 7-8 ore la caseta.

alexinno, nu stiu... spre rusinea mea, nu m-am uitat cand am dat-o jos, eram prea obosit si nervos (cazuse si masina de pe cric, am strambat pragul...). Dj-ul poate sa spuna cum e simeringul, vechea caseta e la el. Cea pe care am montat-o e de Nexia, la care se poate schimba simeringul.

Share this post


Link to post

Diseara incercam sa il scoatem daca e. Tot in portbagaj o am.

Pare le fel ca aia de gle, adica se poate schimba. Ce naiba, e aceeasi caseta la cielo gle, espero, leganza (probabil si nubira) si sa fie diferita la euro 3?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ce naiba, e aceeasi caseta la cielo gle, espero, leganza (probabil si nubira) si sa fie diferita la euro 3?

Valeu, imi maninci ficatii. NU ESTE ACEEASI caseta. Cea de Leganza seamana destul de mult cu aia de Nubira (I/II) insa difera de Cielo/Espero

Share this post


Link to post

Greseala mea atunci :)

Ce difera la ele? :D Pentru ca acel kit de reparatie care contine simeringul si restul este pentru cielo/espero/nubira/leganza.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Espero

Espero.jpg

Leganza

Leganza.jpg

 

Cea de Leganza este, aproximativ, la jumatate de pret fata de una de Cielo (banuiesc ca si Espero). Nu ma pronunt vis-a-vis de fiabilitate vs. solutie constructiva. Se pare, totusi, ca aia de Leganza/Nubira este ceva mai debila.

 

Cremaliera este foarte diferita. De altfel, daca te uiti la schemele de mai sus, o sa iti dai singur seama si de alte diferente.

Share this post


Link to post

Da, e clar. Cea de cielo euro 3 pot sa afirm acum ca e la fel cu cea de cielo/espero, deci teoreric se poate schimba acel simering minune.

 

Avand in vedere ca pe kit-ul de reparatie scrie cielo/espero/nubira/leganza, concluzia logica e ca se poate schimba acel simering la toate ;)

 

PS. La aia de leganza e mult mai urat, daca se rupe un burduf toata apa de pe drum e direct in ea din cauza pozitiei joase. Avantajele ar fi ca nu mai exista bielete de directie si se poate demonta usor (astea 2 din ce vad in poza)

Share this post


Link to post

Cu pct. 2 sint de acord, se demonteaza/monteaza f.f. usor. Bielete de directie are, intra in cremaliera sub burduf. In ce priveste simeringul, am scris si mai sus, merge orice simering la cotele adecvate.

Share this post


Link to post

Salut, sunt nou pe forum si am nevoie de putin ajutor. Am un cielo din `96 si am o problema grava. Cand merg in afara orasului si depasesc 80..90 km/h si mai bate si vantul, ma plimba stanga- dreapta. Dar sunt momente cand merg si cu 130...140 km/h si merge fara sa isi schimbe directia, bineinteles sa nu bata vantul. Asta si inainte si dupa ce i`am schimbat amortizoarele (fata-spate). Astept pareri... :wallbanger: Va multumesc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...