Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Caseta de directie La Cielo-Espero-Nubira-Leganza

Recommended Posts

Din ce spui, pompa de servo este moarta sau circuitul de presiune (turul) este infundat/strangulat.

 

De ce ai schimbat caseta de directie ? Inainte de schimbare, cum se comporta pompa ?

Share this post


Link to post

caseta am schimbat-o pt ca incepuse sa bata cand dadeam in denivelari si dupa 90 km/h fugea dupa sosea,inainte aveam servo insa am un unchi care are tot cielo si la el vira mai usor decat la mine,m-am gandit ca este pompa obosita si caseta fiind noua si avand piesele in ea mai fixe nu mai are putere sa le puna in miscare.Am desfacut capacul la borcanul de servo si am luat viraj si nu se intampla nimic acolo,nu se misca nimic.

Share this post


Link to post

revin cu ceva descoperiri sa zic asa ,am verificat astazi daca intra ulei in caseta,intra,pompa functioneaza in parametrii,da si pe retur,cand iau viraj arunca pe capota,se poate sa tina vreun cauciuc ceva care trebuie uns,este un manson jos la volan la crucea cardanica acolo,sa frece in el ?...

Share this post


Link to post

Buna seara,

 

Am probleme cu directia la Nubira II. Mai exact, agata volanul atunci cand masina este rece. I-am schimbat uleiul de servo (dexron III de la Motul), i-am uns crucea cardanica de sub bord si piesa ce intra in podea si tot nu i-am dat de cap. Pompa functioneaza ok, nu scoate zgomote. Caseta de servodirectie cred eu ca functioneaza ok, primul 1/4 de tura este lejer, agata undeva pe la 1/2. Prin agata a se intelege ca volanul tinde sa se blocheze si se roteste sacadat, fiind nevoie de ambele maini si vointa pentru a-l roti.

 

Daca fac 10 (sau mai multe) rotatii stanga-dreapta pe loc sau in mers incepe si se comporta normal...

 

Ce pot sa-i mai fac? :D

Share this post


Link to post

Salut,aceeasi problema am avut-o si eu la Leganza,poate chiar mai rau,in sensul ca uneori nu mai aveam servo deloc.Initial am vrut sa schimb pompa si caseta,dar la recomandarea unui mester de la reprezentanta Daewoo Arad,am inlocuit lichidul si am folosit un tub de spray Brake Cleaner,cu care am curatat locul acela unde intra axu de la volan in caseta de directie.Deci,spray,rotit volanul si cind e gata tubul nu pui deloc vaselina.La mine a functionat aceasta metoda si totul a revenit la normal.Cred ca merita sa incerci.Bafta!

 

Share this post


Link to post

Salutari. Detin o Nubira 2, 2003 , 140.000 km si de vreo jumatate de an au inceput problemele la directie, mai precis volanul se invarte greu si directia este greoaie. Am tot cautat rezolvarea pe forum... Am curatat si gresat pasajul coloanei de directie de sub bord(chiar si saptamina asta), am inlocuit crucea cardanica cea de deasupra casetei, am uns crucea cu wd40 si vaselina siliconica.Tot greu. Acum 2 saptamini am inlocuit toata bucsaraia fata, pivoti, capete de bara,rulmenti palier. amortizor palier.Am varificat si eventualele jocuri ale bucsei din caseta (nu are jocuri )Am verificat si zgomotele scoase de pompa de servo si nu face zgomot decit atumci cind directia ajunge la capatul virarii si incerci "fortarea"(zgomot normal al presiunii), nivel ulei maxim, culoare rosu curat.Mecanicul care a s-a ocupat de masina mi-a zis ca este normala acea greutate in directie dar...Azi...m-a luat durerea de cap: am dat de un om bun, propieter si el de Nubira 2 tot 2003 care m-a lasat sa-i conduc masina ... cind am simtit cit de usoara are directia... FULG!!! o misti cu 1 deget chiar cu masina pe loc. La mine trebuie sa trag de ea si daca bagi vreo citiva km buni... drum Focsani-Constanta-Bucuresti am facut febra la bratul sting Nu stiu ce poate avea... VA ROG AJUTATI-MA CU CEVA IDEI SAU MODURI DE REZOLVARE.

Va multumesc si DRUMURI BUNE.

Share this post


Link to post

Care ar fi explicatia pentru care se uzeaza mai repede locasul bucsei de la flansa casetei de directie pe partea stanga (a soferului) decat pe partea dreapta? Capata acolo un joc usor care se transforma intr-un pacanit cand se ia de volan. Si la vechiul GLE si la Exe euro 3 de acum tot apare problema dupa 20k - 30k km. Bieleta stanga era ok cand am schimbat ghidajul original la vreo 70 km. Stie cineva?

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

La ce te referi: la ochelarul care transmite miscarea la bielete, la bucsele bieletelor sau la bucsele-suport caseta (din cauciuc) montate cu bride pe panoul caroseriei ?

Share this post


Link to post

La ochelar. Capata un joc usor bucsa stanga in suportul de plastic, in timp ce dreapta e absolut ok. Din ceea ce am vazut eu, pare sa nu aiba un rol de trasmitere a miscarii, acela cred ca e jucat de suruburi.

E a doua masina la care observ treaba asta. Am gasit un tutorial in legatura cu caseta, pentru cine e interesat, numai ca e in limba rusa: http://www.nexia-club.ru/f/remont-hodovaya/77971-fotootchet-zamena-vtulki-rulevoi-reki/

 

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Cred ca este o simpla intamplare intrucat nu gasesc nici un suport tehnic. Poate, cel mult, fiindca bracam mai mult in stanga (circulatia desfasurandu-se pe partea dr. a drumului) - se limiteaza cursa prin imbracamintea din plastic spre bucsa din dr. De altfel sunt contraindicate bracajele maxime care solicita la max. sistemul hidraulic. Cat despre limba tutorialului ... De altfel imaginile sunt referitoare la o caseta neasistata hidraulic.

Share this post


Link to post

Va salut ! Am si eu o problema la un cielo din 2005 , imi curge ulei de servo inautru in masina fix acolo unde intra axul volanului in caseta, pe afara nu curge deloc doar inauntru in masina si as vrea sa stiu ce simering trebuie acolo, unde il pot gasi( la radacini nu am gasit) si cat de greau ar fi sa il schimb? Multumesc !

Share this post


Link to post

Daca reusesti sa afli dimensiunile, nu te chinui sa faci rost de reperul original. Poti utiliza orice simering pretabil la astfel de aplicatii in conditiile in care corespunde dpdv dimensional. Prin 2007 sau 2008 am pus un astfel de simering si inca este complet uscata zona respectiva !

Share this post


Link to post

Am inteles, deci nu este asa de greu de schimbat , eu auzisem ca ar fi mai greu ca la Gle, o sa demontez si o sa vad ce dimensiuni are, dar o sa caut si pe net inainte si o merg sa caut pe la magazine sper sa am succes, daca nu, stiu un magazin care face pe comanda, il fac acolo in ultima instanta.

Share this post


Link to post

Schimbatul simeringului in sine nu este deloc dificil. Iti trebuie doar un cleste pentru zegher. Dificil este accesul, la mine (Leganza) am suficient spatiu pentru a nu da jos caseta de directie.

Share this post


Link to post

Dupa informatiile mele acest simering are dimensiunile: 20/40/6.5 (merge si 7, cred eu). Are la BADI str. Laminorului (Buc. Noi). SKF, pret 7,20 lei/buc (vezi ca ei vand numai pt. firme si va trebui sa te "lipesti" de cineva sa-l treaca pe factura).

Edited by smv

Share this post


Link to post

Sigur merge de 7, exista toleranta mare acolo. In plus, ajuta si prin faptul ca se schimba putin pozitia simeringului si, cel mai probabil, axul a fost "atacat" in timp de catre vechiul simering.

 

PS: Atentie mare la montare, trebuie introdus cu grija, ar fi bine sa ai un tub de diametru apropiat pentru a-l putea introduce uniform fara sa dai cu un ciocan sau ceva similar direct in simering !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

La cielo e putin mai "dificil" daca vrei sa o faci ca la carte. Exista acolo un manson de cauciuc intre caseta si peretele de foc ce trebuie demontat (sau taiat ciobaneste) pentru a ajunge la simering.

La metoda oficiala trebuie data caseta jos, la varianta ciobaneasca se taie cu un cutter si gata.

Tot la metoda ciobaneasca trebuie desfacut cuplajul elastic si impinsa coloana in sus (teoretic ar trebui sa culiseze) pentru a putea lucra. Practic de la timp aia nu mai culiseaza telescopic si trebuie demontata toata coloana de directie.

La demontatul coloanei e cantec, trebuie scos volanul (nu sunt sigur) pentru a desface bordul, ceasurile si ce mai e pe-acolo pentru a ajunge la suruburile care o tin prinsa.

La aceste suruburi alt cantec, unul din ele are cap rotund (antifurt) trebuie polizat cu polizorul unghiular si apucat cu cheie.

 

Bottom line, oricare metoda implica munca, eu as merge pe prima, daca tot muncesc sa o fac cum trebuie, si as lua si kit-ul de reparatie original (cand am facut eu era 100 RON).

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am sa ma refer la ceea ce am experimentat. Coloana de directie se da jos f. usor. Se aduce volanul pe mijloc. Se trage bucsa din plastic (alb) spre teava coloanei pentru a se concentriza solid axul (la remontarea coloanei se face invers si se retrage numai dupa ce coloana a fost complet remontata). Se demonteaza: volan (la mine a iesit usor prin balansare si o usoara lovitura in ax cu ciocan din lemn; acum iese numai prin balansare fiindca nu-l strang decat f. putin, stiind ca este imposibil sa-l "pierd"), capace plastic, surub cuplaj. La masina mea (2006) nu a fost nici un surub tip "cap de forfecare" (in dr. surub, in stg. piuluita pe prezonul existent). Surubul central se poate scoate cu o cheie tubulara cu prelungitoarele lung si scurt introdusa prin dreapta coloanei (folosirea cardanului este de dorit). Se lucreaza cu iluminare locala (lampa portativa, lanterna). Daca se demonteaza tabloul de bord (ceea ce este f. facil), este si mai lesne (eu am facut operatia de 2 ori si am practicat ambele variante). Mai departe, partea de caseta, nu am executat personal.

Acum setul complet de reparatie este dublu (200lei); la Radacini nu mai au.

 

Edited by smv

Share this post


Link to post

Buna ziua.Am o Nubira 2 din 2006 la care au aparut unele pacanituri cand virez stanga/dreapta . Am verificat cu mai multi mecanici darnu sunt probleme la bucse, pivoti, planetare. Unii spun ca ar fi de la caseta de directie.Nu am nici un joc la directie.

Share this post


Link to post

Daca le simti in volan, si se aud si cand virezi rotile pe loc ce-l mai probabil sunt capetele bara. Eu asa avea la Cielo, desi capetele de bara pareau ok.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Pune pe cineva la volan sa faca miscari scurte stg.-dr. timp in care tii mana pe capetele bieletelor aflate pe caseta. Vei sesiza sigur daca problema isi are originea in caseta sau la bielete (articulatiile lor). Daca sesizezi joc la caseta (care se poate constata si miscand cu putere piesa ce jonctioneaza capetele bieletelor), in limita unei uzuri rezonabile, se poate regla jocul de la tachetul de impingere cremaliera spre pinion. Eu asa am procedat la Cielo (am strans capacul filetat numai cu 1/8 ture) si jocul a disparut. Nu trebuie fortata strangerea ci numai luat jocul intrucat volanul nu va mai reveni liber pe directie !

Share this post


Link to post

Posibil crucea cardanica dintre caseta si colana volanului.

Share this post


Link to post

Buna seara. De la 7 ani de când am cumpărat masina (Cielo Executive 16v) pierd lichid prin zona coloanei volanului, în interiorul mașinii. De o saptămână pierderea e din ce in ce mai mare. Din discutiile de pe forum, am inteles ca este vorba de simeringul pinionului. Mentionez ca altfel, directia merge foarte bine, fara nicio problema. Va rog sa-mi spuneti in ce consta manopera de schimbare a acestuia si daca se mai schimba si altceva odata cu simmeringul. Daca imi puteti aproxima si valoarea manoperei ar fi grozav, mentionez ca sunt din Bucuresti.

 

Multumesc

 

Un simering este un simering, ai nevoie doar de dimensiunile sale, nu-i nevoie sa folosesti reper GM. Chiar acum am pe masina simering (universal) inlocuit in urma cu vreo 5 ani si nu am nici cea mai mica pierdere. Cu rezerve, din amintiri, parca dimensiunile (mm) ar fi 40/20/7. Poti sa apelezi la orice magazin, important este sa iei o jucarie de calitate, dintr-un cauciuc flexibil dar si rezistent in timp. Daca nu ma insel, Viton este materialul pe care l-am cautat iar simeringul este de tip "AS".

 

Share this post


Link to post

Simeringul e vreo 60-80 lei parca (sau mai ieftin, daca ii gasesti codul si il cauti la un magazin "non auto") si manopera cred ca sare de 200 lei, pt ca presupune demontarea de pe masina a casetei de directie, ceea ce nu e tocmai usor la Cielo.

Share this post


Link to post

... pierd lichid prin zona coloanei volanului, în interiorul mașinii. De o saptămână pierderea e din ce in ce mai mare. ..

 

 

Poti, te rog, sa detaliezi ? Nu ma prind pe unde ai pierderea respectiva de iti ajunge in interiorul masinii. Sigur este lichid de servo ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...