Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Caseta de directie La Cielo-Espero-Nubira-Leganza

Recommended Posts

Salut.Amsi eu o intrebare:Incepind de la volan si pina la caseta de directie in afara de bucsa de teflon m-ai exista si alta bucsa ceva gen cuplu volan ca la dacie? Multumesc

Share this post


Link to post

Nu exista decit decit la cele cu volan reglabil iar cielo nu s-a vandut cu asa ceva in romania.

Share this post


Link to post

Mai nou am si eu o alta problema la directie (dupa multe luni fara alte probleme)... Cand e foarte cald afara (cum este in zile astea)-si numai atunci!, la rotirea volanului se aude un scartait... ca si cum ar freca metal pe cauciuc moale, ceea ce cred ca se intampla, de fapt, de cand am dat cu WD40 pe la axul intremediar si cred ca a intrat si in burduful acela de cauciuc... Sa-mi fac griji?

Share this post


Link to post

Nu.Asculta bine si localizeaza exact unde se aude.

Share this post


Link to post

Salut!

Am o Nubira II LPG de 1 luna-1250 km parcursi.

Dupa un drum de 600 km Craiova-Medias dus intors se auzeau niste zgomote ciudate atunci cand viram iar turatia varia destul de mult.

Cand am deschis capota, in borcanul cu ulei pentru servo-directie nu mai era decat pe fund ceva lichid.

Oricum trebuia sa o duc la revizia de 1000 km.

La revizie mi-au spus ca trebuie schimbata caseta de directie si trebuie sa vina o persoana de la Daewoo sa constate lucrul asta.

Vreau sa stiu daca a mai patit cineva lucrul asta, mai ales la atat de putini km parcursi si cum s-a rezolvat. Mai raman "sechele" dupa?

Multumesc!

Edited by visan

Share this post


Link to post

Din pacate, am vazut multe Nubire noi, in service, cu casetele "crapate"....scade calitatea pe zi ce trece :mda: garantia sa traiasca! :)

Nu raman "sechele", iti pun alta noua si gata. Apropos, sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme. ;)

Edited by ronin

Share this post


Link to post

Am dus masina in service si baietii s-au miscat destul de repede. Au schimbat caseta de directie. In 24 ore am luat-o inapoi. Pare ca nu mai are nici o problema. Sper sa o tina tot asa (fara probleme).

Share this post


Link to post

La mine la bracaj maxim se aude un zumzet, si uneori simt la miscari fine ale volanului mici "galme", insa nu pierde lichid si merge ok per ansamlbu. Oricum, peste 2 luni la revizia de 20k km, o sa le spun despre asta.

Share this post


Link to post

E normal zumzaitul ala. Evita pe cat posibil sa brachezi la maxim sau sa lasi rotile virate in parcare.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am aceeasi problema cu cea descrisa de Esperatul in post-ul 1. Mai exact am un joc sus-jos asa cum a spus Ovi in al 2-lea post si totodata dupa 100Km/h volanul trepideaza destul de rau. Masina are 60.000 km, nu am joc la rulmenti sau alte jocuri la roti, capetele de bara le-am desfacut si nu au joc sus-jos doar ca se misca axul pivotului destul de lejer. Din cate am inteles eu ar trebui desfacuta caseta si schimbate bucsile 36 si reperul 28 din imagine.

 

Intrebarea mea este cam care ar fi procedura(ordinea) in care sa demontez caseta de directie(sau poate nu e nevoie :osanale: ). Mentionez ca am oroare de service-uri motiv pentru care vreau sa fac eu operatiunea. Orice sugestii sunt binevenite.

 

Multumesc.

 

@Ovi: Ce zici baroane, sa am nevoie dupa 60.000 de reparatie capitala la caseta? :wallbanger: . Ca sa detaliez putin jocul sus-jos se manifesta ca si cum suruburile alea doua care tin bieletele in axul casetei, nu ar fi stranse bine si ar juca in filet. Din cate mi-am dat seama 99% reperul 36 nu este cel care da problema. Dar este doar parerea mea...Orticum in mers nu simt absolut niciun zgomot/joc in volan doar ca trepideaza la viteza.

Edited by bella

Share this post


Link to post

E normal jocul acela.Trepidatiile la viteza sunt de la roti.

Share this post


Link to post

Multumesc Ovi, in week-end o sa schimb capetele de bara, un pivot care banuiesc eu ca ar fi cam dus si o sa echilibrez rotile. Va tin la curent.

Share this post


Link to post

Salutare

Trepidatiile in volan la peste 100 km/h le am si eu. Am fost sa echilibrez rotile si n-am constatat nicio imbunatatire a situatiei.Directia am verificat-o acum o luna - nicio problema. oare nu le-au echilibrat aia bine sau rezolvarea e schimbarea jantelor?

Pt. ovi_jer: (imi cer scuze e prima oara cand scriu) ai cumva vreun service in vl, sau poti sa-mi recomanzi unul?

Share this post


Link to post

Daca au batai din deformarea jantelor sau uzura neuniforma a cauciurilor rezolvarea este decit schimbarea.Nu am service dar ne putem intalni pentru a iti da cateva sfaturi .

Share this post


Link to post

As vrea sa ne intalnim, dar sa-mi spui cand esti disponibil. Eu de obicei ajung destul de tarziu acasa de la servici, adica 7 seara. Lucrez pe platforma, langa combinat. Daca imi spui o zi si o ora, cand iti convine tie promit ca vin. Ar fi super :banana: ! Merci mult

 

 

Te rog foloseste majuscula la inceput de fraza/propozitie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Eu am schimbat bieletele, au fost ieftine, vreo 600 de mii bucata. Nu am schimbat pana acum altceva pe fata in cei 30.000 km de cand am masina.

Vibratiile la viteza pe care le-am avut au fost de la urmatoarele:

1. Roti prost echilibrate

2. Noroi pe jante

3. Jante strambe de la gropi (mai ales asta)

4. Gume resapate, cu galme, etc. Pe asta n-am patit-o dar mi-a fost indicata ca o posibila cauza.

In general aceste vibratii le-am resimtit de la 140 in sus.

Share this post


Link to post
In general aceste vibratii le-am resimtit de la 140 in sus.

 

Daca te incalzeste cu ceva, si eu am o mica vibratie intre 135 si 145 . Rezolvarea : merg peste 145, unde mersul e foarte lin (fara tremur sau joc). Rotile sunt echilibrate, jentile (pe fata) si cauciucurile (toate) sunt noi si cu toate astea, oricat le-am rotit, viteza critica (de tremurat) s-a pastrat constanta.

Share this post


Link to post

Am scurgeri de lichid la caseta de directie, in zona pompei e totu uscat, dar la caseta zona e umeda si imi scade nivelul. Caseta se poate repara sau trebuie inlocuita?

Share this post


Link to post

Da se poate.S-a mai discutat pe aici despre asta.In special problemele apar pe la semeringul pinionului.

Share this post


Link to post

Salutare...Am avut si eu probleme la directie...cu pierderile de ulei...Asa ca am schimbat caseta (distrusa), pompa servo (curgea)...am fauct geometria si echilibrat rotile...iar acuma cand merg cu 40-50 la ora si misc de volan usor stg-dreapta parca am galme la directie(sau roti ) la viteze mari totul e ok..chiar si la 180 Km/h nici o vibratie nimik...cand stau pe loc la fel...

Vreau sa specific ca dupa ce am facut geometria ...cand am echilibrat rotile ...leam mutat pe cele de pe spate pe fata ...sa fie din cauza asta?

Share this post


Link to post

Pe loc nu simti daca virezi rotile?

Share this post


Link to post

Nu se simte nimic pe loc...doar la 40-50 km/h daca fac un usor slalom...se simte parca am o galma...la viteze mai mari nu se simte nimic si nici nu vibreaza...nici la 180km/h.

Share this post


Link to post

Salut,

 

uite ca n-am scapat de probleme, caseta de servodirectie la nubira curge :wallbanger: , din ce zic cei de la service trebuie schimbata, dar pretul nu ma lasa :D .

Am aflat aici ca exista kit de reparatii si pentru nubira, intrebarea este cat de dificila este operatiunea, si unde in Bucuresti (daca a mai avut cineva din astea) se poate face operatiunea.

 

Multzam fain.

Share this post


Link to post

e foarte mirositor si mi-a umplut buretele si carpeta de lichig de servo . daca ma uit la caseta (pe langa pedale ) si sterg acolo unde e tabla neagra in cateva zile imi apare iar lichid . exixta vrun semering ceva ce trebuie schimbat sa nu mai curga?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...