Jump to content
Sign in to follow this  
Nomood

Chevrolet Kalos - Dauna Totala.

Recommended Posts

Buna seara.Sper ca am postat in locul potrivit,ptr ca as avea nevoie de niste sfaturi.Sa va spun ce am patit.

Am avut saptamana trecuta un accident,unul nu s-a asigurat la o manevra si mi-a iesit in fata,din care masina lui o Zafira a avut doar usa si pragul indoit dar in schimb a mea toata fata praf,airbaguri sarite centuri blocate.Tot insista ca eu eram de vina,desi eu circulam regulamentar pe drum cu prioritate,si le zicea si la martori eu nu stiu ce am facut.I-am zis sa mergem la politie,dar cand am ajuns s-a razgandit rapid si am mers la asigurarea lui.Acolo nenea inspector,sceptic,nu a vrut sa creada ca el era de vina si ne-a trimis la politie unde l-a amendat si i-a mai dat si 3 puncte.I-am zis sa-i multumeasca "prietenului" lui.

Masina am luato de la cineva prin cedare contract leasing dar intre timp el a scos bani din banca si a platit masina si de atunci ii platesc lui lunar.Ceea ce inseamna ca nu mai e obligatoriu casco pe masina.Si asa asiguratorul mi-a zis ca s-ar putea sa fie dauna totala,dupa ce m-a plimbat o saptamana prin tot orasul.Masina e din 2005,cu aprox 70000 de km.Cum as putea sa aflu valoarea ei prin cataloagele lor?.Am mai auzit de cazuri cu accidente de unde a rezultat dauna totala si asigurarea i-a platit 80 % din valorea masinii si ramanand cu epava.

 

Multumesc

Edited by Nomood

Share this post


Link to post

Cineva care si-a achizitionat un Kalos din 2005 ar putea sa-ti transmita un pret care oricum asiguratorul il scoate din nu stiu ce registru...important insa e sa precizezi si la ce nivel de echipare era masina. Normal uzura masini inseamna 10% pe an...un calcul total neprofesionist ar insemna ca la 10.000 euro valoare de nou se scad 40% (4 ani), din 6.000 raman 80% adica ar rezulta un 4.800 euro. Vezi sa-ti faca calculul in euro ca cineva patit asta primavara la prima calculatie a hotilor de la Euroins foloseau lei dupa care au trecut la euro si exact dupa 5 luni (???!!!!) a urmat si plata. Oricum bine ca masina e platita la firma de leasing ca altfel era deranj si acolo. Succes!

P.S. Eu la polita CASCO de 2 ani dupa valoarea de nou de 11200 imi faceau calculul la valoarea asigurata undeva sub 9000 euro.

Share this post


Link to post

Pana la urma masina are Casco sau nu ca nu inteleg .

Daca vrei sa-ti faci masina pe RCAul celui care te-a lovit o sa ai de platit vreo 3 luni de rate, masina se va repara fara probleme, cei de asigurari nu prea dau daune totale pe RCA in momentul asta .

 

Eu am patit acelasi lucru acum 6 luni dar fix invers, adica eu am lovit pe cineva si saracul si-a reparat masina dupa 3 luni si multi nervi si bani aruncati prin service si pe la avocati. Omul a venit cu avocat la asigurator si l-a amenintat ca il da in judecata, cu toate astea asiguratorii au un Dumnezeu al lor, altul decat cel al nostru .

 

Iti urez succes .

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru raspunsuri.Se pare ca pana la urma s-a rezolvat cu o mica atentie,si or sa o repare.Problema enervanta este ca cei de la leasing,de fapt seful de service care e in spatele reprezentantei,au zis ca nu-mi dau voie sa repar altundeva masina atat timp cat apare numele lor in talon.Imi cer scuze ca nu am mentionat,nu mai am Casco doar Rca,si mi-au spus ca se da dauna totala si pe Rca-ul celui care m-a lovit.In fine,concluzia este ca mari sugative sunt si astia.Am fost in dimineata asta sa vad cum se rezolva,si ca orice mecanic care se respecta,mi-a mai adaugat cateva defecte sa-i iasa sigur leafa,si pe langa asta m-au intimidat ca daca nu repar masina la ei,mi-o declara dauna totala..ei iau banii de dauna totala si eu ma aleg cu un mic procent "din asta cu care n-as putea sa-mi iau nici o masina veche macar" ca sa-l citez.

Multumesc inca odata.

Numai bine.

 

Si apropo,ca sa va spun si parerea mea despre astfel de specimene : mecanicii,avocatii,asiguratorii,politicienii(probabil etc.) ptr mine sunt in aceasi oala puturoasa si unsa.

Edited by Nomood

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...