Jump to content
Sign in to follow this  
flory

Nubira / Leganza

Recommended Posts

Da, una buna este ok din orice punct de vedere.

Share this post


Link to post

in principiu orice masina `buna` este `ok`. vroiam sa stiu cam care`s costurile de intretinere, iarna, vara, si alte `treburi`

Share this post


Link to post

Leganza nu e o masina scumpa la intretinere comparativ cu alte masini din clasa sa (un rulment e aprox. 100 ron, cap bara 50-60) insa este greu de gasit una intretinuta corect.

Share this post


Link to post

Din ce vad eu, pozele sint "strategice", nu prea ai cum sa-ti dai seama de starea reala a masinii fara a o vedea la fata locului. In plus, lipsesc pozele cu compartimentul motor.

 

Totusi, din poze eu m-as hazarda sa spun citeva vorbe:

1. Cred ca masina a luat o lovitura zdravana. Mai precis cred ca a dat o lovitura zdravana, a intrat in ceva. Argumente: airbagurile (ambele) mi se par inlocuite, cel al pasagerului nici nu stiu daca mai exista; farurile arata prea bine pentru anii masinii, au fost schimbate recent; la fel si parbrizul; vopseaua de pe capota mi se pare ceva mai noua decit vopseaua din partea posterioara a masinii si parca prezinta mici imperfectiuni specifice vopsirii manuale

2. Burduful schimbatorului este o noutate, nu am mai vazut modelul asta :) )

3. Usa soferului are o pozitie foarte dubioasa. Posibil sa fie vorba de un simplu reglaj insa e posibil sa fie si o deformare a stilpului A de pe partea soferului (vezi obs.1)

4. Tapiteria nu este cea originala, alt indiciu bun pentru virsta masinii dar si pentru neconcordantele semnalate mai sus.

5. In absenta unui test, habar nu avem cum se prezinta motorul, servodirectia si suspensiile. Astea ar putea sa-ti pape niste banuti la inceput, daca prezinta defectiuni.

 

In rest, Leganza este o masina f. fiabila, super OK la drum intins, haleste cam mult in oras (13-15% in Bucuresti) si decent in afara (7-8,5%). Piese inca se gasesc insa recomand sa fugi de cele "de origine", majoritatea reperelor mecanice se gasesc la producatori seriosi la preturi decente.

Share this post


Link to post

Ce ochi ai bre, bravo :)

I agree, masina aia e o epava jalnica, pot paria ca nu merita sa bati drumul sa o vezi.

Share this post


Link to post

multumesc pentru pareri. asta cautam. stiti un service unde pot merge cu o masina impreuna cu proprietarul sa aflam in ce stare e masina (nu ma mai refer la acea din poze)

Share this post


Link to post

Nu, nu este puturoasa, 1cp/10kg este un raport foarte bun. Pe la 3000 incepe intr-adevar sa traga rau de tot. Raspunde bine la acceleratie, iar ca dezavantaje, nu-mi vine niciunul in minte.

Da am auzit si eu expresia asta .

Sunt unii care incearca cu a 5-a la 2000rot/min sa aiba demaraj!!!!!!!!!!!!!!

Sa incerce "baietii veseli"un test si anume schimbarea treptelor la 4500-5000rot/min si atunci vom vedea cate masini se tin dupa "puturoasa"LEGANZA

Share this post


Link to post

Salutare, Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa dau Espero 1.5 din 96' cu GPL (daca reusesc) si sa iau Leganza cu GPL ( cu diferenta ), am vazut ca sunt ieftine acum. Sunt greu de intretinut, au consum cu mult peste espero, ce costuri am la asigurare, taxe, diferente mari la preturi pentru piese...etc?????. Am vazut ca sunt acum undeva la 1200 - 2000 euro. Am citit de la inceputul topicului pana la pagina 30 dar consider ca din 2005 si pana acum sunt cativa ani. Astept parerile voastre si conteaza foarte mult. Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

13l in B mers "normal"-8l extraurban, mers alert.(benzina,gaz nu am)

 

180 lei impozit anual.

Asigurare cam 260 pe 6 luni(la Astra),sa vedem acum cu noul RCA ce s-o intampla.

 

Cam 200 lei sau chiar mai putin, revizia-ulei(10w-40)+filtre(aer-ulei-clima)

 

Amortizoare scumpe ca naiba-daca mergi pe firme bune sau pe GM si in jur de 200 bucata cele low cost.-deci s-o verifici bine la acest aspect.

In rest, piese destul de acceptabile ca pret,in afara de chestii mai "grele" precum caseta directie,coloana directie sau pompa servo(mai ales daca e varianta pt cdx)

 

O data la doi ani e posibil sa schimbi termostatul,si la 3 ani vreo toba,dar nu-i panica. :mrgreen:

 

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfat. Acum nu ma arunc, sunt la faza de 70/30% convins. Am un coleg de la care am luat Espero.are si o Leganza, cand am vazut-o ultima oara avea 90.000, acum cred ca a ajuns la 120. Nu asta este problema. Problema este pretul care mi se pare foarte ridicat 3500 euro pentru ca ia pus GPL. Cand avea 90 cerea 3000 si nu cred ca o da cu 2000 euro. Masina este mai mult stata. Dar mai stau si ma gandesc, daca bag banii in Espero vreo 500 euro nu stiu daca ajung sa fie ok perioada lunga de timp. Cand ma uit pe strada la o Leganza parca este altceva. Ce ma sperie este consumul si taxele si nu stiu cat o sa dau la RAR etc.

Share this post


Link to post

Vorbeste cu colegul si spune-i ca in momentul in care se hotareste sa o dea unuia care a venit sa o vada sa iti dea un telefon sa te intrebe daca nu o iei tu la pretul respectiv. Sunt sigur ca samsarii il vor face sa se razgandeasca in privinta celor 3500E :) . Pe mine m-au sunat 3 in aceeasi zi si mi-au oferit cu 500E mai putin decat pretul cu care pusesem Nubira la vanzare. Celui de-al patrulea i-am vandut-o, ma grabeam si nu mai avea rost sa astept :) . La tine, un pret OK cred ca este cu 1000E mai putin daca masina este in stare f buna.

Consumul il poti vedea mai sus scris de utilizatori, iar taxele sunt 180RON impozit (care cica ar creste cu 16% in Bucuresti de anul asta), asigurarea RCA scria cinve mai sus ca este ~500RON/an, iar taxa de poluare este undeva la 2000E pt motor de 1990cmc, masina an 1999-2000: http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/

 

Oricum perioada asta dintyre taxe nu este buna pt a vinde/cumpara, eu zic sa astepti sa vezi noua lege publicata. Iar la 2000E taxa de poluare cred ca mai bine faceti un contract de comodat la notar, el oricum nu poate sa vanda masina la 3500E, iar banii pe care ii ia in realitate pe masina ii va da pe taxa auto (cica asta noua e platita de vanzator). Partea proasta este ca nu cred ca vei putea vinde Espero in conditiile astea, decat eventual unui prieten/rude, altfel riscurile sunt prea mari.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Salut.Sunt in Germania si imi expira cele 6 luni in care pot circula cu Nubira aici avand numere romanesti.Cum vreau sa trimit prin cineva masina inapoi in tara vreau sa cumpar o masina inlocuitoare.Am vazut ca aici in Germania preturile la Leganza , Cielo(aici e Nexia) sau Espero sunt foarte mici.Vreau sa raman pe Daewoo desigur.Va rog foarte mult sa imi recomandati ce sa cumpar in locul Nubirei.Sa merg pe o Leganza sau poate pe Espero.Espero chiar daca nu mai este o masina tanara inca imi place cum arata.Nu am mers cu Espero sau Leganza niciodata.Cu Cielo am fost si mi-a placut foarte mult tinuta de mers parca ceva mai rigida ca la Nubira pe care o am in prezent.

Share this post


Link to post

 

Asigurare cam 260 pe 6 luni(la Astra),sa vedem acum cu noul RCA ce s-o intampla.

 

 

 

 

Am inteles ca doriti piese originale scumpe ,darrrrrrrrrrrrr si asigurarea RCA tot scumpa o achizitionati?

Eu am dat 300lei pe 12 luni ,cred ca nu este originala :rtfm:

Share this post


Link to post

Nu numai ca "doresc",le mai si achizitionez ,cand e nevoie.

 

In rest..probabil emotionati fiind de "racoarea" de la tine din masina,ti-or fi facut un pret mai bun.

Sau poate numarul de de vina. :rtfm:

Share this post


Link to post

...sau o fi la euroins/carpatica :D .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...