Jump to content
Sign in to follow this  
dan22y

Deschidere Din Interior A Hayon-ului La Matiz

Recommended Posts

salut. vad ca nu a mai postat nimeni pe aici de ceva vreme. se mai gasesc piese pentru deschidere porbagaj din interior in zilele noastre? m,ar interesa si me pine. am vazut ca magazinul ACSA nu mai este actualizat, telefoane, etc

Share this post


Link to post

m,am descurcat de un mecanism de deschidere a haionului din interior. s,a montat foarte usor, sunt cateva suruburi de desfacut si bagat cablul pe langa cel de deschidere a rezervorului. merge foarte bine si sunt multumit.

 

am mai facut rost de parasolarul de la scaunul din dreapta fata, cel cu oglinda, ca al meu nu avea oglinda si m,i se parea o tampenie sa nu ai oglinda la parasolarul din dreapta.

Share this post


Link to post

Salut , sunt nou pe forum ,am cautat si eu sistemul complet de deschidere dar nu am gasit nimic ,iar cei de la magazine spun ca nu mai gasesc , ca a cumparat Ford si ca nu se mai fabrica... etc... a zis ca poate doar in Koreea , si nu renteaza sa fac un drum pana in Koreea :P .

Aveti informatii ceva daca mai gasesc undeva sau aplic sistemul electric cu acutator ?

Share this post


Link to post

Pentru cei care mai cauta piesele necesare deschiderii hayonului din interior si nu numai, recomand: http://www.cnjpower...19-Contact.html

 

Am comandat de mai multe ori, preturile sunt bune si sunt foarte serviabili. Folositi datele de conact (mail sau nr de tel) pentru ca site-ul e cam praf, deci nu se gaseste mai nimic pe el. Eu am gasit chiar si capacul de protectie de la baterie (plasticul acela rosu) deci au toate chitibusurile.

 

Singura problema e ca au magazin in Pitesti si Brasov, dar trimit si prin curier. Nu fac reclama, nu lucrez acolo, dar chiar am fost multumit!

 

Preturile sunt:

 

-zavor hayon 94580477 - 4 ron cu tva/buc termen livrare 1-2 zile;

-cablu hayon 96315587 - 27 ron cu tva/buc termen livrare 1-2 zile;

-levier dublu comanda (94580481) sau (83320-78B01-000) - 17 ron cu tva termen livrare 1 zi.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

zavorul este pentru deschiderea din interior, sau cel simplu?

 

Share this post


Link to post

Zavorul, cel mentionat de mine, este pentru deschiderea din interior!

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

am observat ca nu se mai gasesc zavoare pentru deschiderea din interior si de aceea ma interesa daca codul este pentru acesta. oricum am vazut anterior ca cineva a facut o parghie pentru deschidere, deci daca nu gasesc, am sa-i urmez ideea. oricum, multumesc mult de informatie . indiferent de rezultat!

Share this post


Link to post

vezi 3 postari mai sus

Share this post


Link to post

Cu placere, si nu te chinui cu improvizatii, desfacutul suruburilor zavorului e si asa destul de dificil daca nu ai o surubelnita "meseriasa" (eu am rupt una). Ai link in postul meu, contacteaza-i si intreaba, sunt sigur ca vei gasi la ei cele 3 piese necesare.

Incearca si la site-urile pe care le-a postat niki, vad ca esti din Hunedoara, asa ca tot nu scapi de o taxa de transport, insa te asigur ca se merita!

Sa ne anunti daca intampini dificultati (desi nu cred ca-i cazul).

Numai bine!

Share this post


Link to post

auziti preturi la ciclop in timisoara:

cablu -53 lei - termen livrare 1 zi

zavor -35 lei - termen livrare 1 zi

levier dubla comanda - 62 lei - termen livrare 2 saptamani( comanda speciala)

Share this post


Link to post

Mda, profit special, pentru Sarbatori speciale...

Plus ca nu prea inteleg de ce nu se gasesc piese pentru masinuta asta, mai ales ca sunt o gramada pe strada.

Share this post


Link to post

Buna, as fi interesat sa pot deschide haionul din interior,ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi?

Ce piese mai am nevoie si eventual un link sau poze sa vad cum este realizat mecanizmul,nu am gasit inca pe nimeni cu un matiz sa pot vedea la fata locului cum e.

Am mecanizmul de inchidere si carligul incerc sa postez pozele aici.

 

Va multumesc.

post-39875-0-38543300-1363601635_thumb.jpg

post-39875-0-63518600-1363601636_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Te invit sa citesti primul post (#21) de pe a doua pagina a acestui topic ( http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/2987-deschidere-din-interior-a-hayon-ului-la-matiz/page-2 ), iti va fi cu siguranta mai mult decat util.

Mai greu, insa, cu piese... Dar vad ca esti din Brasov si iti recomand http://www.cnjpower.ro/piese_accesorii_auto/19-Contact.html

 

Preturile si codurile pieselor sunt:

-zavor hayon 94580477 - 4 ron cu tva/buc termen livrare 1-2 zile;
-cablu hayon 96315587 - 27 ron cu tva/buc termen livrare 1-2 zile;
-levier dublu comanda (94580481) sau (83320-78B01-000) - 17 ron cu tva termen livrare 1 zi.

 

Bafta!

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Va multumesc foarte mult !

Share this post


Link to post

am primit mail de la cnj, si levierul cu dubla comanda e la 44 ron cu tva. restul preturilor sunt la fel ca cele afisate mai sus.daca le-ai achizitionat, lasa un mesaj. ma intereseaza daca zavrrul este cel simplu, fara arc, sau cel cu arc pentru deschidere din interior, sa nu dau comanda degeaba. mersi

Share this post


Link to post

Eu le-am luat din Pitesti, vara trecuta, acum sunt cu factura in fata, scrie 13.71 lei fara TVA (+ 3.29 lei). Nu stiu de unde diferenta asta atat de mare de pret. Trimite un mail si la Pitesti, chiar sunt curios.

Zavorul este cel cu arc pentru deschiderea din interior, altfel nu mai postam :) Si mie mi s-a parut ieftin.

Share this post


Link to post
Buna ziua
Sunt de la CNJ POWER AUTO IMPORT,in legatura cu piesele dorite de d-stra va putem oferi urmatoarele :
-zavor hayon 94580477 5 ron cu tva
-cablu hayon 96315587 27 ron cu tva
-levier dublu comanda (94580481) sau (83320-78B01-000) 44 ron cu tva termen livrare 3-4 zile lucratoare
Piesele se livreaza pe curierat rapid,fun curier,iar costul transportului este de 30 ron cu tva (ceea ce include dus si returul banilor).
In ceea ce priveste termenul de livrare din cauza sarbatorilor este posibil sa existe mici diferente(levieru dublu comanda vine din afara si din aceasta cauza).Din punctul meu de vedere in cel mai rau caz ar ajunge la d-stra pe data de 3 -4 ianuarie,in cel mai rau caz!
va multumim si ateptam comanda d-stra


2012/12/18 GORDICIUC NICOLAE <gormarian@yahoo.com>

94580477




--


Gimi Matei
DIRECTOR VANZARI - CNJ POWER AUTO
Tel: 0723 290 475
Tel/Fax: 0248 280 900
mailul l-am primit inainte de craciun. poate sa fie din cauza ca vine din afara?

Share this post


Link to post

Piesele oricum veneau pe comanda din afara, singura explicatie pe care o am este ca s-a scumpit, destul de mult intr-un termen atat de scurt.

Dar crede-ma, merita, e relativ usor de montat ansamblul si iese ca din fabrica. E nasol ca trebuie sa platesti si transportul, eu am pe cineva in Pitesti care mi le-a luat direct de la sediul dumnealor.

Mai cauta si prin alte parti daca ti se pare scump, preturile difera, dar si anumite piese pentru masina asta sunt cam rare, cel putin mie asa mi s-a parut.

Sau pot sa iti trimit eu (gratis) maneta mea care mi-a ramas (cea de la benzina), si in felul asta ai scapat de o cheltuiala. Corpul pe care e pusa maneta de la deschiderea rezervorului, are loc si pentru cea de la hayon, doar ca e mai lunga. Ma rog, sper ca ai inteles ceva din ce am incercat eu sa explic, deci daca vrei sa adaptezi si sa te chinui un pic, eu ti-o pot trimite.

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru oferta, dar as prefera sa am toate piesele odata, asa ca mai astept putin. Ceea ce ma surprinde mult, e faptul ca nu gasesc deloc matizuri la dezmembrari( cel putin in timisoara) , ca sa mai iau cate ceva de pe ele.

Share this post


Link to post

pentru cei care mai sunt interesati, recomand cnj power. Astazi am primit toate componentele, pretul fiind de 107 ron, inclusiv transportul .

Share this post


Link to post

Mie mi-a fost foarte util acest topic și în speranța că îi va ajuta și pe alții, postez aici informații actuale despre cele 3 elemente necesare deschiderii mecanice din interior. Eu am găsit piesele după cum urmează:

Ansamblu manete - 25 lei - magazin din incinta targ Vitan

Cablu - 26 lei - Magazin Piese Daewoo (Dimitrov)

Zavor - 6 lei - Magazin Piese Daewoo (Dimitrov).

 

Cablul și zăvorul se găsesc și la Rădăcini că au același depozit cu cei de la Dimitrov. Ansamblul de mânere nu se găsește, din păcate, decât la Vitan.

Revin cu o durată de montare, eventual cu poze.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...