Jump to content
Sign in to follow this  
dan22y

Deschidere Din Interior A Hayon-ului La Matiz

Recommended Posts

Autoplus, pe Dorobantilor. E ala de pe colt, in partea dinspre Parkink Marasti.

Share this post


Link to post

Am inteles.Multam' frumos.Cum scap de la serviciu ma duc sa fac si eu comanda :) .

 

p.s Ai dat codurile pieselor sau ai spus doar ce te intereseaza si au stiut baietii?

Share this post


Link to post

Am dat codurile pe care le gasesti mai in fata.

Au zis ca sunt de Tico, dar am zis ca le vreau pe astea, si s-au potrivit ca unse :)

Share this post


Link to post

Montat deschidere haion(dupa instructiunile de pe forum)

nu dureaza mai mult de 30 minute si nu e dificil deloc. Singura dificultate la desurubarea zavorului vechi.Intrucat nu dispuneam de scule specifice am improvizat o cheie si demontarea zavorului vechi si montarea celui mou au mers rapid. Am montat un cap de surubelnita intr-o cheie franceza si merge la fix.

Initial zavorul nu mai lasa haionul sa se inchida(cred ca am strans suruburile prea tare si s-a miscat placuta zavorului)am slabit putin suruburile apoi le-am strans mai atent si e ok. haionul se inchide mult mai usor acum decat cu zavorul avut din fabrica. Deschidera din interior functioneaza ca fiind acolo de la inceput. Totusi si o deschidere din teleconanda nu e de ignorat, atunci cand ai ceva bagaje in brate (nu mai stai sa deschizi la cheie sau deschizi portiera si tagi de maneta haionului)

Bafta

Share this post


Link to post

Asa e, scrie intr-un manual de Matiz ca prin miscarea pozitiei zavorului se face reglarea

incuietorii portbagajului.

In mod practic, daca portbagajul nu se inchide frumos cand il trantesti,

desfaci un pic suruburile zavorului, intri in masina pe bancheta din spate si vezi cum pica incuietoarea

pe zavor si reglezi bine.

 

Eu am patit faza asta cum mi-am luat Matizul de la dealer: nu se inchidea decat dupa ce tranteai bine portbagajul si

se auzea un zgomot urat. Dupa reglaj se inchide ţais (zeiss!?).

 

La fel se procedeaza si la reglarea incuietorilor usilor, daca este nevoie.

 

Si nevoie este, caci in timp se mai deplaseaza zavoarele...

Edited by siru

Share this post


Link to post

Am cumparat si eu piesele necesare de la Radacini Gara de Nord.

Am dat comanda miercuri pe 16.04, iar pe 18.04 aveam piesele. Pret total 47 lei

Acum urmeaza sa-mi fac timp sa le montez. :scarpin:

 

Astea sunt piesele:

post-2482-1208954624_thumb.jpg

post-2482-1208954665_thumb.jpg

post-2482-1208954675_thumb.jpg

post-2482-1208954682_thumb.jpg

Edited by SmartTony

Share this post


Link to post

Dai o BRRC? Si facem si tutorial :D

Si spalam si masinile!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

@SmartTony - Cat te-au costat piesele ? In Gl nu am gasit.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

47 de lei, a spus, mai citeste o data :P

Share this post


Link to post
@SmartTony - Cat te-au costat piesele ? In Gl nu am gasit.

 

Am scris 47 lei. Mai exact 5 lei, 23 lei si 19 lei. Nu pot sa-ti spun care cum, fiindca pe bon scrie numai "piese auto".

Eu am dat comanda. A durat 2 zile.

Share this post


Link to post
Am scris 47 lei. Mai exact 5 lei, 23 lei si 19 lei. Nu pot sa-ti spun care cum, fiindca pe bon scrie numai "piese auto".

Eu am dat comanda. A durat 2 zile.

 

 

cred ca

5 lei-placa zavor

23 lei- cablu

19- ansamblu manete

Share this post


Link to post

Am gasit azi la un amic deschidere portbagaj , doar cablu si maneta.M-am chinuit o ora si am plantat maneta langa cea pt capac benzina.Am pozat cablul pana in portbagaj.Urmeaza sa "fabric" maine dispozitivul de deschidere .Am sa pun si poze.

Share this post


Link to post

Adica placa zavorului. Chiar merita sa te complici pt 5-6 lei cel mult?

Share this post


Link to post
Am gasit azi la un amic deschidere portbagaj , doar cablu si maneta.M-am chinuit o ora si am plantat maneta langa cea pt capac benzina.Am pozat cablul pana in portbagaj.Urmeaza sa "fabric" maine dispozitivul de deschidere .Am sa pun si poze.

 

Te-ai chinuit cam mult ... o ora :)

Share this post


Link to post

M-am chinuit o ora si am plantat maneta langa cea pt capac benzina.Acu pricepi?Maneta in cauza e de pe un Opel pregatit pt Remat ;)

 

.

post-13903-1210189325_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Valeu ce tiganie ai facut ! Trebuia sa cumperi ansamblul de manete ca nu e scump.

Share this post


Link to post

Bravo tie. dar a meritat chinul pt 20(maxim) lei cat te costa ansamblul de manete si zavorul? In conditiile in care magazinpiese.com , e in Piatra Neamnt ca si tine?

 

revin cu preturile( luna februarie)

 

Placa zavor - 4,5 lei

Manete-15 lei

Cablu-20 lei

Edited by niki

Share this post


Link to post

A meritat.Cand eram mic desfaceam jucariile sa vad de ce functioneaza.E ceva facut de mana mea, si am o satisfactie, asa...stii tu ;) Daca ma plictisesc sau mi se pare "urat" , desi functional e ok, dau comanda la magazin si-mi cumpar.Oricum , am intrebat in P.N.Doar zavorul cu parghia aia buclucasa e 20 ron, la comanda doar.Si oricum , nu sta nimeni intre haion si caroserie sa admire "opera".Admira doar ca deschid portbagajul fara cheie.

 

A meritat.Cand eram mic desfaceam jucariile sa vad de ce functioneaza.E ceva facut de mana mea, si am o satisfactie, asa...stii tu ;) Daca ma plictisesc sau mi se pare "urat" , desi functional e ok, dau comanda la magazin si-mi cumpar.Oricum , am intrebat in P.N.Doar zavorul cu parghia aia buclucasa e 20 ron, la comanda doar.Si oricum , nu sta nimeni intre haion si caroserie sa admire "opera".Admira doar ca deschid portbagajul fara cheie.

 

A meritat.Cand eram mic desfaceam jucariile sa vad de ce functioneaza.E ceva facut de mana mea, si am o satisfactie, asa...stii tu ;) Daca ma plictisesc sau mi se pare "urat" , desi functional e ok, dau comanda la magazin si-mi cumpar.Oricum , am intrebat in P.Neamt.Doar zavorul cu parghia aia buclucasa e 20 ron, la comanda doar.Si oricum , nu sta nimeni intre haion si caroserie sa admire "opera".Admira doar ca deschid portbagajul fara cheie.

 

Sorry pt postare consecutiva, am net de cc prin Orange.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: spuneti-mi va rog un service la care ma pot duce sa-mi monteze aceste ansamblu.M-am saturat sa tot opresc motorul ca sa deschid portbagajul. Am un Spark.

Share this post


Link to post

La orice service Chevrolet.

Sau pune niste poze cu modul in care sunt montate si cum arata maneta si zavorul hayon sa vedem daca sunt la fel ca cele pt Matiz.

Iara daca sunt la fel operatia o poti face singur, asa cum a mai fost descris mai sus

Share this post


Link to post

Intrebare: de ce va chinuiti cu varianta deschidere mecanica (cablu) si nu mergeti pe varianta electrica (electromagnet).

Eu am mesterit asa ceva la dacie pentru ambele capote (portbagaj si motor) cu starter de electromotor (acestea din urma fiind defecte - deci gratis). E mult mai estetic si mai usor de amplasat niste butoane haioase decat parghii si cabluri.

PS. Cred ca varianta electrica este si mult mai fiabila. A ... sa nu uit, se poate folosi mai apoi si pentru deschidere din telecomanda !!!

Edited by papie

Share this post


Link to post

Aci se discuta despre deschiderea manuala. pt cea electrica exista un alt topic

Share this post


Link to post

@niki Merci pentru raspuns ..., deci..., doar discutati!

Share this post


Link to post

Am primit si eu piesele astazi, pe comanda. Am astepta un pic cam 4 zile dar sper sa merite

Total 50,90 ron mai exact:

Maneta 18,18 ron

Zavor 6,36 ron

Cablu 26,36 ron

Acuma poate la intalnirea de joi din Timisoara ne vom ocupa si de instalat

Dupa care urmeaza berea :drinkers:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...