Jump to content
Sign in to follow this  
balogm

Chevrolet Cruze - Audio

Recommended Posts

BALOGM: spune-mi te rog radio-cdul de pe cruze are iesiri si pt boxe spate? sau le-ai legat la iesirile pt boxele de pe fata? si eu vreau sa imi pun boxe pe spate dar mi-a zis un electrician ca e riscu sa se buleasca radio-cdul daca nu are 4 iesiri... te intreb asta pt ca sunt cam paralel cu partea electrotehnica :)

 

 

Share this post


Link to post

Are iesiri separate fata spate.

 

Nu ar fi rau inainte sa puneti intrebari dinastea sa si cititi ce am scris mai sus. Am scris ca am tras instalatie electrica doar in usa (Suna cumva asta a legat difuzoarele la cele din fata) adica semnalul spate vine pina in stilp.

Share this post


Link to post

am citit tot ce ai scris inainte ... DAR am mentionat ca sunt paralel cu electrotehnica :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Aprox 280 ron inclusiv TVA

Difuzoare ~ 160 ron

Manopera ~ 120 ron

 

Toti monteaza difuzoare la pretul aproximativ 300 lei, ma refer la dealeri.

Difurile sunt GM, cablaj exista in usi, dar inca n-au dat drumul la fader.

Mai asteptam vreo 4 ani , dupa care ne luam altele!24000000.gif

 

Nici ca sound nu se aude mai bine, doar suplineste golul din spate. Cele 2 dif. de inalte din stalpi nu fac fata la cele 4 de joase -medii din usi.

O senzatie tampita e si diferenta dintre muzica pe CD sau AUX si radio. Primele doua se aud ca volum din pamant.

Share this post


Link to post

Asa cum reiese din ce am scris mai sus dar si din poze am tras fire doar in usa. Am adaugat doi pini in conectorul usii.

 

Tin sa iti multumesc foarte mult iso pentru linkul catre Chevrolet TIS 04.2009 :banana: ,de cind tot caut documentatia asta.

 

Daca as fi avuto cu o zi inainte, as fi economisit ceva timp in determinarea celor doua fire cu semnal difuzoare din cele patru, dar mai ales si polaritatea lor.

Polaritatea a fost cel mai dificil de determinat intrucit fiecare canal audio are amplificatore in punte, adica ambele fire active. (lucru ce ma dus la concluzia ca amplificatorul scoate o putere mult mai mare, dar care este limitata drastic pentru calitatatea audio.

Studiind in documentatie am vazut ca Cruze poate venii in viitor cu dotari de pina la 11 difuri din care doua subwofere lateral in porbagaj.

 

Multam pomo pentru link.

Eu vreau sa imi mai adaug la masina aparatori de nori si eventual la aripi. (Drumurile din Rominia sunt nasolii si o gramada de griblura si asfalt sare pe tabla).

Daca stie careva unde se gasesc aparatori noroi/aripi originale sau mai putin originale dar care vin perfect, eventual ceva poze, multam ;) .

 

 

 

 

Nu fi egoist, posteaza si pt noi link-ul cu scheme electrice, mai au si altii nevoie.Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

@balogm ia uite ce am gasit eu aici. Are potential, dar nu as cumpara pana nu as vedea unu cum functioneaza live. Baietii romani sunt destepti. Ei il vand cu 900$

Share this post


Link to post

Cautand pe net uite peste ce am dat:

http://www.autogadge...duct-flyer.html

Pare la un pret foarte bun,nu ca si cel de la chevrolet,dece nu poate pune din start si ei asemenea jucarii.greenguy.gif

 

 

e vrajeala mare . in primul rand lipsesc comenile pt naviatie . uitate atent si ai sa vei k butoanele sunt identice cu ce exista deja pe casetofonul masinii

Share this post


Link to post

Salut

Stie careva daca se pot da jos capacele de la difuzoarele de pe usile spate fara a demonta fata de usa?

Daca se pot da jos in acest fel cum se procedeaza?

Share this post


Link to post

e vrajeala mare . in primul rand lipsesc comenile pt naviatie .

 

Daca te-ai fi uitat mai atent are ecran touch screen "ecran tactil" asa ca nu este nevoie de butoanele respective,asa ca nu are cum sa fie vrajeala..

Share this post


Link to post

 

 

Chestia aia se gaseste si pe eBay la o tona de chinezi, de exemplu aici. Pe scurt, sunt niste echipamente "all in one" cu sistem de operare Windows CE peste care ruleaza un GUI incropit de chinezi (cu traducerile si fonturile lor usor de recunoscut). Asta nu-i un lucru rau in principiu, acelasi hardware cu soft chinezesc l-am gasit si la firme "de nume" din audio auto, evident rebranduit si cu alta interfata grafica mai frumoasa.

 

Interfata comanda direct hardware-ul propriu, si pentru navigatie stie doar sa apeleze un executabil de pe memoria SD (care de obicei este iGo, cel mai piratat soft din lumea navigatiei). Alea mai destepte stiu sa ruleze iGo in fundal, si sa-l aduca "in fata" peste muzica numai atunci cand iGo semnalizeaza o manevra (cam enervant sa mergi cu rocku'n blana si sa-ti intrerupa solo-ul de chitara vocea lui Marcel care zice sa faci la dreapta in 300 de metri).

 

Pentru audiofili, uitati de ele: n-am vazut nici una pana acum cu SnR mai mare de 85 dB, si-am cautat ceva 20000000.gif In schimb stiu sa citeasca DVD cu tot ce-i pe el, navigatia in foldere multe e usoara cu touchscreenul, astea noi au si tuner DVB si va puteti uita la stiri in ambuteiaje, etc. O hiba de care-am auzit: fiind atat de mult hardware inghesuit intr-o cutie relativ mica, unele au ventilator pentru racire si trag praf inauntru rezultand defectarea ansamblului optic.

 

 

Share this post


Link to post

Salutare

 

balogm cum stai cu instalatia GPL, o mai instalezi, dane cateva detalii, pret, consum, amortizare?

Share this post


Link to post

Salut

Astazi am montat fara sa finalizez din lipsa timp 2 difuzoare pe spate dar nu in usi le_am montat pe polita din spate pt ca deja erau facute locasurile lor din fabrica ,eu a trebuit sa trag firele din stilpii de la mijloc si sa tai polita dupa forma difuzoarelor.

Difuzoarele sunt cumparate de la real cu 2,2 mil Alpine SPG 69C3

post-10644-127836218404_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa ne spui care e diferenta de sunet, merita o ba, asa la prima vedere par ok difuzoarele si sunt si maricele.

Share this post


Link to post

Sa ne spui care e diferenta de sunet, merita o ba, asa la prima vedere par ok difuzoarele si sunt si maricele.

 

 

Salut

Astazi am finalizat lucrarea cu boxele si vreau sa va zic ca se aud foarte bine ,trebuie facute reglajele de inalte si bass separat pe radio si separat pe cd si se aude destul de bine dar nu pot sa va zic cum se aud in comparatie cu un cruze cu boxe de fabrica pt. ca nu am avut ocazia sa aud acele boxe dar un lucru e cert eu sunt incintat de cum se aude .

Nu am gasit reglajul de fader (nu stiu daca am scris corect) .

Stie cineva daca exista acest reglaj la sistemul audio montat pe cruze ls plus?

Share this post


Link to post

Se pare ca la ls nu este fader in sist audio.

 

Firele zici ca erau in stilpi , cum aistiut care sunt cele pt dif ?

Edited by pomo

Share this post


Link to post

Nu am gasit reglajul de fader (nu stiu daca am scris corect) .

Stie cineva daca exista acest reglaj la sistemul audio montat pe cruze ls plus?

 

Nu exista, din moment ce are doar pe fata difuzoare, iar cele montate ulterior pe spate sunt o mixtura, sau mai exact ai 6 difuzoare pe fata(cu cele 2 mici din stalpi)

In secolul XXI, firma de renume , face masini cu 2 difuzoare si nici macar posibilitate tehnica de fader(fata-spate)?!

Pana si Dacia de 5600 euro, care-i troaca-n rest, are 4 difuzoare.

Rusinos de jenant!

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Aici ai dreptate!

 

 

Share this post


Link to post

Se pare ca la ls nu este fader in sist audio.

 

Firele zici ca erau in stilpi , cum aistiut care sunt cele pt dif ?

 

Salut

Am inteles cum e cu faderul ,firele pt difuzoarele spate se afla in stilpii de mijloc intr_o mufa si au pozitia 20 pt masa si 19 pt firul de plus difuzor ,mufa e numerotata asa ca nu o sa aveti probleme .Daca doreste careva pot sa va zic si culorile la fire dar acum nu mai stiu exact si nu vreau sa va spun prostii dar pot sa ma uit dinou pe o documentatie luata de aici de pe net dupa care si eu m_am inspirat si va pot spune si culorile la fire dar e suficient daca stiti pozitia lor in mufe .

Share this post


Link to post

Ma bag oleaca in seama - la VW unele tipuri de RCD-uri au 4 iesiri dar la echipare slaba masinile au doar doua difuzoare (incinte de fapt). Fader in aceast aconfiguratie nu exista in meniu. Insa daca se conecteaza orice alte difuzoare pe iesirile nefolosite Fader-ul se "activeaza" singur. Poate e asa si la cruze?

Share this post


Link to post

 Fader-ul se "activeaza" singur. Poate e asa si la cruze?

 

Nu e, tocmai de asta-i de kko. Se pare ca ar lega pe spate firele (deci are 4 iesiri, 8 fire in MP3-cel putin asa "zice" ei)  dar nici vorba de fader. 

 

 

Nu apare si nici n-o sa apara,ca-i de vina pretul.

 

 

Share this post


Link to post

As zice ca cei de la chevy au acelas cablaj pe toate modelele de cruze ( ma refer la audio ) si as intelege ca sunt puse de pomana pentru modelele inferioare si doar la LT sunt speciale pentru 6 boxe, dar atunci de ce totusi si modelele LS au cablaj conectat la CD, ceva trebue sa fie pe acolo ca doar acele fire sunt legate la CD, eu sunt de parere ca CD-plaierul chiar are 6 iesiri 4 fata si 2 spate, altfel acele fire ar fi puse fara sa fie legate si s-ar conecta doar la gama LT. Partea cu faderul nu o inteleg nici eu.

Share this post


Link to post

Salut

Pe cruze sl , sistemul audio e doar stereofonic (2 canale) daca era cuadrofonic (4 canale) atunci avea fader.

La cruze ls deci sunt 2 canale si se pot lega minim 2 difuzoare iar maxim nu pot sa va zic dar fara probleme pot sa leg de exemplu 8 difuzoare fara probleme ,trebuie doar ca impedanta celor 8 difuzoare in functie de cum sunt legate sa nu fie mai mica de 4 omi pt ca daca e mai mica de aceasta valoare amplificatorul final din scula audio are de suferit si sigur se va deteriora.Deci pe ls avem in cazul meu 6 difuzoare legate pe 2 canale .

Share this post


Link to post

Nu e, tocmai de asta-i de kko. Se pare ca ar lega pe spate firele (deci are 4 iesiri, 8 fire in MP3-cel putin asa "zice" ei) dar nici vorba de fader.

Trebuie sa fac o corectura, caci am uitat de cele din stalpi. Are 6 iesiri, 4 fata, 2 spate.

 

Deci pe ls avem in cazul meu 6 difuzoare legate pe 2 canale .

 

Ai 4 fata si 2 spate. Ceea ce-ti lipseste e functia fizica de fader. Iesirile sunt fata-spate.stanga-drepta. Era inutil sa-i puna fader pe 4 difuri pe fata, dar nu cred ca au comandat MP3 doar cu iesire front-left-right.

Parerea mea...Oricum ar fi, tot de kko ramane. Votare usoara!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...