Jump to content
Sign in to follow this  
balogm

Chevrolet Cruze - Audio

Recommended Posts

Salutari tuturor.

 

Sunt nou posesor de Chevrolet Cruze si foarte multumit de el.

Pentru a fi masina perfecta din punctul meu de vedere mai am o lista de puncte de rezolvat

- scut motor + piulite sertizre si suruburi - in asteptare cind o aparea cumva pe la reprezentante

- difuzoare usi spate + cablaj si eventual suporti difuzoare- sper sa o scot la capat cu ajutorul vostru sau sa astept pina o aparea pe la reprezentante.

- instalatie GPL - o montez in primavara am hotarit deja Marca Landirenzo Omegaz,

- eventual senzori parcare fata jos de tot (sa nu rup bara in vreo bordura dinasta inalta ca in Romania)

 

Intrucit scutu e in asteptare si instalatia GPL investitie in primavara am ramas pe lista cu Difuzoarele usi spate.

 

Desi in dotare masina vine cu 4 difuzoare si la inceput am crezut ca ceva e defect de nu functioneaza pe spate am ajuns la concluzia ca cele 4 sunt pe fata (includ tweterele). Ma deranjeaza foarte mult ca masina nu are difuzoare pe spate si vreau sa rezolv cit mai repede. La reprezentanta mi-a fost greu sa fac rost si de un set de covoare pentru masina.

 

- Am desfacut puntea dintre usi si am constatat ca sunt numai 5 fire care intra in usi deci usile nu au precablaj pentru difuzoare.

- Am desfacut conectoarele de la puntile de usi si am constatat cite 4 borne in plus pe conectorul de pe stilp la fiecare usa.

Intrebare, de ce sunt patru in plus cumva doua pentru bas si doua pentru tweeterul aceluias difuzor sau doua pentru difuzor si doua pentru...?

- Inca nu am desfacut panoul de usa. Are oare deja suportul pentru difuzoare sau acesta vine separat cu chitul de difuzoare?

 

Sunt bine venite raspunsuri la aceste intrebari sau experiente la alte maini (rog postati marca si modelul la care ati avut experienta in cauza).

Asta pentru a ma hotari daca merita sa platesc un kit si sa astept dupa el pina o aparea sau sa ma descurc.

O sa trec si pe la reprezentanta simbata sa vad ce aflu si pe acolo desi sunt constient ca nu prea multe intrucit masina e noua si nici cu accesoriile nu stau bine.

 

Va multumesc mult.

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce topicul meu a fost incadrat sub topicul de la Spark.

 

Tin sa precizez ca Cruze si Spark nu au nimic in comun (asa cred) si sunt sigur ca in privinta difuzoarelor din usi spate nici atita. Mai degraba Sparku si Loganu se aseamana in aceasta privinta.

 

Tin sa precizez si ca majoritatea Cruzurilor care s-au vindut in Romania sunt cu echipari medii adica LS si nu au difuzoare in usile spate.

Multi ar fi interesati de acest topic si nu cred ca ar cauta nimeni la Spark.

Ar fi recomandata mutare topicului inapoi separat.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Referitor la firele in plus, daca n-ai geamuri electrice spate, atunci cele doua ar putea fi pentru asta (unul pentru + si unul pentru iluminare).

Share this post


Link to post
La reprezentanta mi-a fost greu sa fac rost si de un set de covoare pentru masina.

Cam off-topic, dar... tu ai început:

Problema preşurilor o poţi rezolva aici.

Din câte m-am uitat (în fugă), Cruze nu e în catalog, dar nu strică să pui o întrebare.

Share this post


Link to post

Pai cu presurile am rezolvat

- 250RON (Presuri normale nu de cauciuc) presuri originale pentru Cruze. (Chevrolet Victoria Brasov)

 

Versiunea de Cruze pe care o am are toate dotarile pe usa spate (exclus difuzoare) inclusiv gemauri electrice si iluminare buton.

 

Ca sa adaug citeva completari usa spate contine un modul electronic cu comanda din buton si trei fire.

Prin cele trei fire se comunica urmatoarele functii

- comanda deschidere/inchidere geam spate de la sofer

- blocare geam spate de la sofer

- inchidere centralizata

- status usa inchisa / deschisa pentru semnalizarea inchideri si actionare alarmei daca inchiderea este ok

- aprindere led buton in functie de necesitati (aprindere faruri, lumini de intimpinare,..)

 

Pe linga astea 3 mai sunt patru borne de la care nu mai pleaca fire in usa si doua de alimentare usa.

 

Printre investigatiile pe care le am mai facut am nevoie pe spate de un chit de difuzoare compus din

- suporti difuzoare

- difuzoare (posibil sa vina deja lipite pe suporti)

- cleme si suruburi prindere suporti pe usa

- fire cu conectoare difuzori si pini pentru introducerea directa in conectorul din usa.

 

Pai cele patru fire pot fi toate pentru difuzoare si pentru feedback activarea spate a difuzoarelor (asta daca nu cumva se face din vreo setare ascunsa sau prin vreun strap in spatele MP3-ului sau automat), sau pot fi pentru ceva ce chiar nu imi dau seama ce alte dotari ar mai fi posibile pe usa spate.

 

Azi am aflat ca a aparut si scut original la comanda 700 RON livrare 4 zile. (Radacini Motors Brasov)

De chitu de difuzuare Radacini Motors mia dat feedback negativ (nu au nici in fel de accesorii in afara de scutul la comanda)

Miine ma interesez si la Opel Victoria de scut si chit de difuzoare.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Azi am ridicat difuzoarele (Radacini Motors Brasov) si scutul (Chevrolet Victoria Brasov).

 

Am atasat urmatoarele poze:

 

Componente

 

 

 

 

 

Am reusit sa montez personal si scutul.

 

 

 

 

 

 

Difuzoarele nu am reusit sa le montez, din trei motive, vremea de afara nu era prea grozava, am fost cam fraier de am aceptat niste difuzoare cam nasoale (conurile din mijloc erau atinse de la transport) asa ca luni le returnez si inca mai caut documentatie electrica (desi poate reusesc sa ma descurc si fara ea)

Edited by balogm
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce ai optat pentru diff-uri originale, made in China, cand la banii aia luai ceva mult mai bun cu siguranta. Nu-mi aduce argumentul garantiei, pentru ca oricum o pierzi daca umbli tu acolo :)

In alta ordine de idei, titlul topicului, pe care tu l-ai pus, este AUDIO- chevrolet cruze. Ce legatura are scutul?

Ordonarea topicurilor in sectiune este facuta automat, asa ca nu te supara ca esti sub topicul cu Spark.

Share this post


Link to post

Difurile originale au suportul (distantierul) pentru masina ceea ce inseamna ca nu ma complic sa improvizez un distantier.

Difuzoarel originale sunt mult mai calitative decit cele de la supermarket care tot chinezesti sunt.

Eu sunt pentru original si sunt inpotriva improvizatilor neprofesionale.

 

Tin sa precizez ca eu intentionez sa montez eventual si difuzoare sub luneta astfel incit sa am 8 difuri in masina (mai mult decit exista acum in orice varianta).

 

Aceste difuzoare nu se produc inca si nu pot fi comandate.

Am Cautat difuzoare pentru acest locas si nu am reusit sa gasesc la supermarket decit porcarii. Pentru ele trebuie sa fac si un distantier care este inclinat.

Am gasit aici totusi ceva interesant care poate ar schimba ideea mea initiala.

http://www.blaupunkt...305001_main.asp

 

Am postat aici de scut pentru ca era tot pe lista de "tuning" a mea si pentru ca operatiunea sa desfasurat in paralel (asa ar fi trebuit daca as fi primit difuzoare bune). Am zis ca oricum toti posesorii de Cruze vor trece pe aici, si ca poate nu are rost sa deschid un topic separat. Daca vreun administrator crede ca gresesc sa il mute separat.

 

La inceput topicul a fost mutat sub Spark, acum nu mai este dupa ce un moderator la scos in trecut separat si la mutat linga Spark.

 

Voi adauga in viitor si poze pentru montaj difuzoare.

 

Garantia se pierde pentru reparatia respectiva daca este afectata de modificare. Spre exemplu daca dau o gaura in tabla si imi rugineste total altundeva nu inseamna ca ramin fara garantie.

La anu in primavara voi monta personal instalatie GPL si doar verificarea, punerea in functie va fi de un servis autorizat.

Cunosc calitate din Romania si prefer sa ajung cit mai putin la servis sau deloc.

Eu prefer sa cumpar piese originale si servisarea in limita posibilitatilor sa o fac eu.

Sunt o persoana poate prea obsedata de calitate la lucrurile personale, sau calitatea in Romania e prea proasta ca sa ma multumeasca intotdeauna.

Edited by balogm
  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut ce ai mai facut cu difuzoarele? Daca le-ai montat pune situ niste poze sau explica cum, sunt si eu interesat.

Share this post


Link to post

Salut ce ai mai facut cu difuzoarele? Daca le-ai montat pune situ niste poze sau explica cum, sunt si eu interesat.

 

Nu e nevoie sa mai adugati mesaje de genul acesta, va promit ca pun poze.

 

Asa cum am zis mai sus difuzoarele primite nu erau ok, asa ca am returnat si facut comanda pentru altele. Sper ca noile difuzoare sa nu fie si ele defecte la transport ca altfel nu le voi lua si o sa cumpar difuzoare universale (fac manual suportul)

Unul este in stoc si ajunge saptamina viitoare celalalt ceva mai greu dupa ce vor veni de la furnizor in depozitul central in Ungaria.

Pina nu primesc ambele difuzoare nu ma ocup de montaj.

Sper ca dupa ce sosesc sa prind si vreme buna altfel voi amina montajul.

 

Reveniti pe topicul acesta regulat pentru ca o sa apara si pozele. (nu cred ca mai repede de doua saptamini - pina vin ambele difuzoare). Mai am pe lista de urgente pregatire logan de iarna + facut revizie - de care o sa ma ocup weekendul urmator.

 

In primavara montez si instalatie GPL si cred ca o sa revin si atunci cu poze.

Edited by balogm

Share this post


Link to post

Felicitari pentru masina sa o stapanesti sanatos.Buna treaba faci cu difuzoarele si mai ales cu scutul motorului , dar difuzoarele alea mi se par cam indoielnice , nu prea par calitative .

 

 

Share this post


Link to post

Difuzoarele originale GM se aud foarte bine .

Acum este o alta dinamica a sunetului in habitaclu, dupa parerea mea, imbunatatita .

Nu sunt genul care asculta muzica la maxim, in opinia mea sistemul audio de pe Cruze fiind sensibil egal cu cel de pe noua Octavia (cel cu 6 difuzoare) cu care am facut o comparatie in parcare cu un vecin (atat pe radio cat si CD, mp3 etc). Pentru cei care doresc calitate audio si putere mai mare se pot indrepta catre sisteme mai scumpe...

Am avut si eu dilema sa pun niste difuzoare de firma , renume etc, la un service , autorizat, cum sunt cei care monteaza alarme, instalatii audio performante, tunning, etc.

Am optat totusi pentru instalare la dealer a difuzoarelor originale GM. Se aud la fel cu cele din fata , asta dpdv al calitatii si nivelului sonor.

Nu-mi pare rau de alegerea facuta.

 

Toate cele bune

Share this post


Link to post

Multumesc Cosmoalx, felicitari si tie.

Difuzoarele sunt mai de calitate decit ce se gasesc pe la noi (au conurile de hirtie - se aud mult mai bine decit alte materiale plastice).

Difuzoarele sunt originale, si sunt diferite de cele de pe fata (au un extra con pentru frecvente inalte - pe fata nu e nevoie pentru ca sunt tweetere in stilp).

Mine ma duc sa imi iau difurile (sper sa fie ok :osanale: difurile).

Daca sunt ok miine le voi monta si revin cu poze (am auzit ca vremea va fi buna :) ).

 

Mai am tot pe lista de miine montaj huse scaune. (la astea nu revin cu poze ca nu e cazu)

Husele le-am instalat partial, pentru ca sunt universale si nu se potivesc la fix.

Mai exact pe spate trebuie sa fac decupaje in zona fixarilor de la centuri si eventual la cotiera/suport pahare. (O sami fie mai greu ca trebuie sa le cos, probabil o sa apelez la un croitor).

Si la huse sunt conservator asa ca am ales aceleasi model de huse care le am si pe Logan, parca Pufi se numesc si sunt de la Selgros, culoare gri deschis asemanatore cu scaunele de pe Cruze.

Edited by balogm

Share this post


Link to post

Deci pot sa zic ca ai facut o treba minunata pana acum , mie personal imi place foarte mult cum se aud difuzoarele pe fata de la cruze ... si topicul asta este binevenit pentru noi toti pentru ca avem ce invata , sa pui si cat te-a costat toata " treaba " cu montatu + piesele de sunet ,ma intereseaza si pe mine ca tare as vrea sa am sunet si pe spate , mersi.

 

 

Share this post


Link to post

Pai uite aici lista de bani bagati in masina

 

- covoare originale (nu de cauciuc) - 250RON - Chevrolet Victoria Brasov

- scut original + 4 piulite originale + 4 suruburi originale - 810Ron - Chevrolet Victoria Brasov

- difuzoare originale + 2 piulite originale + 2 suruburi originale - ~300 RON - Chevrolet Victoria Brasov (difuzoarele le iau mine si sper sa fie ok) / Radacini Motors Brasov

 

- huse masina Pufi (neoriginal de la supermarket Selgros) -160 RON

 

- cabluri si pini pentru difuzoare (pini pentru mufa conectar usa, la difuzor voi lipi direct firele) - 0RON (am facut rost de la niste acesorii electrice - m-am ocupat in trecut si cu electrica electronica)

 

- montaj - 0RON (Placere personala - doar timpu pierdut, bineinteles ca timpu pierdut din placere nu este pierdut :rolleyes: - daca stai sa te gindesti pierzi timp si sa cumperi toate astea mai ales ca la Chevrolet se fac rost mai greu)

 

Daca iau difuzoarele miine (daca sunt ok) si daca nu va ploua, miine seara voi pune pozele.

Edited by balogm

Share this post


Link to post

Difuzoarele originale GM se aud foarte bine .

Acum este o alta dinamica a sunetului in habitaclu, dupa parerea mea, imbunatatita .

Nu sunt genul care asculta muzica la maxim, in opinia mea sistemul audio de pe Cruze fiind sensibil egal cu cel de pe noua Octavia (cel cu 6 difuzoare) cu care am facut o comparatie in parcare cu un vecin (atat pe radio cat si CD, mp3 etc). Pentru cei care doresc calitate audio si putere mai mare se pot indrepta catre sisteme mai scumpe...

Am avut si eu dilema sa pun niste difuzoare de firma , renume etc, la un service , autorizat, cum sunt cei care monteaza alarme, instalatii audio performante, tunning, etc.

Am optat totusi pentru instalare la dealer a difuzoarelor originale GM. Se aud la fel cu cele din fata , asta dpdv al calitatii si nivelului sonor.

Nu-mi pare rau de alegerea facuta.

 

Toate cele bune

 

cat te-a costat toata treaba? difurile si montajul?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am luat difuzorele azi si am reusit partial sa le si montex.

Doua lucruri m-au impiedicat sa termin.

- m-am apucat tirziu si sa intunecat repede (nu am reusit sa introduc pini in mufa)

- sau rupt cite doua clipsuri la fiecare usa asa ca teoretic am terminat doar o usa (nu am prevazut ca se vor rupe, in mod normal nu ar fi trebuit dar se pare ca sunt concepute cam prost mai exact de unica folosinta.)

 

Iata si pozele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usa se demonteaza din doua suruburi, apoi se trage de partea de jos in afara pina se declipseaza, apoi se ridica in sus.

Panoul se apuca de partea de jos, bagi miinile intre panou si usa cit mai tare si tragi cu socuri de panou.

Pentru demontarea panoului am folosit doar doua surubelnite si pe astea doar pentru cele doua suruburi, respectiv scoaterea cauciucului(miner) capacului (de la "clanta" interioara ce deschide usa) care acopereau suruburile.

Pregatiti si clipsuri de rezerva, usa vine cu doua tipuri clipsuri 4verzi si 4albastre. Cele verzi se rup cite doua la fiecare usa (asa am patit eu poate voi aveti mai mult noroc si se vi se vor rupe mai putine sau deloc sau mai putin noroc si sa vi se vor rupe mai multe).

 

La remotarea usi aveti grija sa introduceti complet conectorul electric de la modulul de geam) sa faca clic, si pirghia lui sa revina la normal.

Eu am fixat cablul din usa cu un colier de plastic de instalatia electrica existenta. Nu am lasat cablul chiar fix, sa faca o mica bucla in usa, ca apa sa nu vina pe difuzor.

Nu lasati sau nu puneti punga (masina are una si e nevoie sa o decupati in locasul difuzorului, am folosit banda dubla adeziva pentru a o lipi de tabla in locul decupat).

Punga in spatele difuzorului, va rezona enervant peste muzica.

 

Eu m-am decis sa schimb toate clipsurile de la usile spate intrucit nu mai sunt cum au fost initiale. Bordurile abrupte pentru fixarea pe tabla au fost rotunjite de la extractie.

Luni o sa fac comanda daca nu le gasesc cumva deja in stoc.

Edited by balogm
  • Like 2

Share this post


Link to post

cat te-a costat toata treaba? difurile si montajul?

 

Aprox 280 ron inclusiv TVA

Difuzoare ~ 160 ron

Manopera ~ 120 ron

 

Toate cele bune

  • Like 1

Share this post


Link to post

Liviu de curiozitate ai facut la bani astia la reprezentanta, ai folosit difuri originale la reprezentanta, lucrezi la vreo reprezentanta si ai avut reducere. Nu de alta dar sa stiu si eu sa negociez calumea.

La Radacini Motors Brasov difurile mau costat 296RON cu suruburi si piulite iar la Chevrolet Victoria 255RON (initial au vrut sa imi vinda cu 3mil unu) doar difurile asta dupa ce le-am returnat la Radacini pe cele cu probleme si au zis ca nu imi aduc altele.

Sincer 160 Ron ambele difuri mi se pare tare putin. Poti sa ne spui si noua de la ce firma le-ai luat, nu de alta dar poate data viitoare comand si eu piese tot de acolo.

 

Eu am dat 255RON pe difuri +16 suruburi si piulite si tu ai dat 160 pe toate. Asta ca sa nu mai pun ca schimb toate clipsurile de la usa (sunt de unica folosinta si nu vreau sa le refolosesc si sa am probleme dupa aceea cu zbirniitul usilor) deci alti bani.

Si apropo cum te-ai rezolvat cu instalatia electrica eu am facut rost de pini si fire dar in cazul tau? Din cite stiu eu la reprezentanta in mod normal ar trebui sa te puna sa schimbi toata instalatia la usa, asta ca sa fie ca la carte.

 

Am terminat si eu de montat difurile se aud exceptional sincer nu mai am nevoie de subwoofer si nici de alte difuzoare, am bagat muzica hause si tehno pe ele si bubuie bine.

 

Nu am faderul activat in aparat, daca afla careva cum se intra in meniul de service al aparatului pentru activare fader sa ne spuna si noua.

 

 

 

Ce parere aveti de asta(am dat de el navigind pe forum):

 

2740RON cu TVA

 

Linukul este http://www.autogadge...duct-flyer.html

 

 

 

Masca de pe el e de doi lei dar ma gindesc ca poate se poate inlocui cel de la sistemul actula de pe Cruze. Poza ecran pare editata cu copy paste

Am observat ca sistemul nu are butoane pentru sistemul de navigare deci foloseste tuch screen ceea ce este inferior sistemului original de navigare de pe Cruze.

 

 

 

Personal nu ma intereseaza sistemul de mai sus, am dat din gresala peste el asa ca am zis sa il adaug aici poate ii e de folos cuiva.

Voi ce soluti aveti pentru GPS. Eu am un GPS Mio P560 si ma gindesc ce soltuie optima de pozitionare ar fi pentru el. (daca aveti ceva solutii veniti va rog cu poze).

Edited by balogm

Share this post


Link to post

balogm, recunosc ca am citit pe sarite topicul tau dar pina la urma n'am inteles unde ai gasit semnalul pentru difuzoare. Ai tras fire din fata de la RadioCD sau ai gasit semnalul pentru difuzoare in usa in vre'o mufa?

Edited by iso

Share this post


Link to post

Asa cum reiese din ce am scris mai sus dar si din poze am tras fire doar in usa. Am adaugat doi pini in conectorul usii.

 

Tin sa iti multumesc foarte mult iso pentru linkul catre Chevrolet TIS 04.2009 :banana: ,de cind tot caut documentatia asta.

 

Daca as fi avuto cu o zi inainte, as fi economisit ceva timp in determinarea celor doua fire cu semnal difuzoare din cele patru, dar mai ales si polaritatea lor.

Polaritatea a fost cel mai dificil de determinat intrucit fiecare canal audio are amplificatore in punte, adica ambele fire active. (lucru ce ma dus la concluzia ca amplificatorul scoate o putere mult mai mare, dar care este limitata drastic pentru calitatatea audio.

Studiind in documentatie am vazut ca Cruze poate venii in viitor cu dotari de pina la 11 difuri din care doua subwofere lateral in porbagaj.

 

Multam pomo pentru link.

Eu vreau sa imi mai adaug la masina aparatori de nori si eventual la aripi. (Drumurile din Rominia sunt nasolii si o gramada de griblura si asfalt sare pe tabla).

Daca stie careva unde se gasesc aparatori noroi/aripi originale sau mai putin originale dar care vin perfect, eventual ceva poze, multam ;) .

Edited by balogm

Share this post


Link to post

de la ce dealer?

 

stiti cumva ce firma sunt boxele?

radio-cd-ul ce putere are? 4X 40 w sau 4X 25w ?

Edited by EM!L
  • Like 1

Share this post


Link to post

Expocar

Originale GM identice cu cele ale lui Balogm

Nu stiu.

 

Toate cele bune

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...