Jump to content
Sign in to follow this  
25WTK

Se Poate Modifica, Regla Consumul La Cielo?

Recommended Posts

@25WTK cu updatele de soft nu stiu ce sa zic, asta mie imi zice doar chip-tunning, dar poate omul a vrut sa zica altceva.

Depinde cat vrei sa investesti in actiunea asta de reducere a consumului. Te poti duce frumos la un service Radacini si daca nu te enerveaza prea mult aia, declari problema: consum exagerat si ii rogi sa-ti puna testerul. Cu ocazia asta verifici cat % merg injectoarele, compresia, sonda lambda, etc. Daca aia gasesc vreo problema, te lamuresc ce si cum.

Daca nu se lasa cu schimbat piese asta de duce aprox 500 de mii.

 

Dupa aia, bagi frumos benzina buna de la o benzinarie mai respectabila gen mol pentru ca pe aici circula zvonuri in legatura cu furtul de benzina la pompa si cu masina nu prea incarcata cand ai timp si nu e f frig faci un tur extraurban. Apoi bagi tot de la aceeasi benzinarie de preferinta, si vezi cat a consumat.

Share this post


Link to post

consumul la cielo meu - din 1996 , are 170.000 km, segmentata mototul de curand, - acum in oras - 10-11, la drum lung - de ex - am fost in turcia , 4 persoane cu bagaje - consum mediu 7.5, eu zic ca e ok

Share this post


Link to post

Consumul la cielo nu trebuie sa fie mai mare de 6% in afara localitatii la viteza de 90km/h iar in urban de 10%.

Inainte sa va interesati de reglaje sau chiptunning mai bine ati schimba filtre de aer,bujii,curatat injectoare la timp si mai ales folosirea de uleiuri sintetice 5W40 nicidecum pacurine noname 10-15-20W40-50 in bidoane de toate felurile expirate de 2-3 ani in occident si aduse la noi de toate srl-urile.

Observ o mare placere de a da banii pe aditivi de uleiuri si de benzine fara prea multe discutii dar cand e vorba de revizii liniste.

Consumul dat de constructor nu poate fi micsorat decit mentinut prin intretinerea masinii regulamentar .

 

Aici se inchide pentru a nu mai aparea posturi cu contradictii fara sens.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...