Jump to content
Sign in to follow this  
gorea

Lumini Foarte Slabe Nubira 1

Recommended Posts

E o aventura sa cumperi de la engleji. Am luat vreo 5 tepe pana acum (2 mari, de sute de euro...).

Eu sper ca se pot schimba pe europa... O sa vad.

Si ce zice Bogdan e o solutie foarte buna!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

deci

las farurile asa si cumpar lupe cu bixenon?

cat costa si de unde?

Edited by gorea

Share this post


Link to post

Chiar acu am masurat si eu tensiunea la bornele becurilor (la faruri).Deci, baterie noua, alternatorul incarca 14,40 masurat la bornele bateriei, tensiunea la bec pe faza scurta este de 11,80, iar faza lunga 11,20. Cu pozitivul voltmetrului la borna becului + (faza scurta) si minusul direct la baterie = 12,40. Prin intermediul unui fir, am dat masa directa de la baterie la borna becului, iar intensitatea luminii a crescut vizibil. Deci, undeva exista contact de masa imperfect. Sau ii dau masa direct de la baterie.

Share this post


Link to post

Am Nubira 1 de putin timp, insa pot afirma ca farurile ce exista pe Cielo si Espero sunt inferioare luminozitatii fata de cele de pe Nubira. Scurta este ok., atata timp cat tin reglajul pe 2. Daca-l dau pe 0, primesc blitzuri.

 

O instalatie xenon si niste lupe sunt totusi solutia pentru cei ce nu sunt multumiti.ok.gif

Share this post


Link to post

primesti flashuri pentru ca sunt reglate prost

pe 0 si cu becuri mai puternice (cat timp nu sunt jeguri de-alea de csenoane chinezesti) nu ar trebui sa orbesti pe nimni - cu masina incarcata cu maxim doua persoane.

 

si din experienta - farurile de cielo (originale) sunt foarte comparabile cu cele de nubira (1 ca 2 nu am condus)

  • Like 1

Share this post


Link to post

primesti flashuri pentru ca sunt reglate prost

pe 0 si cu becuri mai puternice (cat timp nu sunt jeguri de-alea de csenoane chinezesti) nu ar trebui sa orbesti pe nimni - cu masina incarcata cu maxim doua persoane.

 

si din experienta - farurile de cielo (originale) sunt foarte comparabile cu cele de nubira (1 ca 2 nu am condus)

 

 

Ati mai gasit vreo solutie pana in acest moment, in afara de xenon si lupe, ma refer la partea electrica etc.?

Share this post


Link to post

Ai putea pune releuri pe fiecare faza.... :thumbl:

 

Cea mai buna solutie la nubira pentru moment (sa fie si "stock" si competent) sunt farurile cu lupa de anglia convertite pe europa, se modifica pe europa relativ usor, si cu un kit de xenon de 4.200k, adica lumina alba.

La nubira 2 se poate si mai usor, ele venind din fabrica cu un obturator pentru europe de "est", si lumina va fi "dreapta".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...