Jump to content
Sign in to follow this  
mihai72ro

Interzicerea Prin Lege A Meditaţiilor?!

Meditatii !  

63 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cine vorbeste de greva in sistemul privat ? Referirea era exact la invatamantul de stat, acela prost platit, acolo unde sub pretextul salariilor, unii isi bat joc de genereatii de elevi.

 

Te asigur ca doar unii... :thumbl:

Share this post


Link to post

Ma bucur c-ai remarcat.

Share this post


Link to post
Si crezi ca la nivelul mediu sunt mai mari diferentele?

Crezi ca multi au peste 20-25 de milioane in sector privat? Comparativ cu 17-20 de milioane in invatamant?

Care 17-20 milioane ?

Hai sa fim seriosi !Vrei sa-ti scanez fluturasul nevesti-mii ( luna trecuta - 1120 lei - in care au fost incluse si niste ore la plata cu ora ) ? Asta la "norma" intreaga + dirigentie . E profesoara de engleza cu definitivatul dat si cu gradul II .

Nu vreau sa va povestesc ce "mese" a dat cand a tinut cursurile pt grad si cam ce elevi are ( preda la 5-8 ) .

Io unul nu as rezista cu fauna aia .

Pe fie-mea o sa o dau la pregatire - de exemplu vreau sa o dau sa invete limba germana .

Edited by body

Share this post


Link to post

Interzicerea meditatiilor nu, in schimb a fi prost cu diploma da, aici se poate reglementa ca-i urgie cu fituica la examene bag seama.

Share this post


Link to post

E o discutie ampla si dificila ! A interzice meditatiile (scolare) ar echivala cu a interzice "trainerul personal" de la salile de fitness. Pe de alta parte, a penaliza (rau de tot !!!!) cazurile in care meditatiile sunt incurajate (sau chiar fortate) de profi care nu isi fac treaba la scola ... e cam alta chestie. Din punctul meu de vedere, cred ca societatea cu situatia din urma are probleme. Tot din punctul meu de vedere, pe buna dreptate !

Share this post


Link to post

Mi-s convins ca astia de nu-si fac treaba ori n-au prea multe in comun cu invatamintul sint anti-camere supraveghere la clase. De cealalta parte setea de hirtoage (diplome peste diplome) de fala pe colt la alimentara, cum - necum... sa fie ! Urmat de incadrarea in cimpul muncii unde iarasi lasa de dorit ca hirtoaga e sa fie ce pune la dosar ca de restu' ... ce mai conteaza ca mi-s prost facut gramada, am hirtoaga (?) am ! Doar astea se tin lant de unde si incompetenta crasa in mare parte. Nu inclin a generaliza pentru ca as fi nedrept fata de cei silitori ce intr-adevar depun eforturi si trec examene pe bune fata de care personal, am o oarecare doza de respect.

Share this post


Link to post

Cred ca discutia pro/contra meditatii este falsa, la fel cum ar fi absurd a propune interzicerea cutitelor pentru a reduce numarul de crime. Nu vad nimic problematic in a investi in dezvoltarea anumitor aptitudini si competente ale unui copil platind ore suplimentare, in masura in care esti dispus sa faci asta.

Din puntcul meu de vedere adevarata tema este conflictul de interese, anume atunci cand profesorul de la scoala poate avea parghiile pentru a exercita presiuni asupra propriilor elevi in scopuri de castig material ("platesti meditatii si ai note mai mari la scoala"), rezultand intr-o discriminare a elevilor care ar refuza eventuala "invitatie". Esential este faptul ca indiferent daca profesorul este de buna credinta, atat timp cat ofera meditatii propriilor elevi este foarte probabil ca asupra sa sa planeze suspiciunea de conflict de interese, de aceea cred ca ar fi preferabil pentru toata lumea ca astfel de situatii sa fie evitate.

  • Like 1

Share this post


Link to post

E veche placa din cate imi amintesc (eram eu a 5-a sau a 6-a, faceam meditatii si mi se spunea sa nu duc vorba mai departe), dar ramane o idee cel putin imbecila.

Mai degraba ar reforma din temelii invatamantul, care e vai si amar de capul lui si n-o sa mai fie nevoie de meditatii. Dintre colegii din  generala, gimnaziu, liceu si acum facultate, cam 90% au facut meditatii, chiar si ,,soriceii de laborator''. A, ca nu recunosteau e partea a doua, dar erau vreo cativa care trecuse de la 3-4 la note de 8,9 sau chiar 10. Sa nu-mi spuna cineva ca au inceput sa se destepte asa peste noapte, ca nu cred. Am fost si eu in situatia asta (gimnaziu), dar imediat ce am renuntat la pregatire, am scazut iar la celebrul scaunel. Exact cum spunea si @Andrei.ss, un oarecare conflict de interese. Insa, e o practica extrem de comuna printre profesori, isi sperie elevii cu note mici pentru a-i atrage ulterior la ore in particular. Am auzit si in liceu de un astfel de exemplar, care se uita in catalog la rubrica unde erau trecuti parintii, sa vada ce profesii si ce ,,invarteli'' au. N-am facut cu respectiva ,,profesoara'', insa cu siguranta nu iese fum fara foc, nemaipunand la socoteala faptul ca respectiva dadea notele ampulea si-si tratat elevii diferentiat. Bineinteles, la examenele nationale, cei despre care se stia ca fac cu ea au luat note submediocre, desi la clasa nu ieseau din 9 sau 10. Dupa experienta cu proful din gimnaziu, nici eu si nici sora mai mica n-am mai facut meditatii cu profii de la clasa, in ciuda unor eventuale ,,consecinte''. In conceptia mea, daca nu e bun/a la clasa, inseamna ca nici acasa nu exceleaza. Nu e bun pedagog si p*#da ma-sii. Mai cunosc exemple, dar m-as lungi pana maine.

Ma rog, ideea meditatiilor nu este asta. Pur si simplu, la clasa se lucreaza cu 30, 30 si ceva de insi, fiecare cu ritmul, pasiunile si incliantiile sale. Din pacate, cei mai multi profesori nu tin cont de asta, ei vor doar sa-si predea materia, sa-si faca numarul de ore si sa-si ia leafa, elevul nemaintelegand nimic. Fireste, va avea nevoie de meditatii pentru a tine pasul. Asta e una din principalele hibe ale invatamantului romanesc, pe langa programa incarcata si rasuflata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...