Jump to content
Sign in to follow this  
mihai72ro

Interzicerea Prin Lege A Meditaţiilor?!

Meditatii !  

63 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ultima gaselnita, ca si asa nu prea mai au multe de facut, criza am depasit-o demult, someri nu mai avem nici macar unul singur, ''ne gandim'' sa interzicem prin lege meditatiile. Dar de ce nu ne gandim sa interzicem prin lege manele frate?. Au distorsionat complet si poate iremediabil pentru unii conceptul de muzica. Ce este acea ''Liceu de muzica'' ca sa nu mai vorbim de ''Conservator''. Manele cat cuprinde...ma intreb ce face CNA-ul?. Imi amintesc ca pe vremea lui Ceasca era o zicala: Nici o masa fara peste; o putem actualiza putin: Nici o petrecere fara manele.

Dar sa revenim: de ce nu remuneram corect si onorabil cadrele didactice pentru ca ei sunt responsabili de calitatea invatamantului romanesc. Nu au o scuza faptul ca predau in particular meditatii..aaa nu se impoziteaza, dar afacerile tiganilor se impoziteaza cumva???. De ce sa interzicem unor copii care vor cu adevarat sa invete dreptul de a lua lectii in particular. Sa fim cinstiti: nu toti elevii au acest interes. Putini mai sunt aceia care chiar vor sa faca ceva in viata; haideti sa le dam peste ochi. O discutie similara poate fi si despre medici; ne intrebam de ce pleaca din Romania; eu stiu...

Nu sunt nici medic si nici profesor de meserie; am facut o facultate tehnica si nu am pe cineva apropiat caruia sa ii sustin interesele, dar sa fim realisti: fara sanatate si invatamant de scufundam incet si sigur. Dar nu-i nimic: legalizam prostitutia si consumul de narcotice, ca sa poata sa intre unii in legalitate. Sa fim seriosi: ne batem joc de valorile adevarate.

Edited by VAXXi
adaugat sondaj

Share this post


Link to post

Ce meserie este aceea la care, dupa orele de curs de la scoala, copiii sunt nevoiti sa faca meditatii pentru a promova examene ? Sau se perpetueaza sistemul vechi: "noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc".

Share this post


Link to post

Sa interzica si meditatiile ar fi culmea nesimtirii.Adica hai sa legalizam prostitutia si consumul de droguri si sa oprim pe bietii parinti care vor ca odraslele lor sa beneficieze de un plus de indrumare sa ii zic asa.Fac abstractie ca fac parte din breasla si asa vad situatia la momentul actual.

Andrey

Share this post


Link to post

Nu nu nu...meditatiile nu le facem pentru a promova la scoala...nu nu, ci pentru a lucra suplimentar si pentru a acumula mai mult; cel putin asa era pe vremea mea; la meditatie lucram numai dupa culegeri si daca existau exceptii legate de manual (chestiuni neintelese) se discutau. Temele pentru acasa se discutau numai la scoala.

Share this post


Link to post

Fals, ne-incriminarea nu inseamna legalizarea consumului de droguri.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Si dupa cum anticipam la deschiderea postului:

http://www.realitatea.net/primarul-unei-co...del_622482.html

Si se justifica omul: este vorba de acei tineri violenti...pai aia nu o sa aiba bani suficienti niciodata sa se duca la un bordel si instinctul de animal, sa-mi fie iartata expresia, nu o sa le dispara.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Unii isi trimit copii la meditatii pentru ca e la moda. Altii isi trimit copii la meditatii pentru siguranta sau pentru a fi cu constiinta cit mai impacata si pentru a nu li se putea reprosa vreodata ceva. Mai exista o categorie, cea a exageratilor total. Cunosc vreo doua cazuri de parinti care si-au luat meditator pentru plod inca de cind plodul era in clasa a VIa. Ca sa fie foarte siguri, i-au bagat meditatii petru aproape toate materiile ! Mai grav a fost ca plodul vroia o cariera in economic dar a fost fortat sa ajunga medic ... deh, sa urmeze traditia familiei. O ultima categorie ar fi cea a parintilor care incearca sa-si ajute copiii nu foarte ajutorati de la natura. In rest, nu cred ca e nevoie de meditatii pentru a absolvi un liceu.

Share this post


Link to post

Sa le puna contor si case de marcat in brate ! Sa emita facturi fiscale, sa putem deconta pe protocol si sa deducem TVA-ul !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Imi pare doar o alta falsa problema. Invatamantul e praf din cauza lipsei cvasi-totale a legaturii cu lumea industriala, anilor in care zeci de incompetenti s-au perindat la minister, promovarii pe criterii politice de sus in jos. Problema e falsa cap coada si e aruncata praf de negociere in ochii prostilor.

Ca exista profesori care fac presiuni la clasa si si-au facut vile pe golaneala asta e adevarat, dar sunt putini. Oricum nu stiu cine mai merge acum cu gand sa faca o facultate sa ajunga prof de preuniversitar, sau cine ramane acolo.. probabil ca cei mai slabi sau, cu regret, unii "visatori".

Eu am facut meditatii la singurele materii la care si stiam: mate si fizica. Ah, si recomand si romana.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Unii isi trimit copii la meditatii pentru ca e la moda. Altii isi trimit copii la meditatii pentru siguranta sau pentru a fi cu constiinta cit mai impacata si pentru a nu li se putea reprosa vreodata ceva. Mai exista o categorie, cea a exageratilor total. Cunosc vreo doua cazuri de parinti care si-au luat meditator pentru plod inca de cind plodul era in clasa a VIa. Ca sa fie foarte siguri, i-au bagat meditatii petru aproape toate materiile ! Mai grav a fost ca plodul vroia o cariera in economic dar a fost fortat sa ajunga medic ... deh, sa urmeze traditia familiei. O ultima categorie ar fi cea a parintilor care incearca sa-si ajute copiii nu foarte ajutorati de la natura. In rest, nu cred ca e nevoie de meditatii pentru a absolvi un liceu.

 

Si eu a trebuit sa respect ''traditia'' familiei si a trebuit sa fiu inginer, ca de, nu se cade...este adevarat ca nu regret, dar din pacate din punct de vedere financiar sunt mai prost platit decat amarat cu un liceu - vorba lui taica-miu - cu toate ca ceeace fac eu in sistem privat (IT), in sistemul bugetar as fi extrem de bine platit, ba mai mult decat atat, nici nu cred ca ar face atat de multe...dara asta este alta discutie. Sa revenim: meditarea copilului la aproape toate materiile este sincer, o aberatie; in primul rand, i-ai rapit cam tot timpul liber, devine surmenat si obosit si se poate finaliza cu esec de natura medicala. Am avut coleg de clase primare, olimpic national, care a ratat intrarea la facultate; cel mai bun lucru este dialogul cu copilul pentru a vedea cam ce intentii are in viata si eventual pentru a-i propune si alte oportunitati si de aici ca parinte, te orientezi, in clasele terminale (gimnaziu si liceal) daca il meditezi sau nu, asta in functie si de capacitatea lui de a invata.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Pai in scoli raman profesori care pentru 9 milioane nu sunt nebuni sa-si bata capul cu clase de cate 30 de copii. E un lucru deosebit de greu sa faci un copil sa intelega ceva in 2 ore daramite 30.

Share this post


Link to post
Imi pare doar o alta falsa problema. Invatamantul e praf din cauza lipsei cvasi-totale a legaturii cu lumea industriala, anilor in care zeci de incompetenti s-au perindat la minister, promovarii pe criterii politice de sus in jos. Problema e falsa cap coada si e aruncata praf de negociere in ochii prostilor.

Ca exista profesori care fac presiuni la clasa si si-au facut vile pe golaneala asta e adevarat, dar sunt putini. Oricum nu stiu cine mai merge acum cu gand sa faca o facultate sa ajunga prof de preuniversitar, sau cine ramane acolo.. probabil ca cei mai slabi sau, cu regret, unii "visatori".

Eu am facut meditatii la singurele materii la care si stiam: mate si fizica. Ah, si recomand si romana.

 

Ca mare dreptate ai frate...fara nici un fel de gluma..

Share this post


Link to post
Unii isi trimit copii la meditatii pentru ca e la moda. Altii isi trimit copii la meditatii pentru siguranta sau pentru a fi cu constiinta cit mai impacata si pentru a nu li se putea reprosa vreodata ceva. Mai exista o categorie, cea a exageratilor total. Cunosc vreo doua cazuri de parinti care si-au luat meditator pentru plod inca de cind plodul era in clasa a VIa. Ca sa fie foarte siguri, i-au bagat meditatii petru aproape toate materiile ! Mai grav a fost ca plodul vroia o cariera in economic dar a fost fortat sa ajunga medic ... deh, sa urmeze traditia familiei. O ultima categorie ar fi cea a parintilor care incearca sa-si ajute copiii nu foarte ajutorati de la natura. In rest, nu cred ca e nevoie de meditatii pentru a absolvi un liceu.

 

Subscriu la parerea lui Salex, si plusez cu propria mea constatare: majoritatea celor care ajung la meditatii oricum se duc degeaba. Cel putin pe cand eram eu in liceu, majoritatea celor ce se meditau erau copiii care nu invatau la scoala.

Cred ca in 90% din cazuri, schema era cam asa:

- Gigel se duce la scoala

- Gigel nu invata, ca e grea cartea, ca e mai bine la sucuri si berici, etc.

- Gigel ia note proaste

- Gigel ajunge acasa, mama/tata ia copilu la intrebari: Gigele, de ce ai note proaste? Ce se intampla cu tine? Tu care erai copil asa bun...

- Gigel ce sa zica? Ca e el prost? Nu, profesoru' e de vina...

- parintii lui Gigel decid ca trebuie sa il trimita la meditatii

 

Ma abtin sa comentez despre parintii lui Gigel care il trimit la meditatii cu acelasi profesor de la scoala.

 

Mai sunt o categorie de elevi care se duc la meditatii, nefericiti care au nesansa de a avea profesori complet incompetenti (ajunsi in sistem pe principiul 'those who can't do, teach') si, care, pentru a avea o sansa mai departe, sunt nevoiti sa apeleze la meditatii. Dar pe acestia ii consider cazuri izolate. Cel putin asa s-a vazut din perspectiva mea, in vremea cand eram la liceu (cu nu foarte mult timp in urma).

Share this post


Link to post

Adevarat meditatiile erau presarate de culegeri, si deobicei pe specific mate, fizica, biologie chimie etc mai rar pt medicina si alte facultati...

Erau mai mult pt admitere facultate nu gradinita, cls a5a, liceu...

Acum e de kkt vor sa bage examene din 2 in 2 ani...cretini, incompetenti pusi in functie pe post de marioneta gen Boc...

Sa nu mai zic de materiile de la examene, si criteriile de admitere...

Vroiai mecanica invatai tare mate fizica, iar restul "de voie" cit te ducea capul...acum intri cu nota de la sport si geografie...

Sa nu mai zic de religia in scoli -obligatorie-...de programa supraincarcata...si de multe alte idiotenii scoase de incompetenti care vroiau sa arate ca au facut ceva...

...de maniera de predare impusa "de sus", manuale de kkt cu greseli la greu...

Aia cu legalizarea drogurilor e de porc...

Cu meditatiile ...hmmm...cum o sa controleze chestia asta... sau e numai declarativa ?

Inafara scolii profesorul face cam ce vrea...

Share this post


Link to post

Da chiar asa: de ce se invata religia?? Se spune ca este facultativa, iar domnisoara mea imi spune ca ii trebuie maine la scoala niste bani pentru religie???. Nu sunt ateu, m-am nascut crestin si asa o sa mor; am crezul meu, ma duc la biserica de sarbatori, dar nu ma obliga frate la mai mult. Stim cu totii ca majoritatea popilor nu fac servicii de caritate. Nu am vazut pe unul sa se duca cu mancare la copii strazii; in schimb ne cumparam limuzine si aparatura electronica si IT de ultima generatie si nu aberez; am vandut asa ceva, deci stiu exact ce vorbesc. Nu poti sa iti botezi copii fara bani, nu poti sa te insori la fel, cum la fel de bine nu poti sa mori fara bani. Chiar asa?. Aici nu se percepe impozit?

Share this post


Link to post

Rezultatele profesorilor din invatamantul obligatoriu se vad perfect pe acest forum.

Share this post


Link to post

Ai dreptate maestre, iar rezultatele.. sunt asa cum ma asteptam, impartite... unii ies mai bine, altii ies mai rau..

Facem sondaj, sa vedem cati au facut meditatii? Cred ca ar fi interesant. :D

Eu unul recunosc, mi-am dat cu parerea oarecum dinafara, neparticipand macar la o sedinta.

 

Edit: am sters quote-ul de pe post-ul lui @Tolin

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Ma inscriu primul la sondaj: da am facut meditatii pe vremea mea la mate si romana pentru admiterea la liceu si la mate si fizica pentru facultate; ''ce rau mi-a prins''.

Share this post


Link to post

@andrew > Ai vazut bine, mult mai bune decat cele de pe forumurile straine, mult prea putin din cat s-ar putea.

 

Eu sunt de parere ca sistemul meditatiilor este pentru profesori si nu pentru elevi, motiv pentru care il condamn. La fel este si programa scolara, dupa nr. si pregatirea profesorilor si nu pentru necesitatile elevilor.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Adaugat sondaj.

Share this post


Link to post

In lumina celor spuse in postul urmator, @ andrew se pare ca ai dreptate. :) Imi retrag vorbele.

Imi cer scuze celor implicati si moderatorilor.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Am votat cu nu am vrut, nu am facut.

La cealalta intrebare am votat ca interzicerea e o idee proasta. De ce? Asa cum am zis, sunt cazuri in care meditatiile sunt necesare, pentru ca unii copii sa nu se piarda in hibele sistemului. Atata timp cat macar un elev are de castigat de pe urma meditatiilor, consider ca este o prostie interzicerea lor.

 

DA, sunt de acord ca sistemul e prost. Dar, intai sa reformam sistemul, sa ne asiguram ca lucrurile merg in scoli, apoi putem interzice meditatiile.

@Tolin, afirmi ca meditatiile sunt pentru profesori, in 90, poate chiar 99% din cazuri ai dreptate... dar crezi ca daca le interzicem sa faca meditatii, brusc se vor imbunatati lucrurile in scoli?

 

Aici voi incerca o deviere scurta(i-as zice aprofundare) a discutiei.

Partea buna pe care o aduc meditatiile este o competitie reala (poate singura, pentru moment) in invatamant. Toti vor sa isi duca odrasla la meditatii la profesorul cel mai bun. Asa, profesorii au macar o motivatie de a deveni mai buni. Excludem cazurile parintilor tampiti care isi trimit copiii la meditatie cu profesorul de la clasa pe considerentul: il dau la meditatie cu profesorul, ca asa ii va da note bune la clasa.

 

Rezultatele profesorilor din invatamantul obligatoriu se vad perfect pe acest forum.

 

 

Ai dreptate maestre, iar rezultatele.. sunt asa cum ma asteptam, impartite... unii ies mai bine, altii ies mai rau..

 

 

@andrew > Ai vazut bine, mult mai bune decat cele de pe forumurile straine, mult prea putin din cat s-ar putea.

 

Zeneseu, te-ai grabit un pic...

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Excludem cazurile parintilor tampiti care isi trimit copiii la meditatie cu profesorul de la clasa pe considerentul: il dau la meditatie cu profesorul, ca asa ii va da note bune la clasa.

 

Idea cu cu meditatia cu profesorul de clasa nu este rea, dar nu pe considerentul notelor; asta nu mai inseamna meditatie; asta inseamna ca ii cumperi notele. De ce spun cu profesorul de la clasa: pentru ca fiecare profesor are metoda lui de predare si daca copilul are 2 profesori de aceeasi materie, unul la scoala si unul la meditatie o sa fie debusolat. Personal am trecut pentru o perioada prin asa ceva si au renuntat ai mei pentru ca nu s-au vazut rezultate notabile; doar bani cheltuiti in plus.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post
In lumina celor spuse in postul urmator, @ andrew se pare ca ai dreptate. :) Imi retrag vorbele.

Scuze moderatorilor.

Asa, ai citit mai mult decat am scris. Iar despre ideea ca eu critic vreo generatie, fie ea si cea de azi (care o fi ea), nu pot spune decat ca-i o prejudecata. Daca ai fi retinut, am mai declarat, in alta parte, ca fiecare generatie noua o depaseste pe anterioara, iar asta nu-i o parere, ci o observatie. Deci, rectific, nu-i o prejucata, este o rastalmacire, ce iubesc eu mai mult intr-o discutie.

 

Rolul unei meditatii este de-a extinde cunoasterea. Cand meditatia urmareste programa scolara, ideea de meditatie dispare, este o mana bagata in buzunarele parintilor. A amesteca profesorii cu popii, cu tiganii, cu prostituatele sau cu distribuitorii de droguri este o diversiune facuta cu usurinta sau din interes. Doar un Pogea poate face asa ceva, fara sa fie sanctionat.

 

Va rog, nu mai generalizati si nu mai extindeti unele aprecieri. Doar, o anumita categorie de profesori fac meditatiile obligatorii pentru orice categorie de elevi.

 

PS nu mai pierdeti timpul cu urmarirea prostoviziunilor de stiri, daca urmareati, de ex. filmul Local Color, discutam astazi lucruri serioase.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Probabil, ca cei care nu sunt de acord cu meditatiile sunt cei care se refera la acea anumita categorie de profesori care fac meditatiile obligatorii pentru copii. Mi se pare absurd sa iti constrangi elevii prin diverse metode, sa faca meditatii cu tine in conditiile in care parintii nu solicita acest lucru. Si ce este mai grav este ca acest gen de oameni devin razbunatori asupra copiilor si in multe cazuri, parintii cedeaza pentru binele celor mici. Sa nu credeti ca nu exista si din pacate, un profesor ii poate demonstra, oricand unui copil, ca nu stie. Cu acest gen de persoane trebuie, intr-adevar facut ceva, dar cum spunea cineva mai devreme, trebuie reformat intreg sistemul, pentru ca o reclamatie facuta la directorul institutiei sau mai sus nu rezolva problema. Nu mai sunt vremurile cand stiam de bun simt si nu ne calcam onoarea in picioare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...