Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Pana la urma stie cineva cat au stergatoarele la tico (sofer si pasager) in cm?

Share this post


Link to post

45 cm

Share this post


Link to post

Stiu ca stergatoarele de Tico nu au aceeasi lungime unul cu celalalt, sofer -pasager. La un service Daewoo iti vor spune exact.

Share this post


Link to post
Am luat Champion,de 48 cm pt Nubira2.

Pretul pe masura:47,6 RON la Mol.(2 buc.)

Rezultatul :silentioase,merg ca 'unse',nu lasa dare,nu scartaie...deocamdata!!

 

La Nubira 2 cele de 48cm sunt putin mai scurte decat cele originale, cred ca X51E ar fi dimensiunea corecta, nu ?

Share this post


Link to post

Eu am pus Champion de 50 cm la N2 si sunt Ok

Share this post


Link to post

Eu 51 Champion la Nubi2 - si sunt tot ok (pe ele scrie Nubira 1999-2002).

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

[-X Cele originale pt Nubira2 au 48cm.Nu stiu de unde ai scos 51cm dimensiunea corecta...

Share this post


Link to post

Pai compara Champion 48 cu cele originale si vezi ca primele sunt un pic mai mici (cel putin asa-i la mine). Champ48 scrie pe ele Nubira 2003 (care in occident (sunt made in Belgia) inseamna Nubira 3, iar Nubira 2 este pana in 2002). Pe Champ X51E scrie Nubira 1997-2002 si sunt de 50 cm (cam cat are stergatorul original la mine).

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

La Tico sunt egale, la Matiz sunt inegale

Share this post


Link to post

Eu am avut Tico si m-am dus la service Daewoo si am cerut stergatoare pt el. Cand mi-au spus cat costa, am zis ca iau cu juma de pret de la Petrom. Atunci mi-au spus sa cumpar 2 seturi, unul mai lung si unul mai scurt, pt ca cele originale sunt inegale. Si mi-au si aratat, crede-ma te rog!

Share this post


Link to post

Eu la Tico pe fata am doua de 45cm, deci egale si sunt pana la marginea parbrizului sunt un pic mai lungi decat originalele dar acopera o suprafata mai mare :D

Share this post


Link to post

OK!Nu are rost sa ne caraim pt niste stergatoare.A mea e din 2000 si are de 48cm, a ta e mai noua si sunt de 50cm.Fiecare le-a inlocuit dupa ce le-a masurat pe cele de pe masina.

Share this post


Link to post

si eu la cielo aveam o dimensiune standard( habar nu am care) si am pus mai mari pt. ca alea erau mici

Share this post


Link to post

45 la cielo, merg si 2-3 cm mai lungi

Share this post


Link to post

Pana la urma am pus la ticozaur in stanga stergator de matiz stanga (53 cm) si in dreapta pe cel de 40cm - merg la fix - cred ca astea erau dimensiunile si la cele originale.

Share this post


Link to post

53cm??? Esti sigur? Eu am 45cm la ambele iar varful celui din dreapta ajunge chiar pana la marginea parbrizului.

Share this post


Link to post

Cel putin asa scrie pe cutia stergatorului (Alca): 21" - 530mm; sincer, nu am stat sa il masor.

Cel din dreapta e de 40cm, cel din stanga e de 53.

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post
La Tico sunt egale, la Matiz sunt inegale

:shock: cum să fie egale la tico?? :shock:

nu sunt egale decât dacă le-a schimbat cineva care nu ştia despre ce e vorba.

eu vreau să cumpăr valeo... are cineva vre-o părere? oricum trebuie să mă combin cu un ticolos la două cutii

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!!!

 

cine stie sa-mi spuna si mie ce dimensiuni de lamela de stergatoare sa-mi iau la matiz, pt. ca sunt diferite, si mie mi le-a furat (nu spun cine).

 

eu acu folosesc o pereche de stergatoare cu lamelele egale, si e ca naiba, imi lasa portiuni nesterse, etc.

 

multumesc anticipat pt. ajutor.

Share this post


Link to post

@ZLI - n-am nici o parere dar alea asa zis "originale" cumparate de la magazinul de piese Daewoo de pe Vacaresti sunt destul de slabute. Deja imi scartzaie daca e ploaie sau zapada si nu au nici 1 an. Si nici nu sterg exagerat de bine, imi lasa o portiune destul de insemnata doar frecata, nestearsa, in partea de stanga jos.

Parca m-as combina eu cu tine la un set Valeo, acum depinde si de scor.

Share this post


Link to post

la fel si la mine

le luam impreuna? sau le iau eu si vin cu ele la intalnire?

am vazut la un petrom spre A1

Share this post


Link to post

A cumparat un coleg alaltaieri Champion de la Mol Calarasi.

Cand sa le monteze... supriza, erau stergatoare romanesti inauntru.

Dupa scandalul de rigoare i le-au schimbat, noroc ca pastrase cutia.

Share this post


Link to post

@dirman - la Matiz, ca si la Tico iti trebuie de 53cm (20"), respectiv 40cm (16'').

Share this post


Link to post

Care e diferenta daca pun stergatoare 53cm / 40cm sau 45cm / 45cm? Ma refer la performanta, portiuni nesterse, suprasolicitarea mecanismului etc.

Share this post


Link to post

Singura diferenta e lungimea, cu cat e mai lung cu cat sterge o suprafata mai mare din parbriz, in functie de masina este marimea parbrizului si deci si marimea corespunzatoare a stergatoarelor. Modelele de 53 cm sunt imense pentru tico(ies in afara parbrizului), poti sa pui doar cu o idee mai mare decat ce ai original , mai mult nu are rost. Iar motorasul, nu cred ca e solicitat mult mai mult la o marime mai mare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...